Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 22 korrik 2017

 1Drejtoria PPSH.1I. INFORMACIONE PËR NGJARJE TË JASHTËZAKONSHME DHE EMERGJENTE

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
1. Më datë 20.07.2017, në fshatin Mushnik në Rrogozhinë, në vendin e quajtur “Shpati i Beut”, ka rënë zjarr. Për pasojë është dëmtuar 1 ha tokë me ullinj, në pronësi të shtetasve Xh.S. dhe B.H. vjeç 62 dhe 54, banues në fshatin Mushnik.Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për vlerësim. Neni 161 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, ora 12:55, në fshatin Domje, Njësia Administrative Vaqarr, Tiranë, ka rënë zjarr, në disa shkurre. Në vendngjarje punonjësit e policisë dhe zjarrfikësit. Zjarri po vihet në kontroll, në bashkëpunim dhe me banorët e zonës. Informacion Paraprak.
3. Më datë 21.07.2017, ora 19:09, në fshatin Vrap, Baldushk, ka rënë zjarr në kodrën fshatit pranë antenave televizive. U dërguan shërbimet e policisë dhe zjarrfikësit. Punohet për fikjen e zjarrit. Informacion Paraprak.
Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
1. Më datë 21.07.2017, ora 11:30, në fshatin Vreshtan, Shushicë, në banesën e shtetases M.Gj. vjeçe 51, ka rënë zjarr, ku janë djegur orenditë shtëpiake të një dhome. Nga veprimet e kryera rezultoi, se zjarri ka rënë nga pakujdesia në përdorimin e pajisjeve elektrike. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për ngjarje aksidentale.
Drejtoria Vendore e Policisë Fier
1. Më datë 21.07.2017,ora 16:30, në fshatin Çorrush, Mallakastër, në “Gropa e Pokshit”, ka rënë zjarr dhe po digjen shkurre. Në vendngjarje është dërguar zjarrfikësja por terreni është i thyer dhe me mjete rrethanore po punojnë për shuarjen e zjarrit. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes. Informacion Paraprak.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
1. Më datë 21.07.2017, ora 12:20, në Vlorë, Selenicë, në fshatin Mifol, në vendin e quajtur “Lopa”, ka rënë zjarri dhe po digjen shkurre e barishte. Është lajmëruar zjarrfikësja dhe shërbimet e policisë. Punohet për fikjen e zjarrit. Informacion Paraprak.

Policia arreston në flagrancë një shtetas pasi dyshohet si autori i zjarrvënies së një sipërfaqe të gjerë toke.
A.M., 32 vjeç, banues në Tiranë.
Policia ka bërë të mundur arrestimin e tij në flagrancë pasi dyshohet se më datë 21.07.2017 rreth orës 08:30në kullotat e fshatit Rumanxa, Finiq, Sarandë ka shkaktuar qëllimisht zjarrëvënie, ku është djegur një sipërfaqe toke rreth 1 ha me shkurre e bimësi e egër.
Materialet procedurale u kaluan  në Prokurorinë  e Rrethit  Gjyqësor  Sarandë, për veprën penale ''Shkatërrim i pronës me zjarr'', parashikuar nga neni 151 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
1. Më datë 21.07.2017,ora 15:35, në Shkopet Kurbin, të Njësisë Administrative Milot, në majën e malit me pisha ka rënë zjarr. Janë njoftuar shërbimet e zjarrfikëses në Kurbin, Emergjencat Civile në Prefekturë dhe Prefekti. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes. Informacion Paraprak.
2. Më datë 21.07.2017, ora 17:45, në fshatin Shebe, Mirditë, në një zonë me shkurre, ku nuk hynë zjarrfikësja, ka rënë zjarr. U njoftuan Emergjencat Civile dhe Prefekti. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes. Informacion Paraprak.
3. Më datë 21.07.2017, ora 10:00, në shtratin e lumit Mat, në afërsi të Milotit, në 1 parcelë me shkurre ka rënë zjarr, ku është djegur një sipërfaqe rreth 2 ha me shkurre. Materialet referohen në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për vlerësim. Neni 151 të Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.2017, ora 11:30, shtetasi S.J. vjeç 61, banues në Shullaz, në Kodër Shullaz, duke punuar te toka e tij, pasi iu ka vënë zjarrin një grumbulli mbeturinash të mbledhura, zjarri është përhapur dhe i ka djegur një barakë, me materiale dhe një pjesë toke me pemë mollë e kumbull rreth 20 rrënjë. Materialet referohen në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin për vlerësim. Neni 161 i Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
1. Më datë 21.07.2017, ora 21:30, në njësinë administrative Arrën, Kukës, në fshatin Nomaj, në vendin e quajtur “Reptacë”, po digjet pyll ahu.Punohet nga banorët e fshatit për fikjen e tij. Informacion Paraprak

II. VEPRA PENALE QË LIDHEN ME SEZONIN TURISTIK VEROR

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
1. Më datë 21.07.2017, ora 19:35, në plazhin e Golemit Kavajë, përballë një hoteli aksidentalisht, është mbytur në det, shtetasi  S. B. Vjeç 66 banues në Sllovaki. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për vlerësim.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
1. Më datë 21.07.2017, ora 13:00, në Sarandë, në Ksamil, tek “Tre ishujt”, është gjetur e mbytur shtetasja ruse me inicialet K.R. vjeç 15, banuese në Rusi. Punohet për sqarimin e plotë ligjor të ngjarjes. Informacion Paraprak.


