Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 26.05.2017

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë 1Drejtoria PPSH.1
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.P, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Xhanfize Keko”, iu gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, shtetasi N.SH, vjeç 48, banues në Shkodër, kallëzon se në një spital privat, i pajisur me kartë shëndeti nga një kompani private shërbimesh, për të kryer shërbime mjekësore falas në këtë spital, nuk ka marrë shërbimin e kërkuar. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Seksioni për krimet kompjuterike
Më datë 25.05.2017, shtetasi M.V, vjeç 51, banues në Tiranë, kallëzon se prej vitesh, me emrin dhe foton e tij, është hapur një adresë “Facebook”, pa dijeninë e tij. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 186/a dhe 121/a te Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.R, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Konferenca e Pezës”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Benz”.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen D.A, vjeç 33 banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Bardhyl”, duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Smart”, është përplasur me mjetin tip “Lancia”, më drejtues E.SH, vjeç 36, për pasojë është demtuar drejtuesja e mjetit D.A, e cila ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 291, 290 e 150 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.H, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Mikel Maruli”, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lifan”, ka përplasur këmbësoren J.G, vjeç 27, banuese në Tiranë, e cila pasi mori mjekimin në spital u largua për në banesë. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.M, vjeç 35, pasi dyshohet se më datë 25.05.2017, në rrugën ‘’Myslym Shyri”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar këmbësoren P.J, vjeç 21, banuese në Tiranë. Neni 290 i Kodit Penal.


Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, u   ndalua shtetasi  në kërkim E.K, vjeç 26, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor  Durrës,  ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg”, për “ Prodhimi dhe shitja narkotikëve”. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin  B.GJ, vjeç 30, banues në Durrës, pronar i një firme private në Durrës, pasi dyshohet se nuk i ka dhënë pagën për tre muaj shtetasit A.J vjeç 33, banues në Durrës. Nenet 180 e 143 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u  ndalua shtetasi në kërkim B.M vjeç 35, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor  Durrës, e ka dënuar  me 3 vjet, 9 muaj e 12 ditë  burg, për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor ”. Neni 290/4 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasen XH.SH, vjeç 20,banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në vitet 2012 e 2015, ka aplikuar për pasaportë me gjeneralitetet e saj, por me shenja të ndryshme gishtash. Neni 186 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin O.T, vjeç 29, banues në Berat dhe për personin juridik të një subjekti privat në Tiranë, pasi dyshohet se në lagjen “Jani Vruho”, në një lokal ushtrohej aktivitet i lotarisë sportive pa leje si dhe certifikata e aktivitetit të shoqërisë është e falsifikuar. Nenet 186, 180, 170/a, 197 e 198 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin A.GJ vjeç 31, banues në Laç, pasi dyshohet se në Prill të vitit 2016, duke punuar në një subjekt privat në fshatin Pobrat, i ka marrë me anë të mashtrimit një sasi litra karburant punonjësit të këtij subjekti P.S, vjeç 47, banues në fshatin Pobrat. Neni 143 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni për trafikun e paligjshëm
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin P.M, vjeç 57, banues në Fier, pasi dyshohet se në lagjen “11 Janari”, iu bllokua mjeti tip “Daimler Chrysler””, i cili rezulton i vjedhur jashtë shtetit dhe i trafikuar në Shqipëri. Neni 141/a i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin P.XH, vjeç 46, banues në fshatin Zharëz, Patos, Administrator i një firme private, pasi dyshohet se shtetasit E.M, vjeç 39, banues në fshatin Libofshë, Fier, nuk i ka paguar sigurimet shoqërore dhe rrogën prej dy muajsh. Neni 170/a e 180 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, në fshatin Poro, në vendin e quajtur “Vërri e Poros”, anës shtratit të lumit Vjosa, pronë publike, ambient i hapur, tokë e papunuar, njësia administrative Novoselë, Bashkia Vlorë, territor i Komisariatit Vlorë, u gjetën të mbira në mënyrë të ç’rregullt dhe u asgjësuan 95 bimë narkotike të llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 284 i Kodit Penal.

Seksioni për trafikun e paligjshëm
Më datë 25.05.2017, shtetasja F.K, vjeçe 19, banuese në Vlorë, kallëzon se personin të cilin e ka njohur në “Facebook”, në muajin Prill 2017, e ka trafikuar në Kosovë duke e shfrytëzuar për prostitucion. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë për Krimet Rënda Tiranë. Neni 110/a të Kodit Penal.

Sektori për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor, Vlorë, për shtetasin A.L., vjeç 62, banues në Levan, Fier, pasi dyshohet se në lagjen ‘’11 Janari’’, u kap duke drejtuar mjetin tip “Ford Tranzit”, me pasagjerë, me licensë të falsifikuar. Neni 186 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.RR vjeç 31, banues në fshatin Kërkovë, Vlorë, pasi në rrugën “Ismail Qemali”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur mjetin tip “Volksvagen”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Y.A, vjeç 47, banues në Vlorë, pasi në Nartë, kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Opel”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi F.T., vjeç 42, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, e ka dënuar me 2 vjet burg, për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”. Neni 290/3 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, shtetasi P.K vjeç 41, banues fshatin Domgjon, Mirditë, kallëzon se një person, ka përdorur pasaportën biometrike lëshuar më datë 24.06.2011, në emër të tij. Punohet për identifikimin  e kapjen e autorit. Neni 189/1 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin B.M, vjeç 48, banues në Krume, Has, pasi dyshohet se në Mirditë, duke drejtuar mjetin tip “Volksvagen”, ka dalë nga rruga, si pasojë është dëmtuar B.M dhe pasagjerët F.M, B.M dhe R.J, vjeç 55, 23 e 18, banues Vranisht, Has e Vorfe, Malsi e Madhe, të cilët ndodhen ne spital në kujdesin e mjekëve. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Sektori për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës dhe punohet për kapjen e shtetasit R.P, vjeç 43, banues në Shkodër, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka marrë një sasi Eurosh për ti dhënë vizë angleze, shtetasit M.XH, vjeç 23, banues në Kala e Dodës, Dibër,. Neni 143/2 i Kodit Penal.
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasen F.L, vjeç 48, banues në Kukës, pasi dyshohet se në një kompani private, ka paraqitur dokumente të falsifikuara, për marrjen e një numri me kontratë. Neni 186 i Kodit Penal.

