Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 17 MAJ 2017

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA1Drejtoria PPSH.1

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 16.05.2017, shtetasi L.B, vjeç 44, banues në Tiranë, punonjës i një karburanti, kallëzon se më datë 10.05.2017, një person ka furnizuar me karburant mjetin dhe i ka dhënë një kartëmonedhë 50 euro, e dyshuar e falsifikuar. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 183 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen P.Z, vjeç 55, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Ali Demi”, në pikën e grumbullimit të mbetjeve plastike, u konstatua pa dokumentacion përkatës dhe pa kasë fiskale. Neni 180 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.K, vjeç 53, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Kol Popa”, në pikën e grumbullimit të mbetjeve plastike, u konstatua pa dokumentacion përkatës dhe pa kasë fiskale. Neni 180 i Kodit Penal.

Seksioni për krimet ndaj jetës
Më datë 16.05.2017, në Zall Bastar, në Kodër Shupal, në pyll, është gjetur një kufomë. Nga veprimet paraprake rezulton se kufoma është e djegur dhe i mungojnë një pjesë e gjymtyrëve. Pritet ekspertiza mjeko-ligjore për përcaktimin e shkakut të vdekjes. Punohet për identifikimin e viktimës. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.K, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se rreth orës 12:30, në rrugën “Themistokli Gërmenji”, duke drejtuar mjetin tip ‘Opel”, është përplasur me motorin tip “Lifan”, me drejtues shetasin G.D, vjeç 56, banues në Tiranë, i cili pas mjekimit në spital është larguar në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 15.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim për shtetasin Xh.L, vjeç 57, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, rreth orës 15:00, në rrugën “Muhamet Gjollesha”, duke drejtuar motorin tip “Piaggio”, ka aksidentuar shtetasen D.K vjeç 30, banuese në Tiranë, e cila pas mjekimit në spital u largua në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni për narkotikët
Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar brenda 24 orëve kanë finalizuar me sukses një tjetër operacion i koduar ”Qereka”.
Sekuestrohen 43 kg Cannabis Sattiva, peshore elektronike, automjete dhe telefona celularë.
Arrestohen në flagrancë 4 shtetas.
Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, pas informacioneve të marra nga Strukturat Policore dhe një pune hetimore të mirëorganizuar brenda 24 orëve, kanë finalizuar me sukses një tjetër operacion i koduar ”Qereka”.
Janë arrestuar në flagrancë shtetasit:
F.T, 48 vjeçe,banues në Qerekë, Krujë;
A.K, 39 vjeç, banues në Qerekë, Krujë;
P.B, 35 vjeç, banues në Qerekë, Krujë;
L.B, 24 vjeç, banues në Qerekë, Krujë
Arrestimi i tyre u bë pasi:
Më datë 16.05.2017, në bazë të informacioneve që dispononin Specialistët për Hetimin e Narkotikëve, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit F.T u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:
rreth 43 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva;
dy peshore elektronike dore;
një automjet tip Benz në pronësi të shtetasit A.K;
një automjet tip Golf në pronësi të vëllezërve P.B, L.B dhe
4 aparatë telefoni celular.
Të arrestuarit u kapën në flagrancë duke përgatitur lëndën narkotike, futur në thasë me ngjyrë të zezë, me qëllim për ta shitur në qytetin e Tiranës.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" në bashkëpunim parashikuar në nenin 283/2 të Kodit Penal.
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin M.M, vjeç 41, banues në Durrës, pa leje drejtimi, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 13, duke drejtuar motorin tip “Yamaha”, është përplasur me bordurën e rrugës, për pasojë ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 290/1 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 16.05.2017,  u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasen G.K, vjeç 30, banuese në Korçë, pasi dyshohet se, në rrugën Korçë- Ersekë, duke drejtuar mjetin tip “Ford”, ka aksidentuar shtetasin P.O, vjeç 57, banues në Kamenicë, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.L, vjeç 35, banues në Libonik-Maliq, pasi, në qytet u kap duke drejtuar nën efektin e alkoolit, mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim Sh.K, vjeç 61, banues në Fier, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Fshehja e të ardhurave”. Neni 180/2 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni për narkotikët
Policia sekuestron 11 kg e 600 gramë lëndë narkotike të dyshuar të llojit Cannabis Sattiva, në një banesë.
Në pranga poseduesi i saj.
Arrestohet në flagrancë shtetasi:
- K.A, 24 vjeç, banues në fshatin Lapardha.
Më datë 16.05.2017, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit K.A në fshatin Lapardha, Bashkia Selenicë, kanë gjetur të fshehur një sasi me lëndë narkotike, e cila pas peshimit ka rezultuar me peshë prej 11 kilogramë e 600 gramë e dyshuar si Cannabis Sattiva.
Lënda narkotike u gjet e fshehur ngjitur me murin rrethues të kësaj banese, e cila ishte e vendosur në tre (3) thasë sintetikë.
Policia arrestoi menjëherë shtetasin K.A, i cili dyshohet të jetë autor i kryerjes së veprës penale "Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike" neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni për trafikun e paligjshëm
Policia ka arrestuar një shtetas si autor të dyshuar për shfrytëzim prostitucioni.
Kapet dhe arrestohet shtetasi:
- M.Ç, 30 vjeç, lindur në Vlorë dhe banues në Kavajë.
Më datë 16.05.2017, pranë ambienteve të policisë është paraqitur dhe ka bërë kallëzim shtetësia K.L., 20 vjeçe, banuese në Vlorë, e cila ka deklaruar se shtetasi M.Ç, ka ushtruar presion dhe dhunë fizike ndaj saj me qëllim që kjo e fundit të ushtronte veprën penale të prostitucionit kundër vullnetit të saj.
Policia bëri menjëherë shpalljen në kërkim të shtetasit të mësipërm dhe si rezultat të një pune të mirëorganizuar të strukturave përkatëse në ndjekje të autorit të dyshuar, u bë e mundur kapja e tij ditën e sotme në një rrugë të lagjes "Pavarësia" Vlorë.
Gjithashtu, nga hetimet e kryera rezulton se ky shtetas është arrestuar disa herë për veprën penale të "Vjedhjes".
Materialet iu referuan Prokurorisë për veprën penale "Shfrytëzim prostitucioni" neni 114 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin R.Xh, vjeç 26, banues në  Vlorë. Neni 287 i Kodit Penal.

