Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 07.04.2017

 DORËZIMI I ARMËVE 1Drejtoria PPSH.1

Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin.
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë pa leje.


DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA

DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për narkotikët
Më datë 05.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.S, vjeç 35, banues në Fushë Krujë, pasi dyshohet se, në rrugën “Teodor Keko”, ju gjet e sekuestrua 1 dozë lëndë narkotike e llojit Kokainë. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.Sh, vjeç 46, banues në Tiranë, përfaqësues ligjor i një kompanie, i arrestuar, pasi dyshohet se në vitin 2012, ka lidhur kontratë për një apartament e dyqan, të cilat ia ka shitur një shtetasi tjetër, duke mashtruar shtetasin L.B, vjeç 40, banues në Tiranë. Nenet 143/2 e 180 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin N.Ç, vjeç 59, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Sami Frashëri”, në një lokal, transmetonte ndeshje sportive, në mënyrë të paligjshme e të pa autorizuar. Nenet 143/b, 170/ a, 149/a e 180 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.P, vjeç 50, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në një lokal, u konstatua transmetimi në mënyrë të paligjshme e të pa autorizuar, i ndeshjeve sportive. Nenet 180, 143/b, 170/a e 149/a të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.I, vjeç 27, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Ferit Xhajko”, në një lokal, u konstatua transmetimi në mënyrë të paligjshme e të pa autorizuar, i ndeshjeve sportive. Me cilësinë e provës materiale u bllokuan 5 aparate transmetuese. Nenet 180, 143/b, 170/a e 149/a të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin L.S, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Ferit Xhajko”, në një lokal, u konstatua transmetimi në mënyrë të paligjshme e të pa autorizuar, i ndeshjeve sportive. Me cilësinë e provës materiale u bllokuan 6 aparate transmetuese. Nenet 180, 143/b, 170/a e 149/a të Kodit Penal.

Seksioni i kërkimit
Më datë 06.04.2017, në ambientet e IEVP Tiranë, u ekzekutua urdhri i Prokurorisë, për shtetasin në kërkim K.D, vjeç 41, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar 10 vjet burg, për veprën penale “Mashtrimi”. Neni 143/2 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin D.T, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 29.03.2017, në rrugën e “Barrikadave”, me mjetit tip “Peugeot”, ka aksidentuar biçiklistin shtetasin F.G, vjeç 64, banues në Tiranë, i cili pas mjekimit në SQU, është larguar pa probleme për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi T.P, vjeç 37, banues në Valias i Ri, pasi, në rrugën “Skënderbe”, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.K, vjeç 53, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në fshatin Ndroq, duke drejtuar me leje drejtimi mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar drejtuesin e ciklomotorit pa targë, shtetasin K.G., vjeç 17, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Neni 290 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit C.T, vjeç 34, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Pandeli Cale”, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, i larguar nga vendi i aksidentit, ka aksidentuar një shtetase të mitur vjeç 3, banuese në Tiranë, e cila pas mjekimit në spital, u largua pa probleme për jetën. Nenet 290 e 273 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni kundër krimeve ndaj personit
Specialistët e Sektorit kundër Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës po punojnë për kapjen e shtetasit: M.S. vjeç 33, banues në Durrës.
Më datë 06.04.2017, rreth orës 21:50, në lagjen Nr.17, Durrës, për motive të dobëta, ka goditur me thikë shtetasen S.V. vjeç 34. Për pasojë, e dëmtuara ndodhet në Spitalin Rajonal Durrës në gjendje të rëndë shëndetësore. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale"Vrasja me paramendim” e mbetur në tentativë dhe” Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”parashikuar në nenet 78, 22 dhe 279 të Kodit Penal.

Seksioni për trafikun e paligjshëm
Specialistët e Seksionit kundër Trafiqeve kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar “Pagesa e fundit ”.
Procedohen penalisht 12 shtetas, nga këta 5 të arrestuar e ndaluar si dhe 7 ndiqen në gjendje të lirë.
Sekuestrohen 3 automjete, aparate celularë, kartëmonedha dhe sende që i përkasin veprës penale.
Specialistët e Seksionit kundër Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës pas një pune hetimore 3-mujore me metoda speciale, kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar, ”Pagesa e fundit ”.
Si rezultat janë arrestuar dhe ndaluar shtetasit:

