Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet ne 24 oret e fundit 01 MAJ 2017

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA 
1Drejtoria PPSH.1

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Seksioni për krimin ekonomik e financiar

Më datë 30.04.2017, u ekzekutua vendimi i Gjykatës Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin N.N, vjeç 42, banues në Tiranë, pasi dyshohet se e ka dënuar 4 vjet burg, për veprën penale “Fshehja e të ardhurave”. Neni 180/3 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Ç.Ç, vjeç 39, banues në Kamëz, i dënuar më parë për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”, pasi dyshohet se në rrugën “Myslym Shyri”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 10 copë kartëmonedha 100 euro-she. Neni 183 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Y.D, vjeç 40, pasi dyshohet se në rrugën “Selim Brahja”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Maserati”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen U.LL, vjeç 25, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se duke drejtuar mjetin tip “Volksvagen”, ka dalë nga rruga, për pasojë janë aksidentuar pasagjeret E.H dhe A.H, vjeç 24 e 29, banuese në Tiranë, të cilat nuk kanë probleme për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.LL, vjeç 31, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Haki Stermilli”, duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “Renault”, është përplasur me murin, për pasojë është aksidentuar pasagjeri A.LL, vjeç 24, banues në Tiranë, pa probleme për jetën. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin T.Z, vjeç 63, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Konferenca e Pezës”, duke drejtuar mjetin tip “Audi”, ka aksidentuar këmbësorin M.A, vjeç 64, banues në Tiranë, pa probleme për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, në rrugën “Dritan Hoxha”, E.L, vjeç 26, banues në Tiranë, duke drejtuar mjetin tip “Volksvagen” ka përplasur këmbësoren N.N, vjeç 69, banuese në Tiranë, ku më pas E.L është goditur nga mjeti tip “Benz” me drejtues M.M vjeç 20, banues në Tiranë, e si pasojë është dëmtuar N.N, e cila pas mjekimit në spital u largua në banesë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 30.04.2017, në rrugën “Frosina Plaku”, një mjet me drejtues ende të paidentifikuar, ka aksidentuar këmbësoren e mitur vjeç 8, banuese në Tiranë, e cila ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Punohet për identifikimin e plotë të mjetit, autorit dhe kapjen e tij. Nenet 290 e 273 të Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, në rrugën “Asim Vokshi”, shtetasi T.M vjeç 42, banues në Tiranë, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, gjatë lëvizjes mbrapa, ka përplasur këmbësoren I.B vjeç 68, banuese në Tiranë, e cila pas mjekimit në spital u largua në banesë. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Seksioni kundër krimeve ndaj personit

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.K, vjeç 21, banues në Durrës, pasi dyshohet se  në lagjen nr. 1, Durrës, ka tentuar të vrasë me thikë shtetasin E.H vjeç 25 banues në Durrës, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve. Nenet 76 e 22 të  Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin A.T. vjeç 48, banues në Xhavzotaj, pasi dyshohet se, tek mbikalimi i Shkozetit, duke drejtuar çiklomotorin ka humbur kontrollin, është përplasur me bordurën anësore të rrugës dhe ndodhet në spital, jashtë rreziku për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasin  D.D vjeç 22, banues në Elbasan, pasi dyshohet se në lagjen “Qemal Stafa”, Elbasan, duke drejtuar mjetin tip “Ford” ka aksidentuar këmbësorin, shtetasin F.L, vjeç 41, banues në Elbasan i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Seksioni për narkotikët

