Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 15 Prill 2017

 

1Drejtoria PPSH.1Policia e Shtetit gjatë kontrollit të territorit me helikopter për identifikimin dhe zbulimin e parcelave të kultivuara me kanabis.

 

Policia e Shtetit vijon kontrollin e territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

 

Paralelisht vijojnë kontrollet në territor edhe në ish magazina e depo shtetërore, Ish reparte ushtarake, tunele, shtëpi të braktisura, sera e çdo ambient tjeter të dyshuar se mund të përdoren për magazinim të lëndës narkotike apo për kultivim të bimëve narkotike.

 

Në ketë kuadër gjatë ditës së djeshme rreth 200 forca Policore, FNSH, Drejtoria Kundër Narkotikëve, Drejtoria për Hetimin e Krimeve në bashkëpunim me Policinë Durrës kanë ushtruar kontrolle të imtësishme në territor.

 

Kontrollet kanë vijuar nga ajri dhe toka.

 

Kontrollet u përqëndruan në zonën e Ishmit dhe në Manëz.

 

Nga ajri u filmuan tunele e objekte të dyshuara, ku më pas u kontrolluan nga toka nga F.N.Sh e Policia Vendore Durrës.

 

U kontrolluan 28 tunele, 31 magazina e ish magazina si dhe banesa të braktisura.

 

Kontrollet po vijojnë në të gjithë territorin.

 

Policia e Shtetit është e vendosur në luftën e pandërprerë për ta zhdukur këtë fenomen.

 

DORËZIMI I ARMËVE
Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin.
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë pa leje.

 

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA

 

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

 

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

 

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore

 

Më datë 14.04.2017, rreth orës 08:30, në rrugën Shefqet Ndroqi, shtetasi F.M, vjeç 54, banues në Tiranë, duke drejtuar me leje drejtimi mjetin tip “Toyota”, ka aksidentuar këmbësorin një shtetas të mitur, vjeç 5, banues në Tiranë, i cili pas mjekimit në spital, është larguar në banesë pa probleme për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.H, vjeç 26, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Sotir Caci”, duke drejtuar mjetin tip “Audi”, është përplasur me motorin tip “Honda”, me drejtues shtetasin Z.P, vjeç 60, banues në Tiranë, për pasojë është aksidentuar shtetasi Z.P, i cili pas mjekimit në spital, është larguar në banesë pa probleme për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

 

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

 

Më datë 15.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.M, vjeç 56, banues në Sallmone, pasi më datë 14.04.2017, në autostradën Tiranë–Durrës, në afërsi të Sukthit, duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “BMW”, ka dalë nga rruga, pa probleme për jetën. Neni 291 i Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Berat

 

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

 

Më datë 14.04.2017, u referua materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasit K.Sh e N.K, vjeç 54 e 63 banues në Berat, pasi dyshohet se shtetasi K.Sh, ka shpërdoruar detyrën e falsifikuar dokumentet dhe shtetasi N.K, ka përfituar pension pleqërie në mënyrë të pa drejtë. Nenet 248 e 186 të Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Fier

 

Seksioni për narkotikët

 

Operacion i Koduar "Llampa".

 

Zbulohet një laborator që shërbente për kultivim të bimëve narkotike.

 

Arrestohen në flagrancë 8 persona dhe shpallet në kërkim një tjetër.

 

Arrestohen edhe dy punonjës të OSHEE-së.

 

Gjithashtu zbulohet e goditet edhe një rast tjetër i kultivimit të bimëve narkotike.

 

Sekuestrohen fara Cannabis Sativa e lëndë narkotike. Në pranga poseduesi i tyre.

 

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier në zbatim të Planit Kombëtar kundër kanabisit ka planifikuar dhe po zbaton masa konkrete për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike, duke goditur këtë veprimtari kriminale që në fazën e parë, që lidhet me trafikimin e farërave, kultivimin e fidanëve në mjedise të mbyllura, apo në sera, por edhe duke ndëshkuar personat përgjegjës në lidhje me kultivimin dhe trafikimin e lëndës narkotike.

