Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 10 prill 2017

DORËZIMI I  ARMËVE1Drejtoria PPSH.1

Policia e Shtetit:

Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve dhe municioneve luftarake.

Gjatë ditëve të fundit janë dorëzuar në të gjithë vendin 73 armë zjarri, 44.401 fishekë, 65 granata, 63 krehëra, 78 ndezësa, 3 kallëpe tritol si dhe 1 pistoletë shenjëdhënëse.

Konkretisht në qarqet:
1-    Qarku Dibër
Janë dorëzuar nga banorët,  12 armë zjarri, 4360  fishekë, 26 krehëra, 15 granata, 15 ndezësa.

2-    Qarku Kukës
Në Qarkun e Kukësit, janë dorëzuar 9 armë,  1 pistoletë shenjëdhënëse, 451  fishekë, 15 krehëra, 20 ndezësa, 1 granatë.

3-    Qarku Elbasan
Në Qarkun e Elbasanit janë dorëzuar vullnetarisht 9  armë  zjarri, 27506 copë fishekë, 26 granata,  35 ndezës granatash dhe 3 kallëpe lëndë plasëse.

4-    Qarku Tiranë
Në  Komisariatet e Policisë Tiranë janë dorëzuar 9 armë zjarri si dhe 2300 fishekë.

5-    Qarku Shkodër
Dorëzohen nga banorët 8 armë zjarri, 6 krehëra, 3280 fishekë, 17 granata dore.


6-    Qarku Korçë
Janë dorëzuar 6 armë zjarri, 3444 copë fishekë.

7-    Qarku Durrës
Në  Qarkun e Durrësit janë dorëzuar 5 armë zjarri si dhe 345 fishekë.

8-    Qarku Berat
Në Qarkun Berat janë dorëzuar 5 armë zjarri dhe 360 fishekë.

9-    Qarku Fier
Janë dorëzuar 4 armë zjarri, 3 granata, 90 fishekë e 12 krehëra.

10-    Qarku Lezhë
Janë dorëzuar 2 armë zjarri dhe 20 fishekë.

11-    Qarku Gjirokastër
Janë dorëzuar 2 armë zjarri dhe 2120 fishekë, 3 granata dore, 8 ndezësa granatash dhe 4 krehëra.
 
12-    Qarku Vlorë
Janë dorëzuar nga banorët në Qarkun Vlorë 2 armë zjarri si dhe 125 fishekë.

Edhe njëherë Policia e Shtetit falënderon të gjithë ata banorë që kanë dorëzuar vullnetarisht armët dhe municionet luftarake si dhe iu bën thirrje të gjithë atyre që mbajnë armë pa leje t'i dorëzojnë ato brenda afatit të amnistisë 30 Prill 2017.

 

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
Më datë 09.04.2017, rreth orës 13:00, në fshatin Linzë, në pyll te ish-Gurorja, u gjetën dhe u sekuestruan me cilësinë e provës materiale, 9 kg e 202 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin V.V, vjeç 68, banues në Durrës, pasi dyshohet se, në Spitallë, duke drejtuar motoçikletën tip “Piaggio” pa targë, është rrëzuar duke u përplasur me bordurën e trotuarit, ku është lënduar vetë dhe ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni për narkotikët
Seksioni kundër Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat në bashkëpunim me Seksionin për Krimet në Komisariatin e Policisë Berat, kanë bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit:
K.L 37 vjeç, banues në Berat, i dënuar më parë.
Nga një telefonatë e marrë, jemi njoftuar se në banesën e këtij shtetasi është qëlluar me armë zjarri.
Menjëherë shërbimet e policisë janë organizuar dhe kanë shkuar në vendngjarje.
Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e këtij shtetasi nga shërbimet e policisë u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provave materiale:
1 armë zjarri automatik model 56, 4 krehër dhe 250 fishekë.
Gjithashtu në dy qese ambalazhi u gjet dhe sekuestrua 250 gr e dyshuar lëndë narkotike Cannabis Sattiva.
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së shkallës së Parë Berat, në ngarkim të shtetasit K.L për veprat penale, "Prishja e qetësisë publike”, ”Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotikëve", ”Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit” dhe "Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të ftohta”, parashikuar nga nenet, 274, 283, 278 dhe 279 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Policia ka finalizuar me sukses Operacionin për kapjen e një shtetasi në kërkim për "Vrasje".
Autor i një ngjarje të ndodhur në vitin 1995, për të cilën është dënuar me 17 vite burg.
Arrestohet shtetasi:
V.K, 46 vjeç, banues në Vlorë.
Në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, Policia e Vlorës ka bërë kapjen dhe arrestimin e këtij shtetasi në orët e para të mëngjesit të djeshëm, në dalje të qytetit të Vlorës.
Ky shtetas kërkohej nga policia si autor i ngjarjes së ndodhur më 19 Nëntor të vitit 1995 në fshatin Babicë e Madhe, ku ka kryer veprën penale të "Vrasjes" pasi ka vrarë me "koster" fqinjin e tij, shtetasin D.B., për motive pronësie.
Nga hetimet e kryera, ka rezultuar se ky shtetas për t'iu fshehur drejtësisë shqiptare, ka përdorur edhe identitetin tjetër si: A.M.
Po kryhen hetimet e mëtejshme për implikimin e këtij shtetasi në ndonjë vepër tjetër penale.