Kukës.
Finalizohet me sukses nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik- Financiar, operacioni anti-korrupsion, i koduar “SGS-25”.
Arrestohen në flagrancë dy inspektor teknik.
Më datë 25.05.2017, Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës, në vijim të punës për goditjen dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave që ushtrojnë veprimtari kriminale të korrupsionit, si dhe në kuadër të procedimit penal të nisur më parë, finalizuan me sukses operacionin e koduar "SGS-25”.
Në kuadër të këtij operacioni, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:
-E.I, 32 vjeç, banues në Kukës, me detyrë inspektor teknik.
-B.S, 44 vjeç, banues në Kukës, me detyrë inspektor teknik.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në kuadër të hetimit proaktiv një mujor, këta shtetas dyshohet se në kohë të ndryshme kalonin automjetet të llojeve të ndryshme në kolaudim, kundrejt pagesës, jashtë kushteve teknike.
Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga nenet 248 dhe 259 të Kodit Penal.


DEPARTAMENTI PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Ç, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Luigj Gurakuqi”, ju gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.Ç, vjeç 43 banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj ish-bashkëshortes S.K, vjeç 36, banuese në Tiranë. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.XH, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në Sauk i Vjetër, u kap duke hedhur nga mjeti tip ‘‘Benz”, lëndë të dyshuar Canabis Sattiva. U bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa dhe mjeti. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.M, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Medar Shtylla”, në mjetin tip “Audi”, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi G.Z, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi te diga e Liqenit Artificial Tiranë, ju gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, gjatë natës, në rrugën “Artan Lenja”, është vjedhur banesa e shtetasit H.J, vjeç 35, banues në Tiranë, ku kanë marrë disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 24.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit B.N, Z.D e V.T, vjeç 44, 50 e 61, banues në Tiranë, drejtor i një institucioni Gjinekologjik privat dhe mjek anestezist, pasi dyshohet se ka gjetur vdekjen shtetasja E.S, vjeç 39, banuese në Tiranë, të cilët nuk kanë njoftuar në kohë organet kompetente dhe kanë lejuar që të merrej kufoma nga të afërmit, pa iu nënshtruar ekzaminimeve në morgun e I.M.L. Neni 300 i Kodit Penal.

Më datë 24.05.2017, shtetasi K.Ç, vjeç 28, banues në Tiranë, kallëzon se në Laprakë, i kanë shpuar gomat e mjetit tip “Fiat Punto”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi J.D, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Ibrahim Rugova”, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 24.05.2017, gjatë natës, në rrugën ”Isa Boletini”, pranë banesës, shtetasit A.LL, vjeç 50, i kanë vjedhur 1 motor tip “Piaggio”, pa targë dhe 1 biçikletë, të markës “California”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.GJ, vjeç 27, banues në Vorë, pasi dyshohet se në Bulevardin “Zogu i Parë”, ka kanosur me fjalë shtetasen I.L vjeç 24, banuese në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.L, vjeç 55, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes Z.L, vjeç 51. Gjatë kontrollit në banesë, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 pistoletë “TT”, 1 krehër dhe 7 fishekë, pa leje. Nenet 130/a e 278 të Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, shtetasi S.P vjeç 44, banues në Tiranë, njofton se i është kthyer në banesë djali i tij E.P, vjeç 15, dyshohet i sëmur mendor. Materialet i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.K, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Don Bosko”, iu gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen Z.H, vjeç 28, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë ka ushtruar dhunë fizike ndaj vjehrrës Q.H, vjeç 76, të cilës ju plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në ambientet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.T, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Aleksandër Moisiu”, ka goditur me mjete të forta, shtetasin S.K vjeç 49, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në rrugën “Aleksandër Moisiu”, në banesë, ka pirë medikamente shtetasi F.Q vjeç 43, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital, në kujdesin e mjekëve. Materialet u referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.H, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi dyshohet se gjatë natës, në rrugën “Agim Qarri”, ka tentuar të vjedhë dyqanin ushqimor, të shtetasit SH.G, vjeç 42 banues në Tiranë. Punohet për kapjen e F.H. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.K, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Misto Mame, u konstatua duke kryer punime duke tejkaluar lejen përkatëse. Neni 199/a i Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit K.M, vjeç 20, banues në Fushë-Mëzez. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit Z.R vjeç 51, banues në Fushë-Mëzez, pasi dyshohet se gjatë natës në rrugën ”Sarina”, në Fushë-Mëzez, ka këputur një kabull elektrik në një shtyllë, duke lënë pa ndriçim një pjesë rruge. Neni 156 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin XH.B, vjeç 74 pasi dyshohet se në banesë, ka goditur me grusht djalin M.B, vjeç 43, të cilit ju plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në ambientet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiarnë, për shtetasin B.H vjeç 57, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Sokrat Maska”, ka kanosur shtetasin J.S, vjeç 70, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në “Bulevardin e Kasharit”, është hedhur nga kati i 5 të, shtetasja E.M, vjeç 28 banuese në Tiranë, e cila ka gjetur vdekjen, vuante nga depresioni. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlersim.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Y.A, vjeç 42, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Vaqarr, i ka pushtuar siperfaqe tokë, shtetasit A.M, vjeç 47 banues në Tiranë. Neni 200 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Në vijim të komunikatës, që bënë fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin K.H, vjeç 29,  banues  në Mbrostar Fier. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin F.M, vjeç 52, banues në Rrogozhinë, pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në lagjen nr. 2, ka prerë mbi 30 rrënjë hardhi në pronësi të shtetasit T.A, vjeç 47, banues në Rrogozhinë. Neni 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 25.05.2017, në Manëz, në banesë, është vetëhelmuar,  me fotoksinë dhe ka vdekur në spital shtetasi V.N, vjeç 39, banues në Manëz. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin GJ.V vjeç 55, banues në fshatin Kullë, pasi dyshohet se në fshatin Kullë, u kap duke ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin  M.T, vjeç 57, banues në fshatin Llane, Librazhd, pasi dyshohet se Shkozet, u konstatua se po ndërtonte një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në lagjen N.3, është konstatuar vjedhja e dyqanit  të shtetases E.V, vjeç 70, banuese në Durrës, ku kanë marrë një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasit TH.K dhe M. K, vjeç 51 e 18, banues në Durrës, pasi dyshohet se në lagjen Nr.13, kanë goditur me grusht shtetasit S.O dhe E.O vjeç 72 e 39, banues në Shkallnur. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në lagjen Nr.15, në banesë shtetasi S.L, vjeç 69, në gjendje të dehur, është rrëzuar në shkallët e banesës dhe ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për vlerësim, si ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin XH.G,  vjeç 61, banues në Budull, pasi dyshohet se në fshatin Bubq, ka goditur me mjete të forta, shtetasin  P.K,  vjeç 48, banues në Bubq. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin A.D,  vjeç 55, banues në Fushë Krujë, pasi dyshohet se ka thyer urdhrin e mbrojtjes të Gjykatës, duke e kanosur e ofenduar  ish bashkëshorten S.D, vjeç 49. Nenet 84 dhe 320 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin E.K  vjeç 32, banues në fshatin Hasan, pasi dyshohet se në Hasan, ka ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin F.C, vjeç 37 banues në Thumanë, pasi dyshohet se në Fushë Krujë, ka goditur me grusht shtetasin D.H vjeç 32, banues në fshatin Picrragë. Neni 90 i Kodit Penal.


Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin A.Ç, vjeç 21 pasi dyshohet se vëllai shtetasi A.Ç, vjeç 40, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë. Ligji Nr. 9669 datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen I.V, vjeç 31, pasi dyshohet se  bashkëshorti L.V, vjeç 40, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669 datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen H.M vjeç 37, pasi dyshohet se bashkëshorti SH.M, vjeç 46, me ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin M.D, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në fshatin Palaj, duke drejtuar mjetin tip “BMV”, ka aksidentuar këmbësoren S.Ç vjeç 18, e cila ndodhet në spital, në kujdesin e mjekëve. Nenet 290 e 273 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Informacion Paraprak.
Më datë 25.05.2017, në fshatin Urakë, shtetasi A.M vjeç 34, banues në Lezhë, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, është përplasur me mjetin tip “Man”, me drejtues shtetasin I.S, banues në Shkup Maqedoni, për pasojë ka gjetur vdekjen A.M dhe pasagjerja R.LL, vjeç 35, banuese në Lezhë, ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes.

Komisariati i Policisë Korçë
Në vijim të komunikatës datë 18.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim O.K, vjeç 39, banues në Korçë. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin B.J, vjeç 14, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj nënës M.J, vjeç 47. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.06.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen V.M, vjeç 58, pasi dyshohet se bashkëshorti Y.M, vjeç 58, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.