 

Në këtë kuadër, Policia e Komisariatit Fier, ka marrë informacion se në një banesë private tre katëshe në pronësi të shtetasit P.B në lagjen "Kastriot" Fier, mund të zhvillohej veprimtari e paligjshme në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.

 

Mbi bazën e këtij informacioni policor, menjëherë u hartua një Plan Masash për ezaurimin e informacionit dhe njëkohësisht u organizua puna për të bërë të mundur vëzhgimin në mënyrë të fshehtë dhe të pa ndërprerë të banesës e më pas ndërhyrjen në të.

 

Pas verifikimit të plotë të informacionit, më datë 14.04.2017, rreth orës 17:00, nga ana e shërbimeve të Komisariatit të Policisë Fier dhe të Sektorit Kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier u realizua me sukses operacioni i koduar "Llampa".

 

Si rezultat u bë e mundur kapja ne flagrancë e 8 personave, 6 burra dhe 2 gra, të cilët gjendeshin në ambientet e banesës tre katëshe në pronësi të shtetasit P.B në lagjen "Kastriot", ku në katin e dytë dhe të tretë të saj ishin duke kultivuar bimë narkotike.

 

Në momentin e ndërhyrjes, u kapën në kushtet e flagrancës dhe u arrestuan shtetasit:

 

1.H.B, 50 vjeç, banues në lagjen Liri Fier.

 

2.F.G, 27 vjeç, banues në fshatin Hoxharë, Fier.

 

3.P.M, 53 vjeç, banues në lagjen Mbrostar Ferko Fier.

 

4.F.C, 24 vjeç, banues në lagjen Çelepias Berat.

 

5.E.B, 27 vjeç, banues në lagjen 15 Tetori Fier.

 

6.K.B, 27 vjeç, banues ne lagjen Liri Gero Fier.

 

7.R.B, 37 vjeçe, banuese në lagjen Liri Gero Fier.

 

8.S.M, 52 vjeçe, banuese në lagjen Mbrostar Ferko Fier.

 

Gjithashtu, në vazhdim të veprimeve proceduriale u bë ndalimi i shtetasve:

 

-A.H, me detyrë lexues i matësit të energjisë elektrike në ndërmarrjen OSHEE, Fier përgjegjës për lagjen Kastriot.

 

Y.K me detyrë përgjegjës grupi elektriçistësh në ndërmarrjen OSHEE Fier.

 

Këta shtetas u ndaluan për veprat penale Moskallëzim krimi dhe Shpërdorim i detyrës vepra këto të parashikuara nga Nenet 300 dhe 248 të Kodit Penal.

 

Gjithashtu u bë shpallja në kërkim e shtetasit E.F i cili është personi që ka marrë me qera banesën për këtë aktivitet kriminal.

 

Gjatë kqyrjes së vendit të ngjarjes u konstatuan se në 6 dhoma me sipërfaqe prej 220 metra katror, u gjetën të kultivuara 2784 bimë Cannabis Sattiva me lartësi që varjon nga 30 deri 80 cm.

 

U gjetën 2820 kubik ku në shumicën prej tyre kishin mbirë fidane të dyshuar si bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sattiva.

 

Gjithashtu u gjetën edhe 167 bimë në proces tharjeje.

 

U sekuestruan nga ana jonë dhe shumë sende të tjera si bidona plastik, tuba uji të përdorur për vaditje, llampa të posatshme për rritjen e bimës, gërshërë që shërbenin për kryerjen e kësaj veprimtarie kriminale etj.

 

Po vazhdon kryerja e veprimeve proceduriale bashkë me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier për të bërë të mundur dokumentimin e plotë ligjor të kësaj veprimtarie kriminale.

 

Po në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike, në bazë të trajtimit dhe verifikimit të informacionit policor të marrë nga qytetarët, më datën 15.04.207, u organizua kontrolli i banesës dhe u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit S.M.

 

Ky shtetas u arrestua për arsye se në oborrin e banesës së tij të ndodhur në fshatin Frakull e Madhe, Fier, kishte mbjellë 16 bimë Cannabis Sativa.