III. DEPARTAMENTI PËRHETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA
DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
Tiranë.
Ndalohet shtetasi i shpallur në kërkim për trafikim lëndësh narkotike.
Specialistët për hetimin e krimit të organizuar, pranë D.V.P. Tiranë, në vijim të punës së tyre për vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve të veprave penale më datë 21.07.2017 bënë të mundur ndalimin e shtetasit :
- F.T. vjeç 37 , banues në Tiranë.
Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Krimeve të Rënda, Tiranë me vendimin e datës 14.04.2017 ka caktuar masën arrest me burg për veprën penale "Trafikim i lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim", parashikuar nga neni 283/a/12 i Kodit Penal.
Materialet u referuan në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, Tiranë për veprime të mëtejshme.
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.B. vjeç 33, banues në Tiranë, i cili kryen dënimin në nje burg.  Në shtator të vitit 2016, në një pallat në të cilin ka qenë administrator, dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka shitur shtetases V.H. vjeç 62, banuese në Tiranë, një apartament të cilin e ka shitur më parë. Nenet 180 dhe 143 të Kodi Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin O.K. vjeç 43, banues në Tiranë, i cili po kryen dënimin në një burg. Në vitin 2014, dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka marrë një shumë të konsiderueshme lekësh dhe nuk ia ka kthyer shtetasit A.S. vjeç 30, banues në Tiranë. Neni 143 i Kodit Penal.
Seksioni për krimet ndaj jetës
Finalizohet operacioni policor i koduar "PAGESA". Zbardhet tentativa e vrasjes me pagesë kundrejt një shtetasi. Arrestohen në flagrancë 5 shtetas. Sekuestrohet arma e krimit, pistoletë.
Në lidhje me ngjarjen e ndodhur në datën 20.07.2017,  në rrugën Tafaj, përballë shkollës së mesme "Partizani" Tiranë, ku është tentuar të vritet me armë zjarri shtetasi M. P, ju informojmë se:
Menjëherë pas ndodhjes së ngjarjes, nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë u organizua puna për  zbardhjen, dokumentin dhe arrestimin e autorëve,  ku u zhvillua  dhe u finalizua operacioni "Pagesa".
Si rezultat i reagimit të menjëhershëm  të strukturave të policisë, kryerjes së veprimeve profesionale dhe hetimore paraprake në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, grumbullimit të provave  në vendngjarje, si dhe nga informacionet e marra nga vetë strukturat policore, është bërë e mundur që brenda 24 orëve të zbardhet dhe të dokumentohet e gjithë ngjarja.
Është dokumentuar i gjithë mekanizmi i ngjarjes, ku kemi të bëjmë me një vrasje me pagesë, mbetur në tentativë, nga një grup i struktruar kriminal.
Si rezultat i operacionit u arrestuan  të gjithë antarët e  grupit,  duke filluar nga porositësi,  ekzekutori dhe  përkrahësit pas kryerjes së krimit , më konkretisht:
- E. Z, 30 vjeç, lindur e banues në Tiranë.
Ky shtetas është personi që ka porositur vrasjen e shtetasit M.P, kundrejt shumës prej 80.000( tetëdhjetë mijë) eurosh, shumë të cilën  do t'ia jepte shtetasit Sh.B. dhe bashkëpuntorve të tij.
- Sh.B, 34 vjeç, lindur në Peshkopi e banues në Tiranë,  i cila  ka qenë në rolin e ekzekutorit , të cilit i është gjendur dhe sekuestruar  arma e krimit tip pistoletë model 54(TT).
- M. T. , 32 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i cili  është  bashkëpuntor në tentativën e vrasjes.
- T. H, 41 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i cili  ka bërë të mundur largimin nga vendi i ngjarjes pas kryerjes së krimit , të autorëve të krimit.
- E. T, 22 vjeç, lindur në Peshkopi e banues në Tiranë, vëllai I M. T, pjestar aktiv i këtij  grupi kriminal .
Motive i kësaj ngjarje është hakmarrja.
Materialet në ngarkim të këtyre shtetasëve do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për veprime të mëtejshme, për veprën penale të “Vrasje me paramendim  mbetur në tentative, kryer në bashkëpunim”  dhe “Armbajtje pa leje",  parashikuar nga nenet 78 /22/25 dhe 278,  të Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
1. Më datë 21.07.2017, u arrestua shtetasi S.D. vjeç 30, banues në Tiranë. Në rrugën “Dritan Hoxha”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.H. vjeç 26, banues në Tiranë. Te “Pallati me shigjeta”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Piago”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi B.A. vjeç 31, banues në Tiranë. Në Durrës, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “ Golf 3”.Neni 291 Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin L.B. vjeç 22, banues në Cërrik, sepsenë fshatin Paulesh, duke drejtuar motorin tip “Xyian”, pa targë,  është përplasur me mjetin tip “ Benz”, me drejtues shtetasin M.S. vjeç 20, banues në fshatin Peqin. Për pasojë është dëmtuar shtetasi LB. dhe pasagjeri M.C. vjeç 17, banues në fshatin Valas, të cilët pasi morën  mjekim në spital, janë  jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin K.K.vjeç 27, banues në Pogradec, sepse në fshatin Katjel, duke drejtuar mjetin kamion tip “Benz”, ka dalë nga rruga e për pasojë është aksidentuar shtetasi K.K. dhe pasagjeri Xh.B. vjeç 53, banues në Pogradec, të cilët pasi morën  mjekim në spital, janë jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290 e 291 tëKodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni për narkotikët
Kapet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale : “Trafikimi i narkotikëve”.
Specialistët e Sektorit për Narkotikët dhe Trafiqet në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë, falë veprimeve të mirëkoordinuara kanë bërë  të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim : 
- E.D. , 37 vjeç, banues në fshatin Dërsnik-Korçë.
Ndalimi i tij u bë pasi, me vendim nr 264 të datës 25.05.2017, Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë ka vendosur për këtë shtetas masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale: “Trafikimi i narkotikëve” parashikuar nga neni 283/a/2 të Kodit Penal.
Materialet  i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda në Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Qafë-Thanë
Policia Kufitare godet dy raste të "Prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike".
Sekuestrohen 6 gr lëndë e dyshuar narkotike resin (çokollatë) dhe 4,5 gr Cannabis Sativa.
Arrestohen në flagrancë dy shtetas të huaj, poseduesit e lëndës, si edhe procedohet në gjendje të lirë një shtetase tjetër.
Shërbimet e Policisë Kufitare në Qafë-Thanë, në bashkëpunim me specialistët e Sektorit për Narkotikët dhe Trafiqet në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve :
- P. P. vjeç 35 , banues në Pragë-Çeki.
- C.B. vjeç 50 , banues në Osnabruck-Gjermani.
Si edhe filluan procedimin penal në gjendje të lirë ndaj shtetases :
- T.G, 18 vjeçe, banuese në Pragë-Çeki.
Më datë 21.07.2017, në dalje të Republikës së Shqipërisë, është paraqitur shtetasi çek P.P. i cili udhëtonte me mjetin tip“Skoda”  me pasagjere shtetasen T.G.
Gjithashtu edhe shtetasi gjerman C.B. i cili udhëtonte me mjetin tip “Toyota”. Destinacioni i të tre shtetasve ishte Maqedonia.
Gjatë kontrollit të detajuar që shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me Doganën kanë ushtruar ndaj tyre dhe ndaj mjeteve me të cilat udhëtonin, konkretisht në çantat personale të tyre iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale:
• 2,6 gr lëndë e dyshuar si Cannabis Sativa, shtetasit çek.
• 6 gr lëndë e dyshuar narkotike si resin (çokollatë) dhe 1,9 gr lëndë e dyshuar si Cannabis Sativa, shtetasit gjerman.
Veprimet proceduriale të dy rasteve u kryhen nga Sektori për Narkotikët e Trafikun e Paligjshëm në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Pogradec
Specialistët e Seksionit kundër Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, filluan procedimin penal në gjendje të lirë ndaj shtetasit :
- E.B, 21 vjeç, banues në Pogradec.
Procedimi ndaj tij filloi pasi, dyshohet se i ka shitur shtetasit G.Ç, 24 vjeç, banues në Durrës,
4 bidona plastikë me një sasi prej 100 litra naftë, e dyshuar si kontrabandë, sasi e cila është konstatuar gjatë kontrollit të ushtruar mjetit tip autobus “Man”,  në pronësi të këtij të fundit, në aksin rrugor Pogradec-Lin. Materialet i kaluan Prokurorisë Pogradec, neni 178 i Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Berat
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017, ora 14:30, u arrestua në flagrancë shtetasi J.D.vjeç 61, banues në Kuçovë. Në lagjen “Tafil Skëndo”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lancin”, pa targë. Neni 291 i Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin T.L. vjeç 80 , banues në fshatin Daullas, Fier. Dyshohet se me anë të mashtrimit, i ka marrë 15 kv grurë, shtetasi Dh.X. vjeç 67, banues në fshatin Rungaj, Libofshë. Nenet 181, 180 e 143 të Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni për narkotikët
Policia vazhdon kontrollet për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë krimimale kundër kultivimit dhë trafikimit të lëndëve narkotike.
Sekuestrohen 27 kg e 240 gram lëndë narkotike Cannabis Sattiva.
Shpallet në kërkim poseduesi i saj.
Gjatë kontrolleve të vazhdueshme të ushtruara nga policia, në fshatin ''Vajzë'' për goditjen e kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike, Seksioni Kundër Narkotikëve pranë DVP Vlorë, më datë 21.07.2017,  konstaton një tjetër rast në fshatin Vajzë, në stanin e banesës së shtetasit B.Sh., 53 vjeç, banues në fshatin Vajzë, Vlorë.
Këtij shtetasi i janë sekuestruar 3 thasë plastik  të mbushur me lëndë narkotike Cannabis Sattiva.
Gjithashtu në afërsi të stanit, u gjetën dhe 2 thasë të tjerë me lendë narkotike me peshë totale 27 kg e 240 gr të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës material.
Policia ka bërë shpalljen e tij në kërkim si poseduesi i lëndës narkotikë.
Materialet proceduriale  u referuan në Prokurorinë e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë për veprën penale“Prodhimi dhe shitja e Narkotikëve” neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar.
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit K.C. dhe Gj.C. vjeç 24 dhe 24, banues në Vlorë. Në mjetin tip “Renault”, ju gjetën dhe u bllokuan në cilësinë e provës materiale 5 bidonë plastik me 140 litra lëndë e dyshuar naftë, pa kupon tatimor ose faturë tatimore. Nenet 172 dhe 178 të Kodit Penal.
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017,u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin A.K. vjeç 52, banues në fshatin Brataj. Në lagjen “Partizani”, duke drejtuar mjetin tip “Sprinter” ka aksidentuar lehtë shtetasen E.C. vjeç 50, banuese në Vlorë, e cila ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.


Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017, ora 20:00, u arrestua në flagrancë shtetasi S.S. vjeç 53, banues në Lezhë. Në Balldre, Lezhë, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Benz”.Neni 291 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.M. vjeç 29, banues në Shëngjin. Në vendin e quajtur “Rëra e Hedhur”, duke drejtuar mjetin tip “Golf” është përplasur më mjetin tip “Land Rover”,me drejtues shtetasi A.P.vjeç 24, banues në Lezhe, ku për pasojë janë dëmtuar 2 drejtuesit e mjeteve, dhe pasagjerët M.M e P.H. vjeç 2 dhe 65, banues në, Kosovë, të cilët pas mjekimit në spital u larguan në banesë. Neni 290/1 i Kodit Penal.
Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për narkotikët
Sekuestrohen 25.5 kg lëndë narkotike Cannabis Sattiva
Identifikohen poseduesit e kësaj lënde narkotike, ku njëri prej tyre u procedua në gjëndje të lirë, kurse 3 të tjerë shpallen në kërkim
Më datë 21.07.2017, nga shërbimet e Seksionit Kundër Narkotikëve ne D. V. P.  Shkodër , në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore,  në fshatin Qerret ,  u gjetën 25.5 kg lëndë e dyshuar narkotike  Cannabis Sattiva e fshehur në një bidon plastik.
Pas veprimeve hetimore të kryera, u proçeduan si posedues të kësaj lënde narkotike shtetasit :
M. N, 48 vjeç, banues në fshatin Qerret i cili u procedua në gjëndje të lirë.
Gjithashtu u shpallën në kërkim dhe punohet për kapjen e shtetasve :
- N.N. 46 vjeç, banues në fshatin Qerret
- K.N. 44 vjeç,banues në fshatin Qerret
- L.N., 40 vjeç, banues në fshatin Qerret
Materialet hetimore u referuan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal.
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasen F.G. vjeç 66, banues në Shkodër, administrator në një fabrikë, sepse ka bërë pagesë më të vogël për 4 punonjës se vlera e përcaktuar në kontratë. Neni 143/2 Kodit Penal.
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
1. Më datë 21.07.2017,u  arrestua në flagrancë shtetasi J.K.vjeç 52, banues në fshatin Hajmel, sepse në rrugën e fshatit Shelqet, duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Lonçin”, pa targë, është përplasur me motorin tip “Dajang’’, pa targë, me drejtues shtetasin A.Gj. vjeç 21, banues në Shelqet.Për pasojë janë dëmtuar dy drejtuesit e mjeteve dhe ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290 dhe 291 të Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017,u  arrestua në flagrancë shtetasi E.K. vjeç 24, banues në  Shkodër, sepse  në rrugën Xhabiej– Parrucë, Shkodër, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Suzuki”. Neni 291 i Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin B.T. vjeç 45, banues në fshatin  Mjede. Në Mjedë, duke drejtuar mjetin tip “ Benz”, ka përplasur biçiklistin B.C. vjeç 61, banues në Mjede, i cili pasi ka marrë mjekim është larguar për në banesë. Neni 290/1 i Kodit Penal.