Më datë 09.04.2017, rreth orës 22:58, persona të paidentifikuar kanë qëlluar me armë zjarri shtetasin E.M, rreth 35 vjeç, banues në Vlorë.
Shtetasi i plagosur u transportua menjëherë në gjendje të rëndë në Spitalin Rajonal Vlorë, por më pas ka ndërruar jetë.
Ngjarja ka ndodhur në lagjen "Pavarësia", në zonën e Skelës, ku shtetasi E.M ka qenë në mjetin tip "Ford", përballë një hoteli, kur është qëlluar me armë zjarri.
Deri tani, janë shoqëruar 2 persona me të cilët po punohet për zbardhjen e ngjarjes.
Policia ndodhet në vendngjarje duke kryer hetimet e mëtejshme në lidhje me sqarimin e rrethanave të ngjarjes
Janë ngritur grupe kontrolli me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorëve. Informacion paraprak.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin P.D, vjeç 57, banues në Zejmen, pasi dyshohet se rreth orës 09:00, te tregu Milot, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar këmbësoren shtetasen L.N, vjeç 57, banuese në Nënshat, Shkodër, e cila ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.


DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.C, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e “Elbasanit”, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.V, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Qemal Stafa”, ka thyer xhamat e derës të një vile të pa banuar. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit I.S, L.S, K.S dhe R.S, vjeç 52, 39, 57 e 26, banues në fshatin Qeha, pasi dyshohet se, në fshatin Qeha, në një lokal, për motive pronësie, kanë kanosur me fjalë dhe goditur me sende të forta njëri-tjetrin. Nenet 84 e 90 të Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.Ç, vjeç 28, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se prej vitit 2014, ka kërcënuar dhe ushtruar dhunë psikologjike ndaj shtetasit R.B, vjeç 51, banues në Tiranë dhe familjarëve të tij. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.P, vjeç 40, banues në Tiranë, pasi, në rrugën “Kodra e Diellit”, në një pallat, është kapur në flagrancë duke tentuar të vjedh matësin e ujit të shtetasit Y.P. Nenet 134 dhe 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm për shtetasen A.M, vjeç 24, banuese më Tiranë, pasi dyshohet se bashkëjetuesi, shtetasi Sh.Z, vjeç 30, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet do ti kalojnë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligjit nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin, Xh.E, vjeç 32, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Myslym Shyri”, në një pallat, është konstatuar duke kryer ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 09.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Dh.Xh, vjeç 21, banues në Tiranë, i dënuar me parë, pasi, te liqeni në Linzë, ju gjet e sekuestrua 1 dozë lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Gj.P, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Vangjel Capo”, ka kryer punime pa lejen përkatëse. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.H, vjeç 48, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Fitnete Rexha”, ka goditur me grusht në fytyrë, shtetasin K.M, vjeç 64, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim S.M, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 1 muaj burg, për veprën penale “Kundërshtim i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”. Neni 235/1 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.F, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Muhamet Deliu”, në mjet, iu gjet një tabelë si ajo e policisë. Neni 247 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm për shtetasen A.Ç, vjeç 21, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi A.Ç, vjeç 30, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006 “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 09.04.2017, rreth orës 22.00, në rrugën “Llazi Miho”, pranë një kompleksi, në Kombinat, është djegur banesa e shtetasit Xh.C, vjeç 56, banues në Tiranë. Nga veprimet paraprake dyshohet se shkaku i zjarrit ka qenë aksidental. Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për ngjarje aksidentale.