1• F.M 66 vjeç, banues në Durrës.
2• F.Gj, 28 vjeçe, banuese në Durrës.
3• A.H, 41 vjeçe, banuese në Durrës.
4• L.Ç, 47 vjeçe, banuese në Durrës.
5• L.T 60 vjeç, banues në Durrës, i ndaluar, taksist;
Si dhe janë proceduar në gjendje të lirë shtetasit:
6• R.S. 27 vjeç, banues në Mamurras.
7• Sh.K. 73 vjeç, banues në Durrës, taksist;
8• K.M. 60 vjeç, banues në Durrës.
9• G.H. 67 vjeç, banues në Durrës.
10• P.L. 30 vjeç, banues në Durrës.
11•Sh.A. 27 vjeç, banues në Durrës.
12• K.Sh. 50 vjeç, banues në Durrës.
Mekanizimi i ngjarjes:
Shtetasit e arrestuar, në rolin e ndërmjetësve gjenin klientet, të cilët më pas nëpërmjet dy taksistëve, shtetasve L.T dhe Sh.K. u’a dërgonin në hotele të ndryshme të qytetit të Durrësit, në vendin e quajtur ”Shkëmbi i Kavajës” si edhe në banesat private të personave të mësipërm, kundrejt pagesës 50-100 €.
Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar:
• 3 automjete;
•kartëmonedha;
•aparate celularë;
• sende që i përkasin veprës penale.
Operacioni vijon për kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale:"Shfrytëzim prostitucioni" dhe ”Mbajtje të lokaleve për prostitucion”, parashikuar në nenet 114 dhe 115 të Kodit Penal në ngarkim të shtetasit F.M;
• “Prostitucion”, parashikuar në nenin 113 të Kodit Penal në ngarkim të shtetaseve F.Gj, L.Ç , R.S. , K.M, G.H , P.L, Sh.A dhe K.Sh.
• “Prostitucion” dhe ”Shfrytëzim prostitucioni”parashikuar në nenet 113 dhe 114 të Kodit Penal në ngarkim të shtetases A.H;
• “Moskallëzim krimi” parashikuar në nenin 300 të Kodit Penal në ngarkim të shtetasve L.T dhe Sh.K.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi M.Gj, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi, në lagjen nr. 17/1, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin tip “BMV”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Seksioni për trafikun e paligjshëm
Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Unaza 1”.
Arrestohen në flagrancë 2 shtetase.
Vijojnë hetimet për kapjen e bashkëpunëtorëve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në kuadër të një procedimi penal të ndjekur me metoda speciale të hetimit finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Unaza 1”.
Si rezultat i këtij operacioni të realizuar në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe i një pune të mirëorganizuar nga efektivat e policisë, u ndaluan shtetaset:
B.T, banuese në Elbasan.
Kjo shtetase dyshohet të ketë konsumuar veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni”, “Mbajtje ambientesh për prostitucion” parashikuar nga nenet 114 dhe 115 të Kodit Penal
S.H, banuese në Elbasan.
Kjo shtetase dyshohet të ketë konsumuar veprën penale “Ushtrim Prostitucioni” parashikuar nga neni 113 i Kodit Penal.
Operacioni vijon për kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimatri kriminale.
Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan për veprime të mëtejshme.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasit A.L e V.B, vjeç 26 e 26, banues në Gramsh e Cërrik, pasi dyshohet se, në Cërrik te “Kryqëzimi i Yllit”, shtetasi A.L duke drejtuar me leje drejtimi mjetin tip “Benz”, është përplasur me motokaron e modifikuar, pa targë, e drejtuar pa leje drejtimi nga shtetasin V.B, për pasojë është aksidentuar drejtuesi i motokarros dhe pasagjeri shtetasi E.B, vjeç 25, të cilët ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë
Seksioni për narkotikët
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin D.V, vjeç 35, banues në Korçë, aktualisht vuan dënimin në IEVP Drenovë, pasi dyshohet se, në  ambientet e IEVP-së, iu gjet e sekuestrua 8.6 gr lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin G.F, vjeç 33, banues në Bilisht, Devoll, pasi dyshohet se rreth orës 12:30, në rrugën Korçë-Maliq, te kryqëzimi i fshatit Çiflig, duke drejtuar autobusin tip “Setra”, është përplasur me motorin tip “Kadi”, pa targë, të drejtuar nga shtetasi Dh.B, vjeç 73, banues në Zvirinë, Maliq, për pasojë është aksidentuar shtetasi Dh.B, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin A.S, vjeç 47, banues në Patos, administrator i një SHPSF, pasi dyshohet se nga muaji Shtator 2015 deri në muajin Prill 2016, nuk ka paguar shtetasin A.M, vjeç 50, banues në Vlorë. Nenet 181e 180 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datën 07.03.2017, rreth orës 04:25, në fshatin Libofshë, Fier, shtetasi E.Dh, 35 vjeç, banues në fshatin Agim, Fier, duke drejtuar mjetin, ka dalë nga rruga dhe ka goditur murin rrethues të banesës së shtetasit A.Dh, ku mbeti i dëmtuar drejtuesi i mjetit i cili u transportua me ambulancë në Spitalin e Fierit por sapo ka mbërritur në spital, shtetasi E.Dh ka ndërruar jetë. Në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor dhe po punon për zbardhjen e shkaqeve të kësaj ngjarje. Informacion paraprak.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni për narkotikët
Më datë 05.04.2017, u ndalua shtetasi në kërkim R.P, vjeç 37, banues në Vlorë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, e ka dënuar 4 vjet burg, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”. Neni 284 i Kodit Penal.

Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për shtetasit M.M e M.I, vjeç 63 e 65, banues në Tiranë e Vlorë, pasi shtetasja R.B, vjeç 39, banuese në Vlorë, ka bërë kallëzim se në vitin 2012, me kontratë noteriale i ka dhënë një sasi eurosh shtetasit M.M, për prenotimin e një apartamenti në truallin e tij në lagjen ‘’Ujë i Ftohtë’’ dhe apartamenti nuk i jepet në përdorim, ndërsa shtetasi M.I, nuk ka respektuar pikat e kontratës. Nenet 143 e 248 të Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u arrestua shtetasi O.M, vjeç 29, banues në Vlorë, pasi më datë 05.04.2017, në rrugën Transballkanike, është kapur duke drejtuar pa leje drejtimi, mjetin tip “Ford”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 07.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.G, 27 vjeç, banues në Vlorë, për veprën penale "Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor".
Policia ka bërë arrestimin e tij në lagjen "Rilindja" pasi ky shtetas duke qarkulluar me mjetin tip Benz, pa leje drejtimi përkatës, është përplasur me mjetin tip Volkswagen, me drejtues shtetasin P.E, 23 vjeç, banues në Vlorë, ku për pasojë ka mbetur i dëmtuar ky i fundit dhe ndodhet në Spitalin e Vlorës, në gjendje shëndetësore jashtë rrezikut për jetën.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, pasi rreth orës 17:10, në rrugën Memaliaj–Krahës, afër fshatit Vasjar, shtetasi L.B, vjeç 57, banues në Tepelenë, duke drejtuar mjeti tip “Ford”, ka dalë nga rruga, për pasojë janë aksidentuar me vdekje drejtuesi i mjetit dhe pasagjeri S.S, vjeç 64, banues në Tepelenë, si dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën pasagjeri shtetasi E.S, vjeç 36, banues në Memaliaj.  Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë
Seksioni kundër krimit ekonomik e financiar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasit Gj.N e Gj.G, vjeç 55 e 56, banues në Rrëshen, përgjegjës sektori pyjor e specialist në bashkinë Mirditë, pasi dyshohet se kanë shpërdoruar detyrën, pasi më datë 01.04.2017, në Mërkurth, Mirditë, janë gjetur të prera 40 m³ dru. Neni 248 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, referohen materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin L.D, vjeç 55, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në kryqëzimin e lagjes “Gurra”, në mjetin tip “Ford Focus”, ju gjetën e bllokuan lodra të ndryshme, pa dokumentacion. Neni 180 i Kodit Penal.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për shtetasin N.P vjeç 47, banues në Lezhë, pasi dyshohet se, në rrugën “Shtraus”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar një shtetas të mitur vjeç 6, banues në Lezhë, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për narkotikët
Goditet një rast i kultivimit të bimëve narkotike.
Arrestohen në flagrancë 2 shtetas dhe procedohen në gjendje të lirë 4 të tjerë.
Më datë 06.04.2017 në bazë të Planit të Veprimit të D.V.P Shkodër, nr. 61, datë 30.03.2017, " Për zbulimin, parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike" si dhe kontrolleve të pandërprera në gjithë territorin e Qarkut Shkodër.
Nga shërbimet e Drejtorisë Vendore Policisë, gjatë zbatimit të planit të sipërpërmendur, në ambjentet e banesës së shtetasit P.K, në fshatin Rrenc, Njësia Administrative Gur i Zi, Shkodër, konkretisht është në një miniserë u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 87 kubik të kultivuara në gota plastike dhe kuti polesteroli.
U kryen veprimet hetimore dhe u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:
P.K, 35 vjeç, banues në Rrenc, Njësia Administrative Gur i Zi, Shkodër, (person me precedent kriminal) për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike në bashkëpunim" e parashikuar nga neni 284 e 25, Kodit Penal.
Z.K, 59 vjeç, banues në Rrenc, Njësia Administrative Gur i Zi, Shkodër, për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike ne bashkëpunim" e parashikuar nga neni 284 e 25, Kodit Penal.
Gjithashtu u proceduan penalisht në gjendje të lirë për veprën penale "Moskallëzim Krimi", e parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal për shtetasit:
P.M, 28 vjeç, banues në Shkodër, me detyrë Administrator i Njësisë Administrative Gur i zi, Bashkia Shkodër.
K.M, 52 vjeç, banues në Shkodër, me detyrë Kryeplak i fshatit Rrenc, Njësia Administrative Gur i zi.
R.K, 58 vjeçe, banuese në Rrenc, Njësia Administrative Guri Zi, Shkodër.
M.K, 30 vjeç, banues në Rrenc, Njësia Administrative Guri Zi, Shkodër.
Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër për veprime të metejshme.
Lidhur me këtë rast nga Drejtoria Vendore Shkodër ka filluar ecurinë disiplinore, si dhe do të kryhen veprimet nga SH.Ç.B.A dhe Drejtoria e Standarteve Tiranë, për punonjësit e policisë:
Shef Seksioni për Hetimin e Krimeve, Komisar S.B, për shkelje të lehtë të disiplinës.
Shef i Policimit në Komunitet, Komisar I. H., për shkelje të lehtë të disiplinës.
Referent i SPZ , Nënkomisar E.Sh., për shkelje të rendë të disiplinës.
Specialist për Hetimin e Krimeve Nënkomisar A.H, për shkelje të rendë të disiplinës.
Ndihmës Specialist SPZ në zonën Gur i Zi, Inspektor E.M, i cili u pezullua paraprakisht nga detyra.

Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin F.O, vjeç 57, banues në fshatin Boriç i Madh, Malësi e Madhe, pasi dyshohet se rreth orës 14:00, në aksin rrugor Shkodër-Koplik, te Ura e mbikalimit hekurudhor në Vrakë, duke drejtuar motorin tip “Dayang”, ka goditur autobusin tip “Benz”, me drejtues shtetasin N.P, vjeç 49, banues në fshatin Omaraj, Malësi e Madhe, për pasojë është aksidentuar drejtuesi i motorit, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290/1 i Kodit Penal.

KOMISARIATET E POLICISË (Rrethe Gjyqësore)
Komisariati Policisë Tropojë
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për shtetasin H.B, banues në Tropojë, pasi dyshohet se, ka falsifikuar dokumentet dhe ka mashtruar në Sigurimet Shoqërore, duke përfituar padrejtësisht pension për 10 vjet. Nenet 186 e 145 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tropojë, për shtetasin B.K, banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka falsifikuar dokumentet dhe ka mashtruar në Sigurimet Shoqërore, duke përfituar padrejtësisht pension. Nenet 186 e 145 të Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Në vijim të komunikatës, që bën fjalë për vjedhjen e një telefoni celulari te një qendër tregtare në një dyqan, me menaxher shtetasin S.Q, më datë 05.04.2017, u ndalua me shtetasi në kërkim E.F, vjeç 34, banues në Vlorë. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin A.S, vjeç 21, banues në Kavajë, pasi dyshohet se më datë 05.04.2017, në Sauk, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/1 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetaset M.P e E.R, vjeç 29 e 28, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në kryqëzimin e rrugës së “Elbasanit”, janë konstatuar nga shërbimet sociale, duke shfrytëzuar fëmijët e tyre të mitur, për të lypur. Neni 124/b i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi I.B, vjeç 19, banues në Tiranë, pasi, në rrugën “Agush Gjergjevica”, në mjetin tip “Volkswagen”, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, 3 doza lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, në QSUT, është dërguar i vdekur shtetasi K.K, vjeç 62, banues në fshatin Ibë. Nga veprimet e kryera mendohet se vdekja ka ardhur nga ataku kardiak. Pritet ekspertiza mjeko-ligjore, për përcaktimin e shkakut të vdekjes. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 06.04.2017, në bulevardin “Gjergj Fishta”, te një pallat, kanë vjedhur banesën e shtetasit A.K, vjeç 40, ku kanë marrë 1 lap-top, 1 tablet e një sasi lekësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.M, vjeç 28, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën e “Kosovarëve”, iu gjet e sekuestrua 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit G. A., 24 vjeç, Xh.Sh., 17 vjeç, R.B., 24 vjeç dhe M.M., 24 vjeç, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Dritan Hoxha”, jashtë ambjenteve të pallatit te sportit “Asllan Rusi”, kanë goditur me grusht shtetasit F.S., 22 vjeç dhe E.T., 31 vjeç, banues në Shkodër. Gjatë kontrollit të ushtruar shtetasit R.B., i'u gjet 1 flakadan. Nenet 90, 274 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi A.Gj, vjeç 50, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Irfan Tomini”, ka vjedhur, në gomisterinë e shtetasit G.R, vjeç 29, banues në Tiranë. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 06.04.2017, shtetasja A.M, vjeç 39, banues në Tiranë, ka bërë kallëzim se më datë 29.03.2017, është larguar nga banesa vajza shtetasja E.N, vjeç 16, banuese në Tiranë. Punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 06.04.2017, shtetasi Xh.B, vjeç 57, banues në Tiranë, ka bërë kallëzim se para disa ditësh, është larguar nga banesa vëllai shtetasi D.B, vjeç 53, banues në Tiranë. Punohet për gjetjen e tij. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin B.N, vjeç 50, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 10.03.2017, ka përvetësuar titullin e përmbaruesit privat. Neni 246 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin P.K vjeç 19, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën e ”Durrësit”, iu gjet e sekuestrua me cilësinë e provës materiale, 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, te Kthesa e Kazmës, kanë vjedhur banesën e shtetasit R.D, vjeç 65, ku kanë marrë 1 televizor dhe jorgan e batanije. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin E.S, vjeç 29, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj shtetases D.Ç, vjeç 27. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 06.04.2017, në banesë, shtetasi Sh.K, vjeç 63, nën efektin e alkoolit, ka prerë me xham damarët e dorës, i cili pas mjekimit në spital është larguar në banesë, jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për vlerësim.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit M.A, Xh.A, B.L e R.K, vjeç 20, 41, 22 e 18, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën ‘’Myslym Keta‘’, kanë goditur me sende të forta njëri-tjetrin, ku janë plagosur lehtë shtetasit B.L e R.K. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 5
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe punohet për kapjen e shtetasit A.S, vjeç 20, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në Kamzë, në banesën e shtetasit E.D, vjeç 29, banues në Tiranë, ka vjedhur 2 pajisje e materiale elektrike. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Xh.G, vjeç 24, banues në Tiranë, i dënuar më parë, pasi dyshohet se, në rrugën “Teodor Keko”, me vetëgjyqësi, i ka marrë mjetin tip “Skoda”, shtetasit S.H, vjeç 35, banues në Tiranë. Neni 277 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen A.K, vjeç 35, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se në mënyrë të vazhdueshme, bashkëshorti shtetasi M.K, vjeç 44, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Kavajë
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin Sh.C, banues në fshatin Aganas, pasi dyshohet se, në banesë, u konstatua duke kryer punime, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen B.A, vjeç 49, pasi dyshohet se në mënyrë të përsëritur, ish-bashkëshorti shtetasi Sh.A, vjeç 55, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kavajë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasin I.T, vjeç 52, banues në Kavajë, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 2, ka prerë disa pemë frutore, në banesën e pabanuar të shtetasit B.S, vjeç 63. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua shtetasi Gj.C, 42 vjeç, banues në Mamurras, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”, pasi në aksin rrugor Rrogozhinë-Kavajë, duke drejtuar automjetin tip “Audi”, i ka dhënë mundësinë e largimit pasagjerit të mjetit, shtetasit në kërkim A.P, 48 vjeç, banues në Durrës. Gjithashtu gjatë kontrollit në mjet i'u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 thikë. Punohet për kapjen e shtetasit A.P, i cili është larguar nga mjeti. Nga veprimet e kryera rezultuan se këta shtetas janë autorë të ngjarjes së ndodhur më datë 01.04.2017. Parashikuar nga nenet 134/2, 302 e 279 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, rreth orës 23:37, në parkingun brenda Komisariatit të Policisë Kavajë, ka rënë zjarr në pjesën e përparme, të automjetit tip "Citroen", në pronësi të punonjësit të policisë J.B., ku si pasojë e flakëve është dëmtuar në pjesën e përparme të derës dhe automjeti tip "Mercedes Benz", i parkuar pranë automjetit tip "Citroen", pasi ishte i bllokuar nga ana e Specialistëve të Komisariatit si provë materiale. Shërbimet zjarrfikëse bënë të mundur shuarjen e zjarrit dhe nga veprimet e kryera rezultoi se, shkaku i zjarrit ka qënë aksidental, si pasojë e një masë elektrike, në pjesën e baterisë së automjetit tip "Citroen". Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë për vlerësim.