 

Gjatë kontrollit të banesës së këtij shtetasi u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 5091 fara bimë Cannabis Sattiva, një sasi prej 50 gr lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva e tharë e ndarë në 16 qese e përgatitur për shitje, 7 fishekë pistolete dhe 16 fishekë automatiku.

 

Materialet i'u kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqesor Fier mbi bazën e Neneve 278, 283 dhe 284 të Kodit Penal.

 

Strukturat Vendore të Policisë Fier po vijojnë punën me përkushtim dhe profesionalizëm duke bashkëpunuar edhe me agjensitë e tjera ligjzbatuese, për të bërë të mundur parandalimin dhe goditjen e veprimatrisë kriminale kudo që ajo do shfaqet.

 

Falënderojmë të gjithë qytetarët, shoqërinë civile, pushtetin vendor, kryepleqësitë e fshatrave, media e cila i ndihmon transparencës së procesit e këdo që na bashkohet për të kontribuuar në arritjen e këtij vizioni për një Shqipëri të çliruar nga kanabisi.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

 

Seksioni për narkotikët

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim R.B, vjeç 28, banues në fshatin Kuç, Himarë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, ka caktuar masën e sigurisë ‘’Arrest në burg’’, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Neni 283 i Kodit Penal.

 

Seksioni kundër krimeve ndaj personit

 

Më datë 15.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe punohet për kapjen e shtetasit G.B, vjeç 33, banues në Vlorë, pasi dyshohet se më datë 14 04.2017, ka tentuar të vrasë me mjete prerëse, shtetasin L.M, vjeç 22, banues në Vlorë, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 76 e 22 të Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër

 

Seksioni për narkotikët

 

Më datë 14.04.2017, rreth orës 10:30, në fshatin Rragam, te “Maja Quklit”, njësia administrative Guri Zi, Bashkia Shkodër, pronë publike, në një shpat kodre me shkurre, u gjetën e bllokuan 325.4 gr. lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 283 i Kodit Penal.

 

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit D.P e F.Ç, vjeç 29 e 58, banues në Shkodër, administrator e ekonomiste të një shoqërie pasi, shtetasi N.Gj, vjeç 41, ka bërë kallëzim se shtetasi D.P, me anë të mashtrimit, nuk i ka dhënë një sasi eurosh për transportin e kryer për llogari të shoqërisë, ndërsa shtetasja F.Ç ka falsifikuar emrin, mbiemrin e nënshkrimin e tij, në faturat tatimore të shitjes. Nenet 143/2 e 186 të Kodit Penal.

 

Seksioni kundër krimeve ndaj personit

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe punohet për kapën e shtetasit A.P, vjeç 34, banues në fshatin Rranxa, Vau Dejës, pasi dyshohet se, në fshatin Mali Hebej, në oborrin e banesës, ka plagosur me thikë shtetasin L.D, vjeç 69, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Në vendngjarje janë gjetur e bllokuar me cilësinë e provës materiale, një shishe plastike e djegur, një aparat celular “Samsung” e një çorape. Nenet 78, 22 e 279 të Kodit Penal.

 

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin M.M, vjeç 65, banues në fshatin Velipojë, pasi dyshohet se, në plazh Velipojë, duke drejtuar mjetin tip “Benz, është përplasur me motoçikletën tip “Yinxiang”, që drejtohej nga shtetasi N.T, vjeç 69, i cili është aksidentuar dhe ndodhet në spital për ndihmë mjekësore. Neni 290/1 i Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës

 

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin I.O, vjeç 33, banues në Kukës, administrator i një ShPSF pasi dyshohet se ka shpërdoruar detyrën, pasi ka punonjës të pa regjistruar dhe punonjësit e tjerë të shoqërisë, i ka paguar në kundërshtim me ligjin. Nenet 248, 180 e 170/a të Kodit Penal.

 

Seksioni kundër krimit kompjuterik

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për një kompani, me administrator shtetasin T.S, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit nëpërmjet internetit, i ka marrë një sasi eurosh shtetasit A.K, vjeç 24, Kosovë. Neni 143/b i Kodit Penal.

