Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 15 MAJ 2017

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA 1Drejtoria PPSH.1

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin Sh.Xh, vjeç 72, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në lagjen “Emin Matraxhiu”, në kodër Krastë, duke drejtuar biçikletën, është aksidentuar dhe ndodhet në spital, në kujdesin e mjekëve. Nenet 290  i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 14.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.T, vjeç 23, banues në Korçë, pasi, në lagjen nr. 17, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lifan”, pa targë, është aksidentuar dhe ndodhet në spital për ndihmë mjekësore. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin K.B, vjeç 23, banues në Ura Vajgurore, pasi dyshohet se, te Ura Vajgurore, përballë një banke të nivelit të dytë, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen” në pronësi të shtetasit V.B, ka aksidentuar shtetasin G.B, vjeç 44, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin K.Q, vjeç 37, banues në fshatin Perondi, Kuçovë, pasi dyshohet se, në Kuçovë, duke drejtuar mjetin tip “Benz”,  ka aksidentuar shtetasen A.Sh, vjeç 65, banuese në Kuçovë, e cila mori mjekim në spital dhe u largua në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin K.B, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e fshatit Therepel, Skrapar, duke drejtuar motorin tip “Lancia” pa targë, ka dal nga rruga ku si pasojë është dëmtuar vetë dhe pasagjeri, shtetasi M.B, vjeç 23, të cilët ndodhen në spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier

Seksioni për narkotikët

Vijon puna për goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike.

Sekuestrohen 500 gram Cannabis Sattiva.

Arrestohet në flagrancë poseduesi.

Në bazë të informacioneve që dispononte Sektori për Hetimin e Narkotikëve për një shtetas se shpërndante lëndë narkotike në doza të vogla, u organizua puna dhe u bë e mundur kapja në flagrancë e shtetasit E.H me disa doza të dyshuara lëndë narkotike Cannabis Sattiva.

Në vijim të veprimeve hetimore, pas kontrollit të ushtruar nga efektivët e policisë, në banesën e këtij shtetasi u gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale rreth 500 gram lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 6 fishekë model 56.

Në këto kushte, nga Specialistët e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

-E.H., 18 vjeç, banues në Fier.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprat penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve", dhe "Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak" parashikuar nga Nenet 283 dhe 278 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Seksioni për narkotikët

Më datë 14.05.2017, në lagjen “11 Janari”, Vlorë, është gjetur i braktisur mjeti tip “Ford”, pronë e shtetasit I.H, vjeç 27, banues në Vlorë, i cili ndodhet në burg, ku u gjet dhe u sekuestrua 3.8 gr lëndë e dyshuar narkotike të llojit Cannabis Sattiva. Punohet për dokumentimin ligjor, identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 283 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër

Seksioni për narkotikët

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim.

Kapet dhe ndalohet një shtetas i dënuar me 8 vjet burg.

Nga specialistët e Seksionit Për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Gjirokastër u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim:

A.A, 35 vjeç, banues në Memaliaj.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi:

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, me shkresë 18/3, datë 19.01.2016, ka dërguar urdhërin e datës 18.01.2016, për ekzekutimin e vendimit penal 83, datë 29.06.2015, të Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda Tiranë, e cila e ka dënuar me 8(tetë) vjet burg.

Materialet në ngarkim të këtij shtetasi i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë për veprat penale "Trafikim i lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë", parashikuar nga nenet 283/a/2-22 të Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 15.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin R.D, vjeç 50, banuese në Përmet, pasi dyshohet se, më datë 14.05.2017, në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë, te “Ura e Leklit”, nga kontrolli në autobusin e një linje, ju gjetën e bllokuan me cilësinë e provës materiale disa bidonë me pije alkoolike, pa faturë tatimore dhe kontratë për shitjen e tyre. Neni 180 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS

Më datë 14.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi P.Rr, vjeç 47, banues në Lezhë, punonjës policie, pasi më datë 13.05.2017, në aksin rrugor Shkodër-Lezhë, në vendin e quajtur “Melgushe”, duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Ford”, ka përplasur nga prapa mjetin tip “Volkswagen”, me drejtues shtetasin S.Sh, vjeç 22, banues në fshatin Bushat, Vau Dejës, ku si pasojë janë dëmtuar lehtë dy drejtuesit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.P, vjeç 32, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në aksin rrugor Velipojë–Shkodër, duke drejtuar pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, motoçikletën tip “Leike”, ka dalë nga rruga ku si rrjedhojë është dëmtuar drejtuesi i cili u dërgua në spital, në gjendje të rëndë. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin B.B, vjeç 46, banues në Shijak, pasi dyshohet se në rrugën Kukës-Tiranë, tek Ura e Drini të Zi, duke drejtuar fugon tip “Sharon”, u kap duke transportuar disa tavolina pa dokument përkatës, të cilat iu bllokuan me cilësinë e provës materiale. Neni 178 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër

Seksioni kundër krimeve ndaj personit

Në sallën operative të Komisariatit të Policisë Mat, ka telefonuar një djalë dhe ka thënë se në fshatin Rukaj, persona të pa njohur me një automjet, më kanë vrarë babain. Menjëherë janë nisur forca të shumta policie në drejtim të fshatit Rukaj, për verifikimin e telefonatës ku ka rezultuar se: Persona të panjohur  duke përfituar edhe nga errësira,  në oborr  të banesës  kanë vrarë me armë zjarri shtetasin H.Ll, rreth 60 vjeç dhe janë larguar me shpejtësi me një automjet ende të paidentifikuar. Nga ana e Policisë janë ngritur pika të shumta kontrolli dhe po krehet zona për identifikimin dhe kapjen e autorëve të implikuar në këtë ngjarje. Paraprakisht dyshohet se vrasja është kryer për hasmëri. Informacion paraprak

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.Ll, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në banesën në rrugën “Todi Shkurti”, është konstatuar duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit E.C dhe A.Xh, vjeç 20 dhe 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Agush Gjergjevica”, kanë kanosur me fjalë shtetasin A.Z, vjeç 22, banues në Tiranë. Nenet 84 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.S, vjeç 51, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në mënyrë të përsëritur, ka ushtruar dhunë psikologjike, ndaj bashkëshortes shtetases E.K, vjeç 38, së cilës iu plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme. Materialet i referohen Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.Xh, vjeç 61, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, te diga e liqenit, duke drejtuar kamionin tip “Volvo”, në pronësi, ka dëmtuar dy shtylla ndriçimi të rrugës, së bashku me ndriçuesit dhe është larguar. Punohet për kapjen e shtetasit B.Xh. Nenet 150 e 273 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3

Më datë 14.05.2017, u arrestua shtetasi shtetasi B.L., 62 vjeç, banues në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij, shtetases B.L., 55 vjeç. Nga kontrolli i ushtruar në banesë, i'u gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 armë gjahu, çifte. Shtetases B.L., i'u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme. Nenet 130/a dhe 280 të Kodit Penal.

Më datë 15.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.D, vjeç 37, banues në Tiranë, i dënuar më parë disa herë për vepra të ndryshme penale, pasi më datë 14.05.2017, në rrugën “Princ Vidi”, ju gjet e bllokua me cilësinë e provës materiale një thikë, me kushtet e armës së ftohtë, pa leje. Neni 279 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në rrugën e “Barrikadave”, te një pallat, është vjedhur me thyerje banesa e shtetases V.S, vjeç 40, banuese në Tiranë, ku kanë marrë disa bizhuteri dhe një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasin të mitur G.B, vjeç 15, pasi dyshohet se, në rrugën e “Dibrës”, ka vjedhur në dyqanin e shtetases T.B vjeç 55, banuese në Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen M.D, banuese në  Tiranë, pasi dyshohet se në banesë, është konstatuar duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në rrugën “Omer Nishani”, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit A.D, vjeç 48, ku kanë marrë një televizor. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit N.R dhe K.V, vjeç 50 e 71, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Xhanfize Keko”, janë goditur me grushte e sende të forta me njëri tjetrin, duke pësuar dëmtime të lehta në kokë dhe trup. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi G.Q, vjeç 24, banues në Tiranë,  pasi, në rrugën “Xhanfize Keko”, ka tentuar të vjedh  mjetin tip “Range Rover”, në pronësi të shtetases O.T.  Nenet 134/1 dhe 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5

Më datë 14.05.2017, në Kamzë, kanë dëmtuar me sende të forta mjetin tip “Benz”, të shtetasit G.D, vjeç 48, banues në Tiranë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin R.P, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mustafa Lita”, në Kamëz, në banesë, është konstatuar se kryente ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vorë

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.C, vjeç 44, banues në Vorë, pasi dyshohet se, në Vorë, për shkak të detyrës, nuk i është bindur urdhrit të punonjësit të policisë. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Q.M, vjeç 69, banues në fshatin Domje, pasi dyshohet se, në fshatin Domje, në tokën e tij, ka kryer ndërtim pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në fshatin Marikaj, pranë liqenit, është vjedhur banesa e pabanuar e shtetases N.S, vjeç 61, ku kanë marrë një televizor. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për vlerësim, pasi, në fshatin Zikxhafaj, Golem, është vetëvarur në një pemë, shtetasi Y.H, vjeç  51, banues në Kavajë, me probleme mendore.