Komisariati i Policisë Rrogozhinë
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, për shtetasit F.M e B.K, vjeç 59 e 66, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në një fshat turistik, kanë goditur me grusht shtetasit Ë.K e A.K, vjeç 28 e 58, banues në Kavajë. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 06.04.2017, në ambientet e IEVP Tiranë, u ekzekutua Urdhri i Prokurorit, për shtetasin A.Z, vjeç 28, banues në Fier, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Heqja e paligjshme e lirisë”. Neni 110/2 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasen Q.H, vjeç 49, banuese në Durrës, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 15,  është kapur duke ndërtuar një mur rrethues, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Finalizohet me sukses operacioni i koduar”Çelësi”.
Specialistët për Krimet në Komisariatin e Durrësit zbardhin dhe dokumentojnë 8 vjedhje automjetesh.
Ndalohet një shtetas.
Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Durrës, në vijim të punës së tyre për zbardhjen  dhe dokumentimin e plotë të ngjarjeve të ndodhura në territorin e tyre, me qëllim vënien para përgjegjësisë penale të autorëve, pas një pune hetimore disa mujore kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar”Çelësi”.
Është vënë në pranga një shtetas, konkretisht shtetësi N.D.
Specialistët për Hetimin e Krimeve në sajë të veprimeve hetimore të specializuara kanë bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin e 8 vjedhjeve automjetesh, kryesisht të markës ”Mercedez Benz” të dyshuara të kryera nga shtetasi i mësipërm, në lagjet Nr. 14 dhe 17, Durrës, konkretisht:
1. Më datë 09.10.2016, në lagjen Nr.17, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz në pronësi të shtetasit R.K. 43 vjeç , të cilin e kishte parkuar. Në automjet kishte edhe një telefon celular”I-Phone”dhe 90 000 lekë.
2. Më datë 18.10.2016,  në lagjen Nr. 14, Shkozet, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz në pronësi të shtetasit L.K. 57 vjeç, të cilin e kishte parkuar.
3. Më datë 13.12.2016,  në lagjen Nr. 18, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz në pronësi të shtetasit E.L. 39 vjeç, të cilin e kishte parkuar.
4.Më datë 07.01.2017, në lagjen Nr. 16, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz në pronësi të shtetasit Ç.D. 53 vjeç, të cilin e kishte parkuar.
5. Më datë 28.02.2017,  në lagjen Nr.14, Shkozet, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz, në pronësi të shtetasit E.T. 23 vjeç, të cilin e kishte parkuar.
6. Më datë 14.03.2017,  në lagjen Nr.17,  Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz, në pronësi të shtetasit I.D. 32 vjeç , të cilin e kishte parkuar.
7. Më datë 28.03.2017, në lagjen Nr.17,1 Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Benz, në pronësi të shtetasit G.N. 54 vjeç, të cilin e kishte parkuar.
8. Më datë 29.03.2017, në lagjen Nr.17, Durrës, Durrës dyshohet se ka vjedhur automjetin tip Volkswagen KADY, në pronësi të shtetasit A.B, të cilin e kishte parkuar.
Vijon puna për identifkimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.
Për shkak të hetimeve nuk japim më shumë shpjegime për ngjarjen.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale "Vjedhja" në bashkëpunim parashikuar në nenin 134 /2 të Kodit Penal.

Më datë 07.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen N.P, vjeç 50, pasi dyshohet se bashkëshorti Q.P, vjeç 60, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 06.04.2017, në Bubq, ka rënë zjarr në lokalin, pronë e shtetasit A.D, vjeç 55, ku ka dëme materiale. Nga veprimet rezulton, se zjarri ka rënë si pasojë e një shkëndije elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 06.04.2017, rreth orës 14:00, në Maminas, duke punuar, është rrëzuar nga kamioni shtetasi H.I, vjeç 50, banues në Tiranë, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për ngjarje aksidentale.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin T.Sh, vjeç 46, banues në fshatin Karakullak, pasi dyshohet se, u konstatua duke ndërtuar pa leje në banesë. Neni  199/a i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua  në flagrancë shtetasi E.I, vjeç 53, banues në Elbasan, pasi, në bulevardin “Qemal Stafa”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Benz”. Neni 291 i Kodit Penal.

