Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 1 Qershor 2017

INFORMACIONE PËR AKTIVITETET E PROCESIT ZGJEDHOR, QERSHOR 20171Drejtoria PPSH.1

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 31.05.2017, në fshatrat Dijais e Petrelë, subjekti politik Partia Demokratike, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Më datë 31.05.2017, në fshatin Bërzhitë, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 31.05.2017, në rrugën “Gjon Buzuku”, subjekti politik Partia Socialiste e Shqipërisë, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 31.05.2017, në fshatin Yrshek dhe në lëvizje në zonë, subjekti politik Partia Socialiste e Shqipërisë, ka zhvilluar takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 31.05.2017, në fshatin Pajova, subjekti politik PDIU, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoj pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Gramsh
Më datë 31.05.2017, në fshatrat Kodovjat, Tunje, Bresnik, Bresnik dhe lagjet Xhile Liçi e Sporti 2, subjekti politik Partia  Socialiste, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Komisariati i Policisë Maliq
Më datë 31.05.2017, në fshatrat Rëmbec, Pendavinj, Shëngjergj, Zvezdë, Zëmblak e Pojan, subjekti politik Partisë Socialiste, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Komisariati i Policisë Berat
Më datë 31.05.2017, në qytetin e Beratit, subjekti politik LSI, zhvilloi një takime elektorale. Nuk ka patur probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Kuçovë
Më datën 31.05.2017, në qytetin e Kuçovës dhe në fshatin Tapi, subjekti politik PS, zhvilloi një takim elektorale. Nuk ka patur problem për rendin.

Komisariati i Policisë Skrapar
Më datën 31.05.2017, subjekti politik LSI, zhvilloi takim elektorale me simpatizantët në fshatrat Gjerbës, Çepan, Potom dhe në qytetin e Çorovodës. Nuk ka patur problem për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Komisariati i Policisë Fier
Më datë 31.05.2017, në lagjen “16 Prilli”, Fier, subjekti politik PDIU, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 31.05.2017, në fshatin Kadije, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datën 31.05.2017, në lagjen “Palorto”, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Më datën 31.05.2017, në qytetin e Libohovës, subjektit politik LSI, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 31.05.2017, në qytetin e Shëngjinit dhe në fshatrat Fishtë e Ishull-Shëngjin, subjekti politik Partia Socialiste, ka zhvilluar takime elektoral, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Më datë 31.05.2017, në Manati, Shëngjin, Kallmet i Madh dhe Blinisht, subjekti politik Partia Demokratike, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 31.05.2017, në Laç, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Mirditë
Më datë 31.05.2017, në qytetin e Rrëshenit, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Komisariati i Policisë Pukë
Më datë 31.05.2017, në fshatrat Kimez, Gojan dhe Shkozë, Njësia Administrative Gjegjan, Bashkia Fushë Arrës, subjekti politik Partia Socialiste e Shqipërisë, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin. 

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Komisariati i Policisë Kukës
Më datë 31.05.2017, në Kukës, subjekti politik Partia Socialiste, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.
Më datë 31.05.2017, në fshatin Orgjost, subjekti politik LSI, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër
Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 31.05.2017, në fshatrat e njësisë administrative Kala Dodës, kandidatja e subjektit politik Partia Socialiste, zhvilloi takime elektorale, të cilat përfunduan pa probleme për rendin.

Komisariati i Policisë Mat
Më datë 31.05.2017, në Burrel, subjektit politik LSI, zhvilloi një takim elektoral, i cili përfundoi pa probleme për rendin.

DEPARTAMENTI PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA
DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për korrupsionin
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin I.M vjeç 33, banues në Kavajë, përmbarues gjyqësor në Kavajë, pasi dyshohet se në Kavajë, duke shpërdoruar detyrën, dyshohet se ka shitur te persona të tjerë siperfaqe tokë, të vendosur si kolateral nga shtetasi D.F, vjeç 62, banues në Tiranë. Neni 248 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.G, vjeç 49, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Ferid Xhajko”, është kapur duke drejtuar në gjendje të dehur, motorin tip “Honda”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017 u arrestua në flagrancë shtetasi D.K, vjeç 21, banues në Babrru, pasi në rrugën “Teodor Keko”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip “Dayang”. Neni 291i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.XH, vjeç 22, banues në Tiranë, me leje drejtimi, pasi dyshohet se në bulevardin “Bajram Curri“, pranë urës “Vasil Shanto”, duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka aksidentuar të miturën vjeç 6, banuese në Tiranë, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.A, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi në Krrabë, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip “Dayang”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.M, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi tek  “Zogu i Zi”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip “Yamaha”. Neni 291 i Kodit Penal.


