Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 09.07.2017

I. INFORMACIONE PËR NGJARJE TË JASHTËZAKONSHME DHE EMERGJENTE 1Drejtoria PPSH.1

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
1. Më datë 08.07.2017, ora 21:20, ne fshatin Mollaj, Mallakastër, në pyllin e fshatit, ka rene zjarr për momentin digjen ferra e shkurre. Punohet për fikjen e zjarrit e sqarimin e rrethanave të ngjarjes

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
1. Më datë 08.07.2017, ora 02.10, ne fshatin Gojan i Madh, Pukë, ka rrenë zjarr në banesëN e shtetasit GJ.P, të cilin banorët e lagjes e fikën dhe ka vetëm dëme materiale. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

II. DEPARTAMENTI PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA
DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
1. Më datë 08.07.2017,  u arrestua në flagrancë shtetasi E.M, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi rreth orës 13:00, në rrugën e “Elbasanit”, në banesë, iu gjet e bllokua 51.6 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
1. Më datë 08.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi T.N, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi rreth orës 03:00, në rrugën “Ali Demi”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Renault”. Neni 291 i Kodit Penal.

2. Më  datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin me iniciale M.T, vjeç 16, banues në Tiranë, pasi rreth orës 06:30, në rrugën ‘‘Hamdi Pepa“, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip ‘‘Benz“.  Neni 291 i Kodit Penal.
3. Më  datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen M.P, vjeç 23, banuese në Tiranë, pasi rreth orës 08:00, në autostradën Tiranë-Durrës, duke drejtuar me leje drejtimi mjetin tip ‘‘Benz“, është përplasur me 3 mjete tip ‘‘Benz“, ‘‘Volkswagen“ dhe ‘‘Peugeot“, me drejtues G.H, F.H e G.S, vjeç 35, 31 e 27, banues në Tiranë, ku janë dëmtuar pasagjerët N.H dhe fëmija me iniciale I.R, vjeç 72 e 4 muajsh, të cilët pas mjekimit në spital u larguan në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Seksioni për narkotikët

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Interpol, bënë të mundur arrestimin e përkohshëm me qëllim ekstradimi drejt Italisë të shtetasit A.H, 45 vjeç, banues në Durrës. Gjykata e Apelit, Itali, me vendimin Nr. 4526, datë 30.09.2015 ka caktuar masën e dënimit me 20 vjet burgim, në ngarkim të shtetasit të mësipërm, për veprën penale" Trafikimi i lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim" parashikuar në nenet art.110, art.73, 73/6, 80/2 të Kodit Penal Italian dhe Dekretit Nr. DPR 309/90. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 08.07.2017, në lagjen Nr.13, rruga “Pavarësia” një mjet tip "Audi", ka aksidentuar fëmijën R.Sh. 5 vjeç, banues në Burrel, i cili ndodhet në Spitalin Rajonal të Durrësit jashtë rrezikut për jetën. Po punohet per identifikimi dhe kapjen e autorit. Nenet 290/1 e 273 Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni për narkotikët
Më datë 08.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi polak M.Z.B, 24 vjeç, banues në Poloni, pasi në P.K.K Qafë-Thanë, në dalje, gjatë kontrollit trupor të tij, në xhepin e pantallonave, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale një sasi prej 1.4 gr lëndë narkotike e dyshuar si Cannabis Sativa. Ky shtetas udhëtonte si pasagjer në autobusin e linjës Tiranë - Shkup. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 08.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi P.K, 52 vjeç, banues në Korçë, pasi në lagjen nr.7, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Benz”. Si edhe është përplasur me mjetin tip ”Benz”,të drejtuar nga shtetasi I.F, duke shkaktuar vetëm dëme materiale. Neni 291 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë për shtetasit S. Z, 61 vjeç, banues në fshatin Neviçisht dhe M.S, 28 vjeç, banues në Tiranë, pasi në fshatin Neviçisht, këta shtetas janë përfshirë në një aksident rrugor, duke drejtuar respektivisht mjetin tip “Traktor ”, pa targë , i cili është përplasur me mjetin tip “Benz”. Për pasojë është dëmtuar drejtuesi i traktorit, i cili ndodhet në Spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 09.07.2017, filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin:A.Sh. 21 vjeç, banues në Kuçovë, pasi në bazë të kallëzimit të bërë nga shtetasi S.B. 30 vjeç, banues në Tiranë, dyshohet se shtetasi A.Sh. në një festë të zhvilluar në qytetin e Kuçovës ka vënë në përdorim 3 copë kartmonedha të prerjes 20 euro të falsifikuara. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprën penale “Falsifikimi i monedhave”, parashikuar nga neni 183 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni për narkotikët
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnje, për shtetasin M.L, 30 vjeç, banues në Lushnje, pasi më datë 07.07.2017, në lagjen “Çlirim” Lushnje, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 doze lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Nga veprimet e kryera rezultoi se shtetasi M.L është përdorues i lëndës narkotike. Nenet 283/1 dhe 286 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 08.07.2017 u arrestua në flagrancë shtetasi I.M, 36 vjeç, banues në fshatin Rruzhdie, Fier, pasi në vendin e quajtur “Transport” Patos, është kapur duke drejtuar motomjetin tip “Lifan”, i dehur me pije alkoolike në masën 0.99mg/l dhe i pa pajisur me leje drejtimi. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 08.07.2016, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen O.A, vjeç 31, banuese në Vlorë, me leje drejtimi, pasi rreth orës 10:40, në lagjen “29 Nëntori”, në afërsi të Poliklinikës, duke drejtuar mjetin tip “Seat”, ka aksidentuar shtetasen F.M, vjeç 49, banuese në Vlorë, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni për narkotikët
Më datë 08.07.2017, filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin S.G, 27 vjeç, banues në Tiranë, pasi në lagjen “18 Shtatori”, gjatë kontrollit të automjetit të tij, tip "BMV", iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1doze lëndë narkotike e dyshuar Canabis Sativa. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme, për veprën penale "Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike", parashikuar nga neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
1. Më datë 08.07.2017, u ndaluan shtetasit në kërkim A.Zh. dhe J. Zh., vjeç 33 e 38, banues në fshatin Memaliaj, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Mashtrimi”. Neni 143/3 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 07.07.2017, u referuan materialet në Prokurinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë për shtetasin J. P. vjeç 27, banues në Lezhë, pasi ka bërë kallzim për vjedhjen e mjetit "Ford Fokus" të marrë me qera, por nga verifikimet dhe veprimet e kryera rezulton kallëzim i rremë dhe dyshohet së këtë mjet ia ka shitur një personi të paidentifikuar. Nenet 143/1 dhe 305 të Kodit

