Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 12 Prill 2017

DORËZIMI I ARMËVE 1Drejtoria PPSH.1
Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin.
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë pa leje.


Policia e Shtetit
Operacion ndërkombëtar antidrogë i  koduar "ALIAS".
Operacioni nga Policia e Shtetit, Prokuroria e Krimeve të Rënda Tiranë, DEA, Policia Greke dhe Policia Maqedonase.
Goditet një organizatë kriminale në fushën e prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike Cannabis Sattiva.
Gjatë gjithë fazave të operacionit janë arrestuar 22 persona.
Sekuestrohen Cannabis Sattiva, Heroinë, Kokainë e fara Cannabis Sativa.
Më datë 11.04.2017, Drejtoria për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, nën koordinimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, në kuadër të procedimit penal nr.121 të vitit 2016, në bashkëpunim me Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale, Drejtoritë Vendore të Policisë Tiranë, Elbasan, Fier dhe Korçë, si dhe në bashkëpunim me DEA-n, SELEC  dhe autoritetet Greke të antidrogës në Athinë dhe autoritetet Maqedonase, ka finalizuar me sukses një hetim ndërkombëtar për veprën penale të trafikimit të lëndëve narkotike, i cili ka nisur në muajin Qershor të vitit 2016.
Si rezultat i këtij hetimi si dhe falë një bashkëpunimi të shkëlqyer me autoritetet Greke dhe Maqedonase me mbështetjen e SELEC-ut në Bukuresht, Rumani dhe DEA-s në Athinë/ Greqi, janë arritur rezultatet e mëposhtme;
Persona të arrestuar në kuadër të procedimit penal;
1.    J.D, 43 vjeç, arrestuar sot në Tiranë
2.    G.LL, 45 vjeç, arrestuar sot në Elbasan,
3.    A. T, 37 vjeç, arrestuar sot në Pogradec,
4.    I.A, 55 vjeç, arrestuar sot në Elbasan,
5.    J.M, 45 vjeç, arrestuar sot në Elbasan,
6.    G.B, 43  vjeç, arrestuar sot në Elbasan,
7.    A.P, 45 vjeç, Podgorie, Korçë
8.    M.K, 29 vjeç, Podgorie, Korçë
9.    A.A, 46 vjeç, lindur në Ersekë dhe banues në Fier
10.    M.S, 64 vjeç
11.    L.T, 34 vjeç
12.    E.T, 36 vjeç
13.    A.T, 21 vjeç
14.    D. T, 35 vjeç
15.    M.K, 32 vjeç
16.    A.S, 36 vjeç
17.    M.S, 39 vjeç
18.    L.Ll, 25 vjeç, në Shqipëri.
19.    V.T, 43 vjeç, në Shqipëri.
20.    S.F, 27 vjeç në Shqipëri.
21.    N.B, 34 vjeç, në Shqipëri.
22.    D.P, në Greqi.

Gjithashtu po në kuadër të këtij hetimi janë proceduar në gjendje të lirë tre shtetas.
Sasitë e lëndëve narkotike të sekuestruara në kuadër të procedimit penal;
•    244 kg e 818 gr Cannabis Sattiva
•    425 fara kanabisi
•    1 kg e 30 gr heroinë
•    247.3 gr kokainë

Para dhe sende të sekuestruara në kuadër të procedimit penal;
•    3140 Euro
•    25.000 Lekë
•    Tre automjete
•    10 telefona celular.
Personat e arrestuar dyshohen për veprat penale të trafikut të lëndëve narkotike, grupit të strukturuar kriminal, prodhimit dhe mbajtjes së lëndëve narkotike, kultivimit të lëndëve narkotike dhe moskallëzimit të krimit, të gjitha këto vepra penale të parashikuara nga Kodi Penal i Republikës së Shqipërisë.
Operacionet për arrestimin e personave të lartpërmendur si dhe sekuestrimin e lëndëve narkotike janë zhvilluar në kohë të ndryshme dhe në qytetet e Fierit, Elbasanit, Pogradecit, Korçës dhe në Athinë.
Nga hetimi ka rezultuar se pjesa më e madhe e Cannabis Sativa të sekuestruar është kultivuar në territorin e fshatit Ninsh, të njësisë Administrative Fratar Fier.
 Më pas subjektet në bashkëpunim pasi përpunonin lëndën narkotike në banesa të këtij fshati, e trafikonin atë drejt Maqedonisë dhe Greqisë në itineraret Fier-Elbasan-Pogradec-Maqedoni dhe Fier-Elbasan-Korçë- Athinë / Greqi.
Për kalimin e lëndës narkotike përdorej kufiri i gjelbër.
Këta shtetas kishin ngritur një grup të mirëorganizuar i cili garantonte transportin e sigurtë të lëndëve narkotike deri në destinacionin final ku ishte edhe tregu i shitjes.
Gjashtë shtetasit e parë janë arrestuar në ditën e finalizimit të operacionit më datë 11.04.2017.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA
DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për trafikun e paligjshëm
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.S, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi dyshohet se motori tip “Yamaha” është i trafikuar nga jashtë shtetit dhe me ndërhyrje në nr. e shasisë, ja ka shitur shtetasit D.F, i cili u sekuestrua me cilësinë e provës materiale. Nenet 190 e 141/a të Kodit Penal.
 