Seksioni kundër akteve terroriste
Më datë 16.05.2017, në Vlore në një qendër interneti, në njërin nga kompjuterët janë gjetur mbishkrime me përmbajtje terroriste. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 232/a dhe 265 të Kodit Penal.

Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Policia ka arrestuar një person në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimin e tij drejt shtetit Italian. Arrestohet shtetasi:
- I.B, 34 vjeç, banues në Vlorë.
Më datë 16.05.2017, Komisariati pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative ka bërë të mundur kapjen e I.B në lagjen "Pavarësia" Vlorë.
Nga hetimet e kryera ka rezultuar se:
Gjykata e Apelit Firence/Itali ka lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar (nr. 211/2014 SIEP dt. 05.06.2014) dhe e ka dënuar këtë shtetas me 8 vite e 10 muaj burg për veprën penale "Pengmarrje dhe mbajtja pa leje e armëve" parashikuar nga neni 605 të Kodit Penal Italian dhe nenet 10 & 14 të Ligjit nr.497/74.
Gjithashtu, bëjmë me dije se ky shtetas me qëllim për t'iu fshehur drejtësisë shqiptare dhe asaj të huaj, ka përdorur edhe identitetin tjetër si: I.D.
Kapja dhe arrestimi i tij u bë me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni për narkotikët
Sekuestrohen municione luftarake dhe lëndë narkotike.
Arrestohet në flagrancë poseduesi i tyre.
Nga Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Gjirokastër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:
K.M, 22 vjeç, banues në Memaliaj.
Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi:
Në një bodrum që ky shtetas administronte u gjetën dhe u sekuestruan 4 krëhëra, 108 fishekë të kalibrit 7.62 mm, një kuti me 7 kapsolla detonatore, 7 metra fitil zjarrpërcjellës, si dhe një sasi prej rreth 2 kg lëndë e dyshuar narkotike si ajo e llojit Cannabis Sattiva.
Materialet në ngarkim të këtij shtetasi i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për hetim të mëtejshëm për veprat penale “Prodhim dhe shitje të narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”, të parashikuar nga nenet 283/1 dhe 278/2 dhe 3 të Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasit K.Sh dhe L.N, vjeç 22 e 37, banues në Libohovë dhe Tiranë, shtetasi L.N, menaxher i një shoqërie, pasi dyshohet se, më datë 15.05.2015, në një dyqan, shtetasja K.Sh, ka dëmtuar me dashje shtetasen H.Sh, vjeç 31, banuese në Gjirokastër,ndërsa shtetasit L.N, në dyqan iu gjetën e bllokuan disa karta rimbushëse të skaduara. Nenet 90 e 143 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.A,  vjeç 21, banues në fshatin Toç, Tepelenë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, e ka dënuar me 1 muaj burg, për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të pa rregullt”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 16.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi O.Z, vjeç 18, banues në Sanxhak, Laç, pasi, në Laç, tek rruga e kishës, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “BMW”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për narkotikët
Më datë 16.05.2017, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Vau i Dejës në bashkëpunim me D.V.P Shkodër, në fshatin Qerret, Njesia Administrative Temal, Bashkia Vau i Dejës, gjatë kontrollit të territorit në vendin e quajtur Maja e Qerretit, zonë e pyllëzuar, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale në 4 thasë dhe 2 bidona, një sasi lënde e dyshuar narkotike me peshë 92.5 kg Cannabis Sattiva.
Po punohet për zbardhjen e rrethanave, për identifikimin dhe kapjen e autorëve.
Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" e parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal.


Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit S.L, G.T, E.Ç, vjeç 17, 18 dhe 36, banues në Shkodër, pasi dyshohet se shtetasit S.L e G.T, në bashkëpunim, me anë të mashtrimit, i kanë vjedhur kartën e bankës së nivelit të dytë, shtetasit B.T vjeç 45, banues në Shkodër, duke i tërhequr nga llogaria një sasi lekësh, kurse shtetasi E.Ç, nuk ka marrë masë për të evituar vjedhjen. Nenet 143/2 e 248 të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit G.I, M.N dhe D.C, vjeç 37, 50 e 45, banues në Shkodër, me detyrë Kryeinspektor dhe inspektorë në Inspektoratin e Mbrojtjes së Territorit pranë Bashkisë, Shkodër, pasi dyshohet se, duke mos ushtruar funksione publike i kanë  krijuar favore shtetasit G.K, vjeç 69, banues në Shkodër i cili në lagjen “Perlat Rexhepi”, ka ndërtuar një objekt pa leje. Nenet 248 e 199/a të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin D.P, vjeç 58, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, duke falsifikuar dokumentet, ka aplikuar për të përfituar banesë sociale. Nenet 186 e 256 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Z.K, vjeç 63, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në fshatin Zus, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Yamaha”, ka dalë nga rruga, për pasojë është dëmtuar e ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit J.K, M.U dhe T.Zh, vjeç 50, 57 dhe 54, banues në Janinë, Athinë e Tiranë, mjek në një spital në Tiranë, pasi dyshohen për mjekim të pakujdesshëm, me pasojë vdekjen e shtetases së mitur B.P, vjeç 15, banuese në Tiranë. Mjeku reanimator T.Zh, ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore pasi dyshohet të ketë tentuar vetëvrasje, duke injektuar një preparat lënde anestezie. Neni 96 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.Sh, vjeç 47, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e ‘Elbasanit”, ka kundërshtuar për shkak të detyrës punonjësin e policisë bashkiake. Neni 235 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.U, vjeç 57, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, ka kanosur shtetasin Gj.Gj, vjeç 54, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 17.05.2017, shtetësia M.S, vjeç 38, banuese në Maminas, Shijak, kallëzon se, i është larguar nga banesa vajza shtetasja K.M, vjeç 15. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin M.Sh, vjeç 64, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, me anë të mashtrimit, i ka marrë një sasi eurosh, shtetasit Y.Xh, vjeç 63, banues në Tiranë. Punohet për kapjen e shtetasit M.Sh. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, shtetësia Dh.G, vjeç 61, banuese në Tiranë, kallëzon se më datë 15.05.2017, në banesë, është kanosur me fjalë për jetën nga shtetasi A.B. Punohet për shoqërimin e autorit. Neni 84 i Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës, që bënë fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim P.V, vjeç 36, banues në Durrës. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2107, tek “Fusha e Aviacionit”, është hedhur nga ballkoni i banesës shtetasi E.K, vjeç 28, i cili vuan nga depresioni, e ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Th, vjeç 58, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Mine Peza”, ju gjet e sekuestrua 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.M, vjeç 26, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 3 vjet burg për veprat penale “Plagosja e lehtë me dashje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit. Nenet 89 e 278 të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin N.I, vjeç 49, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Dritan Hoxha”, në ambientet e një shoqate, u konstatuan punime ndërtimi pa leje. Punohet për shoqërimin e tij. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, shtetësia E.M, vjeç 21, banuese në Tiranë, kallëzon se në Korrik 2016, në rrugën “Myslym Shyri”, te një dyqan, shtetasi A.Z, vjeç 46, banues në Tiranë, i ka shitur një qen të sëmurë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 16.05.2017, shtetësia A.H, vjeç 23, banuese në Tiranë, kallëzon se në Korrik 2016, në rrugën “Myslym Shyri”, te një dyqan, shtetasi A.Z, vjeç 46, banues në Tiranë, i ka shitur një qen të sëmurë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim T.Sh, vjeç 31, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprat penale “Përndjekja” dhe “Vjedhja”, pasi dyshohet se më datë 06.05.2017, në bulevardin “Zogu I”, ka vjedhur kioskën e shtetases M.K, vjeç 44, banuese në Tiranë dhe më datë 14.04.2017, në rrugën “Sulejman Delvina”, i ka vjedhur çantën, shtetasit K.D, vjeç 22, banues në Tiranë. Nga veprimet e kryera dyshohet si autor i një ngjarje tjetër. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u ndaluan shtetasit N.P e J.V dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin D.V, vjeç 22, 37 e 44, banues në Tiranë, pasi dyshohet se para një muaj, tek Nishtulla nr. 3, në banesë shtetasit F.T, vjeç 31, në bashkëpunim, i kanë vjedhur motorin tip “Piaggio”. Punohet për kapjen e shtetasit D.V. Nenet 287/b, 134 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 15.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.Metaj, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, tek ura e Babrroit, ka goditur me sende të forta, shtetasit Sh.K dhe F.K, vjeç 51 e 27, banues në Tiranë, të cilët ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 15.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes për shtetasen M.Ç, vjeç 37, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi, M.Ç, vjeç 38, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 16.05.2017, në rrugën “Endri Keko”, në banesë ka vdekur shtetësia Th.N, vjeç 69, banuese në Tiranë. Nga veprimet e kryera, rezultoi se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 15.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.L, vjeç 30, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “5 Maji“, në një lokal u kap duke bërë punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim, për shtetasin Ç.M, vjeç 35, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 15.05.2017, në fshatin Priskë e Madhe, ka kanosur me fjalë, shtetasin Z.M, vjeç 62, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, në rrugën “Odhise Paskali”, shtetasit E.H, vjeç 27, banues në Tiranë, në mjetin tip “Volkswagen”, i kanë shpuar gomat. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Nr. 5
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen F.I, vjeç 46, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, më datë 13.05.2017, në ambulancë ka vaksinuar fëmijën e mitur vjeç 2, të cilit si pasojë e pakujdesisë, i është infektuar këmba. Neni 96 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Q.K, banues në fshatin Çekrezë, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin R.H, banues në fshatin Çekrezë, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, në fshatin Domje, në banesë ka ndërruar jetë, shtetasi H.Gj, vjeç 41. Nga veprimet e kryera rezultoi se vdekja ka ardhur për shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për hetime të mëtejshme.

Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim A.N, vjeç 54, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Apelit Tiranë, e ka dënuar me 18 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja e kryer në bashkëpunim“. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 16.05.2017, shtetasi A.Sh, vjeç 31, banues në Tiranë, kallëzon se para disa ditësh, në rrugën ”Rexhep Shala”, pranë banesës, në mjetin tip “Volkswagen”, i kanë vjedhur një sasi kafeje. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134  i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen R.B, vjeç 38, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se bashkëshorti shtetasi I.B, vjeç 52, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Vorë
Më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi I.M, vjeç 40, banues në Vorë, pasi Gjykata e Apelit Tiranë, e ka dënuar me 40 ditë burg, për veprën penale “Vjedhja” e mbetur në tentativë. Nenet 134/1 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.M, banues në fshatin Domje, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.Z, vjeç 18, banues në Vorë, pasi, në Vorë, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 dorezë metalike. Neni 279 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin E.K, banues në Kavajë, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, shtetasi H.L, vjeç 50, banues në Kavajë, ka bërë kallëzim se i është larguar nga banesa vajza shtetasja Xh.L, vjeç 17. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin Th.B, vjeç 56, banues në Durrës, pasi dyshohet se. në vitin 2005, me anë të mashtrimit, i ka marrë një shumë lekësh, shtetasit M.L, vjeç 65, banues në Durrës. Neni 143 i Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës, që bënë fjalë për veprën penale “Dëmtime të tjera me dashje”, më datë 16.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim R.K, vjeç 23, banues në Durrës. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, rreth orës 06:45, në fshatin Rrushkull, nga rrjedhja e bombulës së gazit, ka rënë zjarr në dyqanin e shtetases V.P, vjeç 51, ku ka dëme materiale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për vlerësim.