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe punohet për kapjen e shtetasve F.M, A.GJ dhe K.I, vjeç 30, 42 e 31, banues në Vlorë, Tiranë e Vlorë, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017, në territorin e bashkisë Vlorë, në lagjen “1 Maji”, në garazhin e pallatit të nje firme private me përfaqësues ligjor shtetasin A.M, ambient i mbyllur, territor i komisariatit policisë Vlorë, u gjetën dhe u bllokuan një mjet tip “Mitsubish”, me një gomone tubolare me dy motorë tip “Mercyri”, bidonë me benzinë, qese plasmasi me mbetje me peshë 97 kg. e 500 gr. material bimor narkotike të llojit Cannabis Sativa, 110 ndriçues, 400 kova plastike me dhe e pleh, një peshore elektronike, ventilator e gërshërë. Ligji nr. 8663 “Mosmatrikullimi dhe regjistrimi i mjeteve lundruese”. Nenet 283/2 e 284 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë

Seksioni kundër pastrimit të parave

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetaset D.D dhe M.N, vjeç 73 e 42, banuese në fshatin Malaj, Mirditë e Lezhë,  pasi dyshohet se D.D ka mashtruar duke përdorur dokumente të falsifikuara për pension dhe M.N i ka dhënë pension në kundërshtim me ligjin. Nenet 186 e 145 të Kodit Penal për shtetasen D.D dhe Neni 248/a i Kodit Penal për shtetasen M.N.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqesor Lezhë, për shtetasin  K.Ll, vjeç 17, pasi dyshohet se në rrugën Prosek-Rrëshen, duke drejtuar pa leje drejtimi një traktor, ka dalë nga rruga, për pasojë janë aksidentuar drejtuesi i traktorit dhe pasagjeri A.LL, vjeç 19, banues në Prosek, të cilët ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër

Seksioni për narkotikët

Viçisht-Bulqizë.

Policia Kufitare parandalon dhe godet një tentativë për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Autorët që udhëtonin dy me motorr dhe dy me automjet   nuk iu bindën urdhërit të Policisë Kufitare për të ndaluar  por janë larguar me shpejtësi duke rrezikuar jetën e punonjësve të Policisë Kufitare.

Gjatë ikjes me shpejtësi, dy shtetasit që udhëtonin me motorr dyshohet se kanë qëlluar me armë zjarri në ajër.

Policia Kufitare është vënë në ndjekie të tyre ku ka bërë të mundur kapjen  dhe arrestimin e dy shtetasve së bashku me automjetin e tyre të fshehur në një rrugë dytësore.

Gjatë kontrollit të zonës përreth  ku ishin fshehur autorët Policia gjeti dhe sekuestroi katër thasë të mbushur me pako me lëndë narkotike Marijuanë me peshë rreth 105 kilogramë.

Rreth orës 23.30 në zonën kufitare Viçisht (territor i Bulqizës-kufi me Maqedoninë), shërbimet e Policisë Kufitare, gjatë patrullimit në  kufirin e gjelbër   kanë konstatuar një motorr dhe një automjet që po lëviznin me shpejtësi  në drejtim të kufirit me Maqedoninë.

Policia ka tentuar të ndalojë motorrin dhe më pas automjetin por nuk ka mundur pasi janë larguar me shpejtësi duke rrezikuar jetën e  punonjësve të patrullës  së Policisë.

Gjatë momentit të largimit me shpejtësi, dyshohet se pasagjeri i motorrit ka qëlluar me armë zjarri në ajër.

Shërbimet e Policisë janë vënë në ndjekje dhe kanë kërkuar përforcime.

Si rezultat i ndjekies dhe kontrollit të zonës është bërë e mundur që  në një rrugë dytësore, policia të gjejë dhe bllokojë automjetin si dhe të arrestojnë në flagrancë drejtuesin e automjetit dhe pasagjerin që udhëtonte me këtë mjet.

Po në vijim të kontrollit të zonës, në afërsi të automjetit janë gjetur dhe sekuestruar 4 thasë, ku brenda tyre kishte 15 pako më lëndë narkotike , gjithësej rreth 105 kilogramë Marijuanë.

Ndërkohe vijon kontrolli i zonës për gjetien e motorrit dhe kapjen e dy personave që qarkullonin me të.