Më datën 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin K.C, vjeç 28, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Myslym Shyri”, duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka aksidentuar biçiklistin K.H, vjeç 24, banues në Tiranë, i cili pas mjekimit në spital u largua në banesë. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 01.06.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.N, vjeç 22, banues në Bathore, pasi duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar këmbësorin e mitur vjeç 5, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni për narkotikët
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin A.K, vjeç 24, banues në lagjen 13, Plazh, pasi dyshohet se pranë një lokali nga kontrolli i ushtruar ju gjet dhe ju bllokua me cilësinë e provës materiale, 3 doza lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni për trafikun e paligjshëm
Durrës, më 01.06.2017.
Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm finalizojnë me sukses operacionin e koduar" Bujtina".
Dy pronarë lokali punësonin femra si kamariere dhe i shfrytëzonin për prostitucion.
Arrestohen në flagrancë katër shtetas.
Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, pas një hetimi 2- mujor me metoda speciale kanë arritur të finalizojnë me sukses operacionin e koduar "Bujtina".
Pas një pune hetimore të specializuar dhe të mirëorganizuar kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasve:
P.B. 66 vjeç, banues në Ishëm, Durrës, tutor, i dënuar më parë për veprën penale" Prodhimi dhe shitja e narkotikëve";
• S.G. 60 vjeçe, banuese në Sukth i Ri, Durrës, tutore;
• B.S. 34 vjeçe, banuese në Durrës, e dënuar më parë për veprën penale "Prostitucion".
P.L. 43 vjeç, banues në Rromanat, Durrës, klient.
Arrestimi i këtyre shtetasve është bërë pasi:
Nga veprimet hetimore të kryera për rreth 2 muaj rezulton se shtetasit P. B. dhe S.G. në lokalin e tyre, në Sukth, Durrës kishin punësuar femra si kamariere, të cilat i ndërmjetësonin ato me qëllim për të kryer marrëdhënie seksuale kundrejt pagesës 2000- 3000 lekë, me klientë të këtij lokali.
Shtetësia B. S. është kapur në flagrancë në një hotel afër lokalit së bashku me shtetasin P.L.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale:
“Shfrytëzim prostitucioni” në bashkëpunim dhe “Mbajtja e lokaleve për prostitucion”, në ngarkim të shtetasve P.B. dhe S.G. parashikuar në nenet 114, 25 dhe 115 të Kodit Penal;
•“Prostitucion” në ngarkim të shtetasve B. S. dhe P. L, parashikuar në nenet 113 të Kodit Penal.


Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Më datë 31.05.2017, shtetasi A.B,  vjeç 64, ka bërë kallëzim se është kanosur për të dhënë një shumë lekësh. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 109/b i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Sektori për aktet terroriste dhe krimet e rënda
Elbasan
Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Eksplozivi”
Zbardhen dy ngjarjet e ndodhura muajin e fundit për dy rastet e vendosjes së lëndës eksplozive e dyshuar tritol.
Zbardhet ngjarja e vendosjes së lëndës plasëse në tokë poshtë një automjeti
Gjithashtu zbardhet edhe ngjarja e vendosjes së lëndës plasëse në shkallët e një lokali
Kapen dhe ndalohen dy shtetas.
Specialistët e Sektorit të Krimeve të Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan finalizuan me sukses operacionin policor të koduar eksplozivi.
Si rezultat i një hetimi intensiv të përbashkët të zhvilluar me Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës parë Elbasan u bë ndalimi i shtetasve:
G.K 38 vjeç banues në Elbasan
TH.TH, 38 vjeç banues në Elbasan
Ndalimi i tyre, u bë pasi;
Më datë 06.05.2017 në Lagjen ‘Luigj Gurakuqi” dyshohen të kenë vendosur lëndë plasëse në tokë poshtë mjetit në pronësi të shtetasit F.V.
Më datë 22.05.2017 në Lagjen “Emin Matraxhiu” dyshohen të kenë vendosur lëndë plasëse në shkallët e një lokali në pronësi të shtetasit L.D.
Vazhdojnë hetimet për kapjen e personave të tjerë të përfshirë në veprimtari kriminale.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Shkatërrimi i pronës me eksploziv, mbetur në tentativë” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” parashikuar nga nenet 152, 22 dhe 278/1 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 31.05.2017, në rrugën Bilisht-Miras, në afërsi të fshatit Fitore, mjeti tip “Mitsubishi” me drejtues shtetasin L.D, vjeç 38 banues në Baban, Specialist i Policisë Zonës në komunën Miras, ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga dhe për pasojë ka humbur jetën  dhe janë plagosur punonjësit e policisë A.B dhe B.M, vjeç 43 e 48, banues në Bitinckë e Korçë, të cilët ndodhen në spitalin e Korçës, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi V.H, vjeç 38, banues në fshatin Dronovicë, dhe punohet për kapjen e shtetasve G.H e P.H vjeç 49 e 34, banues në Dronovicë, pasi dyshohet se V.H, ka tentuar të vrasë me mjetin kamionçinë, shtetasin D.H, vjeç 23 banues në Dronovicë, i cili udhëtonte me një motor, dhe ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën, ndërsa G.H dhe P.H, kanë plagosur rëndë shtetasin V.H, i cili u shoqërua në Spitalin e Traumës Tiranë. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat. Nenet 76, 22 e 88 të  Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyësor Vlorë, për shtetasin D.Q, vjeç 32, banues në Vlorë, pasi dyshohet se shtetasi F.H, vjeç 61 banues në Tepelenë, ka bërë kallëzim se gjatë periudhës Nëntor-Dhjetor 2016, është punësuar nga D.Q, duke mos i paguar sigurimet shëndetësore dhe shoqërore, si dhe nuk e ka paguar për punën e bërë. Nenet 170/a e 180 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.L, vjeç 30, banues në Vlorë, pasi në rrugën Vlorë–Sarandë, në afërsi të fshatit Radhimë, është kapur duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Benz” si dhe nuk i ka ndaluar patrullës së policisë rrugore. Materialet i kalojnë Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Vlorë. Nenet 291 e 242 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni për narkotikët
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.H, vjeç 32, banues në Memaliaj, pasi në Memaliaj, në një banesë, çelësat e së cilës i mbante ky, ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 kg e 155 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.L vjeç 32, banues në Memaliaj, pasi pranë banesës, në një bodrum ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 kg e 800 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasen E.L, vjeç 39, banuese në Gjirokastër, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka marrë një sasi eurosh, shtetasit A.A, vjeç 55, banues në Vlorë, administrator i një firme private. Neni 143/2 i Kodit Penal.

