Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 19 Prill 2017

DORËZIMI I ARMËVE 1Drejtoria PPSH.1
Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin.
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë pa leje.


DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
Më datë 18.04.2017, u ndalua shtetasi E.D, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi Gjykata për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” në bashkëpunim. Neni 283/a/2 i Kodit Penal.

Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, për shtetasin D.H vjeç 63, banues në Tiranë, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit e falsifikimit të dokumenteve, ka privatizuar një sipërfaqe toke, të shtetases T.H, vjeç 58, banuese në Tiranë. Nenet 186 e 143 të Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, për shtetasen S.E, vjeç 24, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e “Durrësit”, duke drejtuar mjetin tip “Audi”, ka aksidentuar këmbësorin shtetasin I.K, vjeç 69, i cili pas mjekimit në spital u largua në banesë. Neni 290/3 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Ç.V, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi, në rrugën e “Barrikadave”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip “Papaq”, pa targë. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 19.04.2017, rreth orës 02:00, në rrugën “Ibrahim Rugova”, te kryqëzimi i një banke të nivelit të dytë, janë përplasur mjetet tip “Smart” dhe “BMV”, me drejtues shtetasit E.U e I.D, për pasojë është aksidentuar ky i fundit, i cili u dërgua në spital për ndihmë mjekësore. Punohet për sqarimin e rrethanave dhe shkaqeve të aksidentit. Informacion paraprak.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin Sh.Sh, vjeç 39, banues në Lushnjë, pasi dyshohet se më datë 17.04.2017, në Shkozet, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Volkswagen Sharon”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin E.P, vjeç 26, banues në Durrës, pasi dyshohet se, rreth orës 21:50, në lagjen nr. 11, duke drejtuar me mjetin tip “Fiat Uno”, është përplasur me motoçikletën tip “Lifan”, me drejtues shtetasin E.D, vjeç 19, banues në Durrës, për pasojë janë aksidentuar dy drejtuesit e mjeteve, të cilët ndodhen në spital, për ndihmë mjekësore. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin S.A, vjeç 33, banues në Korçë, pasi dyshohet se, rreth orës 15.30, në lagjen nr. 3, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, është përplasur me mjetin tip “Volkswagen”, me drejtues shtetasin A.K, vjeç 38, banues në Korçë, ku ka vetëm dëme materiale. Nenet 290 e 150 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasit P.P e N.M, vjeç 49 e 54, banues në Lezhë e Reps, Mirditë, e drejtues teknik i një subjekti, pasi dyshohet se shtetasi P.P, me leje minerare për të shfrytëzuar inertet në malin Patalej, u kap duke shfrytëzuar malin Frashnjet, jashtë kësaj leje, ndërsa shtetasi N.M, duke shpërdoruar detyrën, ka shkelur kushtet teknike të aktivitetit ditor gjatë punimeve. Nenet 180, 150 e 248 të Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin K.P, vjeç 57, banues në Lezhë, pasi shtetasi L.Ll, vjeç 68, banues në fshatin Këçirë, Pukë, ka bërë kallëzim se në vitin 2006, në mirëbesim i ka blerë një apartament në Balldre dhe nuk i ka bërë kalimin e pronësisë. Neni 143/2 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër
Seksioni për narkotikët
Vijon kontrolli i territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike si dhe për goditjen e prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike.
Gjatë kontrollit të territorit sekuestrohen nga Policia në një banesë të braktisur 7.2 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Në zbatim të planit të masave për evidentimin dhe goditjen e sigurimit të farërave për kultivimin e bimëve narkotike, Shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat, kanë ushtruar kontrolle në territor dhe ambjente të ndryshme, në njësinë Administrative Baz, në fshatin "Lek Hot".
Si rezultat i kontrolleve në një banesë të braktisur, është gjetur dhe sekuestruar një sasi lëndë narkotike në formë boçe, e dyshuar Cannabis Sattiva, si dhe disa bimë narkotike, degë e kërcej në proçes tharjeje.
Pas peshimit rezultoi se pesha e saktë ishte 7 kilogramë e 200 gramë lëndë e bimë narkotike në proçes tharjeje.
Lënda dhe bimët narkotike janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale.
Vijojnë hetimet për të identifikuar dhe kapur autorët e implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.

Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin Gj.T, vjeç 48, banues në fshatin Pocest, pasi dyshohet se më datë 16.04.2017, në PKK Bllatë, për shkak të detyrës, ka kanosur punonjësit e policisë. Neni 238 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE
KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për shoqërimin e shtetasit A.H, vjeç 47, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi dyshohet se para disa ditësh, me anë të mashtrimit, i ka marrë dhe e ka shitur në një servis në zonën e Shkozës, mjetin tip “Volkswagen Golf 5”, shtetasit E.K, vjeç 42, banues në Tiranë. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.Gj, vjeç 56, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Asdreni”, ka hyrë pa pëlqimin e saj, në banesën e shtetases A.S, vjeç 43. Neni 112 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për shoqërimin e shtetasit U.S, vjeç 39, banues në Kukës, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar sistematikisht dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes E.S, vjeç 39, e cila, ka konsumuar medikamente dhe ndodhet për ndihmë mjekësore në spital. Nenet 99 e 130/a të Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.N, vjeç 42, banues në Shkozë, pasi dyshohet se, në rrugën “Ali Shefqeti”, në banesën e tyre, ka marrë nga çanta e bashkëshortes F.R, vjeç 40, kartën e bankës dhe ka tërhequr një sasi lekësh nga bankomati, pa dijeninë e saj. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për shoqërimin e shtetasit D.C, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, ka goditur me grusht vjehrrin shtetasin K.L, vjeç 60. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.L, vjeç 46, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Vath Koreshi”, në banesë, ka goditur më pëllëmbë djalin E.L, vjeç 20. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit D.L, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi dyshohet se gjatë natës, në rrugën “Abdyl Frashëri”, ka vjedhur biçikletën e shtetasit A.T, vjeç 30, banues në Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit D.L, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 15.04.2017, në rrugën “Sulejman Delvina”, pranë një lokali, ka vjedhur biçikletën e shtetasit F.M, vjeç 19, banues në Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Q.S, vjeç 51, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Skënderbeg”, qeni i tij ka kafshuar shtetasin S.K, vjeç 69, banues në Tiranë. Neni 91 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin H.T, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka shqetësuar nëpërmjet telefonit, shtetasin M.N, vjeç 36, banues në Tiranë. Neni 275 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.M, vjeç 43, banues në fshatin Pezë Helmës, dhe punohet për shoqërimin e shtetasit E.H, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në bulevardin “Bajram Curri”, përballë një ish lokali, kanë plagosur lehtë me sende të forta shtetasin J.K, vjeç 21, banues në Tiranë. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.K, G.G, B.G e A.G, vjeç 33, 62, 21 e 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Vëllezërit Manastirlliu”, shtetasit A.K e G.G, pas një konflikti të çastit, kanë goditur me grusht njëri-tjetrin dhe në konflikt janë përfshirë edhe shtetasit B.G e A.G. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në rrugën e “Dibrës”, ka rënë zjarr në dyqanin e shtetases A.L, vjeç 24, banuese në Tiranë, ku ka vetëm dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezulton, se shkaku i zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 18.04.2017, shtetasi E.B, vjeç 42, banues në Tiranë, kallëzon se, në rrugën “Gjergj Legisi”, një firmë ndërtimi, ka dëmtuar kabullin elektrik të rrjetit të një kompanie. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.T, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Bardhok Biba”, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 19.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.D, vjeç 26, banues në Tiranë, pasi, në banesën e tyre, ka shkatërruar orenditë shtëpiake dhe ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj nënës shtetases D.D, vjeç 48, të cilës ju plotësua kërkesë padi për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.S, vjeç 46, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, më datë 17.04.2017, në rrugën “Jordan Misja”, ka kanosur për jetën e ka ushtruar dhunë fizike, ndaj bashkëshortes shtetases E.A, vjeç 40. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.G, vjeç 39, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Besim Fagu”, ka kanosur shtetasin E.D, vjeç 30, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen Q.L, vjeç 61, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, banesën në rrugën “Arkitekt Sinani”, është konstatuar duke kryer punime, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, rreth orës 15:00, në fshatin Urë, Njësia Administrative Shëngjergj, në vendin e quajtur “Gryka e Zallit”, është gjetur një thes me 19 kg e 500 gr, bimë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva dhe dy bidonë me alkool, të cilat u sekuestruan me cilësinë e provës materiale. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 19.04.2017, rreth orës 00:30, në rrugën “Siri Kodra”, mbrapa një kompleksi ka rënë zjarr në banesën e shtetasit F.S, vjeç 43, banues në Tiranë, ku janë djegur veshje të vjetra e kaloriferi. Nga veprimet e kryera rezulton, se zjarri është shkaktuar nga kaloriferi i ndezur. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Nr. 5
Më datë 18.04.2017, në QSUT “Nënë Tereza“, ka vdekur shtetasja A.M., vjeç 16, banuese në Tiranë, e cila dyshohet se është helmuar, në banesë. Pritet aktit mjeko ligjor për përcaktimin e shkakut të vdekjes. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.C, vjeç 30, pasi dyshohet se, në banesën e saj, ka ushtruar dhunë psikologjike, fyer e kanosur bashkëjetuesen shtetasen A.H, vjeç 34, të cilës ju plotësua kërkesë padi për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit V.G, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në muajin mars 2017, është larguar nga banesa duke braktisur fëmijët e mitur. Neni 124 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, për shtetasen M.Xh, vjeç 58, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Panajot Pano”, ka dëmtuar tarracën e ballkonit të banesës së shtetasit I.Gj, vjeç 70. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen I.M, vjeç 58, banues në Kashar, pasi dyshohet se, në banesë, është konstatuar duke kryer ndërtim, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit Z.B e A.K, vjeç 43 e 48, banues në Yzberisht, pasi dyshohet se, pranë banesave, kanë kryer vet gjyqësi për konflikt pronësie. Neni 277 i Kodit Penal.