Në vendngjarje ka mbërritur grupi hetimor dhe Specialistët për Narkotikët në Dejtorinë Vendore të Policisë Dibër.

Në përfundim të veprimeve të para të kryera nga Specialistët për Narkotikët, është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasëve:

R.M, 26 vjeç, banues në Gjoricë Bulqizë, (drejtues i automjetit me të cilin transportohej lënda narkotike).

B. I., 17 vjeç, banues në Zall-Strikçan, Zerqan (pasagjer në automjetin që transportohej lënda narkotike).

Gjithashtu po në vijim të veprimeve  u bë shpallja në kërkim  e shtetasve   A.XH, dhe B.O, ku vijon puna për kapjen e tyre.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 105 kg lëndë narkotike marijuanë, automjeti tip "Fiat", si dhe dy telefona celularë.

Ndërko në vendngjarje vijon puna për gjetien e gëzhojave si dhe të armës së zjarrit me të cilën dyshohet se ka qëlluar në ajër në ikje e sipër pasagjeri që qarkullonte me motorr.

Specialistët për Narkotikët në D.V.P. Dibër  po bashkëpunojnë me Prokurorinë për Krimet e Rënda Tiranë  për  zbardhjen dhe dokumentin e plotë të kësaj ngjarje.

Materialet i kaluan Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë për veprat penale "Trafikimi i narkotikëve, kryer në bashkëpunim",  parashikuar nga neni 283/a e 25 të Kodit Penal.

KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)

Komisariati Policisë Sarandë

Seksioni për krimin ekonomik e financiar

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasit L.T, M.S dhe R.D, vjeç 25, 55 e 63 , banues në Kroaci e Ferizaj Kosovë, pasi dyshohet se në datë 28.04.2017, në PKK Morinë, shtetasit L.T dhe M.S, kanë kaluar pa ç’doganuar kamionin me drejtues M.S me këpucë, me pronar shtetasin R.D, ndërsa në  date 29.04.2017, në vendin e quajtur ish Miniera e kripës”, Finiq, kanë inskenuar përplasjen e kamionit me mjetin tipVolksvagen me drejtues shtetasin L.T, ku si pasojë, janë djegur dy mjetet dhe këpucët. Nenet 161, 174 e 290Kodit Penal.

III. DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.M, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “4 Dëshmorët”, ka goditur me grusht shtetasen M.R, vjeç 28, banuese në Tiranë. Punohet për kapjen e G.M. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.B vjeç 48, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Isuf Elezi”, u konstatua duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi i mitur F.D, vjeç 15, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Jordan Misja”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale nje sasi lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit F.M dhe SH.B, vjeç 24 e 28, banues në Kamëz, pasi dyshohet se tek rrethrrotullimi i Institut Bujqësor, kanë goditur me mjete të forta shtetasin A.K, vjeç 33, banues në Kamëz, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Punohet për kapjen e autorëve. Nenet 89 dhe 25 të Kodit Penal.

Më datë 01.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.D, vjeç 18, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 30.04.2017, në rrugën “Egnatia”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1  doze lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sativa. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, shtetasja E.H, vjeç 33, banuese në Tiranë, kallëzon se në rrugën e “Durrësit”, një person i panjohur e ka goditur me grusht dhe i ka thyer ekranin e telefonit. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 90 e 150 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.S, vjeç 66, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në fshatin Bulçesht, në banesë, në një fuçi druri, iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 3 pushkë model 56. Neni 278/2 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen N.LL, vjeç 38, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëjetuesi, A.N, vjeç 42, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Nr. 5

