Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 12 MAJ 2017

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDADREJTORITË VENDORE TË POLICISË1Drejtoria PPSH.1

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Seksioni për trafikun e paligjshëm

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për një shoqëri, pasi dyshohet se,  ka trafikuar në mënyrë të paligjshme në territorin e Republikës së Shqipërisë një makineri. Neni 141/a i Kodit Penal.

Seksioni për pastrimin e parave

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.P, vjeç 25. Neni 287 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi S.M, vjeç 58, banues në Tiranë, pasi, në rrugën “Ibrahim Rrugova”, u kap duke ushtruar veprimtari financiare të palicencuar. Me cilësinë e provës materiale ju gjet e sekuestruan një sasi lekësh dhe një makinë llogaritëse. Neni 170/ç i Kodit Penal.

Seksioni për krimin ekonomik e financiar

Më datë 11.05.2017,shtetasi R.M, vjeç 36, banues në Tiranë, kallëzon se shtetasi A.Sh, vjeç 62, banues në Tiranë, me anë të falsifikimit të dokumenteve, ka përfituar kredi te një banke e nivelit të dytë. Nenet 186 e 146 të Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.F, vjeç 51, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, me anë të mashtrimit, i ka vjedhur një shumë të konsiderueshme lekësh, shtetases M.Z, vjeç 50, banuese në Tiranë. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.Ç, vjeç 64, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, i ka shitur një objekt, shtetases G.M, vjeç 52, banuese në Tiranë, ku pronar i objektit është një shtetas tjetër. Neni 143/2 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen A.L, vjeç 23, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se,  ish-bashkëshorti shtetasi L.T, vjeç 27, banues në Tiranë, kallëzon se është larguar jashtë shtetit me djalin, duke përdorur një deklaratë noteriale të falsifikuar. Neni 186 i Kodit Penal.

Seksioni për krimet kompjuterike

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, pasi dyshohet se  shtetasi A.F, vjeç 38, banues në Tiranë, kallëzon se prej datës 30.04.2017, ka humbur aksesin dhe administrimin e një faqes në rrjetin social, ku promovon në internet aktivitetin e tij. Punohet për dokumentimin e plotë të ngjarjes. Neni 293/b i Kodit Penal.

Seksioni për aktet terroriste

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin N.B, vjeç 32, banues në Berat, me probleme mendore, i cili vuan dënimin në IEVP Fushë-Krujë, pasi dyshohet se, ka telefonuar në numrin e sallës, duke kanosur me jetë se do ti vë eksploziv në banesë dhe makinë, Drejtorit të burgut e sekretares. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.B, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi, në bulevardin “Blu”, Kamëz, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, ka aksidentuar këmbësorin shtetasin N.H, vjeç 35, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Neni 290/2 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.L, vjeç 44, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Industriale”, duke drejtuar mjetin tip “Opel”, ka aksidentuar, jashtë rrezikut për jetën, shtetasin F.K, vjeç 43, banues në Tiranë. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.Sh, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në Laprakë, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Dayang”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin O.K, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi dyshohet se , në rrugën “Dritan Hoxha”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lifan”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.R, vjeç 46, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, tek sheshi “Karl Topia”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip “Lifan”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.H, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se , në rrugën “Teodor Keko“, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, çiklomotorin tip “Lifan”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.Gj, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Dritan Hoxha”, pranë një karburanti, duke drejtuar motorin tip “Kawasaki”, është rrëzuar dhe për pasojë është dëmtuar pasagjeri, shtetasi M.M, vjeç 27, banues në Tiranë, i cili ka marrë ndihmën mjekësore në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Seksioni për narkotikët

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi S.Y, vjeç 21, banues në Durrës, pasi, në oborrin e banesës, i është gjetur 52 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin G.R, vjeç 45, administrator i një firme, pasi dyshohet se  për disa muaj, ka fshehur të ardhurat dhe nuk i ka paguar punonjësit  E.P e D.B, vjeç 23 e 24, banues në Durrës. Nenet 180 e 143 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan

Sektori për aktet terroriste dhe krimet e rënda

Më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.H, vjeç 17, banues në Elbasan, për veprën penale “Vrasja me dashje” e mbetur në tentativë. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan. Nenet 76 e 25 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Specialistët e Sektorit për Qarkullimin Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit: 