 

Sektori për krimet e rënda

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës dhe punohet për kapjen e shtetasve B.B e F.O, vjeç 49 e 34, banues në Breg-Lumë e fshatin Nangë. Nenet 237, 238, 25 e 278 të Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë

 

Njëkohësisht kontrollet kanë vazhduar edhe në Qarkun Lezhë:

 

Policia e Lezhës në kudër të Planit të Veprimit, vijon kontrollet për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, si dhe të objekteve të dyshuara se mund të përdoren për magazinim të lëndëve narkotike. Gjatë orëve të pasdites, dhjetra forca Policie me prezencën edhe të medias kanë ushtruar kontrolle në lagjen Skënderbeg, në ish Ndërmarjen Ushqimore dhe ish Magazinat e Tregtisë.

 

Si rezultat i kontrollit nuk është konstatuar asnjë send i kundraligjshëm.

 

Kontrollet do vijojnë në të gjithë territorin e qarkut Lezhë.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër

 

Seksioni kundër krimeve ndaj pronës

 

Gjatë orëve të vona të natës jemi njoftuar se në Minierën e Kromit Bulqizë, është vendosur dhe ka shpërthyer lëndë eksplozive.

 

Menjëherë kanë shkuar Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda dhe grupi hetimor, ku kanë konstatuar se në Minierën e Kromit Bulqizë, në Galerinë nr 29/50, në thellësinë e saj në 'zonën D', kanë vendosur lëndë eksplozive, ku si pasojë e shpërthimit është dëmtuar armatura prej druri.

 

Në vendin e ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar dy copa fitil zjarrpërcjellës me ngjyrë të verdhë të djegur.

 

Nga veprimet e shpejta të kryera nga Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda, në D.V.P.Dibër, është bërë e mundur identifikimi i autorit të dyshuar shtetasi F.B, për të cilin për shkak të hetimit nuk jepen të dhëna të tjera.

 

Vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

 

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Dibër për veprën penale "Shkatërrimit të Pronës me eksploziv", parashikuar nga neni 152, i Kodit Penal.

 

KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)

 

Komisariati Policisë Tropojë

 

Seksioni për trafiqe dhe narkotikët

 

Në vijim të komunikatës, që bën fjalë për bllokimin e 6 kg e 155 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva, në fshatin Bradoshnicë, në banesë, më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për shtetasin në kërkim A.S, vjeç 46, banues në Hamalle, Durrës. Neni 283/1 i Kodit Penal.

 

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

 

KOMISARIATET E POLICISË

 

Komisariati i Policisë Nr. 1

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi L.B, vjeç 47, banues në Tiranë, pasi, në një lokal në Farkë, iu gjet e sekuestrua 9 doza lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.T, vjeç 18, banues në Tiranë, me masë sigurie “Arrest shtëpie”, i larguar nga vendi i qëndrimit. Neni 323 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Nr. 2

 

Më datë 14.04.2017, u kap shtetasi në kërkim K.Xh, vjeç 39, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar 4 muaj burg, për veprat penale “Vjedhja” e “Falsifikimi i dokumenteve”. Nenet 134/2 e 186/1 të Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.P, vjeç 43, banues në Tiranë, pasi dyshohet se ish-bashkëshortja shtetasja L.G, vjeç 40, kallëzon se, në kundërshtim me vendimin e Gjykatës, i ka marrë djalin nga shkolla, pa leje. Neni 320 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Nr. 3

 

Në vijim të komunikatës që bën fjalë për largimin nga banesa të shtetases K.I, më datë 14.04.2017, ka deklaruar se është larguar me dëshirën e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim M.P, vjeç 28, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi Gjykata e Apelit Tiranë, e ka dënuar 20 ditë burg, për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”. Neni 301 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit F.L, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Him Kolli”, ka goditur me sende të forta shtetasin L.P, vjeç 51, banues në Tiranë. Neni 90 i Kodit Penal.
Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.N, vjeç 26, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Sami Frashëri”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e bllokua me cilësinë e provës materiale 1 thikë. Neni 279 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Nr. 4

