Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 11 MAJ 2017

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA1Drejtoria PPSH.1

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Seksioni për krimin ekonomik e financiar

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Xh, vjeç 43, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në afërsi të një materniteti, nga kontrolli në mjetin tip “Ford”, ju gjetën e bllokuan në cilësinë e provës materiale artikuj kozmetik, pa dokumentacion. Nenet 178 e 180 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.U, vjeç 37, pasi dyshohet se, nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve, ka privatizuar banesën e shtetases M.M, vjeç 53. Neni 186 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin  N.H, vjeç 33, banues në Kosovë, pasi dyshohet se, në aeroportin e Prishtinës, është kapur me një pasaportë shqiptare, me gjeneralitetet e shtetasit B.B, vjeç 47, banues në Tiranë. Neni 189 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, shtetësia M.B, vjeç 31, banuese në Tiranë, kallëzon se në një kompani, një person nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve, ka regjistruar një numër celulari në emër të saj, duke e bërë debitore pranë kësaj kompanie. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 186 i Kodit Penal.

Seksioni për krimet ndaj jetës

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi V.L dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasinE.K, vjeç 37 e 32, banues në fshatin Çekrezë, pasi dyshohet se, në Kodër Çekrezë, shtetasi V.L ka vrarë me thikë, shtetasin A.K, vjeç 28, banues në Çekrezë, kurse shtetasi E.K, ka qëlluar me lopatë, shtetasin V.L, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Nenet 76, 279 dhe 89 të Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.D, vjeç 44, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Kongresi i Manastirit”, duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Benz”, është përplasur me një mjet, duke i shkaktuar dëme materiale dhe nuk i është bindur urdhërit të punonjësit të policisë së qarkullimit rrugor, për të bërë testin e alkoolit. Nenet 291 e 242 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.L, vjeç 18, banues në fshatin Kllojkë, pasi dyshohet se, në rrugën “Dritan Hoxha”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lifan”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen F.L, vjeç 20, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në bulevardin “Gjergj Fishta”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar shtetasen E.A, vjeç 27, banuese në Tiranë dhe është larguar nga vendi i ngjarjes. Neni 273 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin G.R, vjeç 45, administrator i një firme në Durrës, pasi ka bërë kallëzim shtetasi Sh.H, vjeç 25, banues në Durrës, pasi dyshohet se me mashtrim, nuk e ka paguar për disa muaj. Nenet 180 e 143 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin G.R, vjeç 45, administrator i një firme në Durrës, pasi ka bërë kallëzim shtetasi F.Fi, vjeç 27, banues në Durrës, pasi dyshohet se me mashtrim, nuk e ka paguar për disa muaj.  Nenet 180 e 143 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë

Sektori për krimin ekonomik e financiar

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin F.B, vjeç 57, banues në Dvoran, Korçë, pasi dyshohet se, ka falsifikuar pasaportën dhe gjeneralitetet e shtetasit E.F, vjeç 26, banues në Korçë. Neni 189 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin N.D, vjeç 48, banues në Lumas, Kuçovë, pasi dyshohet se, në këtë fshat, në lokal, nuk ka paguar taksat dhe tatimet vendore. Nenet 180 e 181 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin N.Gj, vjeç 45, banues në  Berat, pasi dyshohet se, në fshatin Lumas, Kuçovë, ushtronte aktivitetin baxho, i bllokuar më parë nga AKU, Drejtoria Rajonale Berat, si dhe ju gjet një punonjës i pa siguruar në Sigurimet Shoqërore. Nenet 288/a e 170/a të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin F.B, vjeç 30, banues në Lushnjë, pasi dyshohet se, ka ndërhyrë në të dhënat kompjuterike të shtetases O.A, vjeç 32. Neni 293/b i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Seksioni për narkotikët

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar "SHADOW-2".

Sekuestrohen 62 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva.

Në pranga 1 person, si dhe shpallen në kërkim 2 të tjerë.

Më datë 10.05.2017, në vijim të zbatimit të masave të përcaktuara në "Planin e Veprimit", për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike,  pas kontrollit të ushtruar në stanin e shtetasit T.A në fshatin Lapardha, Bashkia Selenicë, Policia e Vlorës ka konstatuar dhe sekuestruar një sasi me lëndë narkotike të dyshuar të llojit Cannabis Sattiva.