Drejtoria Vendore e Policisë Dibër
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin Rr.T.vjeç 56, banues në Durrës, sepse ka paraqitur të dhëna të rreme për vjetërsinë në punë, duke mashtruar në sigurimet shoqërore dhe ka përfituar padrejtësisht një vlerë monetare. Neni  145 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin H.L. vjeç 58, banues në Bulqizë, sepse ka paraqitur të dhëna të rreme për vjetërsinë në punë, duke mashtruar në sigurimet shoqërore dhe ka përfituar padrejtësisht një vlerë monetare. Neni 145 i Kodit Penal.


IV. DEPARTAMENTI PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
1. Më datë 20.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetases Sh.I. vjeç 54, banuese në Tiranë, sepse me anë të mashtrimit, dyshohet se i ka marrë shtetases Z.A. vjeç 39, banuese në Tiranë, një shumë të konsiderueshme parash. Neni 143 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, tek sheshi “Nënë Tereza”, një person, ka vjedhur biçikletën e shtetasit M.K. vjeç 19, banues në Tiranë. Punohet për identifikimin e kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin F.A. vjeç 23, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Mihal Grameno”, për shkak të detyrës, ka kanosur, punonjësit e policisë Bashkiake Tiranë. Nenet 235 dhe 238 të Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.S.vjeç 31, banues në Shkozë, pasi në banesë, ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes E.B. vjeç 26, banuese në Shkoze. Neni 130/a i Kodit Penal.
5. Më datë 21.07.2017, në rrugën “Pjetër Budi”, kanë tentuar të vjedhin banesën e shtetases I.M. vjeç 32, banuese në Tiranë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Nenet 134 dhe 22 të Kodit Penal.
6. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit E.M. vjeç 39, banues në Tiranë, sepse në pronën e tij, u konstatuan punime ndërtimi, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Nr. 2
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit E.M. vjeç 31, sepse më datë 17.07.2017, në rrugën “Sulejman Delvina”, te nje lokal, dyshohet se ka vjedhur celularin tip “Samsung”, të shtetases M.M. vjeç 30, banuese ne Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.Sh. vjeç 49, banues në Tiranë, sepse në orën 03:00, në rrugën “Emin Duraku”, pranë nje lokali, dyshohet se ka qëlluar disa herë me armë zjarri, duke prishur qetësinë publike. Nenet 278/2 dhe 274 të Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin O.S. vjeç 30, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Adem Kruja”, në dyqanin në pronësi, u konstatua duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit L.T. dhe B.Z. vjeç 30 dhe 42, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Muhamet Gjollesha”, në hapësirë publike, para lokalit të tij, shtetasi L. është konstatuar duke kryer punime ndërtimi pa leje ndërsa shtetasia B. e ka ndihmuar për të kryer punimet e paligjshme, duke i dërguar punëtorë. Nenet 199/a dhe 170/a të Kodit Penal.
5. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.S. vjeç 19, banues në Tiranë, në rrugën “Abdyl Frshëri”, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 1.1 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Neni 283 i Kodit Penal.
6. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.Z., E.G. dhe E.G., vjeç 51, 44 dhe 70, banues në Tiranë. Pasi në rrugën “Preng Bib Doda”, janë konfliktuar me njëri-tjetrin. Nenet 84 dhe 90 të Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Nr. 3
1. Më datë 21.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasin G.S.vjeç 54, banues në Tiranë, sepse vëllai ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.
2. Më datë 21.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasin A.S. vjeç 66, banues në Tiranë, sepse  vëllai ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet u referuan në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.
Komisariati i Policisë Nr. 4
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.G. vjeç 50, banues në Tiranë, sepse në objektin në pronësi bar-kafe është konstatuar duke kryer punime ndërtimi pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.R.vjeç 42, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Ali Baushi”, ka kanosur me fjalë shtetasen N.N. vjeç 32, banuese në Tiranë. Neni 84 i Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen T.M. vjeç 28, banuese në Tiranë , sepse në rrugën e “Dibrës”, fëmija i saj i mitur është konstatuar nga punonjesit prane nje organizate, në gjendje rruge. Neni 124/b i Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit B.R., S.R. dhe L.Sh. vjeç 58, 50 dhe 41, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Sotir Caci”, tek nje pallat,  shtetasi B.R. u konstatua duke kryer punime ndërtimi pa leje, ndërsa shtetasit S.R. e L.Sh. po e ndihmonin për këto punime. Nenet 199/a dhe 199/b të Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Nr. 5
1. Më datë 21.07.2017, gjatë natës, në rrugën “Miqësia”, Kamzë, në mjetin tip “Benz”, me targë KS 07-123-BS, në pronësi të shtetases L.S. vjeç 45, banuese në Kamzë, kanë vjedhur një sasi të konsiderueshme parash. Punohet për identifikimin e kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, shtetasi Sh.B. vjeç 46, banues në Dibër, ka bërë kallëzim se në Kamzë, tek një agjenci e udhëtimeve, ka konstatuar se i kishin humbur nje sasi e konsiderueshme parash. Materialet u referuan në Prokurorinë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.
Komisariati i Policisë Nr. 6
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.R. vjeç 56, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Teodor Keko“, për shkak të detyrës, ka kundërshtuar punonjësin e policisë rrugore. Neni 236 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.S. vjeç 23, sepse në fshatin Damjan, dyshohet se ka vjedhur banesën e shtetasit L.D. vjeç 21, ku ka marre disa sende shtepiake . Punohet për kapjen e tij. Neni 134 i Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit A.Sh. dhe B.B. vjeç 32 dhe 18, banues në Tiranë, sepse në rrugën “Loni Ligori“, kanë goditur me mjete të forta me njëri-tjetrin. Neni 90 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Vorë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetaset N.H. dhe L.D. vjeç 34 dhe 54, banuese në Vorë e Tiranë, sepse në rrugën nacionale Fushë Krujë-Vorë, te nje lokal , kanë goditur fizikisht njëra-tjetrën. Neni 90 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u kap shtetasi në kërkim B.F.vjeç 44, banues në Durrës. Nenet 89 dhe 329 të Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Durrës