Specialistët për Krimet, në Komisariatin e Policisë Elbasan, bënë ndalimin e shtetasit E.V, 28 vjeç banues në Elbasan. Ndalimi i tij u bë pasi më datë 04.04.2017 në Lagjen “Visarion Xhuvani” dyshohet të ketë vjedhur në një market. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Vjedhja” parashikuar nga neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Peqin
Më datë 06.04.2017, gjatë natës, në fshatin Bishqem, kanë vjedhur një televizor në lokalin e shtetasit  Sh.K, vjeç 42. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin Sh.B, vjeç 30, banues në fshatin Galush, pasi dyshohet se, në Galush, ka goditur me grusht shtetasin A.B,  vjeç 25. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Librazhd
Në vijim të komunikatës që bën fjalë për dhunë ndaj nënës Xh.L, më datë 06.04.2017, u arrestua shtetasi në kërkim E.L, vjeç 36, banues në fshati Bërzeshtë. Neni 130/a/3 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes, për shtetasen B.Ç, vjeç 16, pasi dyshohet se babai L.Ç, vjeç 43, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Gramsh
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin E.M, vjeç 39, banues në Gramsh, pasi dyshohet se, nëpërmjet rrjeteve sociale, për shkak të detyrës, ka kanosur, shtetasen L.D, vjeç 56, banuese në Gramsh. Neni 238 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Maliq
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin A.M, vjeç 48, banues në Korçë, pasi dyshohet se, në fshatin Zëmblak, ka kanosur me fjalë shtetasen Zh.M, vjeç 61. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pogradec
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasit L.T e B.S,  vjeç 55 e 26, banues në Pogradec, pasi dyshohet se më datë 05.04.2017, në lagjen nr. 1, kanë goditur me grusht shtetasin L.K, vjeç 35, banues në fshatin Rrëmenj. Nenet 90 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Ersekë
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit  Gjyqësor Korçë, për shtetasin B.B, vjeç 56, banues në fshatin Taç-Poshtë, pasi dyshohet se,  në Taç, kanë goditur me grusht shtetasin Q.Ç, vjeç 35. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 06.04.2017, u referua materiali në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin N.M, vjeç 73, banues në fshatin Velabisht, pasi dyshohet se në Velabisht, i ka dëmtuar me bagëti 20 rrënjë ullinj, shtetasit Dh.P, vjeç 63, banues në Berat. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi S.T, vjeç 33, banues në Berat, pasi, në lagjen “Çlirim”, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka ngacmuar seksualisht shtetasen M.M, vjeç 52, banuese në Berat. Neni 108/a i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin F.Ç, vjeç 33, banues në Berat, pasi dyshohet se, më datë 02.04.2017, në lagjen “Muzakaj”, ka plagosur lehtë me mjete të forta shtetasin P.T, vjeç 65, banues në Berat. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kuçovë
Më datë 06.04.2017, gjatë natës, në fshatin Perondi, kanë vjedhur banesën e shtetasit J.B, vjeç 81, ku kanë marrë një kazan rakie, disa kg vaj ulliri e një telefon celular. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Skrapar
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin E.Sh, vjeç 40, banues në Çorovodë, pasi dyshohet se, gjatë natës, ka vjedhur në dyqanin ushqimor, paketa me cigare të shtetasit S.M, vjeç 46. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Fier
Më datë 06.04.2017, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasin Sh.Y, vjeç 55, pasi dyshohet se vëllai shtetasi A.Y, vjeç 52, banues në Fier, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tij. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 06.04.2017, rreth orës 13:35, në fshatin Hamil, në kasollen pranë banesës, është gjetur i vetëvarur pa shenja dhune, shtetasi R.H, vjeç 60. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim.