Lënda narkotike ishte e vendosur në 3 bidona plastikë, të fshehura në territorit e këtij stani, e cila pas peshimit ka rezultuar me peshë totale prej 62 kilogramë.

Në lidhje me këtë ngjarje, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve ka bërë të mundur kapjen në flagrancë të pronarit të stanit, si dhe ka shpallur në kërkim dy djemtë e tij:

1-  T.A, 74 vjeç (arrestuar)

2-  P. A., 43 vjeç (në kërkim)

3-  B. A., 43 vjeç (në kërkim)

Po punohet për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim.

Materialet iu referuan Prokurorisë për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim" neni 283/2 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Në vijim të informacionit, që bënë fjalë për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit T.Z dhe A.Sh, vjeç 50 e 37, banues në Vlorë. Neni 248 i Kodit Penal.   

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Xh.Ç, vjeç 21, banues në Dhërmi, pasi, në Himarë, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Yinxiang”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin Z.Xh, vjeç 21, banues në fshatin Bishan, pasi dyshohet se, më datë 06.05.2017, rreth orës 11:00, në bulevardin “Ismail Qemali”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar shtetasin V.K, vjeç 86, banues në Vlorë dhe është larguar nga vendi i aksidentit. Nenet 290/1 e 273 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi D.M, vjeç 37, banues në Vlorë, pasi, në rrugën ‘’Hasan Kushta, tek ‘’Kali i Trojës’’, duke drejtuar mjetin tip BMW, është përplasur me mjetin tip “Renault, me drejtuese shtetasen A.S, vjeç 34 dhe nga testi rezultoi se drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë

Finalizohet me sukses operacioni i koduar "Etalon".

Sekuestrohen  9 mina me telekomandë të paisura me telefon për shpërthim në distancë, kallëp lëndë shpërthyese (tritol), si dhe materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas si dhe shpallet në kërkim një shtetas tjetër i dyshuar si bashkëpunëtor

Më  datë 10.05.2017, nga  Sektori për Narkotikët dhe Trafiqet e Paligjshme në  Drejtorinë  Vendore të Policisë Lezhë , në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas një pune hetimore disa javore ndjekur me metoda speciale të hetimit, u  finalizua me sukses operacioni i koduar " Etalon " ku si rezultat i tij  u sekuestruan :

- 9 mina me telekomandë të pajisura me telefon për shpërthim në distancë,

- 1 çantë sportive,

- 1 kallëp lëndë shpërthyese ( tritol),

- 4 magneta,

- tela , kaçavida etj.. materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave

U arrestuan në flagrancë shtetasit:

- F.Ç, 21 vjeç , banues në Tiranë ( i dënuar më parë për veprën penale "Vjedhja"),

 - S.K, 18 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu u shpall në kërkim shtetasi E.T. 30 vjeç,  banues në Tiranë i dyshuar si bashkëpuntor në këtë veprimtari kriminale "Trafikimi i armëve dhe municioneve" si dhe punohet për identifikimin dhe kapjen e bashkëpuntorëve të tjerë.

Vijojnë hetimet për të zbardhur qëllimin e prodhimit dhe të përdorimit të minave për shpërthim në distancë.

Materialet procedurale  do të  referohen në  Prokurorinë e  Rrethit Gjyqësor Lezhë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur për veprat penale "Trafikimi i armëve dhe municioneve" kryer në bashkëpunim,  parashikuar nga nenet 278/a dhe 25 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër

Seksioni për narkotikët

Vijon puna për goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike.

Sekuestrohen rreth 46 gram lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sattiva.

Arrestohet në flagrancë 22-vjeçari, poseduesi i lëndës narkotike.

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike Specialistët e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë kanë marrë informacion në rrugë operative se një shtetas po përgatiste lëndë narkotike për ta shpërndarë në doza të vogla.

Menjëherë është organizuar puna dhe pas kontrollit shërbimet e policisë kanë gjetur dhe sekuestruar rreth 46 gram lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore nga Specialistët për Narkotikët, është  arrestuar në flagrancë  shtetasi:

J.B, 22 vjeç, banues në Sopot-Bulqizë.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër për veprën penale “Prodhim dhe shitje të narkotikëve”  parashikuar nga neni 283/2  i Kodit Penal.

KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)

Komisariati Policisë Tropojë

Seksioni për trafiqe dhe narkotikët

Sekuestrohen 4.5 kg  lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sativa, një armë zjarri automatik, një krëhër automatiku me 29 copë fishekë, si dhe një pistoletë tip Zastava.

Arrestohet në flagrancë 1 shtetas, si dhe procedohet në gjendje të lirë e bija.

Më datë 10.05.2017, Specialistët e Seksionit për  Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Tropojë, arrestuan në flagrancë shtetasin D.D, 50 vjeç, banues në fshatin Rajë, Tropojë.

Si dhe proceduan në gjendje të lirë të bijën, shtetasen:

-K.D., 20 vjeçe, banuese në fshatin Rajë, Tropojë, për veprën penale "Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës", parashikuar nga neni 301 i Kodit Penal.

Arrestimi i shtetasit D.D u bë pasi, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, policia gjeti dhe  sekuestroi në cilësinë e provës materiale 4.5 kg lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva, një armë zjarri automatik, një krehër automatiku me 29 copë fishekë, si dhe një pistoletë tip Zastava.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tropojë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, dhe “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”,  parashikuar nga nenet  283/1, 278/3 dhe 301 të Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1

Më datë 10.05.2017, shtetësia E.B, vjeç 72, banuese në  Tiranë, ka bërë kallëzim se më datë 06.05.2017, i është larguar nga banesa djali, shtetasi A.M, vjeç 52. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e  Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen, S.Sh, vjeç 37, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, më datë 09.05.2017, ka marrë 2 fëmijët e mitur dhe është larguar në Suedi, pa pëlqimin e bashkëshortit, D.Th, vjeç 44, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e saj. Neni 127 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2

Më datë 10.05.2017, rreth orës 07:50, në rrugën “Robert Zhvarc”, te një kompleks, ka rënë zjarr në banesën e shtetasit A.M, vjeç 22, ku ka dëme materiale. Nga veprimet e kryera rezultoi se, shkaku i rënies së zjarrit, është një masë në rrjetin elektrik. Neni 151 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.K, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Sulejman Delvina”, është konstatuar duke kryer ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin T.Ll, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën Islam Alla, ka kanosur me fjalë shtetasen D.K, vjeç 51, banuese në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit F.B e B.A, vjeç 50 e 30, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën Mentor Xhemali, kanë goditur njëri tjetrin me sende të forta. Nenet 89 e 90 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.R, vjeç 18, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”, pasi dyshohet se, tek ura “Vasil Shanto”, nuk i është bindur urdhërit të punonjëses së policisë rrugore. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.F, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka përndjekur shtetasen e mitur J.Sh, vjeç 16, banuese në Tiranë. Punohet për shoqërimin e tij. Neni 121/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3

Në vijim të komunikatës, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja, më datë 10.05.2017, u ndalua shtetasi M.R, vjeç 68, banues në fshatin Mëzes. Neni 134 i Kodit Penal.

Vjedh në një  banesë portofolin me lekë e dokumenta të një shtetasi, i  vjedh dhe automjetin e parkuar  në oborr, por identifikohet dhe arrestohen pas disa orësh nga Policia.

Specialistët e Komisariatit të Policisë Nr 3, kanë arrestuar në flagrancë shtetasin:

- A.M, 32 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për Vjedhje.

Në orët e para të mëngjesit, ky shtetas dyshohet të ketë hyrë në banesën e shtetasit A.R., 36 vjeç, banues në Tiranë, të cilit i ka marrë portofolin brenda të cilit dispononte dokumenta të ndryshme,  12000 Lekë dhe 600 Euro, si dhe  çelësat e automjetit tip Mercedes Benz.

Më pas ka marrë automjetin e parkuar në oborrin e banesës dhe është larguar.

Si rezultat i veprimeve të shpejta të kryera nga Specialistët e Komisariatit Nr 3, është bërë e mundur identifikimi i  autorit  të kësaj ngjarje dhe më pas  kapja dhe arrestimi i tij në autostradën Mamurras - Laç, në drejtim të automjetit tip Mercedes Benz.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar:

- Një automjet tip Mercedes Benz

- Një portofol me dokumenta të shtetasit  A. R.