1. Më datë 21.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin  e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen I.S.vjeç 47, banuese në Durre, sepse bashkeshorti ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji Nr. 9669 datë 18.12.20106, “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet  familjare”.
2. Më datë 21.07.2017, gjatë natës, në lagjen Nr. 13, janë vjedhur 2 pasqyrat e mjetit tip “Benz”, në pronësi të shtetasit S.S. vjeç 39, banues në Kosovë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134  i  Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasit A.B., A.T. dhe F.L. vjeç 29, 23 dhe 48, banues në Durrës , sepse me një grup personash kanë bllokuar rrugën  në aksin rrugor Plepa-Mbikalimi i Shkozetit, me qëllim për heqjen  e blloqeve të betonit në kryqëzimet e bllokuara. Neni 293 i Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.201, gjatë natës, në lagjen Nr 12, janë vjedhur dyqanet, ushqimor, parukeri dhe i peshkut, në pronësi  të shtetasve S.J., N.K. dhe K.K. , vjeç 64, 40 dhe 22, banues në Durrës, ku janë marre nje shume parash dhe 1 aparat fotografik. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134/2 i Kodit Penal.
5. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin me iniciale S.S, vjeç 16 banues në Durrës, sepse në lagjen Nr.18, ka goditur me mjete të forta shtetasin me iniciale D.P. vjeç 14, banues në Durrës. Neni 89 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Krujë
1. Më datë 21.07.2017,u arrestuan në flagrancë shtetasit P.L.dhe E.M. vjeç 58 dhe 32 , banues në  fshatin Bura e Kurcaj Nikël, sepse në lagjen “Lekas”, u kap duke djegur mbetje plastike,  në një gropë  gëlqereje, dhe gjatë shoqërimit ka kundërshtuar punonjësit e policisë. Neni 201, 199/a dhe 242 e 25 të Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u ekzekutua urdhri i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin F.Sh.vjeç, banues ne Krujë. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Krujë, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest shtëpie”, për veprën penale  “Shpërdorimi i detyrës”.Neni 248 i Kodit Penal.
3. Më datë 21.07.2018, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për shtetasin me iniciale S.P. vjeç 16, banues në Fushë Krujë, sepse në Fushë Krujë, duke drejtuar motoçikletën tip “Yimzimag”,  pa targë, ka goditur nga pas mjetin tip “Ford”, me drejtues A.B. vjeç 37, banues në Tiranë, ku për pasojë është dëmtuar drejtuesi  i motoçikletës  i cili pasi mori mjekim, në spital, u largua për në banesë. Neni 290  i  Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Elbasan
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin S.G. vjeç 53, banues në Elbasan, sepse në banesë, punonjësit e kompanisë OSHEE-së,  kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017,u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin F.P. vjeç 58, banues në Elbasan, sepse në banesë, punonjësit e kompanisë OSHEE-së,  kanë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Gramsh
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin A.Z.vjeç 48, banues në fshatin Ermenj, me detyrë Inspektor pyjesh . Nenet 248 e 300 të Kodit Penal.
2. Më datë 22.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes për shtetasen P.K. vjeç 32, banuese në Gramsh, sepse vëllai ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor  Elbasan. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës ne marrëdhëniet familjare”.
Komisariati i Policisë Korçë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin Xh.P. vjeç 54, banues në Korçë, sepse me anë të telefonit, ka shqetësuar shtetasin L.A. vjeç 49, banues në Korçë. Neni 275 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017,në fshatin Podgorie, në banesën e shtetasit Q.B. vjeç 62, ka rënë zjarr, ku është djegur komplet banesa, e cila ka qenë e pabanuar. Punohet për identifikimin e autorit. Neni 161 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Ersekë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorin e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin J.N.vjeç 27, banues në Leskovik, sepse më datë 19.07.2017, në Leskovik, në lokalin e tij, shtetasit V.K. vjeç 64, i ka vjedhur një amplifikator që përdorej për muzikë në lokal. Neni 134 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Berat
1. Më datë 16.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për  shtetasen Y.D. vjeç 36, banuese në Berat, sepse ka braktisur 2 fëmijët e mitur për të cilën bëri kallëzim ish bashkëshorti J.P. vjeç 44, banues në Berat. Neni 124 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi D.M. vjeç 47,  banues në Berat, sepse lagjen ‘’30 Vjetori’’, ka vjedhur nje shume parash në mjetin e parkuar të shtetasit K.Gj. . Neni 134 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Kuçovë
1. Më datë 21.07.2017,në banesën e shtetases R. G. Vjeç 41,ka rënë zjarr, ku janë djegur orenditë shtëpiake dhe pjesërisht motori i mjetit tip “Benz”. Nga veprimet e kryera rezultoi, se zjarri ka rënë nga bateria e mjetit. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për ngjarje aksidentale.
Komisariati i Policisë Fier
1. Më datë 21.07.2017,u ndalua shtetasit në kërkim E.C. vjeç 32, banues në fshatin  Suk 1. Gjykatës së Shkallës Parë Fier, ka dhënë masë sigurimi “Arrest në burg”, për veprën penale “Sigurimi mjeteve për vjedhje”. Neni 142 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier dhe punohet për kapjen e shtetasit L.P.vjeç 41, banues në Fier,sepse më datë 05.07.2017, në lagjen “1 Maj”, i ka marrë me anë të mashtrimit disa bojëra per lyerje , shtetasit Ë.Y.vjeç 27, banues në Cakran. Neni 143 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Lushnjë
1. Më datë 21.07.2017,u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për shtetasit Z.S., Dh.N. E.S., K.S. dhe L.M. vjeç 36, 41, 36, 28 dhe 31, sepse në lagjen “Karbunarë e Madhe”, u kapën duke ndërtuar pa leje. Nenet 199/a/1 dhe 199/b te Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin me iniciale A.K, vjeç 14, banues ne Peqin, sepse në plazhin Divjakë, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “Volksvagen”. Neni 291 i Kodit Penal.