Sektori për aktet terroriste dhe krimet e rënda
Memaliaj.
Qarkullonte me armë zjarri pa leje, arrestohet në flagrancë.
Nga Specialistët e sektorit për Hetimin e Krimeve të Rënda në D.V.P Gjirokastër u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:
L.H, 31 vjeç, banues në fshatin Kalivaç, Memaliaj.
Ky shtetas udhëtonte me automjetin tip "Benz", ku pas kontrollit fizik iu gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë dhe 9 fishekë.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme për veprën penale "Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe e municionit", parashikuar nga neni 278 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi D.K, vjeç 18, banues në Veliqot, Tepelenë, pasi në rrugën Memaliaj-Tepelenë, duke drejtuar motorin tip “Yamaha” pa leje drejtimi, ka dalë nga rruga, për pasojë ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 291 i Kodit Penal. 

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për narkotikët
Më datë 31.05.2017, u ndaluan shtetasit në kërkim B.B dhe SH.XH, vjeç 36 e 54, banues në fshatin Muriqan, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, në bashkëpunim. Neni 283/a/2 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin SH.XH, vjeç 54, banues në fshatin Muriqan, pasi dyshohet se në fshatin Muriqan, në banesë, iu gjetën e sekuestruan 476 litra vaj makinash pa dokumentacion, i cili dyshohet se është futur kontrabandë. Neni 174 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe punohet kapjen e shtetasit M.V, vjeç 31 banues në fshatin Muriqan, pasi dyshohet se në fshatin Muriqan, në banesë, iu gjetën e sekuestruan 568 litra vaj makinash pa dokumentacion, i cili dyshohet se është futur kontrabandë. Neni 174 i Kodit Penal.


Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasen F.L, vjeç 48, banuese në Kukës, pasi dyshohet se duke falsifikuar dokumentet, ka marrë një numër celulari në një kompani private, në emër të shtetasit V.GJ, vjeç 68, banues në fshatin Shtiqën, duke e bërë debitor. Neni 186 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.02017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin E.Ç, vjeç 57, banues në Tiranë, përfaqësues i një firme private, pasi dyshohet se në aksin rrugor kombëtar Kukës-Ura e Zapodit, gjatë ndërtimit të ujësjellësit ka dalë jashtë projektit ekzistues, duke dëmtuar rrugë. Nenet 248 e 256 të Kodit Penal.


KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)

Komisariati Policisë Lushnjë
Seksioni për narkotikët
Lushnje
Policia godet një tjetër rast të kultivimit të bimëve narkotike.
Arrestohet në flagrancë autori.
Në bazë të Planit të Veprimit të Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, për zbulimin, parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë së kultivimit të bimëve narkotike, vijojnë kontrollet e pandërprera në gjithë territorin e Qarkut Fier.
Si rezultat i kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnje, në fshatin Pirrë, në oborrin e banesës së shtetasit A.T., u gjetën të kultivuara dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 14 fidanë bimë narkotike të dyshuara Cannabis Sattiva.
Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:
-A.T 41 vjeç, banues në fshatin Pirrë, Lushnje.
Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga Neni 284/1 i Kodit Penal.

Komisariati Policisë Sarandë
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin L.B, vjeç 62, banues në lagjen Nr.1, pasi dyshohet se më datë 25.05.2017, në Sarandë, i ka dhënë një kartëmonedhë 500 lekë, të falsifikuar, shtetasit H.K, vjeç 38, banues në Sarandë. Neni 183 i Kodit Penal.

DEPARTAMENTI PËR SIGURINË PUBLIKE
KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen M.Ç, vjeç 44, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se i ka bllokuar hyrjen e banesës të dhënë me vendim të gjykatës, ish bashkëshortit, A.D, vjeç 48, banues në Tiranë. Neni 321 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, shtetësia amerikane A.K, vjeç 48, banuese në Tiranë, kallëzon se më datë 30.05.2017, i janë larguar nga banesa fëmijët T.B e T.B, vjeç 17 dhe 14. Punohet për gjetjen e tyre. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit E.M dhe shtetasin M.H, vjeç 18 e 17, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Dervish Hima”, në një market, pronë e shtetasit B.N, vjeç 29, banues në Tiranë, u kapën duke vjedhur 2 shishe me pije alkoolike. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 01.06.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.K, vjeç 21, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 31.05.2017, ka përndjekur shtetasen XH.N, vjeç 19, banuese në Tiranë. Neni 121/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 01.06.2017, në rrugën “Ymer Kurti”, janë djegur mjetet tip “Peugeot” dhe “Volksvagen”, pronë e shtetasve F.R dhe E.GJ, vjeç 28 e 43, banues në Tiranë. Nga veprimet e kryera rezultoi se zjarri ka ardhur për shkaqe aksidentale. Materialet i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Në vijim të komunikatës që bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit Q.M, vjeç 22, banues në Fier, endacak. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u ndalua shtetasi D.D, vjeç 41, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 4 muaj burg për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a/1 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.K, vjeç 51, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes E.K, vjeç 34. Neni 130/a i Kodit Penal.


Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen R.K, vjeç 43, banuese në Fier, pasi dyshohet se tek ish parku Rinia, ka tentuar ti vjedhë portofolin shtetases SH.F. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.D, vjeç 26, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Lord Bajron”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 2 doza lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sativa. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.L vjeç 30, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Karl Gega”, gjatë kontrollit fizik, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sativa. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen D.GJ vjeç 48, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Dine Hoxha”, në lokal, ka goditur shtetasen B.G vjeç 38, banues në Tiranë. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin T.SH, vjeç 69, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Qazim Vathi”, ka goditur me grusht, shtetasen A.M vjeç 45, banuese në Tiranë. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.L, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Bamir Topi”, ka vjedhur me thyerje banesën e shtetasit A.A vjeç 56, banues në Greqi, ku ka marrë pajisjet e instalimeve elektrike. Punohet për kapjen e F.L. Neni 134 i Kodit Penal.