Më datë 15.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.K, vjeç 44, banues në Tiranë, pasi, në Kavajë, te “Rruga e Kishës”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, mjetin tip “Ford”. Neni 291 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë

Më datë 14.05.2017, është dërguar në Q.S.U. shtetasja S.D, vjeç 19, e cila ka konsumuar medikamente me shumicë. Materialet i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë për vlerësim.

Më datë 14.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasin F.Xh, vjeç 31, pasi dyshohet se bashkëshortja, shtetasja M.Xh, vjeç 29, në mënyrë të vazhdueshme, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kavajë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin E.S, vjeç 25, banues në Rrogozhinë, pasi dyshohet se, në qytet, ka goditur me grusht, shtetasin Sh.A, vjeç 59, banues në Rrogozhinë. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës

Më datë 14.05.2017, në lagjen nr. 9,dyshohet se shtetasi M. P, vjeç 14, banues në Shënavlash, ka tentuar të vjedh parukerinë e shtetases Dh.H, vjeç 48, banuese në Durrës. Punohet për kapjen e autorit. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen L.K, vjeç 27, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi S.K, vjeç 24, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006.

Komisariati i Policisë Krujë

Më datë 14.05.2017, rreth orës 09:00, është dërguar për ndihmë mjekësore në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut, shtetasi S.Sh, vjeç 42, banues në fshatin Bruz Zall, i cili aksidentalisht është rrëzuar te kasollja e bagëtive. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Elbasan

Më datë 14.05.2017,  shtetasi S.R, vjeç 33, banues në fshatin Shushicë,  ka bërë kallëzim se më datë 13.05.2017, i është larguar nga banesa bashkëshortja, shtetasja M.R, vjeç 25. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan,për  shtetasin N.T, vjeç 55, banues në fshatin Shushicë,  pasi dyshohet se është konstatuar duke ndërtuar tarracën e banesës, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në lagjen 5 Maji Elbasan, në banesë, në kushtet e depresionit nervor, është vetëplagosur me armë gjahu “Teke” shtetasi P.Z, 69 vjeç.

Shtetasi është dërguar menjëherë për ndihmë mjekësore në Spitalin Kirurgjik Elbasan por më pas ka ndërruar jetë.

Arma e gjahut u sekuestrua nga grupi hetimor në cilësinë e provës materiale. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Shkaktimi i vetëvrasjes” parashikuar nga neni 99 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin J.H, vjeç 42, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në fshatin Çerçan, ka hyrë në banesën e shtetasit S.A, vjeç 62, pa pëlqimin e tij. Neni 112 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Korçë

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasit A.K, N.K dhe O.B, vjeç 25, 21 e 37, banues në Korçë, pasi dyshohet se, më datë 13.05.2017, kanë goditur lehtë me grusht shtetasin M.Sh, vjeç 40, banues në Korçë, i cili ka dhënë kallëzim të rremë në polici. Nenet 90 e 305 të Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, gjatë natës, në fshatin Goskovë, kanë vjedhur 3 pompa uji, në baxhon e shtetasit A.Gj, vjeç 75. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në lagjen nr. 1, në banesë, ka vdekur shtetasja M.T, vjeç 60. Nga veprimet e kryera rezulton se vdekja është natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin M.D, vjeç 24, banues në fshatin Dërsnik, pasi dyshohet se, në këtë fshat, ka goditur me sende të forta, shtetasin G.B, vjeç 63. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec

Më datë 14.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi G.Ç, vjeç 31, banues në fshatin Çërravë, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj nënës, shtetases D.Ç, vjeç 53. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat

Më datë 15.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.S dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për bashkëjetuesen, shtetasen A.Ç, vjeç 37 e 29, banues në Berat, pasi, në lagjen “Kushtrim”, në banesë, kanë ushtruar dhunë fizike ndaj nënës, shtetases M.G, vjeç 74. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier

Në vijim të komunikatës datë 01.05.2017, që bënë fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 14.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim, V.M, vjeç 22, banues në qytetin Memaliaj, Tepelenë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, rreth orës 14.00, në rezervuarin e ujit të fshatit Kurjan, është mbytur aksidentalisht shtetasi S.Sh, vjeç 18, banues në fshatin Vidhisht. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier për vlerësim.