Për pasojë kanë marrë dëmtime dy drejtuesit e mjeteve ku shtetasi E.Z së bashku me shtetasen R.K, 20 vjeçe, banuese në Bilisht (pasagjere në automjet) janë dërguar në Tiranë për mjekim më të specializuar, jashtë rrezikut për jetën. Gjithashtu edhe shtetasit I.P, 18 vjeç dhe shtetasja D.K, 21 vjeçe (të dy pasagjerë në automjet) të cilët po marrin mjekimin e nevojshëm përkatësisht në Spitalin e Korçës e Bilishtit, ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë të Rrethit  Gjyqësor Korçë për veprat penale: “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Drejtimi i mjetit në mënyrë të parregullt” parashikuar nga nenet  290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin F.M, vjeç 32, banues në Fier, pasi dyshohet se, më datë 21.05.2014, me anë të mashtrimit, i ka marrë një sasi lekësh, shtetasit Dh.S, vjeç 63. Nenet 143/2 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Seksioni për narkotikët

Më datë 10.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Ç.V, vjeç 31, banues në fshatin Lapardha, pasi në fshatin Lapardha, Njësia Administrative Kotë, te stani në pronësi, territor i Komisariatit të Policisë Vlorë, iu gjet e sekuestrua 16.5 gr lëndë e dyshuar narkotike dhe 3 bimë të kultivuara,të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva. Nenet 283/1 e 284 të Kodit Penal.

Policia ka arrestuar një person në kërkim ndërkombëtar me qëllim ekstradimin e tij drejt shtetit Italian.

Arrestohet shtetasi I.Y, 35 vjeç, banues në Vlorë.

Më datë 11.05.2017, Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative ka bërë të mundur kapjen e shumë të kërkuarit I.Y në qytetin e Vlorës.

Ky shtetas është shpallur në kërkim Ndërkombëtar nga Interpol Roma (Itali) për kryerjen e veprës penale "Grup kriminal, në trafikimin e lëndëve narkotike për drogat" (2015).

Vepër penale për të cilën sipas Kodit Penal Italian ka maksimumin e dënimit deri në 20 vite burg.

Kapja dhe arrestimi i tij u bë me qëllim ekstradimin drejt Italisë.

Seksioni kundër pastrimit të parave

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet Prokurorinë në Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin  R.T, vjeç 67, banues në Vlorë. Neni 287 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër

Seksioni për narkotikët

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.V, vjeç 30, banues në Podgoricë, Mali i Zi, pasi, në PKK Kakavije, në furgonin tip “Renault”, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, 35.4 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për  shtetasin A.K, vjeç 40, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se,  u konstatua se nuk priste kupon tatimor, nuk mbante libra llogarie si dhe nuk kishte fatura për mallin që grumbullonte, duke fshehur të ardhurat. Neni 180 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimeve ndaj personit

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.A, vjeç 47, banues në fshatin Zhulaj, Memaliaj, pasi, në fshatin Zhulaj, në vendin e quajtur “Gropa e Dokes”, ka goditur me sopat, shtetasin A.R, vjeç 25, dhe ndodhet në Spitalin Rajonal Gjirokastër, jashtë rrezikut për jetën. Me cilësinë e provës materiale, u sekuestrua sëpata. Nenet 76 e 22 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi L.D, vjeç 62, banues në Ishull Shëngjin, pasi,  në kryqëzim të Shëngjinit, në dalje të qytetit të Lezhës, duke drejtuar pa leje drejtimi, çiklomotorin “Yamaha”, ka përplasur këmbësorin shtetasin Gj.L, vjeç 61, banues në Barbullojë, ku për pasojë ka marrë dëmtime drejtuesi i çiklomotorit dhe këmbësori shtetasi Gj.L, të cilët ndodhen në spital, jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër

Seksioni për narkotikët

Finalizohet me sukses operacioni i koduar "ALAVANA".

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas.

Sekuestrohen 90 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 1 armë zjarri.

Nga shërbimet D.V.P.Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Shkodër në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, si dhe bazuar në planin e veprimit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, u finalizua me sukses operacioni policor i koduar "Alavana", ku u bë e mundur arrestimi në flagrancë i dy shtetasve si më poshtë:

P.Ç, 54 vjeç, banues në fshatin Grudë e Re, Njësia Administrative Rrethina, Shkodër, për veprat penale ”Prodhim e shitje të lëndëve narkotike” dhe ” Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit“ parashikuar nga neni 283 dhe 278 i Kodit Penal.

