Durrës, Vijon puna për goditjen e informalitetit. Specialistët e Krimit Ekonomik finalizojnë me sukses 2 operacione.

Durrës, Vijon puna për goditjen e informalitetit. 19durres

Specialistët e Krimit Ekonomik finalizojnë me sukses 2 operacione.

Sekuestrohet një sasi e konsiderueshme nafte dhe medikamentesh kontrabandë.

Arrestohen në flagrancë dy shtetas.


Specialistët e Sektorit të Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në vijim të punës së tyre për goditjen e informalitetit, kanë finalizuar me sukses 2 operacione, të koduara” Farmacia”dhe”Gomisti”.

Janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

• G.M 45 vjeç, banues në Durrës;

• I.T 46 vjeç, banues në Durrës.


Më datë 18.05.2017, në lagjen Nr.13, Durrës gjatë kontrollit të ushtruar në ambientet e farmacisë së shtetasit G.M , I’u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale:

• 99 lloje medikamentesh me një vlerë 400 000 lekë, të cilat nuk kishin pullat fiskale të Agjensisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore Tiranë.


Gjithashtu, në lagjen Nr.3, Durrës gjatë kontrollit të ushtruar në ambjentin ku shtetasi I.T punonte si gomist, I’u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale:

• 220 litra naftë e pa markuar në masën 90%, e cila është kontrabandë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale:

•"Tregtimi dhe transportimi I mallrave që janë kontrabandë" dhe ”Fshehja e të ardhurave” në ngarkim të shtetasit G.M parashikuar në nenet 178/2 dhe 180 të Kodit Penal.

• “Kontrabanda me mallra që paguhet akcizë” dhe ”Ruajtja apo depozitimi I mallrave kontrabandë” në ngarkim të shtetasit I.T parashikuar në nenet 172 dhe 179 të Kodit Penal.

19durres1

19durres2

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...