Më datë 06.04.2017, rreth orës 14:40, në lagjen “Sheq i Vogël”, në ambientet e një shkolle profesionale, është gjetur e vdekur pa shenja dhune, shtetasja A.R., 20 vjeçe, banuese në fshatin Sheqisht, Patos, nxënëse në këtë shkollë. Nga veprimet e kryera rezulton, se vdekja ka ardhur nga shkaqe natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Lushnjë
Më datë 06.04.2017, rreth orës 10:40, shtetasi N.J, vjeç 79, banues në Divjakë, në rrugën Gorrenjë-Divjakë, duke lëvizur me biçikletë, është rrëzuar dhe pas mjekimit në spital, u largua pa probleme për jetën. Materialet u referuan në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, për vlerësim.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Lushnjë dhe punohet për kapjen e shtetasit F.V, vjeç 30, banues në Kuçovë, pasi dyshohet se gjatë natës, në plazhin e Divjakës, në ambientet e një hoteli, pronë e shtetasit D.S, vjeç 37, banues në Tiranë, ka vjedhur disa televizorë, pajisje elektronike e materiale të tjera. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 06.04.2017, shtetasi M.S, vjeç 33, banues në Gjorm, kallëzon se më datë 31.03.2017, gjatë natës, në stanin e tij në Çiflik, i kanë vjedhur disa bagëti dhe 2 pajisje. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 04.04.2017, gjatë natës, në fshatin Gorisht, në pusin e naftës, është vjedhur një elektromotor. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, në lagjen “28 Nëntori”, një person i pa identifikuar, ka goditur me mjete të forta shtetasin Gj.S, vjeç 39, banues në fshatin Tragjas. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 90 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Sarandë
Më datë 06.04.2017, u plotësua kërkesë- padia, për lëshimin e Urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme, për shtetasen E.R, vjeç 28, pasi dyshohet se bashkëshorti A.R, vjeç 26, ka ushtruar dhunë të vazhdueshme psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Sarandë. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Kurbin
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasin I.M, vjeç 53, banues në Fushë-Gjorm, i dënuar, pasi dyshohet se nga burgu, nëpërmjet vëllait shtetasit M.M, vjeç 49, banues në Laç, ka kanosur me jetë bashkëshorten e fëmijët, për tu larguar nga shtëpia. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për shtetasit Rr.P e A.P, vjeç 33 e 25, banues në Fushë-Kuqe, pasi dyshohet se në Fushë-Kuqe, për motive pronësie, kanë kanosur shtetasen R.B, vjeç 51. Nenet 84 e 25 të Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, janë konstatuar nga punonjësit e policisë gjatë kontrollit të territorit , në territorin e bashkisë Kurbin, njësia administrative Milot, në fshatin Skuraj, në vendin e quajtur “Zajë”, zonë e pyllëzuar pa pronar, territor i Stacionit Policisë Milot, janë konstatuar të mbira 50 bimë të dyshuar narkotike të llojit Cannabis Sattiva, me lartësi 2-5 cm, nga të cilat 10 bimë u bllokuan me cilësinë e provës materiale për ekspertim. Nga veprimet e kryera rezulton, se kanë mbirë në mënyrë natyrale. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Shkodër
Më datë 06.04.2017, në lagjen “Skënderbe”, shtetasit Z.D, vjeç 64, banues në fshatin Bardhaj, i kanë vjedhur motorin tip “Yinxiang”. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Pukë
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pukë, për shtetasin M.D, vjeç 43, banues në fshatin Qaf Mali, pasi dyshohet se, në Fushë Arrës, ka kanosur me fjalë shtetasin P.L, vjeç 53. Neni 84 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Dibër
Më datë 06.04.2017, gjatë natës, ne fshatin Trepçë, pranë banesës, shtetasit B.T, vjeç 49, i kanë vjedhur disa koshere me bletë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Bulqizë
Më datë 06.04.2017, gjatë natës, në shkollën e fshatit Fushë-Bulqizë, janë vjedhur 2 kompjuterë e printer. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mat
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, për shtetasin N.K, vjeç 72, banues në fshatin Suç, pasi dyshohet se në Klos, te “Ish-Reparti Ushtarak”, ka ndërtuar një mur rrethues, pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat dhe punohet për kapjen  e shtetaseve F.H e L.H, vjeç 58 e 20, banues në fshatin Burgajet, pasi dyshohet se, në Burgajet, për motive pronësie, kanë goditur me sende të forta shtetasin E.H, vjeç 32. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Tiranë
Komisariati i Kufirit&Migracionit Rinas
Më datë 06.04.2017, nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Milano/Itali drejt vendit tonë, i shtetasit: K.D, 41 vjeç, lindur në Pukë.
Shtetasi i mësipërm është shpallur në kërkim pasi me Vendimin Penal nr.1370 datë 23.10.2013 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, është dënuar me 10 vjet burg për veprën penale "Mashtrim me pasoja të rënda", parashikuar nga neni 143/2 i Kodit Penal.
Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:
Shtetasi K.D, ka mashtruar shtetasin Sh.V të cilit i ka marrë një shumë prej 200.000 euro me pretendimin se do ti shiste një truall dhe banesë në Valias të Ri, Tiranë. Pas marrjes së shumës së mësipërme, shtetasi K.D është larguar jashtë shtetit së bashku me familjen e tij.
Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën, u bë i mundur arrestimi i tij në Itali, duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Durrës
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqsor Durrës, për shtetasin O.Q, vjeç 36, banues në Berat, pasi dyshohet se më datë 04.04.2017, në PKK Port, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë
Më datë 06.04.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin H.M, vjeç 57, banues në Kavajë, pasi dyshohet se, në SPKM Kapshticë, ka kaluar kufirin shtetëror në mënyrë të paligjshme. Neni 297 i Kodit Penal.

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë 24- orëve.

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.
Në këtë kontekst, gjatë 24–orëve në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 20 personave.
Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 5 drejtues mjetesh.
Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 10 persona për narkotikët dhe trafiqet e paligjshme.
1 person për krime ndaj personit dhe 1 person për armëmbajtje.
2 persona në kërkim
Është sekuestruar 1 armë e ftohtë.

Gjatë 24-Orëve është finalizuar Operacioni konkretisht :
Finalizohet me sukses Operacioni i koduar “Pagesa e fundit ”.
Janë proceduar penalisht 12 shtetas, nga këta 5 të arrestuar e ndaluar si dhe 7 ndiqen në gjendje të lirë.
Janë sekuestruar 3 automjete, aparate celularë, kartmonedha dhe sende.
Nga Specialistët e Seksionit kundër Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës.

Finalizohet me sukses Operacioni policor i koduar “Unaza 1”.
Janë arrestuar në flagrancë 2 shtetase.
Vijojnë hetimet për kapjen e bashkëpunëtorëve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.
Nga Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar”Çelësi”.
Është ndaluar një shtetas.
Janë zbardhur dhe dokumentuar 8 vjedhje automjetesh.
Nga Specialistët për Krimet në Komisariatin e Durrësit.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 71 persona.
Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Arkiva

Maj 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3