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim D.Sh, vjeç 56, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 2 vjet e 4 muaj burg. Neni 143/2 i Kodit Penal.  

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Shijak, pas një pune hetimore të specializuar dhe të mirëorganizuar kanë bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin në kohë rekord të ngjarjes së ndodhur në orët e para të ditës së djeshme në hyrje të qytetit.
Pak orë pas ngjarjes është vënë në pranga autori i kryerjes së veprës penale dhe  personi që e ka përkrahur, konkretisht shtetasi: I.N 30 vjeç, banues në Shijak; E.D 21 vjeç, banues në Durrës.
Shtetasi I.N, më datë 11.04.2017, rreth orës 08:30, në hyrje të qytetit të Shijakut, nga një konflikt çasti, për motive të dobëta dyshohet se ka plagosur në këmbë, me armë zjarri tip pistoletë,  shtetasin B.K. 25 vjeç, banues në Shijak.
I dëmtuari ndodhet në Spitalin Rajonal Durrës jashtë rrezikut për jetën.

Gjatë kontrolleve që ka kryer policia, me qëllim kapjen e autorit, kanë kapur në një automjet “Taxi”(shtetasit e mësipërm kanë qenë pasagjerë) dhe arrestuar në flagrancë shtetasit e lartpërmendur.
Gjatë kontrollit që i është ushtruar të arrestuarve janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale:
arma e zjarrit tip pistoletë, në çantën e krahut(marsup) të shtetasit I.N;
 një thikë, gjatë kontrollit fizik të shtetasit E.D.
Shtetasi I.N është person me precedent penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër jetës dhe pronës (I arrestuar në vitin 2009 për tentativë vrasje dhe 2016 për shkatërrim prone me zjarr).
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale:
•”Vrasja me dashje”e mbetur në tentaivë dhe” Prodhimi dhe mbajtja pa leje e
armëve luftarake dhe e municionit ”, në ngarkim të shtetasi I.N parashikuar në nenet  76, 22 dhe 278/2 të Kodit Penal;
•”Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta” dhe ”Përkrahja e autorit të krimit” , në ngarkim të shtetasit E.D parashikuar në nenet  279 dhe 302 të Kodit Penal.


