Lezhë, Finalizohet me sukses operacioni i koduar "Etalon"

Lezhë, Finalizohet me sukses operacioni i koduar "Etalon"(per video kliko mbi link)11lezhe2

Sekuestrohen 9 mina me telekomandë të paisura me telefon për shpërthim në distancë, kallëp lëndë shpërthyese ( tritol) , si dhe materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave.

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas si dhe shpallet në kërkim një shtetas tjetër i dyshuar si bashkëpunëtor.

Më datë 10.05.2017, nga Sektori për Narkotikët dhe Trafiqet e Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë , në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas një pune hetimore disa javore ndjekur me metoda speciale të hetimit , u finalizua me sukses operacioni i koduar " Etalon " ku si rezultat i tij u sekuestruan :

- 9 mina me telekomandë të paisura me telefon për shpërthim në distancë
- 1 çantë sportive
- 1 kallëp lëndë shpërthyese ( tritol)
- 4 magneta
- tela , kaçavida etj.. materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave

U arrestuan në flagrancë shtetasit :

- F.Ç , 21 vjeç , banues në Tiranë ( i dënuar më parë për veprën penale "Vjedhja",

- S.K , 18 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu u shpall në kërkim shtetasi E.T. 30 vjeç, banues në Tiranë i dyshuar si bashkëpuntor në këtë veprimtari kriminale "Trafikimi i armëve dhe municioneve" si dhe punohet për identifikimin dhe kapjen e bashkëpuntorëve të tjerë.

Vijojnë hetimet për të zbardhur qëllimin e prodhimit dhe të përdorimit të minave për shpërthim në distancë.

Materialet procedurale do të referohen në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur për veprat penale "Trafikimi i armëve dhe municioneve" kryer në bashkëpunim , parashikuar nga nenet 278/a dhe 25 të Kodit Penal.

11lezhe

11lezhe1

11lezhe3

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...