M.M, 51 vjeç, banues në fshatin Xhan, Njësia Administrative Pult, Shkodër, për veprën penale ”Prodhim e shitje të lëndëve narkotike” parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi gjatë kontrrolleve të ushtruara në banesën e shtetasit P.Ç, në vendin e quajtur Alavana, fshati Xhan, Njësia Administrative Pult, Shkodër, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 9 kg lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva, dhe një armë zjarri tip pushkë 20-she, me një krëhër me 20 fishekë.

Gjithashtu gjatë kontrrolleve të ushtruara në afërsi të banesës së shtetasit M.M, në vendin e quajtur Tebreg, fshati Xhan, u gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale 81 kg lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të metejshme.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin H.S, vjeç 63, banues në Shkodër, pasi dyshohet se me mashtrim, nuk i ka paguar detyrimin shtetasit H.L, vjeç 48,  banues në Tiranë, për punën e bërë. Neni 143/2 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.A, vjeç 30, banues në Tiranë, pasi më datë 10.05.2017, në rrugën “Mentor Xhemali”, është kapur pasi ka thyer urdhrin e Gjykatës, e cila e ka dënuar me “Arrest shtëpie”. Neni 323 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.V, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi, shtetasi I.M, vjeç 22, banues në Durrës, kallëzon, se ka patur materiale në përdorim në lokal dhe nuk i ka kthyer pas mbylljes së lokalit. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, në rrugën “Mihal Grameno”, në banesë, është gjetur e vdekur shtetasja H.K, vjeç 76. Nga veprimet hetimore rezultoi se vdekja ka ardhur për shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.T, vjeç 33, banues në Tiranë, pasi gjatë natës, në rrugën “Idriz Dollaku”, ka vjedhur një sasi lekësh, në dyqanin ushqimor të shtetasit D.V, vjeç 29, banues në Tiranë. Nga puna e bërë dyshohet se dhe më datë 08.05.2017, gjatë natës ka tentuar të vjedh këtë dyqan. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Xh, vjeç 23, banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje, pasi dyshohet se, në rrugën ”Ali Demi”, ju gjet e sekeuastrua 1 dozë, lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 12.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit Xh.M dhe A.Gj, vjeç 22 e 22, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, pranë ish stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”, kanë bërë njoftim të rremë pranë organeve të rendit. Neni 272 i Kodit Penal.

Më datë 12.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.L, vjeç 32, banues në Tiranë, pasi, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes, shtetases E.L, vjeç 25. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.F, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi dyshohet se  ka përndjekur shtetasen J.Sh., vjeç 16, banuese në Tiranë. Punohet për shoqërimin e tij. Neni 121/a i Kodit Penal.

 

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin D.M, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, te garazhet e pallatit në rrugën ”Pandeli Cale”, ka kryer një ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen D.K, vjeç 51, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në një zyrë, ka kanosur me fjalë shtetasin T.Ll, vjeç 34, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.Z, vjeç 43, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 20 ditë burg, për veprën penale “Vjedhja e energjisë elektrike ose impulseve telefonike”. Keni 137/1 i Kodit Penal. 

Më datë 11.05.2017, në rrugën “Myslym Shyri”, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit Xh.G, vjeç 68, banues në Tiranë, ku janë vjedhur një sasi lekësh dhe disa bizhuteri,. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3

Në vijim të komunikatave, që bëjnë fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 11.05.2017, u ndalua autori i dyshuar shtetasi L.S, vjeç 71, banues në Vlorë, i dënuar me parë për vjedhje. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për shoqërimin e shtetasit A.H, vjeç 35, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën ”Pandi Dardha”, në një lokal, ka thyer me dashje xhamat e lokalit, në pronësi të shtetases I.A, vjeç 39, banuese në Tiranë. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.K dhe A.Z, vjeç 21 e 46, banuese në Tiranë, pasi, në rrugën “Myslym Shyri”, shtetasja A.K dyshohet se ka blerë një kafshë shtëpiake të sëmurë, në një dyqan dhe ka kanosur pronarin, shtetasin A.Z. Neni 143 i Kodit Penal për shtetasin A.Z dhe Neni 84 i Kodit Penal për shtetasen A.K.