- 200 €

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprat penale "Vjedhje" dhe "Drejtimi i automjeteve në gjendje të dehur apo pa dëshmi", parashikuar nga Nenet 134 dhe 291 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në rrugën “Siri Kodra“, kanë tentuar të vjedhin banesën e shtetases K.M, vjeç 24. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës, bën fjalë për veprën penale “Përndjekja”, më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.S, vjeç 29, banues në Tiranë. Nenet 130/a e 121/a të Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Xh.S, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi, në rrugën “Don Bosko”, gjatë kontrollit, i’u gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasen O.M, vjeç 38, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi L.M, vjeç 39, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare.

Në vijim të komunikatës, që bën fjalë për largimin nga banesa të shtetasit R.K, më datë 10.05.2017, është paraqitur dhe ka deklaruar se është larguar me dëshirën e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasen K.Gj, vjeç 61, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se ish bashkëshorti, shtetasi Nj.Gj, vjeç 39, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare.

Më datë 10.05.2017, në rrugën “Tasim Shehu”, në banesë ka vdekur shtetasi A.B, vjeç 61. Nga veprimet e kryera dyshohet se vdekja është natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.Sh, vjeç 32, banues në Kosovë, pasi dyshohet se, më datë 26.04.2017, me anë të mashtrimit, i ka marrë mjetin tip “Volkswagen”, shtetasit E.K, vjeç 38, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit S.Sh dhe gjetjen e mjetit. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në IML Tiranë, u bë këqyrja e kufomës së  shtetases B.B, vjeç 24, banuese në fshatin Rinia Durrës. Nga veprimet e para, mendohet se vdekja ka ardhur për shkak të konsumimit të tepërt të medikamenteve mjekësore, pritet rezultati i ekspertizës. Materialet u referuan në Komisariatit të Policisë Durrës, për ndjekje të mëtejshme.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesëpadia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen B.P, vjeç 49, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi I.P, vjeç 66, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006 “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.B, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “5 Maji”, ka kanosur me fjalë për jetën, shtetasin A.K, vjeç 48, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5

Më datë 10.05.2017, rreth orës 20:00, në Zallher, te një lokal është dëmtuar një ushtarak  A.Xh, vjeç 48, banues në Burrel. Veprimet e mëtejshme i kalojnë Repartit të Forcave të Ushtrisë.

 Kultivonin bimë narkotike, mbanin në banesë lëndë narkotike dhe fara të dyshuara Cannabis Sativa, në pranga dy shtetas, (atë e bir).

Asgjësohen 76 bimë narkotike të kultivuara.

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 5.6 kg Cannabis Sativa dhe 137 fara Cannabis për kultivim.

Në vijim të punës për kontrollin e territorit për parandalimin dhe goditjen e kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike, Specialistët e Komisariatit të Policisë Nr 5, kanë arrestuar në flagrancë shtetasit:

- D.Xh, 57 vjeç, banues në Tiranë

- Xh.Xh, 31 vjeç, banues në Tiranë

Nga informacionet që disponoheshin se këta shtetas (atë e birë), kultivonin bimë narkotike, në zonën e Zallherrit, fshati Qenam, është bërë kontrolli i banesës së tyre dhe më konkretisht në pjesën e pasme të saj, në një vend të përshtatur si farishte, janë konstatuar dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

76 bimë të dyshuara narkotike Cannabis Sativa.

Gjithashtu gjatë kontrollit të mëtejshëm të kësaj banese janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

- 137 fara të dyshuara narkotike të llojt Cannabis Sativa

- 5.6 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sativa

Materialet proceduriale i'u kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" dhe "Kultivimi i bimëve narkotike", parashikuar nga nenet 283/2 dhe 284/2 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin e mitur R.B, vjeç 15, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Yzberisht, në afërsi të një fabrike, ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin T.M, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Jordan Misja”, ju gjetën e sekuestruan me cilësinë e provës materiale 2 doza lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Ç, vjeç 39, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Vaqarr, te një lokal, ka kanosur me fjalë, shtetasin A.S, vjeç 43, banues në Tiranë, administrator i një firme dhe me pretendimin e pagesave të pashlyera, ka tentuar t’i marrë autobusin tip “Iveko”. Nenet 84 e 277 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, shtetësia S.M, vjeç 34, banuese në Tiranë, kallëzon se, i është larguar nga banesa vajza shtetasja e mitur M.M, vjeç 12. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Kavajë