Tiranë
Finalizohet operacioni “Çiklistët”
Në pranga 4 shtetas
Dokumentohen 5 vjedhje
Më datë 31.05.2017, Specialistët e Komisaraitit të Policisë Nr 4, kanë finalizuar operacionin “Çiklistët”, në kuadër të të cilit janë arrestuar shtetasit:
E.F., 16 vjeç, banues në Tiranë
A.D., 17 vjeç, banues në Tiranë
R.N., 15 vjeç, banues në Tiranë
K.D., 16 vjeç, banues në Tiranë
Për shtetasit e sipërpërmendur, është arritur të dokumentohet me prova ligjore se janë autorë të dyshuar të kryerjes së vjedhjeve si më poshtë:
Më datë 16.12.2016, në kryqëzimin e Rrugës “Bardhyl”, me Rrugën “Kongresi i Manastirit”, në një dyqan shërbimi për internet, i kanë marrë një shumë monetare dhe një aparat celular, shtetasit E. R.
Më datë 10.01.2017, në rrugën “Siri Kodra”, në një farmaci, i kanë marrë një shumë monetare, shtetases E. L.
Më datë 10.02.2017, në Rrugën “5 Maj”, në një supermarket, në pronësi të shtetasit I. S., kanë marrë një shumë monetare.
Më datë 18.02.2017, në Rrugën “Njazi Meka”, në një super market, i kanë marrë një shumë monetare, shtetases K.Gj.
Më datë 24.02.2017, në Rrugën "Kongresi i Manastirit", në një dyqan shërbimi për internet, i kanë marrë një shumë monetare dhe një aparat celular, shtetases M. K.
Shtetasit e arrestuar, i kryenin vjedhjet në bashkëpunim me njëri - tjetrin, ku pasi pikasnin ambientin që do të vidhnin, e studionin atë dhe më pas bënin vjedhjen. Si mjet për lëvizje këta shtetas përdornin biçikleta, si dhe për tu mos u identifikuar përdornin kapuca për biçikleta dhe doreza. Për mjet shtrëngimi ose presioni përdoreshin dy pistoleta, të cilat nuk i plotësojnë kushtet e armës së zjarrit .
Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar disa nga veshjet e përdorura nga këta shtetas gjatë vjedhjeve të tyre si: Dy palë doreza plastike, një kapuç me ngjyrë të zezë, një kapuç me ngjyrë gri, dy biçikleta me mbishkrimet "Merida" dhe "Caryfisher" dhe dy pistoleta, një me mbishkrimin "Beretta" dhe një me mbishkrimin "Ekol".
Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale “Vjedhja me dhunë" dhe "Vjedhja me armë" të kryera në bashkëpunim, parashikuar nga Nenet 139-25 dhe 140-25 të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit E.D dhe A.D vjeç 47 e 54, banues në Tiranë, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit i kanë marrë një sasi eurosh shtetases S.F, vjeç 49, banuese në Tiranë. Neni 143 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.GJ, vjeç 28, banues në Angli, pasi dyshohet se në rrugën e “Dibrës”, nuk i është bindur urdhrit të punonjësit të policisë, për dhënien e dokumentacionit të mjetit. Neni 242 i Kodit Penal.

Në vijim të komunikatës që bën fjalë për vjedhjen e banesës së shtetases R.C, me datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.T, vjeç 38, banues në Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.


Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.M, vjeç 63, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Sotir Caci”, në oborrin e banesës, u konstatua duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5
Më datë 31.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes, për shtetasen B.H, vjeç 26, pasi dyshohet se bashkëjetuesi, E.P, vjeç 36, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.R, vjeç 22,  banues në Tiranë, pasi dyshohet se në qendër Kamzë, ka goditur me grusht shtetasin S.T vjeç 32, banues në Bathore, dhe gjatë shoqërimit, ka kundërshtuar punonjësin e policisë, A.P vjeç 41 banues në Tiranë, duke i dëmtuar kamerën e trupit dhe pasqyrën e mjetit të policisë. Nenet 236/1 e 90 të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen L.M, vjeç 63, banuese në Babrru,  pasi dyshohet se në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.T dhe I.T, vjeç 35 e 25, banues në Kamëz, pasi dyshohet se kanë kundërshtuar punonjësit e OSHEE-së, SH.K dhe B.B, vjeç 48 e 43, banues në Tiranë, duke i penguar në kryerjen e detyrës. Neni 235 i Kodit Penal.

Tiranë
Finalizohet operacioni "Stacioni fundit"
Sekuestrohen 32 kilogramë tritol
Në pranga 3 shtetas
Specialistët për Hetimin e Krimit të Komisariatit të Policisë Nr 5, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative kanë organizuar dhe finalizuar operacionin e koduar "Stacioni fundit".
Si rezultat i operacionit u arrestuan në flagrancë shtetasit:
K.N, 52 vjeç, banues në Tiranë
GJ.N 27 vjeç, banues në Tiranë
N.K, 38 vjeç, banues në Fan -Mirditë
Në segmentin rrugorë Fushë Krujë - Kamëz, shërbimet e policisë kanë konstatuar shtetasin N.K i cili po qëndronte në mënyrë të dyshimtë dhe pak çaste më pas është afruar një automjet tip “Mercedes Benz”, me dy shtetas (drejtues mjeti shtetasi K.N dhe pasagjer GJ.N) të cilët pasi kanë biseduar me shtetasin N.K i cili po qëndronte në anë të rrugës, kanë zbritur nga automjeti, dhe të tre sëbashku janë afruar në bagazhin e automjetit nga ku kanë nxjerrë një qese plastike dhe më pas kanë vazhduar lëvizjen për në një lokal aty pranë.
Shërbimet e Policisë kanë ndërhyrë menjëherë ku kanë bërë neutralizimin dhe arrestimin e tre shtetasëve në flagrancë.
Këtyre shtetasëve ju gjetën 32 kilogramë lëndë e dyshuar plasëse e llojit Tritol.
Lënda plasëse u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.
Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale "Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit", parashikuar nga Neni 278/4 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 31.05.2017, shtetësia DH.M, vjeç 61, kallëzon se më datë 27.05.2017, i është larguar nga banesa djali, M.J, vjeç 32. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Në vijim të komunikatës, e cila bën fjalë për veprën penale “Vjedhja”, më datë 31.05.2017, u arrestua shtetasi S.K, vjeç 20, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprat penale “Vjedhja” dhe “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur”, i cili rezulton autor i disa ngjarjeve të mëparshme. Materialet i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.


Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Ç, vjeç 39, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes E.M, vjeç 35, të cilës iu plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershëm. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 01.06.2017, u ndaluan me iniciativë shtetasit XH.N dhe E.C, vjeç 32 e 39, banues në fshatin Pezë Helmës e Mnik, pasi dyshohet se në fshatin Vaqarr, kanë prishur rendin dhe qetësinë publike duke qëlluar me armë gjahu 3 qenë dhe kanë fshehur armën. Me cilësinë e provës materiale u sekuestruan gëzhojat. Nenet 280, 277, 274 e 301 të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Q.SH, vjeç 55, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Mëzes Fushë, në rrugën “Asdreni”, në oborrin e banesës, u konstatua duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin F.U, vjeç 83, banues në fshatin Lekaj, pasi dyshohet se në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a/1 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Në vijim të komunikatës që bënë fjalë për vepren penale “Vjedhja e energjisë elektrike ose e impulseve telefonike”, më datë 31.05.2017, u kap shtetasi në kërkim N.DH i cili, pas komunikimit me prokurorin do të ndiqet në gjendje të lirë. Materialet i kaluan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Durrës. Neni 137/2 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, në lagjen nr. 7, në banesë, është vetëhelmuar me fostoksinë shtetasi G.S vjeç 43, i cili gjeti vdekjen në spital. Materialet i kaluan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Durrës. Neni 99 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasen SH.E, vjeç 41, banuese në fshatin Manëz, pasi dyshohet se në fshatin Manëz, është kofliktuar me komshien, shtetasen L.V, vjeç 42, duke e goditur me grushte. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 31.05.2017, shtetasi E.T, vjeç 26, banues në fshatin Tapizë, kallëzon se ish kunati, shtetasi D.M, vjeç 28, banues në Tiranë, e ka fyer dhe dërguar foto intime nëpërmjet celularit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin F.M, vjeç 43, banues në Krujë, pronar i një fabrike këpucësh në fshatin Bupq, Fushë Krujë, pasi dyshohet se në ambientet e fabrikës, puntorët K.T, E.A, L.B, L.F, XH.V, E.H, K.G, V.T, SH.T, Y.F, M.T, F.D, P.H, XH.GJ, A.T, F.D, T.T, vjeç 24, 35, 40, 28, 21, 42, 31, 42, 46, 20, 38, 31, 40, 17, 18, 35 e 45, banues në Kurbin, Ishëm Durrës e Fushë Krujë, kanë shfaqur komplikacione shëndetësore, të cilët pasi morën mjekime në qendrën shëndetësore Fushë–Krujë, janë larguar në banesë. Materialet hetimore do ti kalojnë Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Krujë për vlerësim.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.K, vjeç 34, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj nënës, N.K, vjeç 59. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen N.K vjeç 59, , pasi dyshohet se djali, I.K, vjeç 34, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Elbasan, për shtetasin E.D, vjeç 53, banues në Belsh, pasi dyshohet se në Belsh, ka goditur me grushte shtetasin E.H, vjeç 67, banuese në Belsh. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin O.K, vjeç 22, banues në Peqin, me leje drejtimi, pasi dyshohet se në qytet, duke drejtuar mjetin tip “Opel” është përplasur me murin rrethues të një banese, për pasojë është dëmtuar drejtuesi, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Gramsh
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasen L.E vjeç 32, pasi dyshohet se, ka ushtruar dhunë fizike ndaj kunatës, shtetases V.E, vjeç 38. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq
Më datë 30.05.2017, shtetasi B.B, vjeç 18, duke lëvizur me biçikletë, është rrëzuar, dëmtuar dhe mori ndihmë mjekësore në spital, jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për ngjarje aksidentale.

Më datë 31.05.2017, në aksin rrugor Korçë -Devoll, në fshatin Plasë, shtetasi I.K, vjeç 47, banues në Pojan Maliq, me leje drejtimi, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, nga një mjet që është larguar nga vendi i ngjarjes, i është dëmtuar pasqyra dhe parakolpi. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 273 i Kodit Penal. 

Komisariati i Policisë Pogradec
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec, për shtetasin S.V, vjeç 17, banues në Pogradec, pasi dyshohet se u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec, për shtetasin B.L, vjeç 33, banues në fshatin Vërdovë, pasi dyshohet se, në fshatin Rëmenj, ka thyer me dru xhamin e  mjetit tip “Benz” në pronësi të shtetasit S.M, vjeç 51. Neni 150 i Kodit Penal. 