Më datë 11.04.2017, rreth orës 19:55 në lagjen Nr.1 Durrës, Bulevardi "Epidam", në një dyqan ushqimor, ndodhi një konflikt për motive të dobëta, ku u plagos shtetasi A. A 51 vjeç, banues në Durrës. I dëmtuari ndërroi jetë në Spitalin Rajonal Durrës.
Me të marrë njoftim menjëherë në vendngjarje shkuan Efektivet e Policisë,  të cilët pak minuta pas ngjarjes kanë bërë të mundur identifikimin, kapjen dhe arrestimin e autorëve të dyshuar, konkretisht shtetasit: K.E 54 vjeç, banues në Durrës; K.E 50 vjeç, banues në Durrës.
Të arrestuarit janë vëllezër me njëri-tjetrin.
Mekanizmi i ngjarjes :
Palët janë konfliktuar me njëri- tjetrin me sende të forta dhe për motive të dobëta (për një tub aspirimi).
Autorët e arrestuar dhe shtetasi J.K, i shoqëruar mbrëmë nga Efektivët e Policisë, i detyroheshin viktimës që ti paguanin një shumë parash, 13 000 lekë të reja për tubin e aspirimit.
Viktima ia ka kërkuar shtetasit J.K paratë dhe në debat e sipër, kanë ardhur dhe janë përfshirë në konflikt edhe dy vëllezërit E.
Këto dy të fundit e kanë futur viktimën, shtetasin A.A brenda në dyqanin ushqimor dhe kanë mbyllur qepenin, ku aty më pas e kanë goditur me grushta.
Gjatë kësaj kohe shtetasi J.K ka qenë jashtë dyqanit ushqimor (qepeni ishte i mbyllur dhe brenda ndodheshin viktima dhe autorët).
Gjatë kqyrjes së vendit të ngjarjes u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale një thikë.
Nga ekspertiza mjeko- ligjore u vërtetua se shtetasi A.A ka ndërruar jetë për shkak të problemeve që ka pasur me zemrën,  ku nuk ka përballuar dot goditjet me grushta, të kryera nga autorët.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale ”Vrasja me dashje” në bashkëpunim dhe”Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta” parashikuar në nenet 76, 25 dhe 279 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Sektori për trafiqet e narkotikët
Më datë 11.04.2017, ndalua shtetasi në kërkim I.A, vjeç 55, banues në fshatin Rrajcë, Librazhd, pasi Gjykata për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”. Neni 283/a/2 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Specialistët e Sektorit  e Sektorit të Qarkullimit Rrugor, në Komisariatin e Policisë Elbasan, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit D.J, 20 vjeç banues në Elbasan.
Arrestimi i tij u bë pasi duke drejtuar mjetin motorçikletë, i pa pajisur me leje drejtimi,  në Lagjen “Sulë Paprri” është përplasur me mjetin e drejtuar nga shtetasi M.M, 29 vjeç, banues në Elbasan.  Si pasojë ka patur vetëm dëme materiale.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Drejtimi i automjetit pa dëshmi” parashikuar nga neni  291  i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Sektori për trafiqet e narkotikët
Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.T, vjeç 37, banues në Piskupat, Pogradec, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”. Neni 283/a/2 e 22 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni për të miturit dhe dhunën në familje
Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen A.G, vjeç 22, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi M.H, vjeç 36, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësorë Berat. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006.  “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 11.04.2017,  u arrestua në flagrancë shtetasi N.M, vjeç 44, banues në Berat, pasi, te ish Kombinati Tekstileve, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Benz”. Neni 291i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin K.Z, vjeç 26, banues në Fier, pasi dyshohet se për tu pajisur me dokumente identifikimi, ka aplikuar me dokumente të falsifikuara. Neni 189 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Në vijim të komunikatës që bënë fjalë për plagosjen e rëndë të shtetasit Xh.O, më datë 11.04.2017, vdiq në spital. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 11.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi V.Z, vjeç 53, banues në Vlorë, pasi, në rrugën “Ismail Qemali”, te “Xhamia”, u kap duke drejtuar në gjendje te dehur mjetin tip “Shifeng”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin B.Gj vjeç 46, banues në Ishull Lezhë, administrator i një subjekti, pasi dyshohet se shtetasit Z.V, vjeç 44, banues në Lezhë, nuk i ka paguar sigurimet shoqërore për periudhën që ka punuar në këtë subjekt. Nenet 145 e 180 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin E.N, vjeç 30, banues në Lezhë, pasi dyshohet se rreth orës 08:50, te “Kryqëzimi i Rilës”, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, është përplasur me motorin tip “Kinron”, që drejtohej nga shtetasi K.M, vjeç 46, banues në Lezhë, për pasojë është dëmtuar pasagjeri i motorit, shtetasi N.Gj, vjeç 60, banues në fshatin Barbullojë, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin A.M, vjeç 29, banues në Vau i Dejës, Shkodër, pasi dyshohet se, në aksin rrugor Laç-Lezhë, në afërsi të një lokali, duke drejtuar motorin tip “BMV’, është përplasur me mjetin tip “Audi”, me drejtues shtetasin B.H, vjeç 30, banues në Laç, si pasojë është dëmtuar drejtuesi i motorit i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin G.J, vjeç 36, banues në Fushë-Milot, Kurbin, pasi dyshohet se rreth orës 20.00, në një rrugë rurale në Fushë-Milot, duke drejtuar mjetin tip “Lançia”, ka dalë nga rruga, si pasojë janë dëmtuar pasagjerët D.J dhe A.J, vjeç 25 e 23, banuese në Fushë-Milot, të cilat ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për narkotikët
Në vijim të planit të veprimit të D.V.P Shkodër “Për parandalimin e kultivimit dhe trafikimit të bimëve narkotike” goditen 3 raste të "Prodhim, shitje të narkotikëve", në fshatrat Mazrek, Plan dhe Shtoj i Vjetër.
Sekuestrohen 27 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Arrestohen 2 shtetas dhe shpallet në kërkim një tjetër.
1. Më datë 11.04.2017 nga Sektori Për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Shkodër pas një pune të mirëfilltë policore, në vijim të operacioneve të pandërprera në terren në kuadër të planit të veprimit të D.V.P Shkodër “Për parandalimin e kultivimit dhe trafikimit të bimëve narkotike”, gjatë ditës së sotme u goditën tre raste të Prodhimit dhe shitjes së narkotikëve dhe konkretisht:
Në fshatin Mazrrek Njësia Administrative Gur i Zi Shkodër, gjatë kontrollit të territorit  u gjet  dhe u sekuestrua një sasie prej 10 kg lënde narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva, e cila ishte fshehur 100 m larg ambjenteve të banesës së shtetasit P.Sh.
Gjithashtu në vijim të veprimeve procedurale penale, në banesën e shtetasit P.Sh u konstatua lidhje e paligjshme e energjisë elektrike.
 Lidhur me rastin u bë shpallja në kërkim e shtetasit P.SH vjeç 35, i dyshuar se ka kryer veprën penale të “Prodhimit dhe Shitjes së Lëndëve narkotike", e parashikuara nga neni 283 Kodit Penal’ dhe “ Vjedhjes e energjisë elektrike” parashikuar nga neni 137 Kodit Penal.
 
