Tiranë, janë referuar materjalet proçeduriale për veprën penale “Korrupsionit aktiv në zgjedhje” e kryer në bashkpunim në ngarkim të disa shtetasve

Tiranëtirane

Më datën 25.06.2017, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Korrupsionit pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, kanë referuar materjalet proçeduriale për veprën penale “Korrupsionit aktiv në zgjedhje” e kryer në bashkpunim në ngarkim të shtetasve:

- T. H., 31 vjeç, banues në Tiranë.

- E. Z., 28 vjeç, banues në Tiranë

- A. K., 22 vjeç, banuës në Tiranë

Shtetasit e sipërpërmendur në fshatin Çekrezë janë kapur në flagrancë në automjetin tip Opel, brënda të cilit u gjetën lista e zgjedhësve për qëndrat e votimit të këtij fshati si dhe gjithashtu u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale dokumenta të ndryshme pronësie të banorve të ndryshëm të këtyre qëndrave të votimit.

Nga hetimet e kryera dyshohet se këta shtetas u kishin premtuar zgjidhjen e problemeve për kto pronësi banorëve të fashatit Çekrezë, në këmbim të votës për një subjekt të caktuar politik.

Materialet proceduriale iiu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprën penale “Korrupsion aktiv në zgjedhje” të parashikuar nga Neni 328/a dhe 25 i Kodit Penal

Arkiva

Qershor 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1