Policia e Shtetit gjatë Fundjavës 24.07.2017

Policia e Shtetit Stema Policia

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i  88 personave, janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, në gjendje të dehur, pa leje drejtimi  21 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 12 persona për narkotikët.

9 persona në flagrancë për Vjedhje, Dhunë në familje, kanosje

Janë kapur  23 persona në kërkim.
1 person per vepren penale “Kundërshtim i Punonjësit të Policisë”
1 person për veprën penale “Largim i të burgosurit nga vëndi i qëndrimit”
2 persona per vepren penale “Plagosje e lehtë me dashje”
5 persona per vepren penale “Vrasje me paramendim e mbetur në tentativë”
1 person per vepren penale “Shkatërrim i pronës me zjarr”
2 persona per vepren penale “Ndotja e ajrit”
1 person per vepren penale “Shkelja e rregullave të mbrojtes në punë”
1 person per vepren penale “Vrasje nga pakujdesia”
4 persona per vepren penale “Falsifikimi”
5 persona per vepren penale “Shpërdorim Detyre”

Janë sekuestruar  rreth 369 kg lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa, 802 Bimë Cannabis Ativa,  si dhe 1 ton e 185 kilogramë lëndë narkotike Marijuanë në bashkëpunim me Guardia di Finaza.
6 armë zjarri, 30 fishekë, 2 krehëra si dhe 2 arme të ftohta (thike dhe kaçavidë).

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 172 persona.

Gjithashtu gjatë fundjavës  janë finalizuar disa operacione të koduara konkretisht:
1- Fier, Policia e Fierit finalizon me sukses operacionin antidrogë të koduar "Pazari".
Sekuestrohen armë, drogë dhe municione luftarake.
Sekuestrohen 75.5 kg Cannabis Sativa, 1 armë zjarri pistoletë, 2 automjete, 5 aparate telefoni, 1000 euro dhe 100 franga franceze.
Arrestohen në flagrancë 3 prej autorëve të dyshuar, shpallet në kërkim 1 tjetër.

2- Tiranë.Finalizohet operacioni policor i koduar "PAGESA".
Zbardhet tentativa e vrasjes me pagesë kundrejt një shtetasi. Arrestohen në flagrancë 5 shtetas. Sekuestrohet arma e krimit, pistoletë.

3- Kavajë, Finalizohet operacioni policor i koduar “TND”.
Arrestohen në flagrancë tre specialistë të Drejtorisë së Hetimit Tatimor Tiranë për “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”

4- Operacion i perbashket i Policise se Shtetit dhe Guadia di Finanza, kapet gomonen me lëndë narkotike në orët e para të mëngjesit ne Itali.
Si rezultat i operacionit gomonia me lëndë narkotike ra në 'rrjetë' pas bashkëpunimit mes Policisë së Shtetit dhe Guardia di Finanza.
Autoritetet sekuestruan 1 ton e 185 kilogramë lëndë narkotike Marijuanë.
U arrestuan në flagrancë dy skafistët shqiptare.

5- Shkodër, Vijon operacioni antikanabis në të gjithë territorin e Qarkut Shkodër për të parandaluar, evidentuar dhe goditur kultivimin e bimëve narkotike.
Operacioni nga toka dhe ajri, si dhe mbi bazën e informacioneve policore, asgjësohen 361 bimë Cannabis Sativa.
Pas një operacioni të mireorganizuar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Vau Dejës, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative, dhe monitorimit nga ajri, ku gjatë kontrollit të territorit, në vendin e quajtur "Ngjitur dhe siper Perroit te Fosekut", ne fshatin Kroni i Madh, dhe ne vendin e quajtur," Qafa e Erzes", në fshatin Bene, Njësia Administrative Shllak, Vau Dejës u gjetën të kultivuara në një tokë të hapur rishtas në një zonë malore dhe të pyllëzuar, 167 bimë narkotike të llojit Canabis Sativa.

Për sa më sipër ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për 3 hstetas për veprën penale "Moskallzim krimi" parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal.

6- Vlorë. Vijon operacioni masiv antidrogë në territorin e Qarkut Vlorë.
Operacioni nga Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Delta Forcë.
Në operacion u përdorën edhe qentë antidrogë të Policisë.
Gjatë kontrollit të territorit , Policia evidenton 21 thasë të mbushur me bimë narkotike, Cannabis Sattiva, boçe, kërcell e gjethe të thata si dhe mbetje të bimëve narkotike, me peshë totale rreth 210 kilogramë.
Lënda narkotike u gjet e hedhur në ujë të ndenjur në shtratin e Lumit Shushicë.

7- Tiranë. Finalizohet me sukses operacioni "Exchange"
Ndalohen 2 shtetas të shpallur në kërkim.
Sekuestrohet një shumë e konsiderueshme parash, në euro dhe valutë.

8- Dibër. Vijon operacioni "Roja e Gjelbër"
Goditet një rast i "Prerjes së paligjshme të pyjeve".
Sekuestrohen 6  metër kub lëndë drusore dhe automjeti që  transportonte lëndën drusore.

9- Finalizohet me sukses operacioni i koduar "Muzgu"
Sekuestrohen armë, drogë dhe municione luftarake.
Sekuestrohen 3.25 kg Cannabis Sativa,  1 armë zjarri Automatik, 25 fishekë
Arrestohet në flagrancë poseduesi.

Arkiva

Maj 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3