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë për shtetasin A.H. vjeç 44, banues në Lezhë, sepse në superstradë, në Spiten-Lezhë, duke drejtuar automjetin furgon "Volkswagen" ka humbur kontrollin e përplasur me mjetin autoveturë "Benz" me drejtues shtetasin D. L. vjeç 39 , banues në Lezhë, dhe më pas është perplasur me murin e një dyqani të objekteve dekorative. Për pasojë janë aksidentuar drejtuesi i mjetit furgon shtetasi A.H., pasagjeri në furgon shtetasi A. Ll. vjeç 28, banues në Tiranë të cilët ndodhen në spitalin e Traumës në Tiranë, dhe pasagjeri i mjetit "benz" shtetasi A.B. vjeç 48, banues në Lezhë, i cili ndodhet në spitalin e Lezhës. Neni 290/2 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 09.07.2017, specialistët të Seksionit të Qarkullimit Rrugor, në Komisariatin e Policisë Kukës, arrestuan në flagrancë shtetasin, L. M., 23 vjeç, banues në fshatin Breg-Lumë, Kukës. Arrestimi i tij u bë pasi në shëtitoren e qytetit, në afërsi të Gjimnazit  duke drejtuar mjetin tip “Ford”, ka aksidentuar shtetasin L.C., 5 vjeç, banues në Kukës, i cili ka marrë ndihmën mjeksore në spital dhe më pas është larguar me prindërit e tij në banesë, ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprat penale"Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor " dhe "Largimi nga vendi i aksidentit", parashikuar nga nenet 290 dhe 273 të K.Penal.