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit I.E dhe F.S, vjeç 49 e 52, banues në Kavajë e Golem, pasi dyshohet se, në Golem, te Pishat e buta, kanë ndërtuar një objekt, duke tejkaluar lejen përkatëse. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në banesë, ka tentuar të vetëvaret shtetasi A.Z, vjeç 27, banues në Kavajë, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershëm, për shtetasin Ç.A, vjeç 66, banuese në Kavajë, pasi dyshohet se bashkëshortja, shtetasja R.A, vjeç 51, ka ushtruar dhunë fizike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Kavajë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin R.V, banues në Kavajë, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës

Më datë 09.05.2017, në lokalin e tij, shtetasi O.N, vjeç 63, banues në Durrës, në gjendje të dehur, ka tentuar të vetëvritet me thikë, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për vlerësim.

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.T dhe u referuan materialet në Prokurorinë Rrethit Gjyqësore Durrës, për shtetasin A.T, vjeç 20 e 32, banues në Burrel, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 13, në bashkëpunim, kanë vjedhur mjetin tip “Benz”, të shtetasit B.T, vjeç 45, banues në Durrës. Punohet për kapjen e shtetasit A.T. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në Katund Sukth, në banesë, është vetëvrarë me armë zjarri, shtetësia P.Sh, vjeç 23, punonjëse policie në Komisariatin e Policisë Durrës. Me cilësinë e provës materiale u sekuestrua arma e shërbimit, pistoletë TT dhe një gëzhojë. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në Sektorin Rinia, në banesë është vetëhelmuar me medikamente mjekësore, shtetësia B.B, vjeç 24, e cila, vdiq në spital. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në lagjen nr. 18, në banesë, shtetasi Sh.N, vjeç 82, i cili vuante nga skleroza, është hedhur nga kati i tretë i banesës dhe ka gjetur vdekjen. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin E.Xh, vjeç 14, banues në Durrës, pasi dyshohet se gjatë natës, në lagjen nr. 1,  në lokalin e shtetasit D.S, vjeç 25, banues në Durrës, ka vjedhur disa çadra dielli. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin T.M, vjeç 36, banues në Durrës, pasi dyshohet se, në banesë ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes, shtetases A.M, vjeç 29. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Krujë

Më datë 10.05.2017, rreth orës 15:30, në fshatin Mazhë e Madhe, shtetasi L.M, vjeç 58, banues në fshatin Luz, punonjës i Bashkisë Krujë, duke bëre pastrimin e kanalit kullues, ka gjetur një pushkë model 56 dhe 7 fishekë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për vlerësim.

Më datë 10.05.2017,  u referuan materialet Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin T.L, vjeç 31, banues në fshatin Bubq, pasi dyshohet se, në rrugën nacionale, në fshatin Larushk, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, është përplasur me një karrocë, për pasojë është aksidentuar drejtuesi i karrocës, shtetasi Sh.S, vjeç 54,banues në Larushk,i cili pas mjekimitspital u largua në banesë.Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë,  për shtetasin I.D, vjeç 52, banues në Tiranë, pasi dyshohet se rreth orës  13:30, në Thumanë, duke drejtuar kamionin tip “ Daf”, ka dalë jashtë rruge, për pasojë është  aksidentuar drejtuesi, i cili ndodhet në spital jashtë rreziku për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi H.B, vjeç 27, banues në fshatin Nikël, pasi, në autostradë, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Fiat.Neni 291 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shijak

Më datë 10.05,2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin H.S, vjeç 62, pasi dyshohet se djali, shtetasi R.S, vjeç 36, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.S, vjeç 36, banues në fshatin Shetel, pasi, në banesë ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj babait, shtetasit H.S, vjeç 62.Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Cërrik

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes, për shtetasin M.M, vjeç 68, pasi dyshohet se djali, shtetasi A.M, vjeç  27, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Elbasan. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Peqin

Më datë 09.05.2017  shtetasi B.P, 51 vjeç, banues në fshatin Çelhakaj dyshohet të ketë qëlluar në ajër me armë gjahu pranë banesës së shtetasit F.P, 53 vjeç