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.C, vjeç 20, banues në Paskuqan, pasi dyshohet se gjatë natës, ka vjedhur dyqanin e shtetasit P.N, vjeç 53 banues në Paskuqan,  ku ka marrë steka me cigare, duhan të grirë me qese dhe një koli me pije. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, është dërguar nga familjarët në S.Q.U, shtetasja L.L, vjeç 47, banuese në Frutikulturë, e cila ka ndërruar jetë nga infarkti. Materialet i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për vlerësim.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.P vjeç 43, banues në Paskuqan Nr.2, pasi dyshohet se në Paskuqan Nr.2, në rrugën e “Arbërit”, në banesë u konstatua duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.C, vjeç 20, banues në Paskuqan, pasi dyshohet se në Paskuqan Nr.1, në rrugën “Marlin Barleti”, ka tentuar të vjedh me thyerje dyqanin ushqimor të shtetasit A.T, vjeç 40.Punohet për kapjen e A.C. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6

Më datë 30.04.2017 në fshatin Pinet, Ndroq, poshtë urës së Zajës, ka hyrë për t’u larë në lumin Erzen dhe është mbytur shtetasi Q.Ç vjeç 73, banues në Pinet, me probleme mendore. Materialet u referuan në Prokurorinë Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 30.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen S.O, vjeç 36, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti, J.O, vjeç 36 ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 01.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen E.B vjeç 29, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti L.B, vjeç 38, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Kavajë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin XH.A, vjeç 22 banues në Kavajë, pasi dyshohet se me datë 29.04.2017, në Kavajë, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj babait, shtetasit Ç.A, vjeç 66.Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe punohet për kapjen e  shtetasit A.B, vjeç 14,  pasi dyshohet se më datë  29.04.2017, në  Rrotull, ka vjedhur një kazan rakie në magazinën e shtetasit R.E, vjeç 42 banues në këtë fshat. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe punohet për kapjen e  shtetasit A.B, vjeç 14, pasi dyshohet se gjatë natës, në  Rrotull, ka tentuar të vjedh banesën e pa banuar të shtetasit S.K, vjeç 51, banues në Shënvlash. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 3.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen I.K, vjeç 45, banuese në Durrës, pasi dyshohet se bashkëshorti B.K vjeç 55, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.B, vjeç 14, pasi dyshohet se, ka tentuar të vjedhë banesën e shtetasit S.K, vjeç 56 banues në Tiranë. Nga puna e bërë rezulton se është autor i disa ngjarjeve te tjera.Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Krujë

Më datë 30.04.2017, në QSUT “Nënë Tereza”, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasi A.H, vjeç 45, banues në fshatin Luz, Fushë Krujë, pasi dyshohet se në tregun e fruta perimeve Fushë Krujë, ka përdor një ilaç popullor, i cili i ka dhënë komplikacione dhe pas ndihmës mjekësore është larguar pa probleme për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për vlerësim.

Më datë 3.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasin D.GJ, vjeç 51, pasi dyshohet se i biri, J.GJ, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Në vijim të komunikatës që bënë fjalë për veprën penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, më datë 30.04.2017, në PKK Morinë, u kap shtetasi në kërkim policor M.K. Neni 242 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe punohet për kapjen e shtetasit E.S, vjeç 29, banues në Elbasan, pasi dyshohet se në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, duke drejtuar mjetin tip “Citroen” është përplasur me mjetin dhe pastaj është larguar duke mos ju bindur urdhrit të policisë. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 01.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasit I.K dhe E.K, vjeç 38 e 34 banues në Elbasan pasi dyshohet se më datë 30.04.2017, në aksin rrugor Elbasan-Funar, në fshatin Kusarth, në mjetet fugon tip “Ford”dhe “Volksvagen” u kapën duke transportuar 5 m³ dru zjarri, të cilat i kishin prerë në mënyrë të paligjshme në pyllin e fshatit Funar. Neni 205 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd

Më datë 30.04.2017, në fshatin Polis Vilan, shtetasi I.M, vjeç 61, aksidentalisht është dëmtuar në banesë dhe  ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Materialet i kaluan prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Gramsh

Më datë  30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për  shtetasin G.V, vjeç 32 banues në Gramsh, pasi dyshohet se në lagjen “Sporti”, duke drejtuar mjetin tip “Renault” ka aksidentuar këmbësorin, vjeç 5, banues në Gramsh, i cili pasi ka marrë ndihmën e parë në spital u largua për në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Korçë

Më datë 30.12.2017,  në lagjen 12, në një lokal, ka vdekur shtetasi G.B, vjeç 49. Nga veprimet e kryera, rezultoi se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Trupi i të ndjerit u transportua në Institutin i Mjeksisë Ligjore Tiranë, për ekzaminime të mëtejshme. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë.