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.J, vjeç 32, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar 2 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja”. Neni 134/1 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen Xh.B, vjeç 32, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi H.B, vjeç 51, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

 

Më datë 15.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.V, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e “Dibrës”, ka plagosur lehtë me sende të forta, shtetasin M.H, vjeç 23, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Nr. 6

 

Më datë 13.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.D, vjeç 46, banues në Kombinat, i dënuar më parë, pasi, në banesë, ka goditur me grusht e mjete të forta vëllanë shtetasin A.D, vjeç 48. Neni 130/a i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, gjatë natës, në rrugën “Llazi Miho”, Kombinat, pranë banesës, kanë vjedhur mjetin tip “Mercedes Benz”, në pronësi të shtetasit F.B, vjeç 70. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin D.Ç, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, në rrugën “Aleksandri i Madh”, ju gjet e sekuestrua 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit B.H, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e “Qelqit”, ka plagosur lehtë më grusht shtetasin G.D, vjeç 40, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit E.Xh, Sh.Xh e L.Xh, vjeç 76, 39 e 47, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Vasil Noçka”, për shkak të detyrës, kanë kundërshtuar e goditur shtetasin D.M, vjeç 53, banues në Tiranë. Nenet 235 e 237 të Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, shtetasi S.H, vjeç 35, banues në Kavajë, kallëzon se i është larguar nga banesa, bashkëshortja shtetasja A.H, vjeç 29. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë.

 

Komisariati i Policisë Rrogozhinë

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin B.Ç, vjeç 32, banues në fshatin Kryevidh, pasi dyshohet se ka plagosur lehtë me grusht shtetasin O.Ç, vjeç 30, banues në fshatin Sterbeg. Neni 89 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin I.K, vjeç 49, banues në Tiranë, drejtues teknik i një firme, pasi dyshohet se më datë 11.04.2017, në një treg, duke transportuar arka, është rrëzuar në një puset shtetasja S.S, vjeç 64, banuese në Rrogozhinë, e cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 289/1 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin F.D, vjeç 27, banues në Spille, pasi dyshohet se në plazh, u konstatua duke kryer punime pa leje, në tokën e shtetasit R.Ç, vjeç 56. Nenet 199/a e 200 të Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Durrës

 

Në vijim të komunikatës, që bën fjalë për vjedhje në punishten e shtetasit I.M, më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi K.M, vjeç 19, banues në Durrës. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Më datë 13.04.2017, rreth orës 19:45, në lagjen nr. 17, te tregu industrial, ka rënë zjarr dhe janë djegur disa artikuj, në dyqanin e shtetases L.S, vjeç 41, banuese në Durrës, Nga veprimet e kryera rezulton, se shkaku i rënies së zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për ngjarje aksidentale.

 

Më datë 14.04.2017, në lagjen nr. 1, kanë vjedhur banesën e shtetasit A.L, vjeç 25, ku kanë marrë disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Krujë

 

Më datë 14.04.2017, në Krujë, kanë tentuar të vjedhin mjetin tip “BMV-X5”, në pronësi të shtetasit Gj.Sh vjeç 31. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

 

Më date 14.04.2017, gjatë natës, në fshatin Tapizë, kanë vjedhur pajisje e vegla pune, në banesën e shtetasit M.Ç, vjeç 73. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 3, kanë vjedhur një sasi lekësh dhe 2 bizhuteri, në banesën e shtetasit M.Q, vjeç 51. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Cërrik

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin G.P, vjeç 42, banues në fshatin Shushicë, pasi dyshohet se, më datë 13.04.2017, në Shushicë, me vetëgjyqësi, ka pushtuar 2000 m2 tokë në pronësi të shtetases R.P, vjeç 61. Nenet 200 e 277 të Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Librazhd

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe punohet për kapjen e shtetasit A.M, vjeç 26, banues në fshatin Spathar, pasi dyshohet se, në fshatin Hotolisht, ka vjedhur një sasi eurosh e bizhuteri, në banesën e shtetases B.N, vjeç 52. Neni 134/1 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Pogradec

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.D, vjeç 26, banues në Pogradec, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec, e ka dënuar 2 muaj burg për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Ersekë

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin I.M, vjeç 50, banues në fshatin Starje, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, në Starje, ka goditur me grusht shtetasin A.K, vjeç 69. Neni 90/2 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Berat

 

Më datë 14.04.2017, në lagjen “Çlirim”, në banesë, ka vdekur shtetasi E.M, vjeç 75. Nga veprimet e kryera rezulton, se vdekja është natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat.

