Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 17 Prill 2017

 

 

DORËZIMI I ARMËVE 
Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin.                                         
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë
1Drejtoria PPSH.1pa leje.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Seksioni për krimin ekonomik e financiar

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.B, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi më datë 15.04.2017, në Yzberisht, nga kontrolli në sallën e lojrave u konstatua aktivitet i palejuar i llotarive, duke përdorur një çertifikatë të falsifikuar në emër të një shoqërie. Me cilësinë e provës materiale u gjetën e sekuestruan 12 aparate elektronike të lojërave të fatit. Nenet 186, 180, 170/a, 197 dhe 198 të Kodit Penal.

SH Ç B A

Më datë 16.04.2017, u arrestuan shtetasit, Komisar J.D, me detyrë shef stacioni, Nënkomisar G.D, me detyrë përgjegjës turni, Inspektorët F.P, me detyrë ndihmës kontrollor, N.Xh, M.D, R.M, N.B, A.K, B.S dhe G.S, me detyrë shoqërues qeni, vjeç 38, 59, 52, 46, 50, 43, 50, 50, 47 e 30, banues në Durrës, punonjës policie në P.K.K Port Durrës, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me vendimet nr. 171, datë 13.04.2017 dhe nr. 182, datë 14.04.2017, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” në bashkëpunim. Neni 283/a/2 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi L.C, vjeç 30, banues në Tepelenë, pasi, në rrugën “Dëshmorët e 4-Shkurtit”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “Opel”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.K, vjeç 30,banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Dervish Hima”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Q, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në autostradë, tek një qendër tregtare, duke drejtuar motorin tip “BMV”, ka dalë nga rruga, për pasojë është dëmtuar drejtuesi dhe pasagjeri shtetasit E.B, vjeç 32, banues në Tiranë, të cilët ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.B, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Sauk, duke drejtuar motorin tip “Burgman”, është përplasur me një shtyllë, për pasojë është dëmtuar drejtuesi dhe pasagjeri E.M, vjeç 18, banues në Tiranë, të cilët ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, rreth orës 23:20, në rrugën e “Durrësit”, te kryqëzimi i Laprakës, janë përplasur mjetet, me drejtues shtetasit E.Z, 33 vjeç, dhe E.Sh, 29 vjeç, ku kanë mbetur të dëmtuar pasagjerët shtetasit V.T, A.S, B.Z dhe 2 shtetas të mitur, vjeç 31, 24, 32, 3 e 2  të cilët ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve. Informacion paraprak.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin E.Ll, vjeç 28, banues në Mirditë, pasi dyshohet se, në fshatin Larushk, duke drejtuar mjetin tip “Ford”, është përplasur me mjetin tip “Toyota”, me drejtues shtetasin E.P, vjeç 36, banues në Lezhë, për pasojë është dëmtuar shtetasi E.Ll, i cili pas mjekimit në  spital është larguar në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan

Seksioni për narkotikët

Më datë 17.04.2017, u ndaluan shtetasit Y.B, K.T dhe M.K, vjeç 42, 56 e 54, banues në Librazhd e Pogradec, pasi Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, me vendimin datë 13.04.2017, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” e kryer në bashkëpunim.Neni 283/a/2 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin Sh.Gj, vjeç 53, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në fshatin Selvias, duke drejtuar mjetin tip “Ford”, është përplasur me një karrocë, për pasojë janë dëmtuar shtetasit V.M dhe F.M, vjeç 33 e 9, banues në fshatin Dasar, të cilët ndodhen  në spital nën kujdesin e mjekëve. Punohet për  kapjen e shtetasit Sh.Gj. Nenet 290 e 273 të Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin S.M, vjeç 21, banues në Librazhd, pasi dyshohet se rreth orës 20:00, në Librazhd, në fshatin Murrash duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, është përplasur me mjetin tip “Ford”, të drejtuar nga shtetasi V.L, vjeç 52, banues në Strugë, Maqedoni, për pasojë është dëmtuar pasagjerja shtetasja M.L, vjeç 48, banuese në Strugë, e cila pasi mori mjekim në spital u largua në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin G.Ç, vjeç 69, banues në fshatin Neviçisht, pasi dyshohet se, në bulevardin “Fan Noli”, duke ecur me biçikletë ka humbur kontrollin, për pasojë ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