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për vlerësim.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin B.K, banues në fshatin Shezë,  pasi dyshohet se, në këtë fshat, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin R.M, vjeç 59, banues në Durrës , pasi dyshohet se, në rrugën nacionale, në fshatin Paulesh, duke drejtuar mjetin tip “Opel”, ka dalë nga rruga, për pasojë është dëmtuar drejtuesi dhe bashkëshortja, shtetasja Z.M, vjeç 57, të cilët ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd

Në vijim të komunikatës,që bënë fjalë për vjedhjen e lokalitshtetasit A.M, më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, përshtetasin A.O, vjeç 14, banues në Librazhd. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin D.R, vjeç 68,  pasi dyshohet se djali, shtetasi Sh.R, vjeç 38, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Elbasan. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasen S.A, vjeç 45, banuese në fshatin Zgosht, pasi dyshohet se, më datë 09.05.2017, në këtë fshat, ka goditur me sende të forta shtetasen B.A, vjeç 39. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin E.Ç, vjeç 19, banues në Librazhd, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 2, në banesën e shtetases A.Ç, vjeç 47, banuese në Librazhd, ka vjedhur një bizhuteri dhe një sasi lekësh. Punohet për kapjen e shtetasit E.Ç. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Korçë

Më datë 10.05.2017, shtetësia L.M, vjeç 57, banuese në Korçë, ka bërë kallëzim, se më datë 09.05.2017, në lagjen nr. 11, ka kanosur me mjet prerës shtetasen I.T, vjeç 60, banuese në Korçë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 18, është vjedhur me thyerje depoja e shtetasit J.T, vjeç 58, ku kanë marrë disa vegla pune. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në lagjen nr. 16, në banesë, shtetasit V.M, vjeç 80, një person duke e mashtruar, i ka vjedhur një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim R.M, vjeç 26, banues në Korçë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, e ka dënuar me 40 ditë burgim, për veprën penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”. Nenet 242 e 291 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në lagjen nr. 18, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit J.F, vjeç 56, ku kanë marrë disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq

Më datë 10.05.2017,  gjatë natës, në fshatin Shqitas, në stan, shtetasit B.D, vjeç 66, i kanë vjedhur disa bagëti të imëta. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Pogradec, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit: 

P.M, 45 vjeç, banues në fshatin Osnat-Pogradec.

Arrestimi i tij u bë pasi, më datë 10.05.2017 gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Policisë, pranë banesës së tij iu gjetën të kultivuara 9 bimë të dyshuara narkotike të llojit Cannabis Sattiva me gjatësi 11 - 20 cm, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit  Gjyqësor Pogradec për veprën penale: “Kultivimi i bimëve narkotike” parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Ersekë

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin Xh.H, vjeç 56, banues në fshatin Psari Zi, pasi dyshohet se, më datë 09.05.2017, në këtë fshat, ka kanosur me fjalë, shtetasin, Xh.D, vjeç 41. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.M, vjeç 25, banues në Fier, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj nënës, shtetases V.M, vjeç 48. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë 

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për vlerësim, për shtetasen H.D, vjeç 59, banuese në fshatin Zhamë, pasi dyshohet se,këtë fshat, ka nxjerrë nga banesa dhe i ka dëmtuar orenditë shtëpiake, ish bashkëshortit, shtetasit P.B, vjeç 54.

Më datë 10.05.2017, rreth orës 17:10, në aksin rrugor Çermë Divjak, në fshatin Shën e Premte, shtetasi A.A, vjeç 35, banues në fshatin Çermë, duke drejtuar mjetin bujqësor tip “Zetor”, është përplasur me motorin tip Dayang”, me drejtues shtetasin I.T, vjeç 31, banues në fshatin Shen e Premte, për pasojë ka gjetur vdekjen drejtuesi i zetorit dhe ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën drejtuesi i motorit. Neni 290 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Divjakë

Në bazë të Planit të Veprimit të Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, për zbulimin, parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë së kultivimit të bimëve narkotike, vijojnë kontrollet e pandërprera në gjithë territorin e Qarkut Fier.

Si rezultat i kontrrollit të ushtruar  nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Divjakë, në fshatin Këmishtaj, pranë banesës së shtetasit A.L, në baçen e tij u gjetën të kultivuara dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 26 fidanë bimë narkotike të dyshuara  Cannabis Sattiva.

Në përfundim të veprimeve të para  hetimore u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

-A.L, 23 vjeç, banues në fshatin Këmishtaj, Divjakë.