III. DEPARTAMENTI PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.Sh, vjeç 42, banues në Tiranë, pasi rreth orës 13:30, në rrugën ”Vllazen Huta”, ka dëmtuar me grushte xhamin e mjetit tip “Benz” në pronësi të shtetasit S.Sh, vjeç 21, banues në Kamëz, si dhe gjatë shoqërimit të tij, është dëmtuar duke u rrëzuar në tokë, kamera e trupit të punonjësit të patrullës se përgjithshme. Neni 150 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.K, vjeç 31, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Rrapo Hekali”, në banesë, u konstatua rilidhje të energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
1. Më datë 08.07.2017, ora 04:16, në rrugën “Muhamed Gjollesha”, në lokalin “Fast -Food”, të shtetasit F.J,  vjeç 53, banues në Tiranë, nga rrjedhja e gazit ka shpërthyer bombola, ku ka dëme të mëdha materiale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për ngjarje aksidentale.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin XH.D, vjeç 56, banues në Tiranë, pasi rreth orës 10:00, në banesë, nga kontrolli, u konstatua rilidhje e energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
3. Më  datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen V.D, vjeç 28, banuese në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj ish vjehrrës V.P, vjeç 58, si dhe ka kundërshtuar vendimin e gjykatës duke mos i dhënë mbesën e mitur me iniciale N.F.P, 5 vjeçe. Punohet për kapjen e V.D. Nenet 90 e 321 të Kodit Penal.
4. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Gj.P, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi rreth orës 20:00, në rrugën “Sali Butka”, në banesë, u konstatua rilidhje e energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
5. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.B, vjeç 43, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi rreth orës 01:00, në rrugën “Komuna e Parisit”, me vetëgjyqësi, ka dëmtuar portën e hekurit të banesës, në pronësi të shtetasit M.D, vjeç 54, banues në Tiranë. Nenet 150 e 277 të Kodit Penal.
6. Më datë 09.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.Ç, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi rreth orës 00:30, në rrugën "Sandër Prosi", iu gjet e bllokua 1 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.K, vjeç 30, banues në fshatin Peshk, Mat, pasi më datë 07.07.2017, ora 16:36, nëpërmjet telefonit ka kanosur kunatin A.N, vjeç 36, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e J.K. Neni 275 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, ora 22:00, në rrugën “Jordan Misja”, në banesë, është gjetur e vdekur shtetësia D.H, vjeç 88, banuese në Tiranë, e cila jetonte e vetme. Nga veprimet hetimore dyshohet se vdekja është aksidentale, pasi është rrëzuar në tualetin e banesës. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 4
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen Z.Z, vjeç 29, banuese në Tiranë, pasi bashkëshorti E.Z, vjeç 33, banues në Tiranë, kallëzon se Z.Z, ka braktisur 2 fëmijët e saj të mitur, duke u larguar nga banesa. Punohet për kapjen e saj. Neni 124 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen F.V, vjeç 58, banuese në Bathore,  në banesë, në mënyrë sistematike, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj nuses së djalit R.V, vjeç 27, banuese në Bathore. Neni 130/a/1 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
1. Më datë 08.07.2017, ora 12:30, në rrugën “Besim Alla”, ka rënë zjarr tek një restorant, ku ka dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezultoi se shkak i rënies së zjarrit është nga një shkëndijë elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.B, vjeç 32 banues në Tiranë, pasi rreth orës 20:00, në rrugën “Panajot Pano”, Kashar, në banesë, u konstatua rilidhje e energjisë elektrike. Neni 137 Kodit Penal.
3. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen S.O, vjeç 36, banuese në Tiranë, pasi rreth orës 20:50,  ka kanosur me fjalë shtetasin e mitur me iniciale J.I.F, vjeç 13, banues në Tiranë,. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin D.Q, vjeç 30, banues në Peqin, pasi rreth orës 17:40, në aksin rrugor Kavajë-Rrogozhinë, pranë mbikalimit të fshatit Gosë, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Ying xiang”, pa targë, ka goditur nga pas mjetin tip “Benz”, me drejtues S.V, vjeç 28, banues në Berat, ku si pasojë ka mbetur e dëmtuar pasagjerja R.Q, vjeç 27, banuese në Peqin, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.
2. Kavajë, finalizohet operacioni "Prita". Arrestohen në flagrancë dy shtetas. Sekuestrohen 65 bimë Cannabis Sativa. Më datë 08.07.2017, Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kavajë, kanë finalizuar operacionin "Prita", ku kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasve:
H. Z., 54 vjeç, dhe A. Z., 23 vjeç, banues në Kavajë
Shërbimet e Komisariatit Kavajë, më datë 30.06.2017, në vendin e njohur si "Kroi i Kishës", kanë konstatuar një sipërfaqe në të cilën ishin mbjellë disa bimë të dyshuara narkotike të llojt Cannabis Sativa. Pas vëzhgimeve të shumta, është bërë e mundur kapja e shtetasve të sipërpërmendur duke punuar në këtë parcelë. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan
65 bimë të dyshuara narkotike të llojt Cannabis Sativa
Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, për veprën penale "Kultivimi i bimëve narkotike" kryer në bashkëpunim, parashikuar nga neni 284/2 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
1. Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë - padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasen A.E., 75 vjeçe, banuese në Durrës, pasi bashkëshorti shtetasi R. E., 74 vjeç ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669, datë18.12.2006 ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhënie familjare”.
2. Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë - padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasen L. Ç., 30 vjeçe,  pasi bashkëshorti i saj, shtetasi I. Ç. 29 vjeç, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669, datë18.12.2006 ”Për masa ndaj dhunës në marrdhënie familjare”.
3. Më datë 08.07.2017, ora 17:00 , shtetasi E.S. 43 vjeç, banues në Durrës , ka bërë kallëzim, pasi më datë 07.08.2017, është larguar nga banesa vajza e tij shtetasja A. S., 18 vjeçe. Po punohet për gjetjen e saj. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor.
4. Më datë 08.07.2017, ora 13:30 , shtetasi K. V. 44 vjeç, banues në Durrës , ka bërë kallëzim se më datë 07.07.2017, është larguar nga banesa vajza e tij shtetësia K.V. 15 vjeçe. Po punohet për gjetjen e saj. Materialet i kaluan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor.
5. Më datë 08.07.2017, gjatë natës, në lagjen Nr.16 Durrës, pranë banesës së shtetasit D. D.32 vjeç, i kanë vjedhur mjetin tip “Benz”. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 Kodit Penal.
6. Më datë 08.07.2017, në lagjen Nr.7, Durrës, në rrugë është gjetur një trup i pajetë, i seksit mashkull, i paidentifikuar dhe i dekompozuar. Nga kqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune apo dëmtime të tjera. Për veprime hetimore më të specializuara është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Tiranë, për identifikimin e tij dhe zbulimin e shkaqeve të vdekjes.
7. Më datë 08.07.2017, ora 00:20, në lagjen Nr.13, Shkëmbi i Kavajës, në banesë shtetasi B.Ç. 27 vjeç, banues në Tiranë, duke prerë me thikë aksidentalisht është dëmtuar në bark, i cili ndodhet në spitalin e Durrësit jashtë rrezikut për jetën. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për vlerësim.
8. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës,për shtetasin I.Ç., 29 vjeç, banues në Shkallnur, Durrës, pasi dyshohet se ka shkatërruar me zjarr automjeti tip "Ford Fokus", në pronësi të bashkëshortes së tij shtetases L. Ç. 30 vjeçe. Neni 151 Kodit Penal.
Më datë 09.07.2017, u plotësua kërkesë -padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasin L.B, 45 vjeç, banues në Durrës, pasi bashkëshortja e tij, shtetasja R. B. 45 vjeçe, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669, datë18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrdhënie familjare”.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 08.07.2017 , në kodër të fshatit Kameras, Fushë -Krujë, ka rënë zjarr, ku janë djegur ferra e barishte të thata.Po punohet për përcaktimin e shkaqeve të rënies së zjarrit.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për vlerësim.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasin F.M. 42 vjeç, banues në Rubjekë, Durrës, pasi bashkëshortja e tij, shtetësia M. S. 38 vjeçe ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669, date 18.12.2006.”Për masa ndaj dhunës në mardhënie familjare”.