 

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Seksioni për narkotikët

Më datë 17.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasen E.K, vjeç 34, banuese në Vlorë, pasi dyshohet se më datë 16.04.2017, në lagjen “Pavarësia”, nga kontrolli në mjetin tip “Opel”, ju gjet e sekuestrua  64.4 gr lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për kapjen e shtetases E.K. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 16.04.2016, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin E.L, vjeç 29, banues në Vlorë, pasi dyshohet se më datë 14.04.2017, rreth orës 17:00, në Orikum, tek një karburant, duke drejtuar mjetin tip “Hyndai”, ka aksidentuar shtetasin F.B, vjeç 48, banues në Orikum, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.Zh, vjeç 45, banues në Gjirokastër, pasi, në lagjen “Punëtore”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Honda ”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër

Seksioni për narkotikët

Vijon puna për kapjen e personave  të shpallur në kërkim.

Ndalohet një shtetas, konkretisht: A.Sh, 35 vjeç, banues në Pulaj, Velipojë, Shkodër.

Nga shërbimet e Komisariatit Policisë Shkodër, në vijim të punës së tyre për kapjen e personave në kërkim dhe vënien para përgjegjësisë penale, më datë 16.04.2017, u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit të lartpërmendur.

Ky shtetas është shpallur në kërkim më datë 27.02.2017, pasi :

Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër  me vendim Nr.114 datë 14.02.2017,  ka vendosur për këtë shtatas masën e sigurisë  "Arrest me burg", për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" e parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal.                       

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1

Më datë 16.04.2017, rreth orës 10:00, në rrugën “Monel Konomi”, është hedhur nga kati i tretë i pallatit dhe ka gjetur vdekjen, shtetësia L.M, vjeç 62, banuese në Tiranë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.A, vjeç 23, banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje, pasi, në rrugën “Njazi Frakulla‘’, nga kontrolli fizik ju gjet e sekuestrua 14.6 gr.lëndëe dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva dhe gjatë kontrollit në banesë, ka kundërshtuar me dhunë një punonjëse policie. Nenet 283 e 236/2 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2

Më datë 16.04.2017, rreth orës 11:00, njëkompleks sportiv, gjatë njëndeshje, në një situatë loje, lojtari i njëekipi, shtetasi G.Ç, vjeç 19, banues në Librazhd, është goditur nga një lojtar kundërshtar, për pasojë ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Nr. 3

Më datë 15.04.2017, në rrugën “Siri Kodra”, kanë vjedhur me thyerje magazinën e një firme , me administrator shtetasin A.M, vjeç 44, banues në Tiranë, ku kanë marrë një pajisje frigoriferike. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, gjatë natës, në rrugën “Isa Boletini”, para banesës, shtetasit A.Ll, vjeç 50, në mjetin tip “Tata”, i kanë thyer xhamin dhe i kanë marrë  kasetofonin dhe dy pajisje. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen Sh.L, vjeç 51, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mine Peza”, në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin N.H, vjeç 54, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Sami Frashëri”, në banesë u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.P, vjeç 32, banues në Tiranë, pasi, në rrugën ”Riza Cerova”, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj motrës shtetases I.P, vjeç  27 dhe ka kanosur për shkak të detyrës punonjësit e policisë së rendit publik. Nenet 130/a dhe 238 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.P, vjeç 30, banues në Bathore, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi S.K, vjeç 21, banues në Kamzë, pasi dyshohet se më datë 13.04.2017, në banesën e shtetases L.K, vjeç 58, ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë, me një shtetase të mitur, vjeç 11. Neni 100  i  Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasinR.H, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mikel Maruli”, në lokal, u konstatua aktivitet i palejuar i lotarive sportive. Me cilësinë e provës materiale u gjetën e sekuestruan 4 aparate elektronike të lojrave të fatit. Neni 197 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Sh, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mikel Maruli”, në lokal, u gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 3 aparate lojërash fati, pa dokumentacion. Neni 197 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.D, vjeç 51, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mikel Maruli”, në lokal, u gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 3 aparate lojërash fati pa dokumentacion. Neni 197 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vorë