Komisariati i Policisë Nr. 4

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit Q.Ç dhe V.D, vjeç 22 e 24, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Ali Pashë Gucia”, kanë goditur me pëllëmbë shtetaset R.A dhe A.B, vjeç  20 e 20, banuese në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi H.Xh, vjeç 52, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 1 vit burg, për veprën penale “Vjedhja e energjisë elektrike ose impulseve telefonike”. Neni 137/2 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin D.Xh, vjeç  67, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën ‘’Ferit Xhajko’’, te një ish-treg, ka goditur me grusht kunatin shtetasin B.D, vjeç 57, banues në Tiranë. Neni 130 /a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasitN.K, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se  në Zallbastar, ka kryer një ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 12.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi H.M, vjeç 42, banues në Tiranë, administrator i një firme, pasi, në objektin në rikonstruksion në rrugën “Gjon Mili”, për shkak të shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë, ka rënë në kontakt me rrymën elektrike punonjësi shtetasi V.B, vjeç 47, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital, në gjendje të rëndë për jetën. Neni 289 i Kodit Penal.

Më datë 12.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.S, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Ymer Ndregjoni”, është konstatuar duke kryer ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6

Në vijim të komunikatës, që bëjnë fjalë për goditjen me grusht të shtetasit V.M, thyerjen e xhamave të mjetit tip “Benz”, dhe plagosjen e lehtë me mjete të forta të shtetasit K.D, më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit I.F, O.K e F.F, vjeç 26, 25 e 25, banues në Tiranë. Nenet 89, 25, 90 e 150 të Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Gj, vjeç 32, banues në fshatin Radë, Durrës, pasi dyshohet se, në rrugën dytësore Durrës–Tiranë, në afërsi të një mobilierie, nuk i është bindur urdhrit të patrullës së policisë. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.K, vjeç 41, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Shaban Bardhoshi”, ka goditur me grushte në fytyrë shtetasit A.P dhe T.K, vjeç 33 e 39, banues në Tiranë. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vorë

Më datë 10.05.2017, në fshatin Prezë, persona të paidentifikuar, kanë vjedhur mjetet tip “Fiat” dhe “Chervrolet”, në pronësi të shtetasve M.A dhe L.A, vjeç 37 e 40, banues në Fushë Prezë. Mjeti tip “Chervrolet”, u gjet i braktisur në qytetin e Lezhës. Punohet për identifikimin e kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë

Përfiton nga një lidhje e mëparshme dhe fotove të marra prej saj dhe i kërkon shuma monetare për mos publikimin e fotove, por arrestohet nga Policia.

Më datë 11.05.2017, nga Specialistët e Komisaraitit të Policisë Kavajë, është finalizuar operacioni "Shantazhi", në kuadër të të cilit është arrestuar në flagrancë shtetasi:

- M.L, 35 vjeç, banues në Kavajë i dënuar më parë për veprën penale "Vjedhje me pasojë vdekjen, në bashkëpunim"

Ky shtetas, ka përfituar gjatë kohës që ka qënë në një lidhje intime me shtetasen R.K., 17 vjeçe, të cilës i ka bërë disa foto intime dhe gjatë kohës që ka qënë në banesën e saj ka arritur të siguroj dhe foto intime të pjestarëve të tjerë të familjarëve të shtetases R.K.

Prej disa javësh shtetasi M.L, duke e kërcënuar vëllain e shtetases R.K, se nëse nuk i dorëzonte shumën monetare prej 200.000 lekësh të reja, do publikonte fotot intime që ai kishte arritur të bënte.

Në momentin e arrestimit të shtetasit M.L, i janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

- Shuma monetare prej 100.000 Lekë të reja

- Një aparat telefonik

Të dhënë nga vëllai i 17 vjeçares,  për mos publikimin e fotove.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatë së Rrethit Kavajë, për veprën penale "Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë", parashikuar nga Neni 109/b i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, Specialistët e Komisariatit Kavajë kanë arrestuar shtetasin:

- M.B, 31 vjeç, banues në Kavajë.