Komisariati i Policisë Elbasan
1. Më datë 08.07.2017 gjatë natës, në lagjen "Emin Matraxhiu" , në oborrin e banesës së shtetasit L.XH., 41 vjeç dyshohet ti kenë vjedhur mjetin tip “Benz”. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit/ve. Neni 134 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017 u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan për shtetasin Dh.K., 69 vjeç., banues në Elbasan, pasi në orën 11:30, në banesë, punonjësit e kompanisë OSHEE, kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike që furnizonte banesën e tij. Neni 137 i Kodit Penal.
3. Më datë 08.07.2017 në lagjen "ShënKoll" , në kasollen e bagëtive të shtetasit A.M., 52 vjeç, ka rënë zjarr dhe janë djegur dy bagëti të imta. Nga veprimet hetimore rezultoi se zjarri ka rënë nga pakujdesia në përdorimin e pajisjeve elektrike. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për ngjarje aksidentale.
4. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin K.A., 22 vjeç banues në Elbasan, pasi në orën 11:30, në rrugën "11 Nëntori" për motive të dobëta dyshohet të ketë kanosur shtetasen M.G., 29 vjeçe banuese në Elbasan. Neni 84 i Kodit Penal.
5. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan për shtetasin S.S.,71 vjeç banues në Elbasan, pasi në orën 13:00, në banesë, punonjësit e kompanisë OSHEE, kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike që furnizonte banesën e tij. Neni 137 i Kodit Penal
6. Më datë 08.07.2017 në rrugën “Kryqëzimi i Cërrikut”, një shtetas i paidentifikuar, duke drejtuar një autoveturë, ka aksidentuar shtetasin D.P., 22 vjeç banues në Elbasan, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 290 dhe 273 të Kodit Penal.
7. Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes për shtetasen F.G., 61 vjeçe banuese në Elbasan, pasi djali i saj, shtetasi A.G., 31 vjeç dyshohet të ketë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj.

Komisariati i Policisë Cërrik
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin A.T., 37 vjeç banues në Belsh, pasi në Lagjen Gradishtë, në tokën e tij ka ndërtuar një objekt, banesë njëkatëshe pa leje përkatëse. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gramsh
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin B.Ç., 44 vjeç banues në fshatin Poroçan, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në garazhin e tij u gjetën dhe u sekuestruan 40 copë trupa “Shtylla” lëndë drusore që dyshohet t'i ketë prerë në mënyrë të kundraligjshme në pyllin e Lukovës, pa dokumentacionin përkatës. Neni 205 i Kodit Penal.