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për të shtetasin AZ, vjeç 18, banues në fshatin Prezë, pasi dyshohet se, nga kontrolli në banesë ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 2 doza me lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasit F.B e L.B, vjeç 36 e 30, banues në fshatin Sukth i Ri, pasi dyshohet se, në këtë fshat, kanë goditur me mjete të forta, shtetasin V.N, vjeç 29, banues në fshatin Hamallaj. Punohet për kapjen e tyre. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Krujë

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin I.M, vjeç 39, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Fushë Krujë, tek mbikalimi ka fyer shtetasen I.J, vjeç 28, banuese në Tiranë. Neni 119 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Cërrik

Më datë 16.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasen L.F, vjeç 55, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi Sh.F, vjeç 60, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

 

Komisariati i Policisë Librazhd

Më datë 16.04.2017, shtetësia M.O, vjeç 33, banuese në fshatin Hotolish, kallëzon se më datë 30.03.2017,  i është larguar nga banesa nëna shtetasja B.B, vjeç 50, banuese në fshatin Skroskë. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan.

 

Më datë 16.04.2017, në Përrenjas, në banesë shtetases M.M, vjeç 42,  i kanë vjedhur disa bizhuteri. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Korçë

Më datë 11.04.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 17, është vjedhur me thyerje dyqani i shtetasit S.M, vjeç 52, ku kanë marrë mallra të ndryshme. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 13, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit N.N, vjeç 77, ku kanë marrë një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

 

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin D.M, vjeç 22, banues në Tropojë, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 1, ka goditur me grusht, shtetasin A.R, vjeç 68, banues në Korçë. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec, për shtetasin M.I, vjeç 25, banues në Pogradec, pasi dyshohet se, në qytet, për shkak të detyrës, ka kanosur dhe kundërshtuar punonjësit e policisë së rendit publik. Nenet 84 e 242 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier

Më datë 16.04.201, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasin L.B, vjeç 20, banuese në Fier, pasi dyshohet se shtetasi (xhaxhai) H.B, vjeç 51, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare.

 

Komisariati i Policisë Lushnje

Më datë 17.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.L, vjeç 40,  banues në Pezë Helmes Tiranë, pasi, në lagjen “Çlirim”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Divjakë

Më datë 14.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin S.K, vjeç 25, banues në fshatin Çermë, pasi dyshohet se në këtë fshat, ka ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër

Më datë 16.04.2017, gjatë natës, në fshatin Hekal, në pusin e një nafte, në pronësi të një kompanie, kanë vjedhur transformatorin elektrik. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit F.M e V.M, vjeç 68 e 67, banues në fshatin Kotë, pasi dyshohet se më datë 11.04.2017, në këtë fshat, kanë goditur mjete të forta, shtetasen H.L, vjeç 59. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 14.04.2017, gjatë natës, në fshatin Romës, në oborrin e banesës, shtetasit H.Sh, vjeç 59, në mjetin tip “Ford” i kanë thyer xhamin. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 150 i Kodit Penal.

Policia ndërhyn në kohë dhe parandalon një vrasje në familje.

Sekuestrohet arma e zjarrit, kapet dhe arrestohet autori.

Arrestohet në flagrancë shtetasi:

- Q.M, 33 vjeç, banues në Vlorë.

Policia e Vlorës pas sinjalizimit për një konflikt në familje menjëherë ka shkuar në vendngjarje dhe ka konstatuar se:

Mëngjesin e sotëm, në lagjen "Pavarësia", shtetasi Q.M, ka tentuar të vrasë me armë zjarri tip Pistoletë, bashkëjetuesen e tij, shtetasen Sh.Sh., 29 vjeçe, në banesën e saj.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se konflikti ka nisur për motive të dobëta brenda në banesë, në prezencë të dy  fëmijëve të mitur.

Policia bëri të mundur neutralizimin e personit si dhe bllokimin në cilësinë e provës materiale të armës së zjarrit bashkë me 1 krëhër dhe 15 copë fishekë të kalibrit 9 mm.

Më datë 16.04.2017, u plotësua kërkesë padia, për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen D.G, vjeç 29, banuese në Vlorë, pasi dyshohet se bashkëshorti L.M, vjeç 30, ka ushtruar dhunë psikologjike e fizike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006.