Më datë 16.05.2017, shtetasi M.Ll, vjeç 52, banues në fshatin Shënvlash, kallëzon se i është larguar nga banesa djali, shtetasi D.Ll, vjeç 17. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 16.05.2017, u arrestua në flagrancë  shtetasi F.K, vjeç 52, banues në  Fushë Krujë, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike, ndaj bashkëshortes shtetases F.K, vjeç 48. Neni 130/a/3 i Kodit Penal.

Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar ”Saga”.
Sekuestrohen 30 kallëpë me lëndë plasëse eksploziv dhe kapsolla detonatore me fitil zjarrëpërcjellës.
Arrestohen në flagrancë 4 shtetas.
Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, pas informacioneve të marra nga Strukturat Policore dhe një pune hetimore të mirëorganizuar, kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar ”Saga”.
Janë arrestuar në flagrancë shtetasit:
V.S, 42 vjeçe,banuese në Burrel;
E.D, 32 vjeç, banues në Burrel;
R.D 30 vjeç, banues në Burrel;
V.H 33 vjeç, banues në Burrel.
Arrestimi i tyre u bë pasi:
Më datë 16.05.2017, në Fushë-Krujë, në bazë të informacioneve që dispononin Specialistët e Trafiqeve gjatë kontrollit të ushtruar në çantat e shtetasve të mësipërm, i’u  gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:
30 kallëpë e dyshuar si lëndë plasëse eksploziv me peshë rreth 6 kg;
29 copë kapsolla detonatore ku 13 prej tyre ishin të përgatitura me fitil zjarrpërcjellës;
4 aparatë telefoni celular;
një mjet tip Benz.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprën penale"Trafikimi i lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive"në bashkëpunim parashikuar në nenin 282/ a , 25 të Kodit Penal.