Komisariati i Policisë Divjakë
1. Më datë 21.07.2017,në Divjakë, është vjedhur motori tip “Dayang”, pa targë, në pronësi të shtetasit R.K. vjeç 54, banues në fshatin Çermë Shkumbin. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Mallakastër
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier dhe punohet për kapjen e shtetasit F.M. vjeç 20, banues në fshatin Kash.Neni 134 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Vlorë
1. Më datë 21.07.2017, ora 02:50, në lagjen “24 Maji”, është djegur pjesërisht, mjeti tip “Audi”,në pronësi të shtetasit D.M. vjeç 29. Nga veprimet e kryera rezultoi, se zjarri ka rënë si pasojë e një shkëndije në rrjetit elektrik. Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim. Neni 151 i Kodit Penal.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin F.D. vjeç 36, banues në Vlorë, sepse ka goditur me grusht  shtetasin M.D. vjeç 61, banues në Vlorë. Neni 89 i Kodit Penal.
3. Më datë 14.07.2017, në fshatin Kuç, janë vjedhur 6 koshere me bletë, në pronësi të shtetasit M.D. vjeç 58, banues në Kuç. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.
4. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasin A.M. vjeç 29, banues në Berat,sepse më datë 14.07.2017, në fshatin Dhërmi, ka zënë forcërisht tokën e shtetasit L.L.vjeç 71, banues në Dhërmi. Neni 200 i Kodit Penal.
5. Më datë 21.07.2017, në lagjen “Qeriba Derri“, në banesë, është gjetur i vetëvarur shtetasi M.K. vjeç 58, banues Vlorë. Nga veprimet e kryera rezulton se vetëvarjen e ka kryer pasi ka qenë në gjendje depresioni. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për vlerësim.
6. Më datë 21.07.2017, në lagjen”Uji Ftohtë”, në vendin e quajtur “Pika e Parë”, Jonufër, është shkatërruar në një vend tubi kryesorë i ujit të pijshëm që furnizon me ujë disa lokale në Radhim. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit . Neni 159 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Sarandë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Sarandë, për shtetasin M.L. vjeç 32, sepse nëbanesën e kunatës ka tentuar për të kryer vepra të turpshme me vajzën e saj te mitur. Neni 108 Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Tepelenë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për shtetasin J.B.vjeç 46, banues në fshatin Veliqot, sepse më datë 18.07.2017 në Veliqot, ka kanosur me fjalë shtetasin  S.Q. vjeç 43, banues në Veliqot. Neni 84 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Përmet
1. Më datë 21.07.2017, u ndalua shtetasi në kërkim L.D. vjeç 32, banues në fshatin Varibop, sepse Gjykata e Rrethit Gjyqësor  Përmet, e  ka dënuar me 20 ditë burg, për veprën penale “Dëmtime të tjera me dashje”. Neni 90 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Lezhë
Asgjësohen 13 bimë narkotike të dyshuara cannabis sattiva
Arrestohet në flagrancë autori i kultivimit të këtyre bimëve narkotike
Gjithashtu arrestohet edhe Kryetari i fshatit ( kushërinj me njëri - tjetrin ) për shpërdorim detyre
Më datë 21.07.2017, në vijim të kontrolleve të vazhdueshme për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike , si dhe në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore , nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë , në fshatin Tale , në Lezhë , është ushtruar kontroll.
Gjatë këtij kontrolli, në një parcelë të mbjellë me misër, janë konstatuar  të kultivuara në mënyrë të çrregullt nëpër parcelë, 13 bimë narkotike me lartësi nga 50-170 cm , të cilat , pas kryerjes së veprime hetimore , u asgjësuan me anë të djegies. 
Parcela ku u konstatuan bimët narkotike, është në pronësi dhe afër banesës së shtetasit,  K.L. 43 vjeç , i cili u arrestua në flagrancë për veprën penale " Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal , i  dyshuar si kultivues i tyre.
Gjithashtu , në lidhje me këtë  rast , u arrestua në flagrancë edhe shtetasi P.L. 57 vjeç , banues në Tale , me detyrë Kryetar i fshatit Tale , për veprën penale "Shpërdorim detyre" parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Materialet proçeduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë , për veprime të mëtejshme.

Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.M. vjeç 37, banues në Kallmet i Madh, sepse në Kallmet, ka kanosur me armë zjarri pistoletë dhe goditur me sende të forta shtetasin B.T. vjeç 26, banues në Kallmet i Madh.Nenet 84 e 90 të Kodit Penal.

1. Më datë 21.07.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasin G.K.vjeç 76, banues në Lezhë, sepse nusja e djalit ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësorë Lezhë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.
2. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin K.S. vjeç 57, banues në Kurbin, sepse në Shëngjin, duke drejtuar mjetin tip “Volksvagen”, nuk i është bindur urdhrit të policisë për të paraqitur dokumentacionin e automjetit dhe është larguar. Neni 242 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Mirditë
1. Më datë 21.07.2017, në fshatin Malaj, është vetëvarur pranë banesës, shtetasi B.Gj. vjeç 32. Punohet për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.
2. Më datë 22.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin N.P.vjeç 42, banues në Mirditë, sepse në Rrëshen, në lokalin e marrë me qera, iu gjetën dhe u sekuestruan 6 makineri lojërash fati, për të cilat nuk kishte dokumentacion për ushtrim aktiviteti. Neni 197 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Shkodër
Vijon puna për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike
Asgjësohen 550 bimë narkotike të dyshuara cannabis sattiva
Më datë 21.07.2017, nga  shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër , në vijim të kontrolleve të vazhdueshme të territorit për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike, në tokë të hapur rishtas, në vendin e quajtur Sipër Bjeshkës së Cumit, poshtë majës së Bigës, në fshatin Gak, Njësia Administrative Shalë, Shkodër, gjatë një kontrolli të ushtruar, u konstatuan të kultivuara 550 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa.
Pas veprimeve hetimore të kryera, këto bimë u asgjësuan me anë të djegies.
Si autor i dyshuar është shtetasi N. T. i shpallur në kërkim dhe më  parë, ku po punohet per percaktimin e vendodhjes dhe kapjen e tij.
Materialet proçeduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal

Komisariati i Policisë Kukës
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kukës, për shtetasin V.Sh.vjeç 51, banues në fshatin Buzmadhe, sepse dyshohet se ka qëlluar në ajër me armë zjarri në oborrin e shtëpisë. Me cilësinë e provës materiale u bllokua pistoleta tip “Bereta”, të cilën e ka me leje. Neni 274 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Tropojë
Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për shtetasin L.Rr. vjeç 47, banues në qytetin e “Bajram Currit”, sepse në “Bajram Curri”, në afërsi të varrezave të qytetit, ka shkatërruar asfaltin  e rrugës, me një gjatësi 7 m. Neni 155 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Dibër
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Diber, për  shtetasin A.K. vjeç 40, banues në fshatin Fushë-Çidhen, sepse më datë 16.07.2017, në qendër të fshatit Fushë-Çidhen, ka goditur me sende të forta, shtetasin V.T. vjeç 64, banues në Fushë-Çidhen. Neni 90 i Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Bulqizë
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për shtetasin J.M. vjeç 34, banues në fshatin Ostren, në Ostren, nuk i është bindur punonjësve të policisë gjatë shoqërimit për në komisariat. Neni 242 Kodit Penal.
Komisariati i Policisë Mat
Vijon puna për parandalimin dhe ndëshkimin ligjor të "Dhunës në familje".
Ushtronin dhunë ndaj bashkëshorteve, në prezencë edhe të femijëve të mitur, arrestohen nga Policia 2 shtetas në Bulqizë e Mat.
Nga Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Bulqizë, u bë ndalimi me inisiativë i shtetasit :
  P. T, 45 vjeç, banues në Bulqizë.
      Ndalimi i tij u bë pasi, në Komisariatin e Policisë Bulqizë, është paraqitur dhe ka bërë kallzim bashkëshortja e tij, se shtetasi i lartë përmendur  ka ushtruar dhunë psikologjike dhe fizike ndaj saj, edhe në prezencë  të fëmijës së tyre të mitur.
Materialet i kaluan Prokurorisë për veprën penale "Dhunë në familje".
___
Nga Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Mat, u arrestua në flagrancë shtetasi :
F. D, 34 vjeç, banues në Burrel.
Arrestimi i tij u bë pasi, ka bërë kallzim bashkëshortja e tij, se në banesën e tyre bashkëshorti i saj ka ushtruar dhunë psikologjike dhe fizike ndaj saj, në prezencë të fëmijëve të mitur, si dhe ka dëmtuar orienditë shtëpiake.
Materialet i kaluan Prokurorisë për veprën penale "Dhunë në familje".
 

V. DEPARTAMENTI PER KUFIRIN DHE MIGRACIONIN

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit Rinas
1. Më datë 21.07.2017, u  arrestua në flagrancë  shtetasi A.H.VJEç 26, banues në Tiranë, sepse në PKK  Rinas, në dalje u konstatua se ka falsifikuar 1 kartë identiteti Italiane. Neni 189/2 i Kodit Penal.
2. Më datë 22.07.2017, në PKK Rinas, u ekstradua dhe ju dorëzua Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, shtetasi në kërkim ndërkombëtar E.Gj.. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar me 3 vjet burg, për veprën penale "Mashtrimi". Neni 143/2 i Kodit Penal.
Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Durrës
1. Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasen S.B.vjeç 30, banuese në Lumbubashi, Kongo. Në PKK Port, Durrës, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale, 1 kartë identiteti franceze e falsifikuar. Neni 189/1 i Kodit Penal.
Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë
1. Më datë 21.07.2017,në PKK Kapshticë, u kap  shtetasi në kërkim E.N.vjeç 41, banues në  Laç. Gjykata Rrethit Gjyqësor Kurbin, ka caktuar masën e sigurise "Arrest në burg", për veprën penale. "Mashtrimi". Neni 143/1 i Kodit Penal.
Drejtoritë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër
1. Më datë 21.07.2017, në SPK Kakavijë, u kap shtetasit në kërkim E.C.vjeç 32, banues në Fier. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale "Sigurimi i mjeteve për vjedhje". Neni 142 i Kodit Penal.
2. Qafë-Thanë
Policia Kufitare godet dy raste të "Prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike".
Sekuestrohen 6 gr lëndë e dyshuar narkotike resin (çokollatë) dhe 4,5 gr Cannabis Sativa.
Arrestohen në flagrancë dy shtetas të huaj, poseduesit e lëndës, si edhe procedohet në gjendje të lirë një shtetase tjetër.
Shërbimet e Policisë Kufitare në Qafë-Thanë, në bashkëpunim me specialistët e Sektorit për Narkotikët dhe Trafiqet në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve :
- P. P. vjeç 35 , banues në Pragë-Çeki.
- C.B. vjeç 50 , banues në Osnabruck-Gjermani.
Si edhe filluan procedimin penal në gjendje të lirë ndaj shtetases :
- T.G, 18 vjeçe, banuese në Pragë-Çeki.
Më datë 21.07.2017, në dalje të Republikës së Shqipërisë, është paraqitur shtetasi çek P.P. i cili udhëtonte me mjetin tip“Skoda”  me pasagjere shtetasen T.G.
Gjithashtu edhe shtetasi gjerman C.B. i cili udhëtonte me mjetin tip “Toyota” . Destinacioni i të tre shtetasve ishte Maqedonia.
Gjatë kontrollit të detajuar që shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me Doganën kanë ushtruar ndaj tyre dhe ndaj mjeteve me të cilat udhëtonin, konkretisht në çantat personale të tyre iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale:
• 2,6 gr lëndë e dyshuar si Cannabis Sativa, shtetasit çek.
• 6 gr lëndë e dyshuar narkotike si resin (çokollatë) dhe 1,9 gr lëndë e dyshuar si Cannabis Sativa, shtetasit gjerman.
Veprimet proceduriale të dy rasteve u kryhen nga Sektori për Narkotikët e Trafikun e Paligjshëm në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë.

Drejtoritë Vendore përKufirin dhe Migracionin Shkodër
1. Më datë 21.07.2017, u  referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër  për shtetasin  L.B.vjeç 24, banues në Fier, sepse gjatë kontrollit iu gjet pasaportë e falsifikuar. Neni 189 i Kodit Penal.

Arkiva

Maj 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3