Komisariati i Policisë Lushnjë 

Më datë 14.05.2017, në aksin rrugor Rrogozhinë–Lushnjë, në fshatin Gramsh, aksidentalisht, ka marrë zjarr në lëvizje dhe është djegur plotësisht mjeti tip “Benz”, me drejtues shtetasin H.B, vjeç 25, banues në Kavajë. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnjë për vlerësim.

Më datë 14.05.2017, rreth orës 14:30, në lagjen “Skënder Libohova”, ka marrë zjarr në lëvizje dhe është djegur pjesa e përparme e mjetit tip “Audi-80” , me drejtues shtetasin R.O, vjeç 28, banues në Lushnjë. Nga veprimet e kryera rezulton, se zjarri ka qenë aksidental. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Divjakë

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.Rr, vjeç 32, banues në fshatin Këmishtaj, pasi shtetasi K.M, vjeç 30, kallëzon se i ka vjedhur telefonin tip “Smart phone”. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin M.K, vjeç 30, banues në Divjakë, pasi dyshohet se, ka kanosur shtetasin H.Gj, vjeç 28, banues në Divjakë. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë

Më datë 14.05.2017, shtetasja E.B, vjeç 37, banuese në Vlorë, ka bërë kallëzim, se në lagjen “Isa Boletini”, i kanë thyer xhamin e mjetit tip “Suzuki” dhe i kanë vjedhur kasetofonin. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet do ti referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe punohet për kapjen e shtetasit K.B, vjeç 21, banues në fshatin Panaja, pasi dyshohet se, më datë 13.05.2017, në lagjen ”24 Maj“, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, në pronësi të babait shtetasit D.B, vjeç 54, nuk i është bindur urdhrit te patrullës së policisë, për të ndaluar. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u plotësua kërkesë-padia, për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen J.R, vjeç 31, banuese në  Vlorë, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi D.R, vjeç 34, ka ushtruar dhune fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës Rrethit Vlorë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës ne marrëdhëniet familjare”. 

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin V.Ç, vjeç 33, banues në Vlorë, pasi dyshohet se, në lagjen “Partizani”, nga kontrolli personal, ju gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale 2 doza lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë

Më datë 14.05.2017, Rreth orës 09:50, në fshatin Gjashtë të Sarandës dyshohet se është vetëvarur shtetasi A.D., rreth 47 vjeç.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe ka konstatuar se ngjarja ka ndodhur në banesën e tij, ku shtetasi A.D, është gjetur i vetëvarur me kabull elektrik nga familjarët e tij dhe pasi është nisur drejt Spitalit të Sarandës për ndihmën e parë ka ndërruar jetë rrugës për atje.

Dyshohet se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti për motive të dobëta në familje.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje duke kryer veprimet e mëtejshme proceduriale në lidhje me sqarimin e rrethanave.

Komisariati i Policisë Gjirokastër

Më datë 14.05.2017, në fshatin Topollare, në rrugë pranë një stalle bagëtish, është gjetur i vdekur, pa shenja dhune, shtetasi H.Ç, vjeç 66, banues në fshatin Arshi Lengo. Nga veprimet e kryera rezulton se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për vlerësim.

Më datë 14.05.2017, shtetasi Xh.H, vjeç 59, banues në  Gjirokastër, kallëzon se më datë 13.05.2017, është larguar nga banesa vajza R.H, vjeç 33, banuese në Gjirokastër. Punohet për gjetjen e saj. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër.