2. Po më datë 11.04.2017 në vijim të operacioneve për kontrollin e territorit “ Për parandalimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike” gjatë kontrolleve në terren në vendin e quajtur në fshatin Plan, Njësia Administrative Pult në një ndërtesë të braktisur është gjetur dhe sekuestruar një sasi prej 7 kg lënde narkotike e dyshuar si Cannabis Sattiva.

Po vijon puna për dokumentimin dhe zbulimin e autorëve të kësaj vepre penale.

 3. Po më këtë datë në vijim të operacioneve për kontrollin e territorit “Për parandalimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike” gjatë kontrolleve në terren në vendin e quajtur fshatin Shtoj i Vjetër Njësia Administrative Rrethina, Shkodër, në një banesë që administrohej nga shtetasi T.P dhe familjarëve të tij, u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 10 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva.
 Lidhur me këtë rast u bë arrestimi i shtetasve:
 • K. P, 16 vjeç banues në Shtoj i Vjetër, Njësia Administrative Rrethina Shkodër.
 • T.P, 52 vjeç, banues në Shtoj i Vjetër, Njësia Administrative Rrethina Shkodër.
 Materialet hetimore do ti kalojnë për ndjekje të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprën penale “Prodhimit dhe Shitjes së lëndëve narkotike, në bashkëpunim” e parashikuara nga neni 283/2  e 25 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 11.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.R, vjeç 19, banues në fshatin Qinamak, pasi, te “Ura e Drinit Zi”, Kukës, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “Opel”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër
Seksioni për narkotikët
Operacion policor antidrogë i koduar  "Dushaj".
Sekuestrohen 28 thasë me lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva e përpunuar, rreth 108 kilogramë.
Operacioni nga Komisariati i Policisë Bulqizë.
Shërbimet e Policisë në Komisariatin e Policisë Bulqizë kanë marrë informacion në rrugë operative  se në një banesë të braktisur në njësinë Administrative Fushë-Bulqizë, në fshatin Dushaj, mund të kishte të fshehur lëndë narkotike.
Mbi bazën e këtij operacioni menjëherë shërbimet e policisë së Komisariatit të Policisë Bulqizë kanë organizuar  punën për kontrollin e banesës.
Si rezultat i kontrollit rezultoi se në tavanin e banesës së braktisur në fshatin Dushaj kishte thasë të mbushur me lëndë narkotike të përpunuar të dyshuar Cannabis Sattiva.
Menjëherë janë njoftuar  Specialistët për Narkotikët në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër, si dhe grupi hetimor, ku nga kontrolli i imtësishëm i banesës rezultoi se:
Në  pjesën e tavanit të banesës  dykatëshe të braktisur u konstatuan dhe u sekuestruan 28 thasë të mbushur me lëndë narkotike të përpunuar, rreth 108 kilogramë Cannabis Sattiva.
Specialistët për Narkotikët në bashkëpunim dhe me shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë, vijojnë punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve të implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.


KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)

Komisariati Policisë Sarandë
Seksioni për trafiqet dhe narkotikët
Policia ka sekuestruar 17 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Arrestohen në flagrancë 2 shtetas, shpallen në kërkim 2 të tjerë (njëri prej tyre shtetas grek).
Arrestohen në flagrancë shtetasit:
1- A.P, 26 vjeç, banues në Sarandë.
2-  M.H, 24 vjeç, banues në Sarandë.
Policia e Sarandës, ditën e djeshme, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative se në qytet po qarkullonin 2 automjete të cilët dyshoheshin se po transportonin lëndë narkotike, menjëherë filloi ndjekja e këtyre mjeteve derisa u bë i mundur bllokimi i tyre në lagjen nr.1 Sarandë.
Në bazë të këtij operacioni, policia bëri të mundur bllokimin e dy automjeteve në lagjen nr.1 Sarandë dhe arrestimin e dy prej autorëve, pasi dy shtetas të tjerë në momentin e ndërhyrjes në flagrancë nga policia, janë larguar me shpejtësi nëpër rrugicat e qytetit.
Nga kontrolli i ushtruar në mjetin tip Benz-ML, u konstatua një sasi me lëndë narkotike me peshë prej 17 kg e dyshuar Cannabis Sattiva, 16 pako, të futura në një çantë sportive në bagazhin e këtij mjeti.
Në këtë mjet, policia bëri arrestimin në flagrancë të shtetasit M.H, si dhe ka shpallur në kërkim drejtuesin e këtij mjeti, shtetasin K.L., 29 vjeç.

Gjithashtu, në mjetin tjetër tip Benz C-Clas, policia ka arrestuar në flagrancë drejtuesin e këtij mjeti, shtetasin A.P, si dhe ka shpallur në kërkim pasagjerin tjetër në këtë mjet, shtetasin grek A.E., 31 vjeç,.
Nga hetimet e kryera, dyshohet se autorët kishin për qëllim destinacionin e lëndës narkotike drejt shtetit Grek.
Po punohet për kapjen e autorëve të shpallur në kërkim si dhe të bashkëpunëtorëve të tjerë të implikuar në këtë vepër penale.

Komisariati Policisë Tropojë
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për shtetasin H.S, banues në Bajram Curri, pasi dyshohet se me anë të falsifikimit të dokumenteve dhe mashtrimit në Sigurimet Shoqërore, ka përfituar padrejtësisht pension pleqërie. Nenet 186 e 145 të Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Gj, vjeç 52, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në kohë dhe vende të ndryshme ka përndjekur shtetasin M.C, vjeç 23, banues në Tiranë. Neni 121/a i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes, për shtetasen D.N, vjeç 27, pasi dyshohet se bashkëjetuesi shtetasi E.O, vjeç 39, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.Ç dhee I.M, vjeç 45 e 53, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, te tregu i një shkolle, për shkak të detyrës, kanë kundërshtuar punonjësit e policisë bashkiake. Neni 235 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 10.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.S, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në mënyrë të vazhdueshme ka përndjekur shtetasen D.Ç, vjeç 27, banuese në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit E.S. Neni 121/a i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.B, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj bashkëshortes E.B, vjeç 37, të cilës iu plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasen A.I, vjeç 46, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se ish bashkëshorti shtetasi E.H, vjeç 49, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi A.T, vjeç 32, banues në Tiranë, pasi më datë 06.04.2017, në rrugën “Mine Peza“, i ka vjedhur 1 telefon celular, tip ‘‘Samsung“, shtetases S.M. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua telefoni celulari. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 11.04.2017, në rrugën e “Dibrës”, ka vdekur shtetasi S.Q, vjeç 80, banues në Tiranë, i cili është rrëzuar në trotuar. Nga veprimet e kryera rezultoi se vdekja ka ardhur për shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.
 