Më datë 25.06.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen M.M vjeç 30, pasi dyshohet se babai Y.M dhe vëllai I.M, vjeç 58 e 34, kanë ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Pogradec
Në vijim të komunikatës 24.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndaluan shtetasit në kërkim A.I dhe shtetasit B.B, vjeç 31 e 32, banues në fshatin Çërravë. Nenet 134 e 25 të Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës 16.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim K.N, vjeç 29, banues në Korçë. Nenet 134 e 22  të  Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 25.05.2017, gjatë kontrollit të territorit, në Pyllin e fshatit Darzezë, njësia Administrative Dërmënas, në tokë pa pronar, në një sipërfaqe 20 m², ambient i hapur, territor i Komisariatit Fier, u gjeten të rimbira në mënyrë të ç’rregullt 13 bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sativa, me lartësi 20-35 cm. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin  R.D, vjeç 44, banues në fshatin. Muçias, pasi dyshohet se në Muçias u kap duke ndërtuar një shtesë në banesë, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin  A.XH, vjeç 36, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj babait A.XH, vjeç 59. Neni 130/a i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datë 25.05.2017, gjatë natës,  në fshatin Damës, është vjedhur banesa e shtetasit B.R, vjeç 66, ku kanë marrë sende të ndryshme. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134  i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Në vijim të informacionit datë 24.05.2017, që bënë fjalë  për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim, për shtetasin F.I vjeç 26, banues në fshatin Mërtiraj. Neni 284 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, shtetasi L.B vjeç 78, banues në Vlorë, kallëzon, se më datë 24.05.2017, në lagjen “28 Nëntori”, i kanë vjedhur motorin tip “Loncin”. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Delvinë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë dhe punohet për kapjen e shtetasit S.B, vjeç 24, banues në Mamurras, Kurbin, pasi dyshohet se në fshatin Bajkaj, në stanin e shtetasit S.Ç, vjeç 30, banues në Lukovë, i ka marrë një sasi lekësh, ku ishte i punësuar si bari dhe është larguar. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datën 25.05.2017, u arrestua  në flagrancë shtetasi DH.XH vjeç 29, banues në fshatin Dërmish, pasi në vendin e quajtur ‘’Ura e Kranesë’’, ka shkuar në lokalin e bashkëshortes D.XH, vjeç 21, e cila ka urdhër mbrojtje dhe janë  në proces divorci, ka tentuar të marrë djalin me forcë. Neni 321 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen E.B, vjeç 29, pasi dyshohet se ish bashkëjetuesi GJ.K, vjeç 38, banues në Gjirokastër, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet  familjare”.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.XH, vjeç 25, banues Gjirokastër, pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në lagjen “18 Shtatori”, ka goditur me thikë në krahë, shtetasin E.B, vjeç 29, banues në Gjirokastër, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Nenet  89 e 279 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi H.I, vjeç 65, pasi dyshohet se ka goditur me mjete të forta vëllain F.I, vjeç 74, i cili ndodhet në spital,jashtë rrezikut për jetën. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë  26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin GJ.K, vjeç 38, banues në Gjirokastër,  pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në banesë ka ushtruar dhunë psikologjike e fizike ndaj bashkëjetueses E.B, vjeç 29 banuese në Gjirokastër . Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin K.I, vjeç 64, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se ka përndjekur, duke i shkaktuar gjendje ankthi e frike shtetasen E.D vjeç 45. Neni 121/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasit L.D dhe R.D, vjeç 50 e 42, banues në Laç, pasi dyshohet se L.D ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes R.D dhe R.D e ka kanosur me fjalë. Nenet 130/a e 84 të Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 24.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.RR, vjeç 46, banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Salo Halili”,para banesë, u kap duke ndërtuar një mur rrethues, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin E.D, vjeç 30, banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Danjel Matlija”, ka goditur me grusht dhe kanosur shtetasin R.T, vjeç 55, banues në Shkodër.Nenet 90 e 84 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.H, vjeç 40,  banues në Tiranë, pasi dyshohet se në lagjen "Kongresi i Përmetit", ka hyrë me forcë në magazinën e shtetasit Z.T, vjeç 64, banues në fshatin Dobraç. Neni 112 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.V, vjeç 41 banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Vasil Shanto”,  po ndërtonte një mure rrethues për pronën e tij, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen Y.K, vjeç 39, pasi dyshohet se bashkëshorti M.L, vjeç 26, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësorë Kukës. Ligji Nr.9669, datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 25.05.2017, gjatë kontrollit të territorit, në fshatin Skacaj, Njësia Administrative Malzi, Kukës, në afërsi të banesës së shtetasit me iniciale R.S.S, vjeç21.04.1959, në një sipërfaqe 630 m², u gjeten në mënyrë të ç’rregullt 41 bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sativa, me lartësi 06-12 cm dhe 47 fishekë mod.53, kalibrit 7.62 mm, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës. Nenet 284 e 278/3 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Has
Më datë 25.05.2017, gjatë natës, në fshatin Vranisht, është vjedhur dyqani i shtetases N.M, vjeç 58, ku kanë marrë mallra të ndryshëm. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

DEPARTAMENTI PER KUFIRIN DHE MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin S.F, vjeç 35 banues në Elbasan, pasi dyshohet se më datë 07.02.2017, në afërsi të fshatit Tren, Devoll, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Kapshticë
Më datë 25.05.2017 nga shërbimet e patrullës të Stacionit të Policisë Kufitare Kapshticë, në vendin e quajtur “Lugina” në drejtim të piramidës nr 29, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim kombëtar:
K.L., 46 vjeç, banues në Pukë.
Forcat e Policisë Kufitare, gjatë patrullimit të tyre në kufi të gjelbër kanë konstatuar shtetasin e mësipërm në tentativë për të kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin drejt shtetit grek. Pas intervistimit dhe kontrollit në sistem rezulton se shtetasi K.L është dënuar më parë me 18 vite heqje lirie për veprat penale: “Vjedhja me pasojë vdekjen, kryer në bashkëpunim” ; “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” parashikuar nga nenet 141,25, 278/2 të Kodit Penal dhe në zbatim të vendimit penal nr.741 datë 06.09.2013 të Gjykatës së Apelit Tiranë ky shtetas nga dënimi i mësipërm ka për të vuajtur edhe 3 vite, 6 muaj e 13 ditë burg të tjera.

Veprimet e mëtejshme proceduriale të këtij rasti, do të kryhen nga specialistët e Sektorit të Krimeve të Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër
Më datë 25.05.2017, u arrestua me qëllim ekstradimi, shtetasi F.K, vjeç 34, banues në Lezhë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Anconës, Itali, e ka dënuar me 10 vjet, 5 muaj e 22 ditë burg, për veprën penale ‘’Vjedhje banesash”, në bashkëpunim’. Nenet 81, 624, 625 të Kodit Penal Italian.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Shkodër
Me datë 25.05.2017, në SPKM Murriqan, u kap shtetasi në kërkim B.M vjeç 35 banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar me 5 vjet burg për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”. Neni 290 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.
Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 26 personave, është sekuestruar lëndë narkotike.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 6 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 7 persona për narkotikët dhe krimin financiar.
9 persona në kërkim. 
Janë arrestuar 2 persona për Dhunë në familje.
1 i arrestuar për Krim ndaj personit.
Është arrestuar 1 person për veprën penale “Veprime në kundërshtim me vendimin e Gjykatës”.
Janë sekuestruar 1 armë zjarri, 1 krehër dhe 54 fishekë.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 49 persona.
Gjatë 24-Orëve është finalizuar Operacioni konkretisht:

Finalizohet me sukses nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik- Financiar, operacioni anti-korrupsion, i koduar “SGS-25”.
Arrestohen në flagrancë dy inspektor teknik.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në kuadër të hetimit proaktiv një mujor, këta shtetas dyshohet se në kohë të ndryshme kalonin automjetet të llojeve të ndryshme në kolaudim, kundrejt pagesës, jashtë kushteve teknike.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.


Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.P, vjeç 23, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Xhanfize Keko”, iu gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, shtetasi N.SH, vjeç 48, banues në Shkodër, kallëzon se në një spital privat, i pajisur me kartë shëndeti nga një kompani private shërbimesh, për të kryer shërbime mjekësore falas në këtë spital, nuk ka marrë shërbimin e kërkuar. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Seksioni për krimet kompjuterike
Më datë 25.05.2017, shtetasi M.V, vjeç 51, banues në Tiranë, kallëzon se prej vitesh, me emrin dhe foton e tij, është hapur një adresë “Facebook”, pa dijeninë e tij. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Nenet 186/a dhe 121/a te Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.R, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Konferenca e Pezës”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Benz”.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen D.A, vjeç 33 banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Bardhyl”, duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Smart”, është përplasur me mjetin tip “Lancia”, më drejtues E.SH, vjeç 36, për pasojë është demtuar drejtuesja e mjetit D.A, e cila ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Nenet 291, 290 e 150 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.H, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Mikel Maruli”, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lifan”, ka përplasur këmbësoren J.G, vjeç 27, banuese në Tiranë, e cila pasi mori mjekimin në spital u largua për në banesë. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.M, vjeç 35, pasi dyshohet se më datë 25.05.2017, në rrugën ‘’Myslym Shyri”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar këmbësoren P.J, vjeç 21, banuese në Tiranë. Neni 290 i Kodit Penal.


Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, u   ndalua shtetasi  në kërkim E.K, vjeç 26, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor  Durrës,  ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg”, për “ Prodhimi dhe shitja narkotikëve”. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin  B.GJ, vjeç 30, banues në Durrës, pronar i një firme private në Durrës, pasi dyshohet se nuk i ka dhënë pagën për tre muaj shtetasit A.J vjeç 33, banues në Durrës. Nenet 180 e 143 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u  ndalua shtetasi në kërkim B.M vjeç 35, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor  Durrës, e ka dënuar  me 3 vjet, 9 muaj e 12 ditë  burg, për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor ”. Neni 290/4 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet  në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasen XH.SH, vjeç 20,banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në vitet 2012 e 2015, ka aplikuar për pasaportë me gjeneralitetet e saj, por me shenja të ndryshme gishtash. Neni 186 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin O.T, vjeç 29, banues në Berat dhe për personin juridik të një subjekti privat në Tiranë, pasi dyshohet se në lagjen “Jani Vruho”, në një lokal ushtrohej aktivitet i lotarisë sportive pa leje si dhe certifikata e aktivitetit të shoqërisë është e falsifikuar. Nenet 186, 180, 170/a, 197 e 198 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin A.GJ vjeç 31, banues në Laç, pasi dyshohet se në Prill të vitit 2016, duke punuar në një subjekt privat në fshatin Pobrat, i ka marrë me anë të mashtrimit një sasi litra karburant punonjësit të këtij subjekti P.S, vjeç 47, banues në fshatin Pobrat. Neni 143 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni për trafikun e paligjshëm
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin P.M, vjeç 57, banues në Fier, pasi dyshohet se në lagjen “11 Janari”, iu bllokua mjeti tip “Daimler Chrysler””, i cili rezulton i vjedhur jashtë shtetit dhe i trafikuar në Shqipëri. Neni 141/a i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin P.XH, vjeç 46, banues në fshatin Zharëz, Patos, Administrator i një firme private, pasi dyshohet se shtetasit E.M, vjeç 39, banues në fshatin Libofshë, Fier, nuk i ka paguar sigurimet shoqërore dhe rrogën prej dy muajsh. Neni 170/a e 180 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni për narkotikët
Më datë 25.05.2017, në fshatin Poro, në vendin e quajtur “Vërri e Poros”, anës shtratit të lumit Vjosa, pronë publike, ambient i hapur, tokë e papunuar, njësia administrative Novoselë, Bashkia Vlorë, territor i Komisariatit Vlorë, u gjetën të mbira në mënyrë të ç’rregullt dhe u asgjësuan 95 bimë narkotike të llojit Cannabis Sattiva. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 284 i Kodit Penal.

Seksioni për trafikun e paligjshëm
Më datë 25.05.2017, shtetasja F.K, vjeçe 19, banuese në Vlorë, kallëzon se personin të cilin e ka njohur në “Facebook”, në muajin Prill 2017, e ka trafikuar në Kosovë duke e shfrytëzuar për prostitucion. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë për Krimet Rënda Tiranë. Neni 110/a të Kodit Penal.

Sektori për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor, Vlorë, për shtetasin A.L., vjeç 62, banues në Levan, Fier, pasi dyshohet se në lagjen ‘’11 Janari’’, u kap duke drejtuar mjetin tip “Ford Tranzit”, me pasagjerë, me licensë të falsifikuar. Neni 186 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.RR vjeç 31, banues në fshatin Kërkovë, Vlorë, pasi në rrugën “Ismail Qemali”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur mjetin tip “Volksvagen”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi Y.A, vjeç 47, banues në Vlorë, pasi në Nartë, kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Opel”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi F.T., vjeç 42, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, e ka dënuar me 2 vjet burg, për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”. Neni 290/3 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, shtetasi P.K vjeç 41, banues fshatin Domgjon, Mirditë, kallëzon se një person, ka përdorur pasaportën biometrike lëshuar më datë 24.06.2011, në emër të tij. Punohet për identifikimin  e kapjen e autorit. Neni 189/1 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin B.M, vjeç 48, banues në Krume, Has, pasi dyshohet se në Mirditë, duke drejtuar mjetin tip “Volksvagen”, ka dalë nga rruga, si pasojë është dëmtuar B.M dhe pasagjerët F.M, B.M dhe R.J, vjeç 55, 23 e 18, banues Vranisht, Has e Vorfe, Malsi e Madhe, të cilët ndodhen ne spital në kujdesin e mjekëve. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Sektori për krimin ekonomik e financiar
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës dhe punohet për kapjen e shtetasit R.P, vjeç 43, banues në Shkodër, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka marrë një sasi Eurosh për ti dhënë vizë angleze, shtetasit M.XH, vjeç 23, banues në Kala e Dodës, Dibër,. Neni 143/2 i Kodit Penal.
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasen F.L, vjeç 48, banues në Kukës, pasi dyshohet se në një kompani private, ka paraqitur dokumente të falsifikuara, për marrjen e një numri me kontratë. Neni 186 i Kodit Penal.