Më datë 19.04.2017, u arrestuan në flagrancë shtetasit L.Ç, E.H e V.H, vjeç 44, 20 e 19, banues në Tiranë, pasi më datë 18.04.2017, në rrugën “Konferenca e Pezës”, pranë një karburanti, u kapën duke vjedhur kabull elektrik të ndriçimit të rrugës. Nenet 134/2 e-22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Më datë 18.04.2017, shtetasi i mitur K.A., vjeç 17, banues në Kavajë, në prani të motrës shtetases K.H, vjeç 24, kallëzon se është larguar nga banesa e ëma shtetasja R.A, vjeç 52. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë.

Më datë 18.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim K.H, vjeç 25, banues në Kavajë, i dënuar më parë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë, e ka dënuar 2 muaj burg, për veprën penale “Drejtimi automjeteve në mënyrë të parregullt“. Neni 291 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe punohet për kapjen e  shtetasit G.D, vjeç 43, banues në Sukth i Ri, pasi dyshohet se, në Sukth i Ri, në një lokal, për shkak të detyrës, ka goditur me grusht shtetasin M.P, vjeç 22, banues në Shënvlash. Neni 237 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, në QSUT “Nënë Tereza”, ka shkuar e vetëhelmuar me medikamente, shtetasja E.M, vjeç 25, banuese në Durrës, e cila pas ndihmës mjekësore u largua pa probleme për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për vlerësim.

Më datë 18.04.2017, në lagjen nr. 6, është konstatuar vjedhja e banesës të shtetasit V.C, vjeç 54, ku kanë marrë një sasi lekësh e disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, në lagjen nr. 5, është konstatuar vjedhja e banesës të shtetasit Z.Ç, vjeç 50, ku kanë marrë një sasi lekësh e disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u  referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe punohet për kapjen e shtetasit  E.S, vjeç 41, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 16, i ka vjedhur biçikletën shtetases E.M, vjeç 34, banuese në Durrës. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, rreth orës 23:30, në lagjen Nr.13, Plazh Durrës është djegur pjesërisht automjeti tip Benz, (i parkuar) në pronësi të shtetasit S.P. 26 vjeç, banues në Durrës.
Nga hetimet paraprake dyshohet se shkak ka qenë një shkëndijë elektrike në automjet.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për vlerësim.