Ky shtetas është arrestuar pas kallëzimit të kryer nga bashkëjetuesja e tij, shtetasja E.B, 24 vjeçe, e cila ka bërë një denoncim tek oficerët e Komisariatit të Policisë Kavajë, pasi bashkëjetuesi i saj shtetasi M.B, ushtronte dhunë në mënyrë sistematike ndaj saj, si dhe e shfytëzonte për prostitucion.

Gjithashtu nga veprimet proceduriale të kryera është dokumentuar me fakte ligjore dhe u procedua në gjëndje të lirë shtetësja N. A., 35 vjeçe, banuese në Kavajë, pasi kjo shtetase ka patur dijeni për aktivitetin e kundraligjshëm të shtetasit M.B, me të cilin ka lidhje shoqërore.

Materialet proceduriale i'u kaluan Prokurorisë pranë Rrethit Gjyqësor Kavajë, për veprat penale "Shfrytëzimi i prostitucionit" dhe "Dhuna në familje", parashikuar nga Nenet 114 dhe 130/a të Kodit Penal, në ngarkim të shtetasit M.B, si dhe u referuan materialet Prokurorisë pranë Rrethit Gjyqësor Kavajë, për veprën penale "Moskallëzimi i krimit", parashikuar nga Neni 300 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës

Më datë 11.05.2017, rreth orës 09:00, në fshatin Armathë, në vendin e quajtur “Kodër Draç”, Njësia administrative Manëz, në pronë publike, territor i Komisariatit të Policisë Durrës, janë konstatuar 386 bimë të dyshuara narkotike të llojit “Cannabis Sattiva” me lartësi 5–30 cm, të dyshuara të mbira në mënyrë të çrregullt, të cilat u bllokuan me cilësinë e provës materiale. Kjo sipërfaqe toke ku ato janë gjetur, vitin e kaluan ka qenë në përdorim të shtetasit B.Ç vjeç 46, banues në fshatin Armathë, i cili ndodhet “Arrest me Burg” për veprën penale të parashikuar nga Neni 283 i Kodit Penal. Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për vlerësim.

Më datë 11.05.2017, rreth orës 09:00, në teritorin e Bashkisë Durrës, Njësia Administrative Manëz, në teritorin e fshatit Bizë, ”vendi i quajtur “Përroi Bushejve Kodër” nga kontrolli i teritorit të bërë nga grupi i punës, janë konstatuar 13 bimë të dyshuara narkotike të llojit “Cannabis Sattiva” me lartësi 5cm , të cilat u bllokuan në cilësinë e provës materiale, nga kqyrja dyshohet se ato janë të mbira, pasi janë të vendosur në mënyrë të çrregullt, nuk janë në kushtet e kultivimit të bimëve narkotike. Vitin e kaluar në këtë sipërfaqe toke ku ato janë gjetur, ka filluar proçedimi penal për veprën penale të parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal. Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe punohet për kapjen e shtetasit G.B, vjeç 40, banues në fshatin Sukth  i Ri, pasi dyshohet se, në fshatin Sukth i Ri, ka goditur me mjete të forta shtetasin A.K, vjeç 48. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen P.S, vjeç 35, banuese në Durrës, pasi dyshohet se,  bashkëshorti, shtetasi N.S, vjeç 42, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Krujë

Më datë 11.05.2017, shtetasi E.P, vjeç 31, banues në Thumanë, ka bërë kallëzim se më datë 10.05.2017, është larguar nga banesa bashkëjetuesja, shtetasja R.Gj, vjeç 24. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin I.K, vjeç 19, banues në fshatin Kroi i Madh, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 1, Krujë, ka bërë një foto mbi makinën e policisë, me simbolet e policisë të cilat i ka postuar në faqet e internetit. Neni 247 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin A.P, vjeç 43, banues në fshatin Buqës, pasi dyshohet se më datë 10.05.2017, në Buqës, ka plagosur lehtë me mjete të forta shtetasin Xh.H, vjeç 38. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin R.G, vjeç 32, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në lagjen “5 Maj”, ka goditur me grusht shtetasin S.Sh, vjeç 41, banues në Elbasan. Neni 90 i Kodit Penal.

Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor, në Komisariatin e Policisë Elbasan bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit E.F, 29 vjeç banues në fshatin Rrasë Belsh. Arrestimi i tij, u bë pasi duke drejtuar mjetin veturë, në Cërrik ka aksidentuar biçiklistin shtetasin A.T, 67 vjeç banues në Cërrik.