Kukës.
Finalizohet me sukses nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik- Financiar, operacioni anti-korrupsion, i koduar “SGS-25”.
Arrestohen në flagrancë dy inspektor teknik.
Më datë 25.05.2017, Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës, në vijim të punës për goditjen dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave që ushtrojnë veprimtari kriminale të korrupsionit, si dhe në kuadër të procedimit penal të nisur më parë, finalizuan me sukses operacionin e koduar "SGS-25”.
Në kuadër të këtij operacioni, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:
-E.I, 32 vjeç, banues në Kukës, me detyrë inspektor teknik.
-B.S, 44 vjeç, banues në Kukës, me detyrë inspektor teknik.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në kuadër të hetimit proaktiv një mujor, këta shtetas dyshohet se në kohë të ndryshme kalonin automjetet të llojeve të ndryshme në kolaudim, kundrejt pagesës, jashtë kushteve teknike.
Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga nenet 248 dhe 259 të Kodit Penal.


DEPARTAMENTI PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.Ç, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Luigj Gurakuqi”, ju gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.Ç, vjeç 43 banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj ish-bashkëshortes S.K, vjeç 36, banuese në Tiranë. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.XH, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në Sauk i Vjetër, u kap duke hedhur nga mjeti tip ‘‘Benz”, lëndë të dyshuar Canabis Sattiva. U bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa dhe mjeti. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.M, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Medar Shtylla”, në mjetin tip “Audi”, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi G.Z, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi te diga e Liqenit Artificial Tiranë, ju gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, gjatë natës, në rrugën “Artan Lenja”, është vjedhur banesa e shtetasit H.J, vjeç 35, banues në Tiranë, ku kanë marrë disa bizhuteri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 24.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit B.N, Z.D e V.T, vjeç 44, 50 e 61, banues në Tiranë, drejtor i një institucioni Gjinekologjik privat dhe mjek anestezist, pasi dyshohet se ka gjetur vdekjen shtetasja E.S, vjeç 39, banuese në Tiranë, të cilët nuk kanë njoftuar në kohë organet kompetente dhe kanë lejuar që të merrej kufoma nga të afërmit, pa iu nënshtruar ekzaminimeve në morgun e I.M.L. Neni 300 i Kodit Penal.

Më datë 24.05.2017, shtetasi K.Ç, vjeç 28, banues në Tiranë, kallëzon se në Laprakë, i kanë shpuar gomat e mjetit tip “Fiat Punto”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi J.D, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Ibrahim Rugova”, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 24.05.2017, gjatë natës, në rrugën ”Isa Boletini”, pranë banesës, shtetasit A.LL, vjeç 50, i kanë vjedhur 1 motor tip “Piaggio”, pa targë dhe 1 biçikletë, të markës “California”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.GJ, vjeç 27, banues në Vorë, pasi dyshohet se në Bulevardin “Zogu i Parë”, ka kanosur me fjalë shtetasen I.L vjeç 24, banuese në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.L, vjeç 55, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes Z.L, vjeç 51. Gjatë kontrollit në banesë, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 pistoletë “TT”, 1 krehër dhe 7 fishekë, pa leje. Nenet 130/a e 278 të Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, shtetasi S.P vjeç 44, banues në Tiranë, njofton se i është kthyer në banesë djali i tij E.P, vjeç 15, dyshohet i sëmur mendor. Materialet i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.K, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Don Bosko”, iu gjet e bllokua një sasi lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen Z.H, vjeç 28, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë ka ushtruar dhunë fizike ndaj vjehrrës Q.H, vjeç 76, të cilës ju plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në ambientet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.T, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Aleksandër Moisiu”, ka goditur me mjete të forta, shtetasin S.K vjeç 49, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në rrugën “Aleksandër Moisiu”, në banesë, ka pirë medikamente shtetasi F.Q vjeç 43, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital, në kujdesin e mjekëve. Materialet u referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.H, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi dyshohet se gjatë natës, në rrugën “Agim Qarri”, ka tentuar të vjedhë dyqanin ushqimor, të shtetasit SH.G, vjeç 42 banues në Tiranë. Punohet për kapjen e F.H. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.K, vjeç 45, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Misto Mame, u konstatua duke kryer punime duke tejkaluar lejen përkatëse. Neni 199/a i Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit K.M, vjeç 20, banues në Fushë-Mëzez. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit Z.R vjeç 51, banues në Fushë-Mëzez, pasi dyshohet se gjatë natës në rrugën ”Sarina”, në Fushë-Mëzez, ka këputur një kabull elektrik në një shtyllë, duke lënë pa ndriçim një pjesë rruge. Neni 156 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin XH.B, vjeç 74 pasi dyshohet se në banesë, ka goditur me grusht djalin M.B, vjeç 43, të cilit ju plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në ambientet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiarnë, për shtetasin B.H vjeç 57, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Sokrat Maska”, ka kanosur shtetasin J.S, vjeç 70, banues në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në “Bulevardin e Kasharit”, është hedhur nga kati i 5 të, shtetasja E.M, vjeç 28 banuese në Tiranë, e cila ka gjetur vdekjen, vuante nga depresioni. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlersim.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Y.A, vjeç 42, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Vaqarr, i ka pushtuar siperfaqe tokë, shtetasit A.M, vjeç 47 banues në Tiranë. Neni 200 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Në vijim të komunikatës, që bënë fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin K.H, vjeç 29,  banues  në Mbrostar Fier. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin F.M, vjeç 52, banues në Rrogozhinë, pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në lagjen nr. 2, ka prerë mbi 30 rrënjë hardhi në pronësi të shtetasit T.A, vjeç 47, banues në Rrogozhinë. Neni 150 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 25.05.2017, në Manëz, në banesë, është vetëhelmuar,  me fotoksinë dhe ka vdekur në spital shtetasi V.N, vjeç 39, banues në Manëz. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin GJ.V vjeç 55, banues në fshatin Kullë, pasi dyshohet se në fshatin Kullë, u kap duke ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin  M.T, vjeç 57, banues në fshatin Llane, Librazhd, pasi dyshohet se Shkozet, u konstatua se po ndërtonte një objekt pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në lagjen N.3, është konstatuar vjedhja e dyqanit  të shtetases E.V, vjeç 70, banuese në Durrës, ku kanë marrë një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë  25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasit TH.K dhe M. K, vjeç 51 e 18, banues në Durrës, pasi dyshohet se në lagjen Nr.13, kanë goditur me grusht shtetasit S.O dhe E.O vjeç 72 e 39, banues në Shkallnur. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, në lagjen Nr.15, në banesë shtetasi S.L, vjeç 69, në gjendje të dehur, është rrëzuar në shkallët e banesës dhe ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për vlerësim, si ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin XH.G,  vjeç 61, banues në Budull, pasi dyshohet se në fshatin Bubq, ka goditur me mjete të forta, shtetasin  P.K,  vjeç 48, banues në Bubq. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin A.D,  vjeç 55, banues në Fushë Krujë, pasi dyshohet se ka thyer urdhrin e mbrojtjes të Gjykatës, duke e kanosur e ofenduar  ish bashkëshorten S.D, vjeç 49. Nenet 84 dhe 320 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin E.K  vjeç 32, banues në fshatin Hasan, pasi dyshohet se në Hasan, ka ndërtuar një objekt, pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor  Krujë, për shtetasin F.C, vjeç 37 banues në Thumanë, pasi dyshohet se në Fushë Krujë, ka goditur me grusht shtetasin D.H vjeç 32, banues në fshatin Picrragë. Neni 90 i Kodit Penal.


Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin A.Ç, vjeç 21 pasi dyshohet se vëllai shtetasi A.Ç, vjeç 40, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë. Ligji Nr. 9669 datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen I.V, vjeç 31, pasi dyshohet se  bashkëshorti L.V, vjeç 40, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr 9669 datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen H.M vjeç 37, pasi dyshohet se bashkëshorti SH.M, vjeç 46, me ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin M.D, vjeç 24, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në fshatin Palaj, duke drejtuar mjetin tip “BMV”, ka aksidentuar këmbësoren S.Ç vjeç 18, e cila ndodhet në spital, në kujdesin e mjekëve. Nenet 290 e 273 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Informacion Paraprak.
Më datë 25.05.2017, në fshatin Urakë, shtetasi A.M vjeç 34, banues në Lezhë, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, është përplasur me mjetin tip “Man”, me drejtues shtetasin I.S, banues në Shkup Maqedoni, për pasojë ka gjetur vdekjen A.M dhe pasagjerja R.LL, vjeç 35, banuese në Lezhë, ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes.

Komisariati i Policisë Korçë
Në vijim të komunikatës datë 18.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim O.K, vjeç 39, banues në Korçë. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin B.J, vjeç 14, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj nënës M.J, vjeç 47. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 25.06.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen V.M, vjeç 58, pasi dyshohet se bashkëshorti Y.M, vjeç 58, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.


Më datë 25.06.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen M.M vjeç 30, pasi dyshohet se babai Y.M dhe vëllai I.M, vjeç 58 e 34, kanë ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Pogradec
Në vijim të komunikatës 24.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndaluan shtetasit në kërkim A.I dhe shtetasit B.B, vjeç 31 e 32, banues në fshatin Çërravë. Nenet 134 e 25 të Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës 16.05.2017, që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 25.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim K.N, vjeç 29, banues në Korçë. Nenet 134 e 22  të  Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 25.05.2017, gjatë kontrollit të territorit, në Pyllin e fshatit Darzezë, njësia Administrative Dërmënas, në tokë pa pronar, në një sipërfaqe 20 m², ambient i hapur, territor i Komisariatit Fier, u gjeten të rimbira në mënyrë të ç’rregullt 13 bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sativa, me lartësi 20-35 cm. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin  R.D, vjeç 44, banues në fshatin. Muçias, pasi dyshohet se në Muçias u kap duke ndërtuar një shtesë në banesë, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin  A.XH, vjeç 36, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj babait A.XH, vjeç 59. Neni 130/a i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datë 25.05.2017, gjatë natës,  në fshatin Damës, është vjedhur banesa e shtetasit B.R, vjeç 66, ku kanë marrë sende të ndryshme. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134  i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Në vijim të informacionit datë 24.05.2017, që bënë fjalë  për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim, për shtetasin F.I vjeç 26, banues në fshatin Mërtiraj. Neni 284 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, shtetasi L.B vjeç 78, banues në Vlorë, kallëzon, se më datë 24.05.2017, në lagjen “28 Nëntori”, i kanë vjedhur motorin tip “Loncin”. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Delvinë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë dhe punohet për kapjen e shtetasit S.B, vjeç 24, banues në Mamurras, Kurbin, pasi dyshohet se në fshatin Bajkaj, në stanin e shtetasit S.Ç, vjeç 30, banues në Lukovë, i ka marrë një sasi lekësh, ku ishte i punësuar si bari dhe është larguar. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datën 25.05.2017, u arrestua  në flagrancë shtetasi DH.XH vjeç 29, banues në fshatin Dërmish, pasi në vendin e quajtur ‘’Ura e Kranesë’’, ka shkuar në lokalin e bashkëshortes D.XH, vjeç 21, e cila ka urdhër mbrojtje dhe janë  në proces divorci, ka tentuar të marrë djalin me forcë. Neni 321 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen E.B, vjeç 29, pasi dyshohet se ish bashkëjetuesi GJ.K, vjeç 38, banues në Gjirokastër, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet  familjare”.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.XH, vjeç 25, banues Gjirokastër, pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në lagjen “18 Shtatori”, ka goditur me thikë në krahë, shtetasin E.B, vjeç 29, banues në Gjirokastër, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Nenet  89 e 279 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi H.I, vjeç 65, pasi dyshohet se ka goditur me mjete të forta vëllain F.I, vjeç 74, i cili ndodhet në spital,jashtë rrezikut për jetën. Neni 89 i Kodit Penal.