Më datë 11.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi D.T, vjeç 38, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi, në rrugën “Dervish Hekali”, në një pallat në ndërtim ka tentuar të vjedh një vegël pune. Nenet 134/1 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin V.Gj, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Besa”, për motive të dobëta, ka goditur me grushte shtetasin A.K, vjeç 26, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit V.Gj. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5
Në vijim të komunikatës, për veprën   penale  “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura”, më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi L.B, vjeç 38, banues në Bathore. Neni 102 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.C, vjeç 31, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Babrru, në lokalin e saj, ka goditur me grushte shtetasen D.K, vjeç 45, banuese në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Z, vjeç 28, banues në Tiranë, i dënuar, pasi dyshohet se, në rrugën e “Qelqit”, në banesën e shtetasit B.R, vjeç 62, ka vjedhur një sasi lekësh. Punohet për kapjen e shtetasit A.Z. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.R, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi dyshohet se gjatë natës, në Fushë Mëzes, ka tentuar të vjedh në zyrat e një firme, me administrator shtetasin H.Rr, vjeç 66, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit K.R. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 11:04.2017, në fshatin Pezë e Madhe, jashtë një lokali, është vetëplagosur me thikë, shtetasi E.Ç, vjeç 41, banues në Pezë, i cili ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin H.H, vjeç 55, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Tre Dëshmorët”, duke drejtuar mjetin furgon, tip “Benz”, për shkak të detyrës, nuk i është bindur urdhërit të punonjësit të policisë rendit. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, në gjendje depresioni shtetësia T.M, vjeç 33, ka tentuar të vetëvritet me armë gjahu, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Më cilësinë e provës materiale u gjet e sekuestrua arma e gjahut tip çifte, me leje. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprim.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm për shtetasen M.S, vjeç 41, pasi dyshohet se bashkëshorti G.S, vjeç 42, banues në Tiranë, në mënyrë të vazhdueshme, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm për shtetasen O.D, vjeç 31, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi B.D, vjeç 41, në mënyrë të vazhdueshme, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Vorë
Më datë 11.04.2017, gjatë natës, në fshatin Muçaj, në banesën e shtetasit R.B, vjeç 40, kanë vjedhur 1 televizor, 1 telefon celular dhe një sasi lekësh. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Më datë 11.04.2017, shtetasi R.H, vjeç 69, kallëzon se, në lagjen nr. 2, shtetasi S.B, vjeç 44, banues në Kavajë, po kryhen punime në tokën e shtetasit R.H. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin N.H, vjeç 66, banues në fshatin Sterbeg, pasi dyshohet se në këtë fshat, ka pushtuar tokën e shtetasit I.H, vjeç 51. Neni 200 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.P, vjeç 31, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar me 1 muaj burg. Neni 130/a/3 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin R.B, vjeç 63, pasi dyshohet se ish dhëndri shtetasi B.K, vjeç 45, banues në Tiranë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr 9669 datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 11.04.2017, rreth orës 06:00, në lagjen “Varosh”, në dyqanin e shtetasit Z.M, vjeç 30, ka rënë zjarr, ku ka dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezultoi se zjarri është shkaktuar nga djegia e prizës së frigoriferit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për vlerësim.  

Më datë 11.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.I, vjeç 42, banues në Krujë, pasi, në Krujë,  duke  drejtuar mjetin tip “Benz”, ka goditur një mjet të policisë, dhe është larguar nga vendi i ngjarjes. Neni 290 dhe 273 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen M.K, vjeç 30, pasi dyshohet se vjehrra, shtetasja H.K, vjeç 70, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës .Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim M.N, vjeç 23, banues në Shijak, pasi Gjykata e Apelit Durrës, e ka dënuar me 1 vit, 11 muaj e 24 ditë burg. Nenet 279/2 e 291 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen J.P, vjeç 20, banuese në Elbasan, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi E.P, vjeç 29, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006 “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 11.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin F.Ll, vjeç 64, banues në Elbasan, pasi dyshohet se djali, shtetasi A.Ll, vjeç 30, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006  “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim G.D, vjeç 31, banues në fshatin Rrasë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar me 1 muaj burg. Neni 125 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Më datë 11.04.2017, rreth orës 10:40, në fshatin Kutërman, te “Lumi i Gjurrës”, është gjendur nga familjarët e vdekur, pa shenja dhune shtetësia Xh.Gj, vjeç 73, banuese në Kutërman. Nga veprimet e kryera, rezultoi se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprim.

Komisariati i Policisë Devoll
Më datë 11.04.2017, rreth orës 08:30, në fshatin Miras, në banesën e shtetasit P.L, vjeç 39, ka rënë zjarr, ku ka dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezultoi, se zjarri ka qenë nga një shkëndijë elektrike. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, si ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Pogradec
Në vijim të komunikatës datë 10.12.2016, që bën fjalë për vjedhjen e banesës së shtetasit F.P, më datë 11.04.2017, u bë ndalimi i shtetasit Xh.P, vjeç 21, banues në fshatin Osnat. Neni 134/1 i Kodit Penal.  