Komisariati i Policisë Ersekë
Më datë 31.05.2017,  u ndalua shtetasi në kërkim E.M, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Kultivimi i narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”. Nenet 287 e 284/2 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Ura Vajgurore
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin G.P, vjeç 44, banues në Poshnje, pasi dyshohet se në Poshnje, ka goditur me mjete të forta shtetasin I.SH, vjeç 45, banues në Fier-Shegan, Lushnjë. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, shtetasi T.Z, vjeç 50, banues në fshatin Hingë, ka bërë kallëzim se ka konstatuar se në banesë i kishin vjedhur një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Berat. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.C, vjeç 53, banues në Fier, pasi në lagjen “Apollonia” Fier, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, motoçikletën tip “Dajang”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 01.06.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin A.K, vjeç 19, pasi dyshohet se më datë 31.05.2017, ka ushtruar dhunë  psikologjike ndaj njerkës, shtetases A.M, vjeç 43. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier dhe punohet për kapjen e  shtetasit A.H, vjeç 47, banues në Tiranë, pasi dyshohet se shtetasi L.G, vjeç 32 banues në Fier, menaxher turizmi në një subjekt privat, në Fier, ka bërë kallëzim se më datë 15.05.2017, në lagjen “15 Tetori”, i ka marrë me qera mjetin tip “Benz”, të cilin nuk e ka kthyer sipas kontratës dhe dyshohet se e ka shitur. Neni 143 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasin I.R, vjeç 46, banues në Lushnjë, pasi dyshohet se në lagjen “Loni Dhamo”, ka kanosur shtetasen I.G, vjeç 46 banuese në Lushnjë. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër
Në vijim të informacionit datë 09.05.2017, më datë 31.05.2017, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier për shtetasin A.V vjeç 30, banues në fshatin Klos, pasi dyshohet se nga veprimet e kryera, rezultoi se në datat 08 e 09.05.2017, nëpërmjet telefonit, ka fyer e kanosur shtetasin F.V, vjeç 55 , banues në fshatin Klos. Neni 275 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe punohet për kapjen e shtetasit E.O, vjeç 33, banues në Vlorë, pasi dyshohet se më datë 30.05.2017, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj  bashkëjetueses, shtetases I.Z, vjeç 26. Neni 130/a i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, gjatë natës, në fshatin Kotë, para banesës, shtetasit XH.XH, vjeç 58 me në mjetin tip “Benz” i kanë vjedhur dy goma. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datën 31.05.2017, në lagjen “28-Nëntori”, persona të paidentifikuar i kanë vjedhur një sasi lekësh, shtetasit P.M, vjeç 70, banues në fshatin Hadëraj. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 29.05.2017, gjatë natës, persona të paidentifikuar, kanë vjedhur me thyerje banesën e shtetasit K.GJ, vjeç 28, banues në fshatin Xhyerinë, ku janë vjedhur dy shelegë, motori dhe 60 litra vaj ulliri. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe punohet për kapjen e shtetasit L.XH, vjeç 36, banues në Vlorë, pasi dyshohet se në lagjen “10 Korriku”, në bashkëpunim me një shtetas të pa identifikuar, kanë goditur me mjete të forta shtetasin T.K vjeç 63, banues në Vlorë. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin L.N, vjeç 50, banues në Vlorë, pasi më datë 30.05.2017, te ish stacioni i trenit, ka qëlluar me pëllëmbë shtetasen XH.H, vjeç 42, banuese në Vlorë. Neni 90 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen M.K, vjeç 36, pasi dyshohet se bashkëshorti, shtetasi B.K, vjeç 41, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës Rrethit Gjyqësor Vlorë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006. ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin N.P, vjeç 64, banues në Borsh, pasi dyshohet se në lagjen “Shkallë”, ka ndërtuar 12 kolona betoni dhe një mur pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

 Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin N.Ç vjeç 41, banues në Borsh, pasi dyshohet se në lagjen “Shkallë”, ka ndërtuar 6 kolona betoni pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin M.N, vjeç 59, banues në fshatin Kulluricë, pasi dyshohet se në fshatin Livadhja, duke drejtuar motorin tip “Yamaha” ka dalë nga rruga, për pasojë ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal. 

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin T.L, vjeç 38, pasi dyshohet se në aksin rrugor Krane-Muzine, te ish Miniera e Kripës, duke drejtuar motoçikletën tip “Suzuki” ka dalë jashtë rruge, është dëmtuar dhe ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Nenit 290 i Kodit Penal.    

Komisariati i Policisë Gjirokastër
Më datë 31.05.2017, gjatë natës, në  fshati Terihat, Dropull, janë prerë 26 pemë frutore, lajthi dhe shegë, në pronësi të shtetasit P.D, vjeç 80, banues në fshatin Terihat. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Nenet 150 e 206 të Kodit Penal.

Më datë 31.05. 2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, pasi në lagjen “Manalat”, tek zyra elektorale e një subjekti politik kanë grisur disa postera si dhe kishin hedhur dhe një flamur me logo të një subjekti tjetër. Ky veprim dyshohet paraprakisht të jetë kryer nga dy fëmijë të moshës 9 dhe 13 vjeç. Neni 325  i Kodit Penal.


Më datë 31.05.2017, duke kullotur bagëtitë në fushë, afër fshatit Jergucat, Dropull është gjetur i pa jetë dhe pa shenja dhune shtetasi K.Ç, vjeç 66, banues në fshatin Jergucat. Nga veprimet kryera rezultoi se vdekja ka ardhur për shkaqe natyrale. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër.

Komisariati i Policisë Tepelenë
Më datë 30.05.2017, në spitalin Rajonal Gjirokastër, është paraqitur për ndihmë mjekësore shtetasja e mitur R.L, vjeç 8, e cila duke luajtur është dëmtuar. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për vlerësim. Neni 101/1 i Kodit Penal. 