Më datë 18.04.2017, ora 02:30 ,në urgjencën e Spitalit Rajonal Durrës, ka shkuar pa shenja jete (shoqëruar nga prindërit) fëmija e seksit femër, me iniciale N.A. 15 muajshe, banuese në Fllakë, Durrës. Grupi hetimor po punon për përcaktimin e shkakut të vdekjes dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin B.N, vjeç 46, pasi dyshohet se më datë 17.04.2017, në gjendje të dehur, ka shkuar në banesën e bashkëshortes shtetases Sh.N, vjeç 39, e cila ka Urdhër mbrojtjeje, si dhe një person i paidentifikuar e ka plagosur lehtë me mjete të forta. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 321 e 89 të Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në lagjen  nr. 1, kanë vjedhur banesën e shtetasit H.V, vjeç 65, ku kanë marrë një televizor e një lap-top. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në fshatin Gjergjan pranë banesës, shtetasit E.M, vjeç 24, i kanë vjedhur mjetin tip “Benz”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në lagjen “Brigada 17 Sulmuese”, kanë vjedhur banesën e shtetases  R.S, vjeç 50, ku kanë marrë bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin Xh.K, vjeç 61, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në banesë, është konstatuar ndërhyrje në aparatin matës të  energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Më datë 18.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes, për shtetasen B.D, vjeç 30, pasi dyshohet se në banesë, bashkëshorti O.D, vjeç 42, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Korçë
Më datë 17.04.2017, ka vdekur në spital shtetasja L.T, vjeç 68, banuese në Korçë. Nga veprimet e kryera rezulton, se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë.

Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në fshatin Vithkuq, kanë vjedhur kambanën e Manastirit “Shën Pjetri”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi L.M, vjeç 48, banues në Korçë, pasi, në lagjen  nr. 9,  ka  plagosur lehtë me sende të forta e grusht, shtetasin Gj.P, vjeç 56, banues në Rrëshen, Mirditë, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Devoll
Më datë 18.04.2017,  u  arrestuan në flagrancë shtetasit Gj.A e L.A, babë e bir, vjeç 52 e 34, banues në fshatin Kuç, pasi dyshohet se, në banesë, babai ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj nuses së djalit, shtetases V.A,  vjeç 33 dhe djali ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj babait. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec
Më datë 18.04.2017, jemi njoftuar se në lagjen nr 1, në Pogradec buzë liqenit, është vetëplagosur me armë zjarri pistoletë shtetasi V.F, 59 vjeç, banues në Pogradec.
Menjëherë u njoftuan shërbimet e Policisë dhe Ambulanca.
Në vendngjarje u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një armë tip minizastava dhe dy gëzhoja.
Shtetasi i mësipërm u transportua në Tiranë, për ndihmë të specializuar mjekësore.
U ngrit grupi hetimor dhe po punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin A.D, vjeç 44, banues në Berat, pasi dyshohet se, në fshatin Vodicë, Poliçan, për shkak të detyrës, ka kundërshtuar punonjësin e policisë bashkiake. Neni 235 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasit D.A dhe E.H, vjeç 44 e 31, banues në Berat, pasi dyshohet se, në lagjen ‘’Kushtrim’’, kanë kanosur me jetë e fyer nëpërmjet telefonit dhe në mënyrë të drejtpërdrejtë, shtetasin L.Ç, vjeç 52, banues në Berat. Nenet 275, 84 e 119 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Skrapar
Më datë 18.04.2017, në Kanionet e Skraparit, në vendin e quajtur "Legjenda e nuses" shtetasia çeke V.M 73 vjeçe, duke bërë foto në natyrë është rrëzuar nga një lartësi 3 m, si pasojë ka pësuar fraktura në pjesë të ndryshme të trupit. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 18.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi P.B, vjeç 62, banues në fshatin Mbyet, pasi, ka kanosur me sopat dhe ka dëmtuar vazo lulesh, në banesën e kunatit G.D, vjeç 54, banues në Fier. Nenet 130/a/2 e 112 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin L.L, vjeç 28, banues në fshatin Koçaj, pasi dyshohet se, u kap duke ushtruar aktivitet të paligjshëm lojëra fatit. Me cilësinë e provës materiale ju gjetën dhe bllokuan tre makina elektronike. Nenet 197 e 198 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datën 18.04.2017, rreth orës 22:30 në fshatin Mushonjë (Çërril), Mallakastër, në një banesë me dy hyrje në pronësi të shtetasve (vëllezër) N.L, 69 vjeç dhe P.L, 66 vjeç, ka rënë zjarr. Në vendngjarje u dërguan zjarrfikëset dhe shërbimet e Policisë. Si pasojë e flakëve janë djegur çatitë e të dyja hyrjeve dhe orenditë shtëpiake. Nga hetimet paraprake rezulton se shkak ka qënë një shkëndijë elektrike. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin B.M, vjeç 44, banues në Ksamil, pasi dyshohet se në fshatin Ksamil, afër një hoteli, ka vendosur një kioskë në tokë publike, pa leje. Neni 200 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Në vijim të komunikatës datë 07.09.2012, që bën fjalë për vjedhjen e lokalit të shtetases E.K, në fshatin Bodrishtë, më datë 18.04.2017, u ndalua shtetasi E.Sh, vjeç 24, banues në Mallakastër. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin Ll.A, vjeç 66, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se në Grehot, ka kryer punime duke sistemuar dhera, pa leje përkatëse. Neni 199 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 18.04.2017, rreth orës 01:20, i burgosuri në IEVP Shënkoll, shtetasi M.L, vjeç 71, banues në Lezhë, i dënuar me 25 vjet burg, ka patur shqetësime shëndetësore, të cilit ju dha ndihma e parë mjekësore dhe gjatë rrugës për në spitalin e Lezhës, ka ndërruar jetë. Nga veprimet e kryera rezulton, se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Më datë 19.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin A.Sh, vjeç 33, banues në fshatin Hajmel Shkodër, pasi dyshohet se ka kanosur shtetasin A.P, vjeç 56, banues në Gjadër. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mirditë
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.Gj, vjeç 27, banues në Kurbnesh, pasi dyshohet se, në Kurbnesh, pas një konflikti, ka qëlluar me armë zjarri duke thyer xhamat e dritareve të lokalit të shtetasit D.Gj, vjeç 23. Në vendngjarje u gjetën dhe u sekuestruan me cilësinë e provës materiale, 10 gëzhoja fisheku model 56. Nenet 278, 154 e 84 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Xh.D, vjeç 80, banues në Shkodër, pasi dyshohet se në fshatin Pulaj, ka ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin M.L., vjeç 18, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, me anë të telefonit, ka bërë njoftim të rremë në polici. Neni 272 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pukë
Më datë 18.04.2017, gjatë natës, në Pukë, kanë tentuar të vjedhin lokalin e shtetasit Gj.F, vjeç 62, banues në Pukë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Gj.L, vjeç 44, banues në fshatin Vrak, pasi dyshohet se, ka kanosur me fjalë shtetasin P.M, vjeç 50, banues në fshatin Dedaj. Neni 84 i Kodit Penal.