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 11.04.2017, rreth orës 16:45, në lagjen Goricë, te “Ura e Varur”, shtetasi M.A, vjeç 30, në gjendje depresioni, është hodhur nga pasarela në lumin Osum, e ndodhet në spital nën kujdesin e mjekut. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Kuçovë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasit K.H dhe P.Sh, vjeç 38 e 59, banues në Kuçovë. Nenet 199/a, 200, 155, 248 e 300 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 11.04.2017, rreth orës 12.30, në Seman, në detin Adriatik, duke gjuajtur peshk, aksidentalisht, ka rënë në det dhe është mbytur shtetasi A.M, vjeç 78, banues në fshatin Dërmënas. Materialet u referuan në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Lushnjë  
Më datë 11.04.2017, shtetasi K.N, vjeç 46, banues në Lushnjë, kallëzon se, i është larguar nga banesa babai shtetasi F.N, vjeç 81, banues në Lushnjë. Punohet për gjetjen e tij. Materialet  i kaluan Prokurorisë  Rrethit Gjyqësor Lushnjë.

Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin D.M, vjeç 66, banues në fshatin Kutë, pasi dyshohet se, ka kundërshtuar urdhrin administrativ të Bashkisë Ballsh, për rrethimin e varrezave të fshatit. Neni 277 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 10.04.2017, në lagjen “Partizani”, shtetases V.B, vjeç 45, banuese në Vlorë, i kanë  marrë çantën me 2 telefona tip “Samsung”, disa karta të ndryshme dhe një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen A.Sh, vjeç 41, banuese në Vlorë, pasi dyshohet se në muajin Dhjetor 2015, ka marrë vajzën shtetasen e mitur, vjeç 13 dhe është larguar në shtetin Italian, në kundërshtim me Vendimin e Gjykatës Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 321 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, shtetasi A.R, vjeç 44, banues në Vlorë, ka plagosur me thikë shtetasin K.H, vjeç 22, i cili ndodhet ne spital nën kujdesin e mjekut. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe kapjen e autorit. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Përmet
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Përmet, për shtetasin F.M, vjeç 61, banues në fshatin Sukë, pasi dyshohet se, në fshatin Sukë, për motive të dobëta, ka kanosur shtetasen A.H vjeç 60. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin N.N, vjeç 73, banues Ishull Lezhë, pasi dyshohet se më datë 10.04.2017, në Ishull Lezhë, i ka thyer xhamat e mjetit tip “Volkswagen” dhe goditur me sende të forta, shtetasin N.N, vjeç 44, banues në Lezhë. Nenet 150 e 90 të Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, gjatë natës, në Shëngjin, në parkingun e banesës, shtetasit M.M, vjeç 20, i kanë vjedhur mjetet tip “Benz” dhe tip “Fiat”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 23.03.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim, për shtetasin L.P, vjeç 59, banues në Lezhë, pasi dyshohet se në Greqi, shtetases (ish bashkëshortes) V.V, vjeç 46, i ka marrë vajzën e mitur, vjeç 4, nga shteti grek duke e dërguar pa dëshirën e saj në Lezhë.  Neni 127 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, rreth orës 17.00, shtetasi F.R, vjeç 52, banues në Lezhë, në banesë, duke bërë dush ka rënë në kontakt me rrymën elektrike duke marrë dëmtime të lehta dhe ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 11.04.2017, shtetasi P.K, vjeç 50, banues në Laç, kallëzon se, më datë 03.04.2017, i është larguar nga banesa vajza shtetasja D.K, vjeç 17. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin.
 
