Asgjësohen 13 bimë narkotike të dyshuara cannabis sativa. 21.07.2017

Lezhë 95932f30-817e-41ff-b184-613f04abe362

Asgjësohen 13 bimë narkotike të dyshuara cannabis sativa.

Arrestohet në flagrancë autori i kultivimit të këtyre bimëve narkotike.

Gjithashtu arrestohet edhe Kryetari i fshatit ( kushërinj me njëri - tjetrin ) për shpërdorim detyre.

Më datë 21.07.2017, në vijim të kontrolleve të vazhdueshme për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike , si dhe në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore , nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë , në fshatin Tale , në Lezhë , është ushtruar kontroll.

Gjatë këtij kontrolli, në një parcelë të mbjellë me misër, janë konstatuar të kultivuara në mënyrë të çrregullt nëpër parcelë, 13 bimë narkotike me lartësi nga 50-170 cm , të cilat , pas kryerjes së veprime hetimore , u asgjësuan me anë të djegies.

Parcela ku u konstatuan bimët narkotike, është në pronësi dhe afër banesës së shtetasit, K. L , 43 vjeç , i cili u arrestua në flagrancë për veprën penale " Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal , i dyshuar si kultivues i tyre.

Gjithashtu , në lidhje me këtë rast , u arrestua në flagrancë edhe shtetasi P. L, 57 vjeç , banues në Tale , me detyrë Kryetar i fshatit Tale , për veprën penale "Shpërdorim detyre" parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

Materialet proçeduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë , për veprime të mëtejshme.

 

 

 

ddea277e-d052-492e-b551-50b69f4b851f587b0259-34e5-44f2-a86e-dd3470efca17

ad475134-63d4-48e0-b512-8b4751b7f4b9

 

 

Arkiva

Maj 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3