Më datë 09.04.2017, rreth orës 21.10, në rrugën “Hamdi Çullhaj”, ka rënë zjarr dhe është dëmtuar pjesërisht mjeti fugon tip “Benz”, në pronësi të shtetasit R.K, vjeç 50, banues në Tiranë, ku shkaku ka qenë një defekt në pjesët elektrike. Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësore Tiranë, për hetime të mëtejshme.

Më datë 10.04.2017, rreth orës 02:45, në rrugën “Konferenca e Pezës”, në ish “Misto Mame”, dy persona të panjohur, i kanë marrë 18 000 lekë, punonjësit të një karburanti, shtetasit J.D, vjeç 40, banues në Tiranë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vorë
Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e menjëhershëm të urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm për shtetasen E.I, vjeç 39, banuese në Vorë, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi P.I, vjeç 39, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet do ti kalojnë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligjit nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin A.B, vjeç 14, banues në fshatin Rrotull, pasi dyshohet se më datë 08.04.2017, në fshatin Bizë, në banesën e pabanuar të shtetasit B.H, vjeç 47, banues në Tiranë, ka vjedhur një pajisje. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, shtetasja V.T, vjeç 48, banuese në Durrës, ka bërë kallëzim, se i është larguar nga banesa vajza, shtetasja V.T, vjeç 17. Punohet për gjetjen e saj.

Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin A.D, vjeç 39, banues në Durrës, pasi dyshohet se kunata, shtetasja   B.K, vjeç 34, banuese në Durrës, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen B.K, vjeç 34, banuese në Durrës, pasi dyshohet se i kunati, shtetasi A.D, vjeç 39, banues në Durrës, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin I.Gj, vjeç 59, banues në Thumanë, pasi shtetasi R.K, vjeç 62, banues në Thumanë, ka bërë kallëzim se në kodër Thumanë, i ka pushtuar një sipërfaqe tokë në pronësi. Neni 200 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasin A.P, vjeç 20, banues në fshatin Stravaj, pasi dyshohet se më datë 08.04.2017, në Stravaj, ka kanosur me fjalë shtetasin I.P, vjeç 20. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin A.P, vjeç 28, banues në Kuçovë, pasi dyshohet se më datë 09.04.2017, në fshatin Shtërmen, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, është përplasur me një karrocë të tërhequr nga një kafshë pune, ku si pasojë është aksidentuar shtetasi A.Ç, vjeç 19, banues në fshatin Shtërmen, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasit F.B, D.B dhe G.B, vjeç 55, 25 e 23, banues në Elbasan, pasi dyshohet se më datë 09.04.2017, në lagjen “Skënderbej”, për motive të dobëta, kanë goditur me sende të forta shtetasin B.A, vjeç 45, banues në Elbasan. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasin B.K, vjeç 28, banues në fshatin Shirgjan, pasi dyshohet se më datë 09.04.2017, në lagjen “Shënkoll”, u kap me mjetin tip “Benz”, duke shkarkuar dru zjarri në banesën e shtetasit Sh.Q, vjeç 44. Me cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti dhe sasia e druve. Neni 205 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin I.F, vjeç 56, banues në fshatin Lamollë, pasi dyshohet se më datë 09.04.2017, në fshat, u konstatua se po ndërtonte një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin G.F, vjeç 29, banues në fshatin Lamollë, pasi dyshohet se më datë 09.04.2017, në fshat, u konstatua se po ndërtonte një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Cërrik
Më datë 09.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.Ç, vjeç 44, banues në Cërrik, pasi dyshohet se, më datë 08.04.2017, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe ka kanosur me fjalë bashkëshorten, shtetasen B.Ç, vjeç 40. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec për shtetasin E.H, vjeç 30, banues në fshatin Leshnicë, pasi dyshohet se, në fshat, për motive të dobëta, ka goditur me grushte dhe me sende të forta shtetasin A.Ç, vjeç 21. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin A.B, vjeç 31, banues në Berat, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj hallës, shtetases M.B, vjeç 60, banuese në  Berat. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kuçovë
Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen E.B, vjeç 35, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi E.B, vjeç 38, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Berat. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, ‘’Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Fier
Në vijim të komunikatës datë 08.04.2017, ku është njoftuar nga policia kufitare se në pyllin e fshatit Hoxharë janë gjetur një sasi bimësh narkotike Cannabis Sattiva të rimbira. Gjatë kontrollit të ushtruar në pyllin e fshatit Hoxharë, Njësia Administrative Dërmenas, bashkia Fier, nga policia fier në një sipërfaqe toke pa pronar, u gjetën të rimbira në mënyrë të çrregullt dhe u asgjësuan 147 bimë të dyshuara narkotike të llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier. Neni 284/1 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, rreth orës 05:35, në fshatin Ferras, në afërsi të urës së vjetër të lumit Vjosë, ka rënë zjarr dhe është djegur plotësisht mjeti tip “BMW”, pa targë. Punohet për zbardhjen e ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 09.04.2017, në fshatin Mallkeq, shtetasi K.K, vjeç  47, banues në Vlorë, ka konstatuar se i kanë shqyer bravën e derës të banesës dhe i kanë vjedhur 2 pompa ujë, 1 frezë dhe 25 litra vaj ulliri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u plotësua kërkesë padia, për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen K.H, vjeç 40, banuese në Vlorë, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi A.H, vjeç 50, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet do referohen në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, ‘’Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 09.04.2017, në spital, ka shkuar i goditur me mjete të mprehta shtetasi A.H, vjeç 39, banues në fshatin Babicë e Madhe, i cili ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datë 09.04.2017, në lagjen Nr. 3, në banesë, është gjetur i vdekur pa shenja dhune, shtetasi I.T, vjeç 61. Nga veprimet e para hetimore, dyshohet të ketë ndërruar jetë para 8-10 ditësh nga shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë.