 

Komisariati i Policisë Sarandë

Më datë 16.04.2017, u plotësua kërkesëpadia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin, B.M, vjeç 56, banues në Sarandë, pasi dyshohet se djali, E.M, vjeç 30, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Sarandë. Ligji nr. 9669, datë18.12.2006,“Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

 

Komisariati i Policisë Gjirokastër

Më datë 16.12.2016, rreth orës 05:30, në spitalin ”Omer Nishani”, ka vdekur shtetasi G.M, vjeç 63, banues në fshatin Pacomit, Përmet, i cili ka qenë i shtruar dhe aksidentalisht ka rënë nga kati i tretë i spitalit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Tepelenë

Më datë 16.04.2017, nga Specialistët Kundër Krimeve në Komisariatin e Policisë Tepelenë është bërë  arrestimi në flagrancë i shtetasit K.Ll, 33 vjeç, banues në Përrenjas. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi:

Gjatë ndeshjes së futbollit Tepelena–Domosdova, në Stadiumin “Sabaudin Shehu”, Tepelenë, ky lojtar i ekipit Domosdova ka goditur me grusht gjyqtarin kryesor të ndeshjes, shtetasin A.M. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme.

Komisariati i Policisë Lezhë

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasit T.G dhe A.G, vjeç 48 e 18, banues në fshatin Kallmet, pasi dyshohet se në këtë fshat, kanë goditur me sende të forta, shtetasin K.P, vjeç 22. Nenet 90 e 25 të Kodit Penal.

 

Komisariati i Policisë Kurbin

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin A.G, vjeç 45, banues në Mamurras, pasi dyshohet se, në Milot, ka kanosur me fjalë shtetasen L.D, vjeç 43, banuese në Milot. Neni 83/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër

Më datë 16.04.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për bashkëshortët, shtetasit D.S e S.S, vjeç 75 e 72, banues në Shkodër, pasi dyshohet se djali, shtetasi A.S, vjeç 46, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tyre. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006 “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 16.04.2017, rreth orës 17:00, në lagjen “Guerile”, në banesën e shtetasit K.V, vjeç 61, ka rënë zjarr, ku janë djegur orenditë shtëpiake. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Arrestohen 2 shtetas dhe shpallet në kërkim një tjetër.

Nga veprimet e para proceduriale të kryera për ngjarjen e ndodhur me datë 16.04.2017, rreth orës 03:00, në lagjen Tom Kola, në vendin e quajtur “Dugajt e Reja”, ku është dëmtuar xhami i parë si dhe është qëlluar me armë zjarri pistolete xhami i pasëm i automjetit tip Benz, i cili ka qënë i parkuar dhe është në pronësi të shtetasit N. L, 51 vjeç, banues në lagjen Skëderbeg, rezultoi se:

Në vendin e ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 5 gëzhoja model 54 kalibri 7.62 mm, automjeti i dëmtuar dhe automjeti që është në përdorim nga shtetasi Z.S dhe dyshohet se është përdorur nga autorët e ngjarjes.

Në lidhje me këtë rast si autorë të dyshuar u arrestuan shtetasit:

Z.S, 24 vjeç, banues në fshatin Grude e Re, Shkodër, për veprat penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit“, “Prishje e qetësisë publike”, “Kanosje”, “Shkatërrim Prone“, kryer në bashkëpunim të parashikuara nga nenet 84 , 150 , 274 , 278 , 25 të Kodit Penal.

V.N, 23 vjeç, banues në fshatin Grude e Re, Shkodër, për veprat penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit“, “Prishje e qetësisë publike”, “Kanosje”, “Shkatërrim Prone “, kryer në bashkëpunim të parashikuara nga nenet 84 , 150 , 274 , 278 , 25 të Kodit Penal.

Gjithashtu u bë shpallja në kërkim e shtetasit:

K.D, 24 vjeç, banues në lagjen “Skenderbeg“, Shkodër, për veprat penale të “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” , “Prishje e qetësisë publike” , “Kanosje”, “Shkatërrim Prone“ e kryer në bashkëpunim dhe “Kundërshtimit të punonjësit të rendit publik”, të parashikuara nga nenet 84 , 150 , 274 , 278 , 25 e 236 të Kodit Penal.