Shtetasi A.T është dërguar për ndihmë mjekësore në Spitalin e Tiranës dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Shkelja e Rregullave të Qarkullimit Rrugor” parashikuar nga neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasit A.M dhe R.M, vjeç 21 e 19, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në lagjen “Skendërbej” kanë goditur me grushte njëri tjetrin. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Peqin

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin   A.P, vjeç 14, banues në Peqin, pasi dyshohet se,  më datë 06.05.2017, në lagjen “Teqe”, ka goditur me gur shtetasen V.M, vjeç 78. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gramsh

Më datë 11.05.2017, rreth orës 09:30, në lagjen Sporti, shtetasi i mitur L.F, vjeç 3, duke luajtur tek një shkollë, i ka rënë dera metalike duke e zënë poshtë dhe ndodhet në spital, jashtë rreziku për jetën. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Korçë

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë për shtetasit K.Sh, D.Sh, A.Sh dhe A.Sh, vjeç 59, 26, 43 e 40, banues në Voskop, pasi dyshohet se, në fshat, janë goditur me grushte e sende të forta me njëri tjetrin duke marrë dëmtime të lehta. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, rreth orës 14:00, në lagjen 7, është rrëzuar nga biçikleta dhe është dërguar në spital, shtetasi A.L, vjeç 65, banues në Korçë, i cili po merr mjekim, jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Pogradec

Arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë një shtetas në kërkim ndërkombëtar, i dënuar nga autoritetet gjyqësore italiane me 7 vjet e 4 muaj burg.

Më datë 11.05.2017, si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën dhe Komisariatit të Policisë së Pogradec, u bë i mundur arrestimi me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i shtetasit shqiptar: 

H.M, 28 vjeç, banues në fshatin Leshnicë-Pogradec.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi autoritetet gjyqësore italiane, me vendim nr 11329/2009 R.G, të datës 26.10.2011, e kanë dënuar këtë shtetas me 7 vjet e 4 muaj burg, për kryerjen e veprave penale : “Vjedhje me dhunë dhe Grabitje”, të parashikuara nga Kodi Penal Italian.

Komisariati i Policisë Ersekë

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.Sh, vjeç 21, banues në Ersekë, pasi në Ersekë, ka vjedhur, në garazhin e shtetasit Dh.Dh, vjeç 64. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin P.Th, vjeç 59, banues në Berat, pasi dyshohet se, u kap duke ndërtuar një magazinë, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, pasi, në Poliçan, në banesë, familjarët kanë gjetur të vetëvarur shtetasin Y.M, vjeç 42,  me probleme mendore për të cilën kurohej. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi D.B, vjeç 32, banues në Berat, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj gjyshes, shtetases E.B, vjeç 75, banuese në Berat. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasit O.L dhe F.L, vjeç 26 e 19, banues në fshati Veterik, pasi dyshohet se, në fshatin Remanicë, kanë goditur me grushte dhe i kanë marrë motoçikletën shtetasit Sh.T, vjeç 44, për shkak të një borxhi që u kishte. Nenet 89, 277 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë 

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin F.M, vjeç 29, banues në Vlorë, pasi dyshohet se, në fshatin Ngurrëz e Madhe, në një lokal, u kap duke ushtuar aktivitet të paligjshëm të lojërave të fatit. Me cilësinë e provës materiale iu gjet e bllokua  një makinë elektronike, pa leje. Neni 197 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë

datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin Sh.S, vjeç 43, banues në Tiranë, pasi dyshohet se,  më datë 03.05.2017, në lagjen ”Uji i Ftohtë”, ka pushtuar pronën e shtetasit S.I, vjeç 47, banues në Fier. Neni 200 i Kodit Penal.