Më datë 08.07.2017 në fshatin Ermenj, ka rënë zjarr në një masiv pyjor,terren malor. Si pasojë janë djegur rreth 5 Ha, të mbuluar me shkurre. Nga veprimet hetimore, paraprakisht ngjarja dyshohet të ketë qenë aksidentale. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Komisariati i Policisë Korçë
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për të miturin E.Gj, vjeç 17, banues në Korçë, pasi më datë 07.07.2017, rreth orës 19.00, në dyqanin  e shtetasit E. D., vjeç 40, ka tentuar të vjedhë dy paketa cigare. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë për shtetasin I.P, 69 vjeç, banues në Burimas, sepse pas një denoncimi të ardhur në portalin Komisariati Dixhital si edhe nga verifikimet e kryera, rezulton se ky shtetas në fshatin Burimas, ka ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec, për shtetasin F.Ç, 60 vjeç, banues në fshatin Gurras, pasi në rrugën Volorekë - Pogradec, duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin ciklomotorr tip “Yamaha”, pa targë ka humbur kontrollin dhe është përplasur me mjetin tip “Benz”, me drejtues shtetasin F.T, 61 vjeç, banues në fshatin Buçimas. Për pasojë është dëmtuar drejtuesi i ciklomotorrit, i cili ndodhet në Spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec për shtetasin B.H, 47 vjeç, banues në fshatin Radokal, pasi dyshohet se nëpërmjet telefonit, ka fyer e kanosur shtetasen D.B, 25 vjeç, banuese në fshatin Çezmë e Madhe. Neni 275 i Kodit Penal.
3. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec për shtetasin N.M, 78 vjeç, banues në fshatin Vërdovë, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj vëllait të tij shtetasit B.M, 65 vjeç. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat
1. Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasin B.Q 59 vjeç, banues në Berat, pasi djali i tij shtetasi Xh.Q 20 vjeç, banues në Berat, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Berat, bazuar në Ligjin Nr. 9669, datë 18.12.2006. ‘’Për masat ndaj dhunës në marrdhëniet familjare”.
2. Më datë 07.07.2017, filloi procedimi penal dhe punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve për shkatërrimin e pronës me zjarr dhe djegien e 1050 rrënjë ullinj 10 vjeçarë, në pronësi të shtetasve: Y.B. 57 vjeç, A.P 58 vjeç, F.B 54 vjeç dhe S.P 59 vjeç, të gjithë banues në fshatin Malas Breg, Njësia Administrtive Kutalli. Si pasojë e rënise së zjarrit u dogjën dhe 20 ha me shkurre. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprën penale “Shkatërrim i pronës me zjarr”, parashikuar nga neni 151 i Kodit Penal.
3. Më datë 09.07.2017 ora 04:45, në fshatin Bardhaj, Poliçan, në banesë është vetëhelmuar me fostoksinë shtetësia M.S., 40 vjeç, e cila ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Kuçovë
1. Më datë 08.07.2017, gjatë natës, në lagjen “Llukan Prifti” Kuçovë, është vjedhur me thyerje banesa në pronësi të shtetasit A.D. 71 vjeç, banues në Kuçovë, ku konkretisht është vjedhur një televizor dhe disa sende të tjera personale. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprën penale “Vjedhja”, parashikuar nga neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
1. Më datë 08.07.2017 u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasit e mitur 10 vjeçe dhe 8 vjeç, banues në Fier, sepse gjyshi i tyre shtetasi M.B, 73 vjeç, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tyre.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim, për shtetasin A.Zh, 24 vjeç, banues në Roskovec, pasi duke drejtuar mjetin tip “Audi”, ka dalë nga rruga dhe për pasojë është dëmtuar vetë dhe ndodhet në spital nën kujdesin e personelit mjek.
3. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin E.H, 26 vjeç, banues në Rroskovec, pasi në Rroskovec, në ambientet e jashtme të një lokali, për motive të dobëta, ka kanosur dhe ka goditur me sende të forta në fytyrë shtetasin A.Ç, 56 vjeç. Nenet 84 dhe 89 të Kodit Penal.
4. Më datë 08.07.2017, u referuam matrialet në Prokurorin e Rrethit Gjyqësor Fier për shtetasin A.T, 46 vjeç, banues në Fier, pasi ka ushtruar dhunë në mënyrë të përsëritur ndaj bashkëshortes së tij shtetases, E.T, 45 vjeçe.
5. Më datë 08.07.2017, ora 17.30, në fshatin Mbyet, shtetasi G. B., 54 vjeç, banues në Mbyet, duke drejtuar në gjendje të dehur biçikletën, ka dalë nga rruga, dhe për pasojë është aksidentuar e ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë për shtetasin K.M, 18 vjeç, banues në Lushnjë, pasi për motive të dobëta, ka goditur me grushta duke i sjellë dëmtime të lehta shtetasin D.D, 17 vjeç. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin A.Q, 37 vjeç, banues në Lushnjë, pasi për motive të dobëta, ka thyer me sende të forta xhamin e përparmë të mjetit tip “Ford”, në pronësi të shtetasit I.K, 46 vjeç. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnje, për shtetasin K.D, 32 vjeç, banues në Lushnje, pasi në lagjen “Karbunarë e Poshtme”, në servisin në pronësi të tij, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
1. Më datë 08.07.2017, ora 03:30, në spitalin rajonal Vlorë, ka shkuar i dëmtuar me mjete prerëse shtetasi Ç.F, vjeç 68, banues në Vlorë, i sëmurë mendor, i cili në ambientet e banesës, kishte dëmtuar veten me thikë, e ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin Q.N, vjeç 69, banues në Dhërmi, Himarë, pasi më datë 05.07.2017, në fshatin Dhërmi, ka ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.
3. Më datë 07.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin TH.G, vjeç 46, banues në Himarë, pasi më datë 06.07.2017, në Himarë, ka djegur 7 ullinj, të shtetasit P.G, vjeç 36, banues në Himarë. Neni 150 i Kodit Penal.
4. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin V.L, vjeç 35, banues në Vlorë, pasi rreth orës 10:30, në lagjen “Kushtrimi”, ka shkelur urdhrin e mbrojtjes nr. 637, datë 20.04.2017, të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen K.L, vjeç 20.04.1982, banuese në Vlorë. Neni 321 i Kodit Penal.
5. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin G.B, vjeç 65, banues në Vlorë, pasi rreth orës 12:00, në banesë, u konstatua rilidhje e paligjshme e energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
6. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin S.Z, vjeç 25, banues në Tiranë, pasi rreth orës 12:00, në lagjen “Ujë i Ftohtë”, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.
7. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin A.K, vjeç 39, banues në fshatin Trevllazër, pasi rreth orës 08:30, në këtë fshat, i ka prerë një pemë arre shtetasit F.K, vjeç 59. Neni 206/2 i Kodit Penal.
8. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen L.D, vjeç 48, banuese në Vlorë, pasi rreth orës 13.00, në banesë,  kanë konstatuar rilidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
9. Më datë 07.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen E.K, vjeç 33, banuese në Vlorë, pasi në repartin e rrobaqepësisë, ka ndërhyrë duke rilidhur energjinë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
10. Më datë 09.07.2017, ora 05.13, në lagjen “24 Maji”, përballë Gjykatës së Apelit, persona të paidentifikuar, kanë goditur me thikë në këmbë shtetasin F.B, vjeç 26, banues në Vlorë dhe i kanë marrë rreth 100,000 lekë të xhiros ditore, të kompanisë ku punon. Neni 139 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Delvinë
1. Më datë 08.07.2017, gjatë natës, në fshatin Vergo, shtetasit R.V, vjeç 64, banues në këtë fshat,, i kanë prerë 4 ullinj 1vjeçar. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 150 Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë
1. Më datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë - padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin Ç.A, vjeç 58, banuese në Sarandë, pasi vëllai i tij, B.A, vjeç 56, banuese në Sarandë, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësorë Sarandë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.
 