Më datë  26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin GJ.K, vjeç 38, banues në Gjirokastër,  pasi dyshohet se më datë 24.05.2017, në banesë ka ushtruar dhunë psikologjike e fizike ndaj bashkëjetueses E.B, vjeç 29 banuese në Gjirokastër . Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 26.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin K.I, vjeç 64, banues në Gjirokastër, pasi dyshohet se ka përndjekur, duke i shkaktuar gjendje ankthi e frike shtetasen E.D vjeç 45. Neni 121/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasit L.D dhe R.D, vjeç 50 e 42, banues në Laç, pasi dyshohet se L.D ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes R.D dhe R.D e ka kanosur me fjalë. Nenet 130/a e 84 të Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 24.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.RR, vjeç 46, banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Salo Halili”,para banesë, u kap duke ndërtuar një mur rrethues, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin E.D, vjeç 30, banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Danjel Matlija”, ka goditur me grusht dhe kanosur shtetasin R.T, vjeç 55, banues në Shkodër.Nenet 90 e 84 të Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.H, vjeç 40,  banues në Tiranë, pasi dyshohet se në lagjen "Kongresi i Përmetit", ka hyrë me forcë në magazinën e shtetasit Z.T, vjeç 64, banues në fshatin Dobraç. Neni 112 i Kodit Penal.

Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.V, vjeç 41 banues në Shkodër, pasi dyshohet se në lagjen “Vasil Shanto”,  po ndërtonte një mure rrethues për pronën e tij, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 25.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen Y.K, vjeç 39, pasi dyshohet se bashkëshorti M.L, vjeç 26, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësorë Kukës. Ligji Nr.9669, datë 18.12.2006, ”Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 25.05.2017, gjatë kontrollit të territorit, në fshatin Skacaj, Njësia Administrative Malzi, Kukës, në afërsi të banesës së shtetasit me iniciale R.S.S, vjeç21.04.1959, në një sipërfaqe 630 m², u gjeten në mënyrë të ç’rregullt 41 bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sativa, me lartësi 06-12 cm dhe 47 fishekë mod.53, kalibrit 7.62 mm, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës. Nenet 284 e 278/3 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Has
Më datë 25.05.2017, gjatë natës, në fshatin Vranisht, është vjedhur dyqani i shtetases N.M, vjeç 58, ku kanë marrë mallra të ndryshëm. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

DEPARTAMENTI PER KUFIRIN DHE MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë
Më datë 25.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin S.F, vjeç 35 banues në Elbasan, pasi dyshohet se më datë 07.02.2017, në afërsi të fshatit Tren, Devoll, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Kapshticë
Më datë 25.05.2017 nga shërbimet e patrullës të Stacionit të Policisë Kufitare Kapshticë, në vendin e quajtur “Lugina” në drejtim të piramidës nr 29, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim kombëtar:
K.L., 46 vjeç, banues në Pukë.
Forcat e Policisë Kufitare, gjatë patrullimit të tyre në kufi të gjelbër kanë konstatuar shtetasin e mësipërm në tentativë për të kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin drejt shtetit grek. Pas intervistimit dhe kontrollit në sistem rezulton se shtetasi K.L është dënuar më parë me 18 vite heqje lirie për veprat penale: “Vjedhja me pasojë vdekjen, kryer në bashkëpunim” ; “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” parashikuar nga nenet 141,25, 278/2 të Kodit Penal dhe në zbatim të vendimit penal nr.741 datë 06.09.2013 të Gjykatës së Apelit Tiranë ky shtetas nga dënimi i mësipërm ka për të vuajtur edhe 3 vite, 6 muaj e 13 ditë burg të tjera.

Veprimet e mëtejshme proceduriale të këtij rasti, do të kryhen nga specialistët e Sektorit të Krimeve të Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër
Më datë 25.05.2017, u arrestua me qëllim ekstradimi, shtetasi F.K, vjeç 34, banues në Lezhë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Anconës, Itali, e ka dënuar me 10 vjet, 5 muaj e 22 ditë burg, për veprën penale ‘’Vjedhje banesash”, në bashkëpunim’. Nenet 81, 624, 625 të Kodit Penal Italian.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Shkodër
Me datë 25.05.2017, në SPKM Murriqan, u kap shtetasi në kërkim B.M vjeç 35 banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar me 5 vjet burg për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”. Neni 290 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24 orëve të fundit.
Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 26 personave, është sekuestruar lëndë narkotike.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 6 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 7 persona për narkotikët dhe krimin financiar.
9 persona në kërkim. 
Janë arrestuar 2 persona për Dhunë në familje.
1 i arrestuar për Krim ndaj personit.
Është arrestuar 1 person për veprën penale “Veprime në kundërshtim me vendimin e Gjykatës”.
Janë sekuestruar 1 armë zjarri, 1 krehër dhe 54 fishekë.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 49 persona.
Gjatë 24-Orëve është finalizuar Operacioni konkretisht:

Finalizohet me sukses nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik- Financiar, operacioni anti-korrupsion, i koduar “SGS-25”.
Arrestohen në flagrancë dy inspektor teknik.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në kuadër të hetimit proaktiv një mujor, këta shtetas dyshohet se në kohë të ndryshme kalonin automjetet të llojeve të ndryshme në kolaudim, kundrejt pagesës, jashtë kushteve teknike.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Prill 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6