Materialet proceduriale do i kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284/1 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.B,vjeç 55, banues në Mallakastër,pasi në banesë ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj bashkëshortes dhe vajzës, shtetaseve N.B dhe E.B, vjeç 44 e 16. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë

Në kuadër të patrullimit në qytet për ruajtjen e rendit dhe të sigurisë së qytetarëve, Policia ka kapur në flagrancë një person duke vjedhur një banesë.

Arrestohet shtetasi A.G, 27 vjeç, banues në Vlorë.

Më datë 10.05.2017, Policia e Vlorës në orët e para të mëngjesit pranë lagjes "Rilindja" ka kapur në kushtet e flagrancës shtetasin A.G, duke kryer veprën penale të vjedhjes në banesën në pronësi të shtetasit L.B., 35 vjeç.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se autori është futur me çelës kopje me qëllim për të vjedhur banesën e shtetasit të mësipërm por Patrulla e Përgjithshme në bashkëpunim me Seksionin për Parandalimin e Krimit, kanë bërë të mundur kapjen dhe arrestimin e tij në flagrancë.

Gjithashtu, bëjmë me dije se ky shtetas është person me precedent penal të mëparshëm pasi është dënuar më parë për të njëjtën vepër penale (Vjedhje).

Materialet iu referuan Prokurorisë për veprën penale "Vjedhja" neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në lagjen ‘’Pavarësia’’, para banesës, shtetasit A.K, vjeç 30, kanë vjedhur mjetin tip ‘’Peugeot’. Punohet për kapjen e autorit. Neni134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, gjatë natës, në fshatin Nartë, kanë vjedhur me thyerje banesën e shtetasit P.Z, vjeç 73, , ku kanë marrë një televizor dhe një pompë uji. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen A.B, vjeç 41, banuese në Vlorë, pasi dyshohet se, bashkëshorti shtetasi, A.B, vjeç 44, ka ushtruar dhunë psikologjike dhe fizike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Rreth orës 17:40, në aksin rrugor Borsh-Kuç pranë vendit të quajtur "Qafa e Dërrasës", dy shtetas hollandezë E.Z., 66 vjeç dhe L.C., 65 vjeçe, duke udhëtuar me një mjet tip motor, si pasojë e humbjes së kontrollit ndaj mjetit, kanë dalë nga rruga dhe për pasojë ka marrë dëmtime në këmbë shtetasja L.C, (pasagjere), jashtë rrezikut për jetën.

E dëmtuara pas ndihmës së parë mjekësore të marrë në qendrën shëndetësore të fshatit Kuç, do transportohet drejt Spitalit Rajonal Vlorë për mjekim më të specializuar.

Dy shtetasit e huaj kishin dalë për turizëm malor në zonat përreth fshatit Kuç.

Po kryhen veprimet e mëtejshme proceduriale në lidhje me ngjarjen.

Komisariati i Policisë Sarandë

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasi J.J, vjeç 59, banues në Ksamil, pasi dyshohet se, në Ksamil, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a/2 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në fshatin Finiq, tek ‘’Syri i Kaltër’’, shtetasi Dh.A, vjeç 48, banues në Delvinë, ka gjetur vdekjen e menjëhershme. Nga veprimet e kryera rezultoi se shkaku i vdekjes ka ardhur nga shkaqe  natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë.

Më datë 11.05.2017, u referuan  materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin M.A, vjeç 33, banues në Peqin, pasi dyshohet se në lagjen nr. 3, nga kontrolli në banesë, ju gjet e sekuestrua  në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, rreth orës 23:00, pranë një llotosporti, jemi njoftuar se është dëgjuar një e  shtënë me armë zjarri.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje ku ka konstatuar se ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.1 Sarandë. Si pasojë e të shtënës me armë zjarri  nuk ka patur asnjë person të lënduar por vetëm dëme materiale. Policia ka bllokuar dhe sekuestruar në vendngjarje  një armë zjarri  "Automatik" model 56.