Vijojnë kontrollet e territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.
Asgjësohen 168 fidanë të dyshuar Cannabis Sattiva.
Shpallet në kërkim kryeplaku i fshatit Xhaj.
Procedohet në gjendje të lirë Inspektori i Shërbimit Pyjor.
Më datë 18.04.2017, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi e Madhe, bazuar në Planin e Veprimit të D.V.P Shkodër nr.61, datë 20.03.2017, “Për parandalimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike, nga informacionet e marra në rrugë operative është ushtruar kontroll territori në vendin e quajtur Bjeshkët e Draganit, fshati Xhaj, Njësia Administrative Shkrel, Bashkia Malësi e Madhe. Si rezultat i kontrollit të ushtruar në vendin e quajtur “Stanet e Draganit” në një faqe mali të pyllëzuar është konstatuar një parcelë e ndarë në formë brezaresh, në të cilën kishte të mbjella në tokë në shishe plastike me fundin e tyre të prerë gjithsej 168 fidanë të dyshuar narkotikë, cannabis sativa me lartësi nga 2 deri në 5 cm.
Në lidhje me këtë rast, është proceduar në gjendje të lirë për veprën penale “Moskallëzim i krimit”, e parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal, shtetasi:
D. D, 59 vjeç, banues në fshatin Ducaj, Malësi e Madhe, me detyrë Inspektor i shërbimit pyjor, Bashkia Malësi e Madhe.
Si dhe u bë shpallja në kërkim policor për shtetasin:
Rr. P, 61 vjeç, banues në fshatin Xhaj, Malësi e Madhe, me detyrë Kryetar i fshatit Xhaj, për veprën penale “Moskallëzim i krimit”, e parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal.
U kryen veprimet proceduriale dhe po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve të dyshuar.
Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 18.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, pasi dyshohet se, shtetasi N.M, vjeç 55, banues në fshatin Shtiqën, ka bërë kallëzim se gjatë natës, i kanë dëmtuar 250 ml tub plastik. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 150 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas
Interpol Tirana ekstradon nga Athina një shtetas shqiptar të dënuar për vrasje.
Nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Athina/Greqi, drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar: P.M, 53 vjeç, lindur në Shkodër.
Shtetasi P.M, është dënuar me burgim të përjetshëm, nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë, me vendimin penal nr.39 datë 20.05.2002 për kryerjen e veprës penale "Vrasje me dashje”, parashikuar nga neni 76 i Kodit Penal Shqiptar, dhe Gjykata e Lartë e ka dënuar me 16 vjet dhe 8 muaj në burg, për kryerjen e veprave penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese”; dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake”, parashikuar nga nenet 79 dhe 278 të Kodit Penal Shqiptar.
Më datë 06.10.2000, rreth orës 15:00 në vendin e quajtur Lagjia e Spitalit – Lezhë, i pandehuri ka vrarë me armë zjarri (automatik) shtetasit B. A dhe B. Z.
Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athinën u bë e mundur kapja dhe arrestimi i tij.
Shtetasi i lartpërmendur iu dorëzua Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

Më datë 18.04.2017, në PKK Rinas, u kap shtetasi A.G, vjeç 43, banues në Durrës, i dënuar më parë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar 20 ditë burg, për veprën penale “'Vjedhja e energjisë elektrike ose impulseve telefonike”. Neni 137/1 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Vlorë
Më datë 18.04.2017, rreth orës 08:15, në vendin e quajtur “Petrolifera”, në breg të detit, u gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, një pako me 11 kg e 500 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 283/a i Kodit Penal.
Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Shkodër
Më datë 18.04.2017, rreth orës 08:15, në vendin e quajtur “Jokot” Malësi e Madhe, u gjet e sekueastrua me cilësinë e provës materiale, një thes i braktisur me 14 kg e 500 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 283/a i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës
Më datë 18.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.H, vjeç 49, banues në Rahovec, Kosovë, pasi në mjetin tip “Volkswagen”, ju gjetën e bllokuan me cilësinë e provës materiale, 1000 paketa me cigare, pa dokument origjine dhe pa pullë fiskale. Neni 172 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 13 personave, është sekuestruar lëndë narkotike dhe armë zjarri.

Nga Policia Rrugore është arrestuar në flagrancë 1 drejtues mjeti.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë është arrestuar 2 persona për narkotikët dhe krimin ekonomik e financiar.
Janë kapur 3 persona për vjedhje dhe 4 persona për dhunë në familje.
Eshtë arrestuar 1 person për krime ndaj personit dhe 2 persona në kërkim.
Janë sekuestruar rreth 55 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 1 armë zjarri.
Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 35 persona.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

 

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...