Vijon zbatimi i planit të masave për goditjen e rasteve të kultivimit të bimëve narkotike.
Sekuestrohen lëndë narkotike, fidanë Cannabis Sattiva si edhe armë zjarri.
Arrestohet në flagrancë një shtetas.
Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Krujë, në zbatim të planit të masave për kontrolle në sera dhe çdo vendi të mundshëm, me qëllim parandalimin e kultvimit të bimëve narkotike, mesditën e sotme kanë goditur një rast të tillë.
Në bazë të informacione të marrë nga Strukturat Policore dhe pas një pune hetimore të mirëorganizuar, kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasit:
A.M, 20 vjeç, banues në Tiranë.
Më datë 16.05.2017, gjatë kontrollit të ushtruar në Fushë-Krujë, në fshatin Kameras, në breg të lumit u konstatua një sipërfaqe toke me fidanë dhe bimë të dyshuara narkotike Cannabis Sattiva.
Në vijim të kontrolleve të ushtruara u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:
60 fidanë të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva;
55 bimë të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva;
një sasi lënde narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva;
një pushkë model 63.
Shtetasi i arrestuar kishte përshtatur një ambient për të qëndruar, në tokën ku u gjetën fidanët dhe bimët narkotike.
A.M është person me precedentë penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër narkotikëve dhe dhunë në familje.
Grupi hetimor vijon punën për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprat penale "Kultivmi i bimëve narkotike" dhe ”Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” parashikuar në nenin 284 dhe 278/4 të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin K.M, vjeç 28, banues në Krujë, pasi dyshohet se, më datë 13.05.2017, në Fushë Krujë, shtetases K.S, vjeç 21, i ka marrë nga celulari kartën SIM. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 17.05.2017, në banesë është vetëhelmuar me fotoksinë, shtetësia e mitur K.M, vjeç 15, e cila pas mjekimit në spital ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasit Z.E e E.K, vjeç 18 e 35, banues në fshatin Gjepalaj, pasi dyshohet se, para dy javësh, në këtë fshat, në banesën e shtetases S.E, vjeç 76, shtetasi Z.E ka vjedhur një televizor dhe ja ka shitur shtetasit E.K. Me cilësinë e provës materiale u sekuestrua televizori. Nenet 134 e 287/b të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin J.B, vjeç 26, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në lagjen “Viserion Xhuvani”, duke drejtuar mjetin tip “Fiat”, nuk i është bindur urdhërit të punonjësit të policisë së rendit. Neni 242 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, shtetësja N.R, vjeç 58, banuese në fshatin Shushicë, kallëzon se në Shushicë, shtetasi H.R, vjeç 24, banues në Shushicë, dyshohet ti ketë dhunuar varret e prindërve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Elbasan, për shtetasin I.C, vjeç 35, banues në fshatin Çelhakaj, pasi dyshohet se, në fshatin Bishqem, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar shtetasen A.S, vjeç 52, banuese në Peqin, e cila pas mjekimit në spital u largua në banesë. Nenet 290 e 273 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Më datë 16.05.2017, në banesë shtetësia G.D, vjeç 17,  dyshohet se ka përdorur me shumicë medikamente mjekësore, për pasojë ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan. Neni 99 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Korçë
Më datë 16.05.2017,  u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Koprçë, për shtetasin V.J, banues në fshatin Pustec, pasi dyshohet se, në këtë fshat, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, në një shkollë, shtetasi A.C, vjeç 15, ka përdorur disa medikamente mjekësore, për pasojë u dërgua në spital dhe pas mjekimit u largua në banesë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë. Neni 99 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin U.R, vjeç 50, banues në fshatin Shqitas, pasi dyshohet se, në këtë fshat, ka goditur me grusht, shtetasen L.D, vjeç 61. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec
Më datë 16.05.2017,  u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec, për shtetasin K.N, vjeç 19, banues në Pogradec, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 2, ka tentuar ti vjedhë çantën, shtetases K.B, vjeç 17, banuese në Pogradec. Punohet për kapjen e shtetasit K.N. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin Ç.V, vjeç 24, banues në Berat, pasi dyshohet se ka kanosur me jetë, shtetasin G.Z, vjeç 46, banues në Berat. Punohet për kapjen e shtetasit Ç.V. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Patos
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin A.S, vjeç 25, banues në fshatin Rabie Tepelenë, pasi dyshohet se, më datë 13.05.2017, në fshatin Kraps, në dyqanin e shtetasit Y.A, vjeç 55, ka vjedhur disa steka me cigare të markave të ndryshme. Punohet për kapjen e shtetasit A.S. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasit  E.H e A.H, vjeç 25, 54, banues në Lushnjë, pasi dyshohet se nëpërmjet telefonit kanë shqetësuar shtetasen I.M, vjeç 53, banuese në Lushnjë. Nenet 275 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasit E.Y e A.H, vjeç 23 e 25, banues në Ballsh, pasi dyshohet se, më datë 16.05.2017, në Ballsh, shtetasi E.Y, ka goditur me thikë, shtetasin R.H, vjeç 25, banues në fshatin Gjerbës, kurse shtetasi A.H, nuk i është bindur urdhrit të punonjësit të rendit publik. Nenet 89 e 242 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 16.05.2017, në lagjen ‘’10 Korriku’’, para banesës, shtetasit M.K, vjeç 25, i është djegur pjesërisht mjeti tip “Benz”. Nga veprimet e kryera rezultoi se zjarri është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë.

Më datë 16.05.2017, shtetasi K.G, vjeç 57, banues në Maqedoni, kallëzon se në lagjen “Uji Ftohtë”, në automjet, i kanë vjedhur 1 laptop. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit B.A e V.G, vjeç 61 e 62, banues në fshatin Armen, pasi dyshohet se, në Armen, kanë goditur me grusht e sende të forta njëri- tjetrin. Nenet 89, 235 dhe 237 të Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit K.T dhe E.B, vjeç 17 e 17, banues në Vlorë e fshatin Babicë, pasi dyshohet se, në lagjen “Hajro Çakërri”, shtetasi K.T, ka kanosur me mjet prerës shtetasin E.B, i cili ka goditur me grusht shetasin K.T. Nenet 84 e 89 të Kodit Penal.