Grupi hetimor po kryen hetimet përkatëse për identifikimin dhe kapjen e autorëve si dhe zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Komisariati i Policisë Lezhë

Më datë 10.05.2017, gjatë natës, në fshatin Balldre, shtetases Gj.V, vjeç 77, i kanë dëmtuar dy shtylla betoni. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Më datë 10.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.N, vjeç 24, banues në Lezhë, pasi Gjykata e Apelit Shkodër, e ka dënuar me 8 muaj e 12 ditë burg për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”. Neni 278/3 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin S.Z, vjeç 27, banues fshatin Kallmet,pasi dyshohet se, nëkëtë fshat, ka kanosur e fyer, shtetasin L.M, vjeç 31.Nenet 84 e 119 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin

Më datë 10.05.2017, gjatë natës, në fshatin Skuraj, tek lavatriçia e shtetasit I.Xh, vjeç 51, banues në Tiranë, kanë tentuar të vjedhin bobinat prej bakri të kabinës elektrike. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin M.M, vjeç 26, banues në Shkodër, pasi dyshohet se djali, shtetasi E.M, vjeç 29, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 10.05.2017, në spital, ka vdekur shtetasi Ç.D, vjeç 74. Nga veprimet e kryera, dyshohet se vdekja ka ardhur nga përdorimi i tepërt i pijeve alkoolike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër.

Më datë 10.05.2017,  u arrestua në flagrancë shtetasi R.V, vjeç 37, banues në fshatin Barbullush, pasi, në këtë fshat, ka ushtruar dhunë fizike ndaj ish vjehrrit, shtetasit M.V, vjeç 59. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin F.Sh, vjeç 35, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në dyqanin  e shtetasit A.R, vjeç 32, banues në Shkodër, ka vjedhur disa paketa cigare. Punohet për kapjen e shtetasit F.Sh. Neni 134/1 i Kodit Penal.

 Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin E.Gj, vjeç 25, banues në fshatin Sheldi, pasi dyshohet se, në lagjen “3 Heronjtë”, ka goditur me mjet të fortë, shtetasin E.S, vjeç 27, banues në fshatin Guri i Zi. Punohet për kapjen e shtetasit E.S. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 09.05.2017, në lagjen “Kongresi Përmetit”, kanë tentuar për të vjedhur në banesën e shtetasit R.K, vjeç 72. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, në lagjen “Vasil Shanto”, shtetasit D.B, vjeç 42, banues në Shkodër, i kanë vjedhur një koli cigare. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës

Më datë 10.05.2017, rreth orës 14:30, në fshatin Bushtricë, në HEC-in e Lapajve, ka rënë zjarr në linjën elektrike që furnizon me energji basenin e ujit. Nga veprimet e kryera rezultoi, se zjarri ka rënë nga luhatjet e tensionit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, si ngjarje aksidentale.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas

Më datë 10.05.2017,u ekstradua për në Itali, shtetasi në kërkim ndërkombëtar, M.S, vjeç 36, banues në fshatin Skrevan, Berat, pasi Gjykata e Napolit, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për pjesëmarrje në organizatë kriminale me qëllim trafikimi prostitucioni dhe emigracioni të paligjshëm.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës

Më datë 10.05.2017, në P.K.K Port, u kap shtetasi në kërkim E.S, vjeç 29, banues në Cërrik, pasi dyshohet se ka përndjekur shtetasen D.Ç. Neni 121/a i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 26 personave, është sekuestruar lëndë narkotike dhe armë zjarri.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 3 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 8 persona për narkotikët.

4 persona në kërkim dhe 1 person për kanosje.

Janë kapur 8 persona për dhunë në familje dhe vjedhje.

2 persona për “Trafikim i armëve dhe municioneve”, kryer në bashkëpunim.


Janë sekuestruar rreth 67 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 5 armë zjarri, 1 kreh
ër dhe 36 fishekë.


Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 62 persona.

Gjatë 24-Orëve janë finalizuar Operacionet konkretisht: Finalizohet me sukses Operacioni Antidrogë i koduar "SHADOW-2".

Janë sekuestruar 62 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva.

Është vënë në pranga 1 person, si dhe janë në kërkim 2 të tjerë.

Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë.

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "Etalon".

Janë sekuestruar 9 mina me telekomandë të pajisura me telefon për shpërthim në distancë, kallëp lëndë shpërthyese (tritol), si dhe materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave

Janë arrestuar në flagrancë 2 shtetas si dhe është shpallur në kërkim një shtetas tjetër i dyshuar si bashkëpunëtor.

Nga  Sektori për Narkotikët dhe Trafiqet e Paligjshme në Drejtorinë  Vendore të Policisë Lezhë , në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...