Më datë 30.04.2017,  u arrestua në flagrancë shtetasi D.M, vjeç 37, banues në  Korçë, pasi dyshohet se në lagjen  15, ka goditur me thikë shtetasin R.Z, vjeç 61, banues në Korçë, duke i shkaktuar dëmtim të lehtë, i cili pas ndihmës mjekësore në spital, u largua për në banesë. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq

Më datë 29.04.2017, në Maliq, 3 persona kanë vjedhur me thyerje banesën e shtetases L.M vjeç 51, ku kanë marrë nje sasi lekësh, dhe kanë tentuar të merrnin 2 televizor plazmë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin J.D, vjeç 32, banues në Libonik, pasi dyshohet se në Libonik, ka dëmtuar me sende të forta dy dyer të banesës të babait, shtetasit Y.D, vjeç 64. Neni 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Ersekë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin H.K, vjeç 51, banues në Leskovik, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017, në Ersekë, ka kanosur shtetasin F.M, vjeç 53, banues në Leskovik.Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin L.Z vjeç 46 banues në fshatin Dushnik, pasi dyshohet se në Dushnik, u kap duke ndërtuar një magazinë pa leje. Neni 199/a  i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kuçovë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin M.H, vjeç 65 banues në fshatin Perondi, pasi dyshohet se me vetgjqësi i ka prerë pemët vëllait B.H, vjeç 69, banues në Perondi. Neni 277 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë 

Më datë 30.04.2017, shtetasja M.DH, vjeç 55 banuese në Divjakë, ka bërë kallëzim se para 10 ditësh, është larguar nga banesa vajza K.DH, vjeç 29. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë.

Komisariati i Policisë Vlorë

Më datë 30.04.2017, gjatë natës, në ekskavatorin, katërpilar të nje firme private që kryen punime në aksin rrugor Babicë-Risili, janë vjedhur 300 litra naftë. Punohet për identifikimin dhe kapje e autoreve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Në datën 30.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen E.M, vjeç 33, pasi i kunati, shtetasi V.M, vjeç 44 banues në Selenicë,  ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më date 30.04.2017, gjatë natës, në fshatin Grabian, është konstatuar e vjedhur banesa e shtetasit K.V  vjeç 79, ku kanë marë 50 litra raki dhe 10 litra vaj ulliri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet do ti referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin S.ZH, banues në Bistricë, Finiq, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017, në lagjen nr. 3, në nje ëmbëltore në pronësi te saj, janë helmuar me pasta shtetaset N. M., A. M., K. M. dhe E.Ç., vjeç 11, 9, 15 e 8, banuese në këtë lagje, të cilat kanë marrë ndihmë mjekësore në spital dhe janë larguar pa probleme për jetën. Neni 288 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin e mitur A.P., vjeç 16, pasi dyshohet se në rrugën e fshatit, duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin  tip “Benz”, është përplasur me bordurën, pa probleme për jetën. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin K.H vjeç 57 pasi dyshohet se më datë 28.04.2017, ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortes E.H, vjeç 44. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin Q.M, vjeç 44, pasi në banesë, ka ushtruar dhune fizike ndaj bashkëshortes, N.M, vjeç 44. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Tepelenë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin R.N vjeç 34, banues në Patos, pasi dyshohet se në aksin rrugor Tepelenë–Krahës, në vendin e quajtur Iliras, duke drejtuar mjetin tip “Shevrolet” ka goditur nga mbrapa autobusin tip “Benz”, me drejtues shtetasin GJ.V, vjeç 27, banues në Gjirokastër dhe për pasoj u dëmtua lehtë, mori mjekim në spital dhe u largua pa probleme. Neni 290 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin

Më datë 30.04.2017, në fshatin Gorre, është konstatuar se kanë vjedhur banesën e shtetasit L.P vjeç 54 ku kanë marrë një gur fresibël dhe një pompë uji. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mirditë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqesor Lezhë, për shtetasin T.L., vjeç 22, banues në fshatin Reps, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017,  ka vjedhur dyqanin ushqimor të shtetases SH.D, vjeç 50, banuese në Reps, ku ka marrë nje sasi lekësh. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqesor Lezhë, për shtetasin A.GJ, vjeç 34 banues në fshatin Malaj, pasi dyshohet se shtetasja GJ.L, vjeç 64 banuese në Malaj, ka bërë kallëzim se më datë 29.04.2017, pas një konflikti pronësie, e ka goditur me grusht dhe e ka kanosur me fjalë. Nenet 90 e 84 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.T, vjeç 40, banues në Drishtë, pasi dyshohet se në fshatin Bardhaj, duke drejtuar automjetin fugon tip “Ford” nuk i është bindur patrullës së policisë Rendit për të ndaluar. Neni 242 i  Kodit Penal.

Më datë 30.04.2017, shtetasja E.D, vjeç 23, banuese në Shkodër, ka bërë kallëzim se në lagjen “Kongresi Përmetit” në vendin e quajtur “Zdrale”, duke lëvizur me biçikletë, një shtetas i pa identifikuar, i ka vjedhur çantën nga koshi biçikletës, ku ka patur lekë dhe një telefon celular. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vau Dejës

Në vijim të komunikatës  datë 14.04.2017, që bënë fjalë për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”, më datë 30.04.2017, në PKK Hani Hotit, u kap shtetasi në kërkim policor, T.U, i cili do të ndiqet në gjendje të lirë. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pukë

Në vijim të komunikatës datë 29.04.2017, që bënë fjalë për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”, më datë 30.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim policor, V.SH.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pukë. Neni 278 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin S.H, vjeç 50, banues në fshatin Tershenë, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017 në Tershenë, ka kanosur bashkëfshatarin, shtetasin B.R, vjeç 19. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Tropojë

Më datë 30.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.V, vjeç 34, banues në Bujan, pasi në qytetin Bajram Curri, duke drejtuar mjetin tip “BMW” ka aksidentuar shtetasin A.J, vjeç 51, banues në Kam, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/2 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Dibër

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin A.P, vjeç 24, banues në Tiranë, me të meta mendore, pasi dyshohet se në Peshkopi, ka vjedhur mjetin tip “Benz” në pronësi të shtetasit D.H vjeç 40, banues ne Borovjan. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, për shtetasin I.H vjeç 40, banues në fshatin Unjate, Klos, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017, në fshat, te “Zabeli i fushës së fangut”, për motive pronësie, ka goditur me grusht shtetasen F.L, vjeç 51, banuese në këtë fshat. Neni 90 i Kodit Penal

Më datë 30.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen S.K, vjeç 23, pasi dyshohet se vjehërri, K.K, vjeç 53,  ka ushtruar dhunë  psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Mat. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

IV. DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen A.K vjeç 33, banuese në Ballsh, deportuar në Rinas, pasi dyshohet se në pasaportën biometrike ju konstatua një vulë e falsifikuar. Neni 190 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës

Më datë  30.04.2017, tek Porti i Ri i skafeve, ka rënë zjarr dhe si pasojë është dëmtuar në pjesën e sipërme skafi “Kappa”, në pronësi të nje firme private i cili ka qenë i ankoruar në vendbazim. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës për vlerësim.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë

Më datë 30.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin D.Z vjeç 31, banues në Korçë, depërtuar nga Greqia në SPK Kapshticë, pasi dyshohet se më datë 29.04.2017, në Kapshticë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Shkodër

Më datë 30.04.2017, në P.K.K Hani i Hotit, u kap shtetasi në kërkim T.U, vjeç 44, banues në fshatin Dejë, Bashkia Vau i Dejës, për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”. Neni 199/a i Kodit Penal.  