Më datë 14.05.2017, në fshatin Tragjas, ka rënë nga soleta e banesës një shtetas i mitur , vjeç 9, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin A.E, vjeç 37, banues në Sarandë, pasi dyshohet se, më datë 15.05.2017, në banesë, ka ushtruar dhunë ndaj bashkëjetueses shtetases L.V, vjeç 24, banuese në Sarandë. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin F.K, vjeç 25, banues në Tiranë,  pasi dyshohet se, rreth orës 15:55, në Ksamil, tek Qafa e Artës, duke drejtuar mjetin tip “Peugeot”, është përplasur me një mur betoni, për pasojë janë dëmtuar shtetasit I.K, D.K dhe I.B, vjeç 35, 37 e 54, banues në Tiranë, të cilët pas mjekimit në spital u larguan në banesa. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasen M.M, vjeç 18, banuese në Sarandë, pasi dyshohet se, në banesë, ka konsumuar medikamente mjekësore, për pasojë ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 99 e 22 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datë 16.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen A.J, vjeç 22, banuese në Gjirokastër, pasi dyshohet se, bashkëshorti, shtetasi A.J, vjeç 27, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet  familjare”. 

Komisariati i Policisë Tepelenë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin S.P, vjeç 38, banues në fshatin Memaliaj,  pasi dyshohet se, në banesë ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale  72 fishekë armë gjahu, pa leje. Neni  280 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin P.S, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Shëngjin, tek “Rana e Hedhun”, u kap duke ndërtuar një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, në spital ka vdekur shtetasi L.L, vjeç 70, banues në Lezhë. Nga veprimet e para mendohet vdekje natyrale, pasi ka vuajtur nga zemra. Punohet për saktësimin e plotë të shkakut të vdekjes. Informacion paraprak.

Më datë 16.05.2017, në banesë, nga pakujdesia, shtetësia L.N, vjeç 40, ka konsumuar medikament që përdoret për dezinfektimin e bagëtive, e për pasojë ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 15.05.2017, në lagjen “3 Heronjtë”, kanë tentuar të vjedhin me thyerje banesën e shtetasit Gj.M, vjeç 62. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 134/1 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 16:05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin G.B, vjeç 19, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, më datë 15.05.2017, në lagjen “Tom Kola”, tek një shesh, ka fyer dhe i ka thyer xhamin e lokalit, shtetasit K.P, vjeç 62, banues në fshatin Bardhaj. Nenet 150 e 119/a të Kodit Penal. 

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin E.B, vjeç 37, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në lagjen “Vasil Shanto”, në lokal, ka kundërshtuar punonjësit e Tatimit Hetimor, Shkodër. Neni 235 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, gjatë natës, në fshatin Dobraç është vjedhur banesa e shtetasit H.S, vjeç 57, ku kanë marrë një sasi lekësh, 2 bizhuteri dhe 1 orë dore. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Vijojnë kontrollet e territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

Asgjësohen 827 bimë të kultivuara Cannabis Sattiva.
Arrestohen në flagrancë 2 shtetas dhe shpallet në kërkim një tjetër.
Më datë 16.05.2017, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, dhe si rezultat i kontrolleve të ushtruara në vendin e quajtur Burga, fshati Lekaj, Njësia Administrative Shalë, Shkodër, në një zonë të pyllëzuar, pronë publike,u gjetën të kultivuara dhe u asgjësuan 10 parcela gjithësej, me 827 bimë të dyshuara narkotike të llojit Cannabis Sattiva, me gjatësi 10 – 15 cm.
Për këtë rast u arrestuan në flagrancë shtetasit:
A.C, 25 vjeç, banues në fshatin Lekaj, Shkodër, për veprën penale "Kultivimi i bimëve narkotike" e parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.
N.P, 62 vjeç, banues në fshatin Lekaj, me detyrë kryeplak i këtij fshati, për veprën penale "Moskallëzimi i krimit" e "Shpërdorimi i detyrës" të parashikuara nga neni 300 e 248 i Kodit Penal.
Gjithashtu u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit:
A.C, 28 vjeç, banues në Shkodër, për veprën penale "Kultivimi i bimëve narkotike" e parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.
Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme.