Komisariati i Policisë Gjirokastër
1. Në datë 08.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin G.Ç, 56 vjeç, banues në fshatin Erind, Gjirokastër, pasi shtetasit E.Ç, 27 vjeç dhe E.Ç, 22 vjeç (djemtë e tij), kanë ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme.
2. Në datë 08.07.2017, në fshatin Zenelaj, Gjirokastër, është gjetur i pajetë, (pa shenja dhune) në kopshtin e baneses së tij, shtetasi A.N, 75 vjeç. Ky shtetas vuante nga hipertensioni. Nga veprimet e para hetimore, rezultoi se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër.
3. Në datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin M.H, 57 vjeç, banues në Lazarat, Gjirokastër, pasi në zonën “Industriale”, në lagjen “SMT”, ka pushtuar tokën e shtetasit A.G, 61 vjeç, banues në lagjen “Manalat”, Gjirokastër. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.
4. Në datën 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër (pas një raportimi nga “Komisariati Dixhital”) për shtetasin A.K, 40 vjeç, banues në Gjirokastër, pasi ky shtetas ka zaptuar një sipërfaqe toke (që nuk është në pronësi të këtij shtetasi), duke e përdorur për grumbullimin e automjeteve dhe materialeve të tjera, të cilat i shet për skrap. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme.
5. Në datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për shtetasin R.Sh., 54 vjeç, banues në lagjen “Kodra e Shtufit” Gjirokastër, pasi në datën 08.07.2017, ka kanosur me fjalë shtetasin B.Xh, 67 vjeç, banues në lagjen “18 Shtatori” Gjirokastër. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.