 

Komisariati i Policisë Ura Vajgurore

 

Më datë 14.04.2017, u referua materiali në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin I.M, vjeç 24, banues në Ura Vajgurore, pasi dyshohet se në lagjen ”18 Tetori”, ka plagosur lehtë me grusht shtetasin V.N, vjeç 29. Neni 89 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Fier

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi J.Th, vjeç 52, banues në Fier, pasi, te ish-Dogana, është kapur duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Skrep JCB”. Neni 291 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin J.K, vjeç 49, banues në fshatin Buzmadh, pasi dyshohet se, në rrugën Fier-Cakran, në hyrje të fshatit, duke drejtuar pa leje drejtimi moto mjetin tip Dayang, pa targë, është aksidentuar dhe ndodhet në spital, në gjendje të rëndë shëndetësore. Neni 291 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua`shtetasi K.Z, vjeç 34, banues në Fier, pasi, në lagjen “11 Janari”, i ka vjedhur celularin shtetases H.D, vjeç 39, banuese në Fier. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin E.H, vjeç 28, banues në Fier, pasi dyshohet se, në lagjen “Apolonia”, për shkak të detyrës, ka kundërshtuar punonjësin e policisë së rendit publik. Neni 236 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Lushnjë

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin G.D, vjeç 37, banues në fshatin Karbunarë e Vogël, pasi dyshohet se, në fshatin Hysgjokaj, ka goditur me grusht shtetasin M.B, vjeç 34. Neni 90 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.M, vjeç 33, banues në fshatin Rrapëz, pasi, në banesë, u konstatua ndërhyrje në matësin e energjisë elektrike. Neni 137/1 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Vlorë

 

Më datë 13.04.2017, në fshatin Gjorm te ‘’Sheshi i Sukalit’’, u gjet e ngordhur një bagëti e trashë e shtetasit V.S, vjeç 49. Dyshohet se është helmuar nga përzierja e plehrave kimik me hime. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim. Neni 150 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin F.M, vjeç 70, banues në Vlorë, pasi dyshohet se në pronën e tij në fshatin Panaja, ka ndërtuar një shtesë kati, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin R.M, vjeç 64, pasi dyshohet se, ka ushtruar dhunë fizike ndaj kushëririt shtetasit Sh.M, vjeç 49. Neni 130 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Sarandë

 

Më datë 14.04.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 3, kanë vjedhur artikuj ushqimor, në kioskën e shtetases S.M, vjeç 54, banuese në Sarandë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Gjirokastër

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin J.D, vjeç 67, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se, në lagjen “Granicë”, ka fyer me fjalë shtetasen J.B, vjeç 51, banuese në Gjirokastër. Neni 119 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Kurbin

 

Më datë 14.04.2017, rreth orës 13.50, në lagjen nr. 4, Laç, ka rënë zjarr në banesën në përdorim të shtetasit V.Gj, vjeç 30, banues në Sanxhak, ku ka vetëm dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezulton, se zjarri është shkaktuar nga një shtetas i mitur, 4 vjeç, në përdorimin e shkrepëses. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për vlerësim.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin V.S, vjeç 56, banues në Laç, pasi dyshohet se në lagjen nr. 4, u kap duke ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.H dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për vëllan shtetasin M.H, vjeç 29 e 25, pasi kanë ushtruar dhunë fizike ndaj njëri tjetrit. Neni 130/a i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim B.U, vjeç 25, banues në Kurbin, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor, e ka dënuar 3 vjet e 4 muaj burg, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Neni 283 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Mirditë