Komisariati i Policisë Vau Dejës
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit N.M e N.Th, vjeç 30 e 39, banues në fshatin Shllak e Grudë e Re, pasi dyshohet se, më datë 15.05.2017, në vendin e quajtur Mali i Shoshit, u kapën me mjetet tip “Ifa” duke transportuar lëndë drusore pa dokumentacion. Neni 205 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin K.H, banues në fshatin Mjedë, pasi dyshohet se në Mjedë, ka ndërtuar, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Gj.P, banues në fshatin Trush, pasi dyshohet se në Trush, po ndërton një objekt, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 16.05.2017, gjatë natës, në fshatin Mëmëz, pranë banesës, shtetasit R.D, vjeç 23, i kanë vjedhur 4 bagëti të trasha. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datën 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin A.B, vjeç 30, banues në fshatin Canaj, pasi dyshohet se, në një objekt në Lapaj, ka kanosur me fjalë shtetasin B.Gj, vjeç 49, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin F.Gj, vjeç 21, banues në fshatin Lusen, pasi dyshohet se, në këtë fshat, tek mjetet e një firme, ka dëmtuar kapakun e sebratorit të mjetit fadrom. Neni 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Has
Më datë 16.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Z.C, vjeç 54, banues në fshatin Vranisht, pasi, në Vranisht, ka dëmtuar me sende të forta xhamin e mjetit, tip “Mitsubish” të shtetasit S.C, vjeç 53. Neni 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 16.05.2017, shtetasi H.V, vjeç 22, banues në fshatin Sumaj, kallëzon se është kanosur nëpërmjet telefonit nga një person i paidentifikuar. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, për shtetasin L.B, vjeç 32, banues në fshatin Rreth Baz, pasi dyshohet se, më datë 14.05.2017, në këtë fshat, ka shkatërruar pronën e shtetasit R.B, vjeç 73, banues në Rreth Baz. Neni 150 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin M.Sh, vjeç 27, banues në Kosovë, pasi dyshohet se, në P.K.K Port, ka tentuar të kalojë kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme, me një pasaportë të falsifikuar, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Nenet 189/1 e 297 të Kodit Penal.

Komisariati i Kufirit&Migracionit Sarandë
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin L.Xh, vjeç 35, banues në Lushnjë, kthyer deportiv nga Greqia, pasi dyshohet se, më datë 08.05.2017, në afërsi të P.K.K Qafë Botë, ka kaluar kufirin shtetëror, në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës
Më datë 16.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin M.L, vjeç 27, banues në Elbasan,  pasi dyshohet se, më datë 12.03.2016, në afërsi të P.K.K Hani i Hotit, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.


Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.
Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 29 personave, është sekuestruar lëndë narkotike, lëndë plasëse dhe armë zjarri.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 2 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 8 persona për narkotikët.
9 persona në kërkim
Janë kapur 4 persona për dhunë në familje, vjedhje dhe dëmtim prone.
2 persona për armëmbajtje pa leje dhe 4 persona për trafikim i lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radiokative.
Janë sekuestruar rreth 150 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva, 1 armë zjarri, 4 krehëra, 108 fishekë, 1 dorezë metalike, 30 kallëpe e dyshuar si lëndë plasëse, 36 kapsolla detonatorë, 7 metra fitil zjarrëpërcjellës.
Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 64 persona.
Gjatë 24-Orëve është finalizuar Operacioni konkretisht:
Finalizohet me sukses Operacioni i koduar ”Qereka”.
Janë sekuestruar 43 kg Cannabis Sattiva, peshore elektronike, automjete dhe telefona celularë.
Janë arrestuar në flagrancë 4 shtetas.
Nga Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës.
Finalizohet me sukses Operacioni i koduar ”Saga”.
Janë sekuestruar 30 kallëpë me lëndë plasëse eksploziv dhe kapsolla detonatore me fitil zjarrëpërcjellës.
Janë arrestuar në flagrancë 4 shtetas.
Nga Specialistët e Sektorit të Krimit të Organizuar në Dtrejtorinë Vendore të Policisë Durrës.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...