Komisariati i Policisë Tepelenë

Më datë 14.05.2017, rreth orës 12:30, në fshatin Bënçë, shtetasi E.K, vjeç 17, banues në fshatin Bënçë, duke peshkuar mbi lumin e Bënçës është goditur me një shtizë në thundrën e këmbës dhe ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Lezhë

Më datë 14.05.2017, gjatë natës, në Shënkollë, është vjedhur kasollja e shtetasit A.P, vjeç 46, ku kanë marrë 3 bagëti të trasha. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, gjatë natës, në lagjen “Nënë Tereza”, janë vjedhur targat e, mjetit tip “Volkswagen” në pronësi të shtetasit A.L, vjeç 27. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, ka bërë kallëzim shtetasi E.K, vjeç 32, banues në Balldre, se në fshatin Gocaj, i kanë vjedhur mjetin tip “Benz”, i parkuar te një karburant. Punohet për identifikimin e kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin

Më datë 14.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim K.Gj, vjeç 25, banues në Laç, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kurbin, e ka dënuar me 1 vit burg, për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a/2 i Kodit Penal. 

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin S.R,  vjeç 14, banues në Laç, pasi, shtetasi M.D, vjeç 68, banues në Laç, ka bërë kallëzim se me dy letra te oborri i banesës, e ka ofenduar dhe kanosur. Neni  84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shkodër

Më datë 13.05.2017, në lagjen “Salo Halili”, dy persona të pa identifikuar i kanë vjedhur telefonin “Iphone 6” shtetases S.I, vjeç 23, banuese në Shkodër. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, shtetasi A.D, vjeç 48, banues në fshatin Guri Zi, ka bërë kallëzim se i është larguar nga banesa vajza, shtetasja M.D, vjeç 19. Punohet për gjetjen e saj. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër.

Më datë 14.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.T, vjeç 61, banues në Shkodër, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes dhe djalit, shtetasve M.T e E.T, vjeç 53 e 21. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.P, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në lagjen “Kongresi i Përmetit“, me vetëgjyqësi i ka bllokuar një dyqan, shtetasit A.H, vjeç 40, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit A.P. Neni 277 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat

Më datë 14.05.2017, rreth orës 15:00, në Burrel, në dyqanin e shtetasit K.K, vjeç 46, kanë vjedhur mallra të ndryshme. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Në vijim të informacionit të dhënë ditën e djeshme, në lidhje me ngjarjen e datës 13.05.2017, rreth orës 11 e 30 për një automjet tip "Benz", që është gjetur i djegur në aksin rrugor Prellë-Burrel, ju informojmë se:

Nga verifikimet e bëra  nga grupi hetimor, rezultoi se automjeti është në pronësi të shtetasit A.Gj, banues në Tiranë. Po në vijim të veprimeve rezultoi se, mjeti është denoncuar i vjedhur në Komisariatin e Policisë Nr. 3, më datë 16.07.2016. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Neni 151 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas

Më datë 14.05.2017, u  referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin, Ch.I, vjeç 50, banues në Greqi, pasi dyshohet se, nga kontrolli fizik ju gjetën një sasi lekësh, të padeklaruara në doganë, të cilat u bllokuan në cilësinë e provës materiale. Neni 179/a i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës

Më datë 14.05.2017, në PKK Port Durrës, u kap shtetasi në kërkim K.Gj, vjeç 25, banues në Kurbin, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Kurbin, e ka dënuar me 1 vit burg për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a/2 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë

Më datë 14.05.2017, në SPKM Kapshticë, u kap shtetasi në kërkim B.S, vjeç 22, banues në Elbasan, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar 3 muaj e 24 ditë burg, për veprën penale “Vjedhja”. Neni 134 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Vlorë

Më datë 14.05.2017, përballë fshatit Dhërmi, 2.5 milje në det, u kap një mjet lundrues,skaf, me kabinë,8 m i gjatë, me një motor tip “Mërkuri”, i cili ishte indezur. Në mjet nuk kishte njerëz por disa rroba. Mjeti u bllokua në Himarë. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.   

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës

Më datë 14.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin E.M, vjeç 27, banues në Maqellarë, pasi dyshohet se, në SPKM Bllatë, u kap me pasaportë të falsifikuar. Neni 189 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 53 personave, janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 13  drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 7 persona për narkotikët.

14  persona në flagrancë për vjedhje, dhunë në familje dhe goditje për shkak të detyrës.

1 person për kanosje dhe 2 persona për armëmbajtje pa leje.

  1 person për ndihmë të kalimit të paligjshëm të kufirit dhe 1 person për mitëdhënie.

Janë kapur 14 persona në kërkim.

Janë sekuestruar rreth 75 kilogramë lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 2 armë zjarri, 2 armë të  ftohta dhe 3 krehëra.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 112 persona.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...