Komisariati i Policisë Përmet
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Përmet, për shtetasin A.R, vjeç 29, pasi shtetasja S.R, vjeç 14, ka bërë kallëzim se e ka ngacmuar seksualisht duke kryer veprime me duar. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Përmet. Neni 108/a i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.K, vjeç 31, banues në Përmet, pasi në Përmet, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi automjetin tip “Volksvagen”. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër. Neni 291 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 31.05.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetaset T.GJ dhe K.GJ, vjeç 56 e 21, pasi dyshohet se bashkëshorti i T.GJ M.GJ, vjeç 71, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj dhe vajzës. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësorë Lezhë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 31.05.2017, gjatë natës, në Laç është vjedhur me thyerje lokali i shtetasit F.M, vjeç 35, banues në Laç, ku kanë marrë një televizor plazma, disa shishe me pije alkoolike dhe një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasen L.B, vjeç 53, banuese në Fushë Kuqe, pasi dyshohet se  në Fushë Kuqe, nuk ka lejuar shtetasin N.SH, vjeç 76, banues në Fushë Kuqe që të punojë tokën me traktor, të cilën e disponon me certifikatë pronësie. Neni 277 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u ndalua shtetasi në kërkim SH.XH, vjeç 47, banues në Mamurras, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kurbin, ka caktuar masën e Sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a/4 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.B, vjeç 28, banues  në fshatin Ukbibaj, Vau Dejës, pasi në lagjen “Skënderbeg”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Dajang”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi GJ.A, vjeç 38, banues në Torovicë, Lezhë, pasi në lagjen “Vasil Shanto”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip ”Honda”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasit K.D dhe L.B, vjeç 55 e 43, banues në Shkodër e Postribe, pasi dyshohet se në lagjen “10 Korriku”, shtetasi K.D po ndërtonte një objekt pa leje, ndërsa L.B po e ndihmonte. Nenet 199/a e 199/b të Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin T.G vjeç 61, banues në fshatin Mali-Hebe, pasi dyshohet se në fshat, po ndërtonte një objekt banimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 01.06.2017, u arrestua në flagrance shtetasi R.P, vjeç 21, banues në Shkodër, pasi në banesë ka ushtruar dhune fizike ndaj babait, shtetasit R.P, vjeç 48. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Malësi e Madhe
Më datë 31.05.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi V.S, vjeç 43, pasi dyshohet se në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj kunatës, shtetases L.S, vjeç 45. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Neni 130/a i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 31.05.2017, gjatë natës, në fshatin Muhurr, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit S.M, vjeç 67, ku kanë marrë një kositëse bari. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, shtetësia F.B, vjeç 27, banuese në fshatin Sohodoll, kallëzon se ka humbur komunikimin me bashkëshortin E.B, vjeç 26, i cili punon çoban në Selanik, Greqi. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin G.S, vjeç 17, pasi dyshohet se  në qytet, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, motorin tip ”Honda”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u arrestua shtetasi H.H, vjeç 74, banues në fshatin Muhurr, pasi në fshatin Muhur, Njësia Administrative Muhur, Bashkia Dibër, në vendin e quajtur “Kopshti para banesës”, pronë private, ambient i hapur, territor i Komisariatit Dibër, me informacion policor, gjatë kontrollit të territorit, u gjetën të kultivuara 19 bimë narkotike fidanë. Me cilësinë e provës materiale u sekuestruan bimët narkotike. Neni 284/1 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, në fshatin Staravec, Njësia administrative Tomin, në territorin e Bashkisë Dibër,  në vendin e quajtur “Lajthiza”, pronë publike, ambient i hapur, territor i Komisariatit Dibër, u gjetën të kultivuara 7 bimë narkotike, fidanë. Me cilësinë e provës materiale u sekuestruan 7 bimë, tubo plastike me ngjyrë të zezë me gjatësi 10 metra. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 284 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat
Më datë 31.05.2017, shtetasi A.S, vjeç 49, banues në fshatin Burgajet, kallëzon se më datë 30.05.2017, i është larguar nga banesa vëllai, SH.S, vjeç 43. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat.

Në vijim të komunikatës  që bën fjalë për largimin nga banesa të shtetasit SH.S, më datë 31.05.2017, u gjet dhe ju dorëzua familjarëve, i cili deklaron se është larguar me dëshirën e tij. Materialet ju kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat.


Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, për shtetasin E.GJ, vjeç 35, banues në fshati Baz, pasi dyshohet se në aksin rrugor Urakë-Rrëshen, në fshatin Urakë, duke drejtuar pa leje drejtimi, një motomjet, ka dalë nga rruga e për pasojë është dëmtuar dhe ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 291 i Kodit Penal.


DEPARTAMENTI PER KUFIRIN DHE MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit Rinas
Rinas.
Ekstradohet nga Interpol Tirana një person i dënuar për veprën penale “Trafikim të lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë”.
Nga Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Brukseli/Belgjikë drejt vendit tonë i shtetasit shqiptar:
A.A 39 vjeç, lindur në Gjirokastër.
Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë me Vendimin Penal nr. 344 datë 13.07.2015, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Trafikim të lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë”, parashikuar nga nenet 283/a/2 dhe 22 të Kodit Penal.
Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:
Më datë 03.09.2014 shtetasi A.A, në bashkëpunim me persona të tjerë ka tentuar që të trafikojë drejt shtetit Grek një sasi rreth 51 kg lëndë narkotike të llojit Cannabis Sativa. Punonjësit e policisë kanë ndaluar në Pogradec automjetet ku po transportohej lënda narkotike dhe kanë arrestuar shtetasit K.B, O.Z dhe A.B, ndërsa shtetasi A.A I është fshehur ndjekjes së policisë.
Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Interpol Brukselin, u bë i mundur arrestimi i tij në Belgjikë, duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë.

Më datë 31.05.2017, u kap shtetasi në kërkim N.DH, vjeç 55 banues në Durrës, pasi dyshohet se në banesë, ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Neni 137/2 i Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, në P K K Rinas, nga Interpol Tirana, u ekstradua nga
Austria dhe ju dorëzua Drejtorisë Përgjithshëme të Burgjeve, shtetasi në kërkim, F.G, vjeç. 37, banues në Derven Krujë, pasi Gjykata e Apelit Gratz Austri, e ka dënuar me 4 vjet e 6 muaj burg, për veprën penale Trafikimi i lëndëve narkotike. Neni i Kodit Penal Austriak.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë për shtetasin L.L. vjeç 36, banues në Durrës, pasi ju gjetën e sekuestruan me cilësinë e provës materiale një sasi eurosh, të pa deklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin R.K, vjeç 26, banues në Kavajë, pasi ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi eurosh, të pa deklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin SH.K, vjeç 19, banues në Durrës, pasi ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi eurosh, të pa deklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.


Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin J.S, vjeç 25, banues në Kavajë, pasi ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi eurosh, të pa deklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.

Më datë 31.05.2017, në P.K.K Rinas, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin T.N vjeç 38 banues në Kavajë, pasi ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi eurosh, të pa deklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.


Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Durrës
Më datë 31.05.2017, në P.K.K. Port, u kap shtetasi në kërkim D.D, vjeç 41, banues në Tiranë, për veprën penale “Dhuna në familje”. Neni 130/a i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë
Më datë 31.05.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasit  bullgarë R.N dhe H.S, vjeç 46 e 68, banues në Sofie-Bullgari, pasi ju gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale vlera monetare në lekë, euro si dhe leva bullgare të padeklaruara. Neni 179/a i  Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër
Më datë 31.05.2017, në P.K.K Kakavijë, janë kapur shtetasit algjerianë S.K dhe A.B, vjeç 28 e 17, të cilët kanë kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme, nga Greqia për në Shqipëri më datë 30.05.2017, nga drejtimi i Mullirit. Në përfundim u proceduan me urdhër largimi vullnetar.

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit Dibër
Më datë 31.05.2017, në S P K Bllatë, u kap shtetasi në kërkim, I.J, vjeç 46, banues në Sukth, pasi Gjykata Rrethit Gjyqësor Durrës, ka caktuar masën sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Ndërtimi i pa ligjshëm. Neni 199/a/3 i Kodit Penal


Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë 24 –orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 46 personave, është sekuestruar lëndë narkotike dhe armë zjarri.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 11 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 4 persona për narkotikët.
8 persona në kërkim. 
13 persona Dhunë në familje, Vjedhje dhe Armembajtje pa leje.
2 te arrestuar për Krime ndaj personit
4 te arrestuar per veprën penale “ Shfrytëzim prostitucioni”.
Jane arrestuar 2 persona per veprën penale “Shkatërrim i pronës me eksploziv”.
2 persona për veprën penale “Prishje e qetësisë publike’.
Gjithashtu janë sekuestruar 3 kg lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa, 32 kg lëndë plasëse tritol, 3 armë zjarri dhe 9 fishekë. 
Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 68 persona.
Po gjatë 24 orëve të fundit janë finalizuar operacionet e mëposhtme:
Durrës, më 01.06.2017.
Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm finalizojnë me sukses operacionin e koduar" Bujtina".
Dy pronarë lokali punësonin femra si kamariere dhe i shfrytëzonin për prostitucion.
Arrestohen në flagrancë katër shtetas.
Arrestimi i këtyre shtetasve është bërë pasi:
Nga veprimet hetimore të kryera për rreth 2 muaj rezulton se shtetasit P. B. dhe S.G. në lokalin e tyre, në Sukth, Durrës kishin punësuar femra si kamariere, të cilat i ndërmjetësonin ato me qëllim për të kryer marrëdhënie seksuale kundrejt pagesës 2000- 3000 lekë, me klientë të këtij lokali.

Elbasan
Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Eksplozivi”
Zbardhen dy ngjarjet e ndodhura muajin e fundit për dy rastet e vendosjes së lëndës eksplozive e dyshuar tritol.
Zbardhet ngjarja e vendosjes së lëndës plasëse në tokë poshtë një automjeti
Gjithashtu zbardhet edhe ngjarja e vendosjes së lëndës plasëse në shkallët e një lokali
Kapen dhe ndalohen dy shtetas.
Specialistët e Sektorit të Krimeve të Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan finalizuan me sukses operacionin policor të koduar eksplozivi.

Tiranë
Finalizohet operacioni "Stacioni fundit"
Sekuestrohen 32 kilogramë tritol
Në pranga 3 shtetas
Specialistët për Hetimin e Krimit të Komisariatit të Policisë Nr 5, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative kanë organizuar dhe finalizuar operacionin e koduar "Stacioni fundit".
Shërbimet e Policisë kanë ndërhyrë menjëherë ku kanë bërë neutralizimin dhe arrestimin e tre shtetasëve në flagrancë.
Këtyre shtetasëve ju gjetën 32 kilogramë lëndë e dyshuar plasëse e llojit Tritol.
Lënda plasëse u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Tiranë
Finalizohet operacioni “Çiklistët”
Në pranga 4 shtetas
Dokumentohen 5 vjedhje. Shtetasit e arrestuar, i kryenin vjedhjet në bashkëpunim me njëri - tjetrin, ku pasi pikasnin ambientin që do të vidhnin, e studionin atë dhe më pas bënin vjedhjen. Si mjet për lëvizje këta shtetas përdornin biçikleta, si dhe për tu mos u identifikuar përdornin kapuca për biçikleta dhe doreza. Për mjet shtrëngimi ose presioni përdoreshin dy pistoleta, të cilat nuk i plotësojnë kushtet e armës së zjarrit .
Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar disa nga veshjet e përdorura nga këta shtetas gjatë vjedhjeve të tyre si: Dy palë doreza plastike, një kapuç me ngjyrë të zezë, një kapuç me ngjyrë gri, dy biçikleta me mbishkrimet "Merida" dhe "Caryfisher" dhe dy pistoleta, një me mbishkrimin "Beretta" dhe një me mbishkrimin "Ekol".
Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

 

Arkiva

Qershor 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...