Tiranë, finalizohet operacioni "Shëtitësi"

Tiranë, finalizohet operacioni "Shëtitësi" (per video klikoni mbi link)001

Në pranga një shtetas

Tregtonte mallra kontrabandë

Më datë 06.05.2017, Specialistët e Krimit Ekonomik në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Hetimin Tatimor, kanë arrestuar në flagrancë shtetasin:

- E. Sh., 44 vjeç, banues në Tiranë

Ky shtetas dyshohej se tregtonte mallra kontrabandë, të cilat i mbante në një pjesë të përshtatur si magazinë në banesën e tij.

Pas kontrollit të ushtruar në banesën e tij janë gjetur edhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

3 vula të dyshuara të falcifikuara me specifikimet “rubineteria das”, “sanitari Tirana” dhe "Trans – Speed SHPK International Transport”.

692 kg letra të lagura me logo të ndyshme

23 600 prerëse për thonjtë

21 400 termometra trupi

4 320 termometra ambienti

1 200 matësa tensioni

9 000 erashka plastike dhe druri

30 000 karfica

36 000 shishe me biberon për fëmijë

7 000 kuti me domino

1 235 shishe 180 ml me ilaç për mushkonja

Shtetasi i lartpërmendur, kishte marë një NIPT si shëtitës, me qëllim shmangien e tatimit mbi vlerën e shtuar, për produktet të cilat i importonte nga Kina.

Materialet proçeduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Tregëtimi dhe trasportimi i mallrave që janë kontrabandë,

falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve, fshehje të ardhurave, krijim të skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar”, parashikuar nga Nenet 178, 186, 144/a dhe 180, të Kodit Penal.

002

004

005

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...