Ky shtetas ka qënë në statusin e të shoqëruarit dhe ka arritur të largohet forcërisht nga ambjentet e Komisariatit të Policisë Shkodër.

Nga ana e Policisë po vijon puna për kapjen e tij.

Ngjarja ka ndodhur për motive të dobëta pasi autorët e dyshuar kanë debatuar me dy persona të paidentifikuar ende.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime te mëtejshme.

Gjithashtu për këtë rast, ku janë shkelur procedurat standarte për ruajtjen dhe shoqërimin e shtetasve në ambjentet e Policisë, kanë filluar hetimet nga Drejtoria Vendore Policisë Shkodër, nga Drejtoria e Standarteve Tiranë pranë Drejtorisë së Policisë Shtetit, si dhe SH. Ç. B. A.

U përgatit urdhëri i pezullimit disiplinor për 2 punonjësit e policisë dhe filloi ecuri e rëndë disiplinore për 4 punonjësit e tjerë.

 

 

Më datë 16.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit A.E, A.E e E.E, vjeç 50,  47 e 31, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në lagjen “Manush Alimani”, në banesë, në bashkëpunim, kanë goditur me sende të forta, shtetasin B.D, vjeç 68. Nenet 90 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës

Në vijim të komunikatës datë 14.04.2017,  që bën fjalë për veprën penale “Kanosja”, më datë 16.04.2017, u ndalua shtetasi A.H, vjeç 33, banues në Kukës. Neni 83/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Dibër

Më datë 15.04.2017, në fshatin Vakuf, është vjedhur banesa e shtetasit H.B, vjeç 60, ku kanë marrë një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 15.04.2017, në lagjen “Seit Najdeni”, është vjedhur banesa e shtetasit M.M, vjeç 77, ku kanë marrë një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 15.04.2017, në qytet, është vjedhur banesa e shtetasit A.M, vjeç 66, ku kanë marrë  një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës

Në vijim të komunikatës, që bën  fjalë për veprat penale “Kontrabanda me mallra që paguhet akcizë” dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”, më datë 16.04.2017, u arrestuan shtetasit Sh.C, H.K, M.H dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin S.K, vjeç 38, 36, 54 e 29, banues në Kavajë. Punohet për kapjen e shtetasit S.K. Nenet 297 e 172 të Kodit Penal.

Më datë 16.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.R, vjeç 29, banues në Kosovë, pasi në P.K.K Port, në pasaportë ju konstatua një vizë gjermane që dyshohet e falsifikuar. Neni 189 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë

Më datë 17.04.2017, në P.K.K Qafë Thanë, u kap shtetësia në kërkim M.M, vjeç 25,  banuese në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 2 muaj burg për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”. Neni 291 i Kodit Penal.

 

 

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.
Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 91 personave, janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 14 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 46 persona për narkotikët, trafiqet e paligjshme dhe krimin ekonomik e financiar.
14 persona në flagrancë për vjedhje, OSHEE dhe dhunë në familje.
1 person për kanosje dhe 2 persona për largim i të burgosurit nga vendi i qëndrimit. 

3 person për krime ndaj jetës dhe 2 persona për armëmbajtje pa leje.
Janë kapur 9 persona në kërkim. 
Janë sekuestruar rreth 119 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 3 armë zjarri, 2 krehëra dhe 49 fishekë.
Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 169 persona.

Gjatë 48-orëve është finalizuar Operacioni konkretisht:
Finalizohet me sukses Operacion i Koduar "Llampa".

Është zbuluar një laborator që shërbente për kultivim të bimëve narkotike.

Janë arrestuar në flagrancë 8 persona dhe është shpallur në kërkim një tjetër.

Janë arrestuar edhe dy punonjës të OSHEE-së.

Gjithashtu është zbuluar e goditur edhe një rast tjetër i kultivimit të bimëve narkotike.

Janë sekuestruar fara Cannabis Sattiva e lëndë të dyshuara narkotike.

Është vënë në pranga poseduesi i tyre.

Nga Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

 

 

Arkiva

Qershor 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...