Më datë 10.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për  shtetasin P.Xh, vjeç 58, banues në Vlorë, pasi dyshohet se, më datë 10.05.2017, në lagjen “Pavarësia 2”, ka plagosur lehtë me grusht dhe kanosur shtetasin P.I, vjeç 62. Nenet 89 e 84 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Delvinë

Më datë 12.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin E.Zh, vjeç 36, banues në fshatin Vanë, pasi dyshohet se, ka goditur me shqelma e grushte shtetasin A.A, vjeç 43. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit GjyqësorSarandë, pasi më datë 10.05.2017, në lagjen nr. 1, në një lokal që administrohet nga shtetasi G.Gj, vjeç 35, banues në Sarandë, kanë qëlluar me armë zjarri. Me cilësinë e provës materiale  u sekuestrua një automatik model 56, me krehër e fishekë dhe një pajisje si silenciator. Rreth orës 15:30, në vendin e quajtur Kakome, Himarë, u gjet mjeti i djegur me targë greke, i cili dyshohet se është përdorur nga autori në ngjarje. Nga verifikimet, rezulton se është mjeti tip “Benz”, pronësi e shtetasit A.P, vjeç 33, banues në Fushë Arrës, i vjedhur më datë 25.12.2016. Punohet për dokumentimin e plotë ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 278 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gjirokastër

Më datë 11.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin Xh.H, vjeç 59, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se,  më datë 10.05.2017, në banesë, i biri, shtetasi A.H vjeç 27, banuese në Gjirokastër, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij.  Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. 

Komisariati i Policisë Tepelenë

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin Dh.H, vjeç 77, banues në fshatin Salari, pasi, shtetasi S.K, vjeç 42, banues në Salari, ka bërë kallëzim ndaj tij, se më datë 06.05.2017, i ka kanosur me fjalë pjesëtarët e familjes. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Përmet

Më datë 11.05.2017, në fshatin Vinokash i Dytë, është vjedhur me thyerje, banesa e shtetasit D.R, vjeç 45, ku kanë marrë një sasi lekësh dhe bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë

Më datë 11.05.2017, gjatë natës, në Balldre, shtetasit E.M, vjeç 32,  i kanë vjedhur mjetin tip “Audi”. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 11.05 2017, në Shëngjin, u bë verifikimi i lejes të rikonstruksionit, i një objekti në pronësi të shtetasit M.N, vjeç 46, banues në Shëngjin, e cila rezultoi se e ka lëshuar Bashkia Lezhë. Materialet u referohen në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Më datë 11.05.2017, në Gocaj, afër një fabrike, dy persona të paidentifikuar që lëviznin me një mjet, nuk i janë bindur urdhërit të punonjësve të policisë për kontroll dhe janë larguar duke braktisur mjetin tip “Shevrolet”, ku në kroskot janë gjetur dokumentet e mjetit tip “Shevrolet”, në pronësi të shtetasit L.A, vjeç 40, banues në Prezë, Tiranë, i vjedhur më datë 10.05.2017, në Vorë. Nga veprimet e kryera rezulton, se targat, janë vjedhur përballë banesës në Bahçallëk, Shkodër, mjetit tip “Toyota Yaris”, i shtetasit A.B, vjeç 32. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi V.Gj, vjeç 35, banues në Zejmen, pasi më datë 08.05.2017, në prani të fëmijëve e prindërve ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes shtetases A.Gj, vjeç 33. Neni 130/a/4 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, në urgjencën e spitalit, është paraqitur për ndihmë mjekësore shtetasja A.C, vjeç 26, e cila dyshohet se në banesë, ka konsumuar mbi dozë medikamentesh, pasi ka patur probleme shëndetësore. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Me datë 12.05.2017, rreth orës 00:45, në superstradën Milot - Lezhë , në parkingun e lokalit Bezhi ka marrë flakë mjeti në pronësi të shtetases F.B. banuese në Lezhë.

Për pasojë ka pasur vetëm dëme materiale.

Nga veprimet hetimore paraprake dyshohet se zjarri është i qëllimshëm.

Grupi hetimor në vendngjarje, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë po hetojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes , identifikimin dhe kapjen e autorit/ve. Informacion paraprak

Komisariati i Policisë Kurbin

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin B.Gj, vjeç 56, banues në 6 Laç, pasi, shtetasja V.L, vjeç 51, banuese në Laç, ka bërë kallëzim se me vetëgjyqësi i ka bllokuar rrugën për te banesa. Neni 277 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mirditë

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë dhe punohet për kapjen e shtetasve P.P e K.P, vjeç 36 e 32, banues në fshatin Xhuxhë, pasi dyshohet se, për motive pronësie, kanë kanosur me armë dhe plagosur lehtë me mjete të forta, shtetasin G.Gj, vjeç 37, i cili po merr ndihmë mjekësore në spital. Me cilësinë e provës materiale u bllokua një gëzhojë model 56. Nenet 278 e 84, 89 e 25 të Kodit Penal. 