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës

Më datë 30.04.2017, në P.K.K. Morinë, u ndalua me qëllim ekstradimi shtetasi  turk në kërkim ndërkombëtar D.G vjeç 38, me banim të përkohshëm në Prishtinë, Kosovë, pasi Gjykata e Maqedonisë, e ka dënuar me 2 vjet burg për veprën penale “Mashtrim ndaj detyrimeve të shtetit, e kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga Kodit Penal maqedonas.

Më datë 30.04.2017, në PKK Morinë, u kap shtetasi në kërkim policor M.K, vjeç 27 banues në fshatin Shëngjin, Mirditë, për veprën penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”. Neni 242 i Kodit Penal. Veprimet do të kryhen nga Komisariati i Policisë Krujë.

 

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 57 personave, janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 11 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 18 persona për narkotikët dhe krimin ekonomik e financiar.

19  persona në flagrancë për vjedhje, dhunë në familje, ndërtim pa leje.

2 persona për krime ndaj jetës.

Janë kapur 6 persona në kërkim.

1 person i arrestuar  për veprën penale Mitëdhënie.

Janë sekuestruar rreth 2 ton e 178 kilogramë lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 530 fidanë, 301 gr Kokainë, 5 armë zjarri, 1767 fishekë, 4 krehëra.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 165 persona.

Gjatë fundjavës janë finalizuar Operacionet e mëposhtme konkretisht:

-Operacioni "Bedroom":

Vlorë. Policia ka finalizuar me sukses operacionin antidrogë të koduar "BEDROOM".

Sekuestrohen 37 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva, në një banesë.

Kapet autori, shpallet në kërkim bashkëpunëtori.

Arrestohet në flagrancë pronari i banesës, shtetasi: B.G, 20 vjeç, banues në Vlorë.

-Operacioni "Last Service":

Tiranë. Finalizohet operacioni antidrogë "Last Service".

Sekuestrohen 301 gramë lëndë narkotike e dyshuar Kokainë.

Në pranga dy shtetas.

Pas organizimit të shërbimeve policore është bërë e mundur kapja e këtyre shtetasve në flagrancë dhe sekuestrimi në cilësinë e provës materiale të:

301 gramë lëndë e dyshuar narkotike e llojt Kokainë,

1 automjet i tipit Mercedes Benz, si dhe

4 aparate celulare të markave të ndryshme.

- Operacioni "Tebreg":

Shkodër. Finalizohet me sukses operacioni i koduar "TEBREG".

Asgjësohen 502 fidanë Cannabis Sativa, si dhe rreth 2,5 kg lëndë narkotike "Cannabis Sattiva".

Arrestohen në flagrancë 3 persona.

Procedohet penalisht në gjendje të lirë, Administratori i Njësisë Administrative Pult, Shkodër.

Shpallet në kërkim kryeplaku i fshatit Plan.

-Operacioni "Bogova":

Skrapar-Berat. Finalizohet me sukses operacioni masiv antidrogë i koduar "BOGOVA"

Sekuestrohen rreth 1888 kg marijuhanë dhe 3 armë zjarri

Arrestohet në flagrancë 1 nga autorët e dyshuar si dhe shpallen në kërkim 3 autorë të tjerë.

Në cilësinë e provës materiale janë gjetur dhe sekuestruar gjithashtu 3 armë zjarri dhe 40 fishekë.

 

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...