Më datë 11.04.2017, nga Seksioni për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Kurbin, në vijim të punës së pandërprerë për parandalimin e ngjarjeve kriminale dhe rritjen e parametrave të sigurisë publike, u arrestua në flagrancë shtetasi: V.B, 25 vjeç, banues në Laç.
Në Laç, gjatë kontrollit të ushtruar iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale:
-një  armë zjarri pistoletë tip TT  
-  1 krehër me 8 fishekë të cilat i mbante pa leje.
Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin për veprën penale "Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit" parashikuar nga neni 278 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin N.K, vjeç 25, banues në fshatin Hot, pasi dyshohet se, në këtë fshat, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe
Më datë 10.04.2017, rreth orës 17:00, në fshatin Vermosh, te vendi i quajtur “Gerçar”, ka rënë zjarr në një faqe mali dhe janë djegur rreth 5000 m2 me shkurre dhe bar i thatë. Nga veprimet rezultoi se zjarri ka qene aksidental. Punohet për fikjen e tij. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për vlerësim.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Q.S, vjeç 52, banues në fshatin Gruemir, pasi dyshohet se, në Gruemir, për shkak të detyrës, nuk i është bindur urdhërit të punonjësit të policisë së rendit. Neni 242 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin I.K, vjeç 23, banues në Kukës, pasi dyshohet se, në Kukës, për motive të dobëta, ka ofenduar me fjalë fyese shtetasen G.T, vjeç 19, si dhe në Komisariatin e Policisë Kukës, ka thyer xhamin e dhomës së shoqërimit. Neni 119  e 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 17.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin R.S, vjeç 56, banues në Peshkopi, pasi dyshohet se në lagjen “Aksioni”, ka ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Bulqizë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin E.J, vjeç 47, banues në fshatin Godvi, pasi dyshohet se më datë 10.04.2017, nëpërmjet telefonit, ka fyer e kanosur shtetasin E.Xh, vjeç 43, banues në Bulqizë. Neni 275 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin A.K vjeç 54, banues në Devoll, i kthyer deportiv, pasi dyshohet se më datë 27.03.2017, në fshatin Zagradec, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin A.M, vjeç 23, banues në Pogradec, kthyer deportiv nga Maqedonia, pasi dyshohet se më datë 10.04.2017, në afërsi të P.K.K, Qafë Thanë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Vlorë
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin D.I, vjeç 42, banues në Itali, pasi dyshohet se kareli mbajtës i një skafi plastik ardhur nga Italia më datë 04.04.2017, rezulton i vjedhur më datë 13.11.2015, në Itali. Neni 141/a i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Gjirokastër
Më datë 11.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim G.D, vjeç 31, banues në Elbasan, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar me 1 muaj burg. Neni 125 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Shkodër
Më datë 11.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Sh.Gj, vjeç 35, banues në Tiranë, kthyer deportiv, nga Mali i Zi, pasi dyshohet se më datë 20.06.2014, në afërsi të P.K.K, Hani i Hotit, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës
Policia Kufitare arreston një shtetas rumun, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi.
Më datë 11.04.2017, Specialistët e Policisë Kufitare Morinë, bënë arrestimin provizor, me qëllim ekstradimi të shtetasit rumun dhe konkretisht:
M.D, 39 vjeç, banues në Rumani.
Ky shtetas u kap në hyrje të SPK.Morinë, ku gjatë regjistrimit në sistem, rezultoj shtetas ‘’i shpallur në kërkim ndërkombëtar’’,  nga autoritet Rumune.
Më datën 02.06.2016,  Gjykata  e TIMISOARA, Romania,  me vendim  Nr. 1545, e ka dënuar me 1 vitë  e 7muaj e 6 ditë burg, për veprën penale të “Drejtimi i mjetit në rrugët publike pa leje drejtimi të vlefshëm”, sipas nenit nr. 86,  të ligjit nr. 195/2002 dhe të Kodit Penal Rumun.
Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës.

 
Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në  Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 23 personave, është sekuestruar lëndë narkotike dhe armë zjarri.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 5 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 4 persona për narkotikët.
3 person për krime ndaj personit dhe 1 person për armëmbajtje pa leje.
2 persona për vjedhje.
Janë kapur 8 persona në kërkim.
Janë sekuestruar rreth 153 kg lëndë  e dyshuar Cannabis Sattiva, 3 armë zjarri, 1 armë e ftohtë, 1 krehër dhe 8 fishekë.
Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 48 persona.

Gjatë 24- Orëve u finalizuan me sukses Operacionet konkretisht:
Finalizohet me sukses Operacioni  ndërkombëtar antidrogë i  koduar "ALIAS".
Operacioni nga Policia e Shtetit, Prokuroria e Krimeve të Rënda Tiranë, DEA, Policia Greke dhe Policia Maqedonase.
Goditet një organizatë kriminale në fushën e prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike Cannabis Sattiva.
Gjatë gjithë fazave të operacionit janë arrestuar 22 persona.
Janë sekuestruar Cannabis Sattiva, Heroinë, Kokainë e fara Cannabis Sattiva.
Finalizohet me sukses Operacion policor antidrogë i koduar "Dushaj".
Janë sekuestruar 28 thasë me lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva e përpunuar, rreth 108 kilogramë.
Operacioni nga Komisariati i Policisë Bulqizë.

Specialistët për Narkotikët në bashkëpunim dhe me shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë, vijojnë punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve të implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...