Komisariati i Policisë Lezhë
1. Më datë 08.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.E. vjeç 54 , banues në Lezhë , sepse në mënyrë të përsëritur, në prezencë të fëmijëve, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes së tij shtetases, D.E. vjeç 44, duke i shkaktuar dëmtime fizike. Neni 130/a/4 i Kodit Penal. Gjithshtu u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershem të mbrojtjes për shtetasen D.E., Materialet referohen në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Ligji nr 9669 datë 18.12.2006 “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasit L. T. vjeç 45, banues në Shkodër, sepse është konstatuar në Lezhë, në ndërtesën e tij , në taracë po ndërtonte kolona betoni, i pa paisur me leje. Neni 199/a i Kodit Penal, dhe për shtetasin N.Gj. vjeç 41, banues në Lezhë, neni 199/c i Kodit Penal , pasi po punonte për ndertimin e kolonave të betonit.
3. Me datë 09.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë , në ngarkim të shtetasit E.P. vjeç 22, banues në Lezhë, pasi në vendin e quajtur rruga e Kunës Shengjin, kanë goditur fizikisht së bashku me një person tjetër të pa identifikuar, shtetasin A.K. vjeç 24, banues në Lezhë. Neni 90 e 25 i Kodit Penal.
.
Komisariati i Policisë Mirditë
Më datë 08.07.2017,u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, në ngarkim të shtetases M. C. vjeç 35, banues në Mirditë dhe shtetasit P.B. vjeç 55, banues në Mirditë. Shtetasia M.C., ka kanosur me thirrje telefonike shtetasin P.B. i cili e ka goditur fizikisht duke i shkaktuar dëmtime të lehta fizike. Nenet 84 dhe 275 te Kodit Penal ndaj shtetases M.C. dhe nenet 90 dhe 275 ndaj shtetasit P. B.
Komisariati i Policisë Shkodër
1. Më datë 07.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për shtetasin P. C. 55 vjec, banuese në lagjen “Mark Lula” Shkodër sepse në oren 18:00, në banesë, punonjësit e kompanisë OSHEE, kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike që furnizonte banesën e tij. Neni 137/1 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për shtetasin Gj. M. 29 vjec, banues në fshatin Bardhaj Shkodër, sepse në oren 00:15, në fshatin Bardhaj për motive të dobëta në lidhje me një borxh prej 4000 euro, ka goditur me grusht shtetasin P. Rr. 42 vjec, banues në fshatin Bardhaj. Nenet 90 dhe 277 të Kodit Penal.
3. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkoder, sepse në dyqanin në pronësi të shtetasit A. F. 50 vjec, fshati Gomsiqe e Re Njësia Velipojë Shkodër, punonjësit e kompanisë OSHEE, kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Neni 137/2 i Kodit Penal.
4. Më datë 08.07.2017, u bë ndalimi i shtetasit P. Rr., 42 vjeç, banues në fshatin Bardhaj, Shkodër, sepse ka bërë kallzim shtetasi Gj. M, 29 vjec, banues në fshatin Bardhaj, Shkodër, rreth orës 02:00, në oborrin e banesës i ka vjedhur mjetin tip Audi A8. Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër për veprën penale "Vjedhje e pasurisë e kryer në bashkëpunim”Neni 134 -25 i Kodit Penal.
5. Me date 08.07.2017 gjate kontrollit te ushtruar nga Grupi i verifikimit OSHEE ne lagjen Skenderbeg ne banesen e shtetasit P. H. kane konstatuar se Aparati Mates i energjise elektrike i kishte vulat e cënuara, por gjatë verifikimeve të bëra ka rezultuar se Aparati Matës shënonte konsumin ne rregull, gjithashtu ky abonent nuk ishte debitor ndaj OSHEE. Materialet Proceduriale i kaluan Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Shkodër për vlerësim.

Komisariati i Policisë Pukë
Më datë 08.07.2017, u referuan materialet hetimore Prokurorisë së rrethit Gjyqësor Pukë, për shtetasen D. K, 17 vjece, sepse në orën 16:30, është gjetur nga familjarët, në një distancë rreth 500 m nga banesa, e vetvarur, me një litar në një pemë, me pasojë vdekjen. Nga veprimet hetimore ka rezultuar, gjendja e depresionit, e cila ka tentuar dhe herë të tjera në forma të ndryshme që të kryejë të tilla veprime, gjë që është parandaluar nga familjarët. Vepra penale “Shkaktimi i vetëvrasjes” Neni 99 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 08.07.2017, specialistët e Seksionit për Hetimin dhe Parandalimin e Krimeve, në Komisariatin e Policisë Kukës, referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, në ngarkim të shtetasit, Sh. S., 22 vjeç, banues në fshatin Kolesjan, Kukës, pasi, në fshatin Kolesjan, për motive të dobëta, ka goditur me gurë dhe ka ofenduar me fjalë fyese, shtetasin E.S., 17 vjeç, banues në fshatin Kolesjan. Nenet 90 dhe 119 të Kodit Penalenal.

Komisariati i Policisë Dibër
1. Me datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër për shtetasin A.D, 34 vjeç, banues në Peshkopi, pasi në banesën e tij ka ndërtuar një shtese në formë ballkoni pa lejen përkatëse. Vepra penale "Ndërtim pa leje", parashikuar nga neni 199/a i Kodit Penal..