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasen V.B, vjeç 64, banuese në Gjirokastër, pasi dyshohet se më datë 06.04.2017, në lagjen “Blloku i Furrave”, ka fyer me fjalë shtetasen E.H, vjeç 30, banuese në Gjirokastër. Neni 119 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 09.04.2017, gjatë natës, në lagjen “Varosh”, kanë tentuar të vjedhin dyqanin e shtetasit M.N, vjeç 21, duke thyer derën kryesore të dyqanit. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Nenet 134/2 e 150 të Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin A.P, vjeç 30, banues në Ishull Lezhë, pasi dyshohet se, në lagjen “Besëlidhja”, ka plagosur lehtë me grusht shtetasin A.Gj, vjeç 53, banues në Ishull Lezhë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e bashkëautorëve. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 09.04.2017, në spital, është paraqitur i dëmtuar shtetasi F.H, vjeç 52, banues në Tiranë, të cilin, në fshatin Ishull Shëngjin, një person i paidentifikuar, e ka goditur me mjete të forta. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 10.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.N, vjeç 17, banues në Lezhë, pasi, është kapur me një flamur të vjedhur tek kalaja e Lezhës. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 09.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim I.S, vjeç 23, banues në Fushë Mamurras, pasi Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Kurbin, ka urdhëruar ndalimin për veprën penale “Vjedhja”. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mirditë
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin A.N, vjeç 33, banues në Thirrë, pasi dyshohet se, në fshatin Sang, i janë kapur dhe sekuestruar, me cilësinë e provës materiale, 150 thasë më qymyr druri, të bëra gati për shitje. Neni 288/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit P.Gj dhe P.Th, vjeç 55 e 57,  banues në Kamicë e Bajzë, roje të stacionit hekurudhor Bajzë, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, pasi dyshohet se gjatë natës, në stacionin hekurudhor, në disa vagonë të vjetër, janë konstatuar të vjedhura disa kapakë kushinetash dhe papuçe frenash. Punohet për identifikimin kapjen e autorëve. Nenet 134 e 248 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Tropojë
Më datë 09.04.2017, rreth orës 11:30, në fshatin Markaj, ka rënë zjarr dhe është djegur banesa e shtetasit M.B, vjeç 60. Nga veprimet e kryera rezulton, se zjarri ka rënë nga pakujdesja. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për ngjarje aksidentale. Neni 151 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Has
Më datë 09.04.2017, rreth orës 23:10, në fshatin Sefoll, tek diga e rezervuarit, është vendosur dhe ka shpërthyer një sasi lënde plasëse, ku është dëmtuar saraçineska kryesore dhe një pjesë betoni. Punohet për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 09.04.20217, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasit K.M dhe D.N, vjeç 22 e 24, banues në Peshkopi e fshatin Blliçe, pasi dyshohet se më datë 08.04.2017, në vendin e quajtur “Shesh-Pazar”, duke lëvizur me mjetin tip “Benz”, në pronësi të shtetasit K.M, nuk i janë bindur urdhërit të punonjësit të policisë rrugore për të ndaluar. Neni 242 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Bulqizë
Më datën 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër dhe punohet për kapjen e shtetasit A.Gj, vjeç 53, banues në Fushë-Krujë, pasi dyshohet se gjatë natës, në vendin e quajtur “Plani i Bardhë”, ka vjedhur me thyerje 150 litra karburant në depozitën e antenës së një kompanie. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, për shtetasit A.H dhe P.H, vjeç 37 e 35, banues në Burgajet, pasi dyshohet se, në fshatin Burgajet, kanë kanosur shtetasin F.H, vjeç 58. Neni 84 i Kodit Penal.


DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Tiranë
Më datë 09.04.2017, rreth orës 06:30, në terminalin e aeroportit “Nënë Tereza”, në ambientet e tranzitit, ka vdekur shtetasi A.G, vjeç 56, banues në Itali. Nga këqyrja e kufomës dyshohet se shkaku i vdekjes është një atak kardiak. Pritet akti ekspertizës mjeko-ligjore. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim. Neni 99 i Kodit Penal.

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin  J.K, vjeç 20, banues në Tiranë, depërtuar nga Zvicra, në PKK Rinas, pasi dyshohet se më datë 10.03.2017, në PKK Durrës, ka kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës
Më datë 09.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasen G.Y, vjeç 28, banuese në Stamboll, pasi dyshohet se ka tentuar të kalojë kufirin shtetëror me një pasaport turke të falsifikuar. Neni 189 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë
Në vijim të informacionit të  datës 09.04.2017, që bënë fjalë për veprën penale “Kontrabandë me mallrat e tjera”, në bashkëpunim, më datë 09.04.2017, u arrestua shtetasi A.K, vjeç 24, banues në fshatin Zvezde, pasi më datë 08.04.2017, në fshatin Rakick, Devoll, u kap me 7 kafshë pune, të futura kontrabandë nëpërmjet kufirit të gjelbër. Neni 174 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës
Më datë 09.04.2017, më datë  09.04.2017, nga shërbimet e Policisë Kufitare Morinë, në hyrje u bë ndalimi dhe arrestimi provizor i shtetasit kosovar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, konkretisht: -Sh.B, 44 vjeç, banues në Gilan Kosovë.
Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi gjatë regjistrimit në hyrje të stacionit të PKM Morinë, rezultoj shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar".
Autoritetet Austriake kanë lëshuar ndaj tij, urdhër kërkimin ndërkombëtar nr. 223 UR 9628/96K, datë 27.06.2006,  për veprat penale të “Vjedhjes”, “Mbajtjes pa leje të armëve, municioneve luftarake dhe eksplozivëve” dhe “Vrasjes”, parashikuar nga nenet e Kodit Penal Austriak. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 72 personave, janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 19 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 18 persona për narkotikët, trafiqet e paligjshme dhe krimin ekonomik e financiar.

12 persona në flagrancë për vjedhje dhe dhunë në familje.
5 persona për krime ndaj jetës dhe 3 persona për armëmbajtje pa leje.
5 persona për mitëdhënie.
Janë kapur 10 persona në kërkim.

Janë sekuestruar rreth 11732 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 4 armë zjarri, 6 krehër, 257 fishekë dhe 1 dorezë metalike.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 146 persona.

Gjatë 48-orëve janë finalizuar Operacionet konkretisht :
Finalizohet me sukses Operacion antidrogë i koduar "PAGRI".
Janë Sekuestruar në një nga tre ish depot e rezervave të shtetit në fshatin Pagri të Përmetit 11650 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva
Janë arrestuar në flagrancë dy prej administratorëve të këtyre depove, si dhe është shpallur në kërkim personi i tretë që administronte këto depo.
Gjithashtu është ndaluar edhe Kryeplaku i fshatit Pagri.
Operacioni mbi bazën e një informacioni të marrë në rrugë operative nga SH.Ç.B.A.
Nga Strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me SH.Ç.B.A.
Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

 

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...