Komisariati i Policisë Shkodër

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasen A.G, vjeç 33, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, te një shkollë ka dëmtuar derën e një klase. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin P.K, vjeç 42, banues në fshatin Bleran, pasi dyshohet se,  në fshatin Pulaj, po ndërtonte një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin D.M, vjeç 46, banues në Shkodër, pasi dyshohet se,  në lagjen “Liria”, po ndërtonte katin e dytë të banesës pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, në lagjen “Vasil Shanto”, është tentuar të vidhet me thyerje dyqani në pronësi të shtetasit K.Gj, vjeç 46, banues në Shkodër. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin S.K, vjeç 58, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në vendin e quajtur Kryebushat, për shkak të detyrës, ka kundërshtuar punonjësit e policisë së rendit.  Neni 242 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe

Më datë 11.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen B.D, vjeç 24, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi G.D, vjeç 40, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Kukës

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin I.Gj, vjeç 47, banues në Tiranë, pasi dyshohet se,  në Bushtricë, me vetëgjyqësi për motive pronësie, ka bllokuar derën e një HEC-i. Neni 277 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, pasi dyshohet se, në aeroportin Kukës, shtetasi Sh.K, vjeç 55, banues në Vushtri, Kosovë, gjatë një stërvitje, aksidentalisht është rrëzuar me motor dhe ndodhet në spitalin Ushtarak, për ndihmë mjekësore.

Komisariati i Policisë Has

Më datë 11.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim Xh.M, vjeç 36, banues në fshatin Brenogë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kukës, e ka dënuar me 19 ditë burg për veprën penale “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror” dhe “Moskallëzimi i krimit”. Nenet 297 e 300 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat

Më datë 11.05.2017, gjatë natës, në fshatin Myze, në stallën e bagëtive të shtetasit M.Xh, vjeç 55, kanë vjedhur një bagëti të trashë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat. Neni 134 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas

Më datë 11.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.G, vjeç 32, banues në Kurbin, pasi ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale, një kartë identiteti dhe një leje drejtimi automjeti italiane, të dyshuara të falsifikuara. Nenet 186 e 189 të Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen R.G, vjeç 23, banuese në Kurbin, pasi ju gjetën e sekuestruan me cilësinë e provës materiale, dokumente italiane të dyshuara, të falsifikuara. Nenet 186 e 189 të Kodit Penal.

Komisariati i Kufirit&Migracionit Sarandë

Më datë 11.05.2017, në S.P.K.M Qafë Botë, u kap shtetasi në kërkim M.A, vjeç 25, banues në Mallakastër, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Sarandë, e ka dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale “Mashtrim”. Neni 143/1 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin A.D, vjeç 49, banues në Lushnjë, kthyer deportiv nga Greqia, pasi dyshohet se, më datë 04.05.2017, nga mali mbi Konispol, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin K.D, vjeç 24, banues në Shkodër, kthyer deportiv nga Greqia, pasi dyshohet se, më datë 04.05.2017, në afërsi të P.K.K Qafë–Botë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal. 

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Shkodër

Më datë 11.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin S.P, vjeç 48, banues në Shkodër, deportuar në SPKM Hani i Hotit, pasi dyshohet se, më datë 10.03.2017, afër PKK Muriqan, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 27 personave, është sekuestruar lëndë narkotike dhe armë zjarri.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 4 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 8 persona për narkotikët, trafiqet e paligjshme dhe krimin ekonomik e financiar.

6 persona në kërkim dhe 1 person për krime ndaj personit.

Janë kapur 5 persona për vjedhje dhe dhunë në familje.

2 persona për largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit dhe shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë.

1 person për shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë.

Janë sekuestruar rreth 91 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 2 armë zjarri, një pajisje si silenciator, 2 krehërë dhe 27 fishekë.


Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 59 persona.

Gjatë 24-Orëve është finalizuar Operacioni konkretisht:

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "ALAVANA".

Janë arrestuar në flagrancë 2 shtetas.

Janë sekuestruar 90 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 1 armë zjarri.

Nga Shërbimet D.V.P.Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Shkodër

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...