VI. DEPARTAMENTI PER KUFIRIN DHE MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit Rinas
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Q, vjeç 21, banues në Has, kthyer nga Zvicra, pasi më datë 10.05.2017, në afërsi të P.P.K, Qafë Prush, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen B.C, vjeç 21, banuese në Ballsh, Mallakastër, pasi gjatë kontrollit në valixhe, iu gjetën e bllokuan dy letërnjoftime italiane të falsifikuara. Neni 189 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Durrës
1. Më datë 08.07.2017 u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës për shtetasin E. D. 37 vjeç, banues në Tiranë. Më datë 07.07.2017, Shërbimet e Policisë Kufitare,  e kanë kapur duke drejtuar mjetin tip motorr deti në pronësi të tij, por çertifikatës së përdorimit të mjetit lëshuar nga Policia Kufitare i kishte skaduar afati. Ligji Nr. 8663, datë 18.09.2000, për mjetet lundruese neni 13 pika 4, neni 29 pika 1.
2. Më datë 09.07.2017,  u arrestua në flagrancë shtetasi F. K. 54 vjeç, banues në Tiranë. Më datë 08.07.2017, në Portin Detar Durrës, në pikën e kontrollit të automjeteve, gjatë kontrollit në automjetin tip autobuz të drejtuar nga ky shtetas u gjet një sasi materiali bimor, i ngjashëm me lëndën narkotike të llojit Marijuanë me peshë 6.5 kg. Po punohet për zbulimin dhe kapjen e autorëve të tjerë  të implikuar në këtë vepër penale. Neni 283/a Kodi Penal.
3. Më datë 08.07.2017 u kryen veprimet e para hetimore në gjendje të lirë ndaj shtetasit A. D. 46 vjeç , banues në Tiranë. Më datë 08.07.2017 Shërbimet e Policisë Kufitare, DVKM-Durrës në vendin e quajtur Shënpjeter, Gjiri i Lalzit, Durrës, në breg të detit kanë konstatuar një mjet lundrues tip motorr deti që disponohej nga shtetasi A. D., i cili nuk ishte i pajisur me Certifikatë të përdorimit të mjetit lundrues nga Policia Kufitare, si dhe nuk dispononte dokumenta të këtij mjeti (përfshirë dhe taksën doganore për këtë mjet). Nga ana e Policisë janë kryer të gjitha veprimet e para proceduriale si kqyerja e mjetit lundrues, deklarimi i pronarit të mjetit lundrues dhe është bërë sekuestrimi i tij. Në lidhje me këtë ngjarje është vënë në dijeni dhe prokurori i gatshëm. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, për veprime te metejshme ne ngarkim të shtetasit A.D. për shkelje të ligjit nr 8663 date 18.09.2000 për mjetet lundruese neni 13 pika a ,dhe neni 28 pika 1, dhe ‘’kontrabanda me mallra te tjerë ‘’ parashikuar nga neni 174 i Kodi Penal.

4. Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë
Më datë 08.07.2017, nga shërbimet e S.P.K. Qafë-Thanë në bashkëpunim  me Seksionin e Narkotikëve, u bë arrestimi i shtetasit polak M. B, 24 vjeç, banues në Poznan-Poloni, i cili udhëtonte me autobuzin e linjës Shkup Tiranë. Arrestimi i tij u bë pasi gjatë kontrollit trupor të tij, iu gjet e sekuestrua në cilesinë e provës materiale një sasi prej 1.4 gr lëndë e dyshuar si narkotike Cannabis Sativa. Neni 283/1  i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër
1. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Gjirokastër  për shtetasin I. M, vjeç 21, banues në Kreshpan, Fier, pasi më datë 26.05.2017, në afërsi të PKK, Qafë-Botë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshëm. Neni 297 i  K.P.
2. Më datë 08.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër,  për shtetasin  A. J.,  vjeç 29, banues në Elbasan, pasi më datë 01.07.2017, në afërsi të PKK, Kakavijë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshëm. Neni 297 i  K.P.

Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Kukës
Më datë 09.07.2017, në SPK Dibër, filloi procedimi penal në gjendje të lirë, për shtetasit: F.M., 23 vjeç banues ne fshatin Homezh, Bulqizë, pasi ka tentuar që të kalojë në Maqedoni, nëpërmjet PKK Bllatë, me një pasaportë, në të cilën mungonin dy flete dhe pikërisht fletet 03 – 04 dhe 49 - 50. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqëror Dibër, për veprat penale “Falsifikim i leternjoftimeve, pasaportave apo i vizave” dhe "Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror", parashikuar nga nenet 189/1 dhe 297 të Kodit Penal.

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit Dibër
Më datë 08.07.2017, specialistët në SPK Dibër, referuan materialet në Prokurorinë Rrethit Gjyqësor Dibër, në ngarkim të shtetasit E.Gj., 36 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale “Falsifikimi i vulave, stampave apo i formularëve”, parashikuar nga neni 190 i Kodit Penal, pasi dyshohet se ka tentuar që të kalojë në Maqedoni me një policë sigurimi me të dhëna të falsifikuara.

Arkiva

Qershor 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1