 

Më datë 14.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen B.N, vjeç 51, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi T.N, vjeç 53, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Lezhë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

 

Më datë 14.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi T.N, vjeç 53, banues në Rrëshen, pasi, ka ushtruar dhunë fizikë ndaj bashkëshortes B.N, vjeç 51. Neni 130/a/4 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Shkodër

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasen D.H, vjeç 48, punonjëse sanitare në shkollë, e larguar nga puna, pasi, drejtor i shkollës, shtetasi N.S, vjeç 54, ka bërë kallëzim se nga rreth orës 08:00 deri rreth orës 09:00, me vetëgjyqësi ka mbyllur me çelës derën e jashtme të shkollës, duke mos lejuar të zhvillohet procesi mësimor. Me cilësinë e provës materiale ju bllokuan 6 kokrra fotoksinë, ku ka kanosur se do i pinte për largimin nga puna. Neni 277 i Kodit Penal.

 

Më datë 15.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.B, vjeç 39, banues në fshatin Qerret, Pukë, pasi më datë 14.04.2017, në rrugën Muriqan–Shkodër, është kapur duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Peugeot”. Neni 291 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Vau Dejës

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe punohet për kapjen e shtetasit P.Th, vjeç 38, banues në fshatin Vau Dejës, pasi dyshohet se, është konstatuar duke ndërtuar katin e dytë të banesës, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe punohet për kapjen e shtetasit T.U, vjeç 44, banues në fshatin Vau Dejës, pasi dyshohet se, në fshat, është konstatuar duke ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Rr.M, banues në fshatin Jubicë, pasi dyshohet se, është konstatuar duke kryer punime në ambientet e banesës, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Kukës

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin A.H, vjeç 33, banues në Kukës, pasi dyshohet se, në një lokal, ka kërkuar për të kanosur shtetasin B.B, vjeç 49. Neni 84 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin E.M, vjeç 20, banues në fshatin Gurrë, pasi shtetasi D.C, vjeç 31, banues në fshatin Osmanaj, ka bërë kallëzim se më datë 13.04.2017, në Maqedoni, e ka goditur me sende të forta. Neni 90 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Dibër

 

Më datë 14.04.2017, gjatë natës, në fshatin Shumbat, kanë vjedhur një sasi lekësh e një celular, në banesën e shtetasit R.S, vjeç 56. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Mat

 

Më datë 14.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.S, vjeç 32, banues në fshatin Shëmëri, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Mat, e ka dënuar 3 vjet burg, për veprën penale ”Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”. Neni 323/1 i Kodit Penal.

 

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

 

Komisariati i Kufirit&Migracionit Sarandë

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin P.L, vjeç 36, banues në Tiranë, kthyer deportiv nga Greqia, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin K.H, vjeç 29, banues në Bulqizë, kthyer deportiv nga Greqia, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

 

Policia Kufitare ka kapur në flagrancë një shtetas për veprën penale "Kontrabandë me mallra të tjerë".

 

Shpallet në kërkim Doganieri i Kontrollit Fizik në Qafë Botë.

 

Arrestohet shtetasi:

 

- V.S, 23 vjeç, banues në Sarandë.

 

Më datë 14.04.2017, Policia Kufitare Sarandë ka bërë të mundur kapjen e këtij shtetasi në vendin e quajtur "Rruga e Soronës" rreth 1.5 kilometra larg nga fshati Çukë, Sarandë.

 

Ky shtetas u kap duke transportuar me mjetin tip Benz-Mercedes, një sasi prej 800 kilogramë agrume të llojit "Limona", të cilat i ka kaluar në doganën Qafë Botë Sarandë pa u zhdoganuar (kontrabandë).

 

Policia ka shpallur në kërkim doganierin e turnit, shtetasin A.C., 41 vjeç, banues në Sarandë, për veprën penale "Shpërdorim detyre". Po punohet për kapjen e tij.

 

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës

 

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin U.U, vjeç 23, banues në Kukës, kthyer deportiv nga Maqedonia, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, afër PKK Bllatë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

 

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...