Manëz. Zbatim plan masash në kuadër të Plan-Operacionit "Roja I Gjelbër”

04dr.roja1Manëz. Vijon zbatimi masave në kuadër të Plan-Operacionit "Roja i Gjelbër”

Procedohen penalisht 8 shtetas, ku 4 prej të cilëve me detyrë Inspektorë të Emergjencave Civile dhe Shërbimit të Mjedisit Pyjor.

Sekuestrohen 17 metër sterë dhe 4 metra kub dru.

Efektivet e Stacionit të Policisë Manëz, në zbatim të Plan-Operacionit ”Roja i Gjelbër”, me qëllim evidentimin dhe goditjen e rasteve të prerjes së paligjshme të pyjeve kanë filluar procedimin penal në ngarkim të 8 shtetasve, ku 4 prej të cilëve me detyrë Inspektorë të Emergjencave Civile dhe Shërbimit të Mjedisit Pyjor.

Ka filluar procedimi penal për shtetasit:

•S.D. 55 vjeç, banues në Ishëm , me detyrë Inspektor i Emergjencave Civile;

•R.S. 52 vjeç, banues në Ishëm , me detyrë Inspektor i Emergjencave Civile;

•E.C. 28 vjeç, banues në Durrës, me detyrë Inspektor i Shërbimit të Mjedisit Pyjor;

•A.C. 30 vjeç, banues në Ishëm, me detyrë Inspektor i Shërbimit të Mjedisit Pyjor.

Gjithashtu janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve:

•Z.B. 25 vjeç, banues në Ishëm;

•G.B. 32 vjeç, banues në Ishëm.

Më datë 03.10.2017, gjatë kontrollit të ushtruar në fshatin Rrotull, Ishëm është konstatuar prerje e paligjshme e pyjeve nga dy shtetasit e shpallur në kërkim.

Janë sekuestruar në cilësinë e provave materiale:

• 17 metra sterë dru.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale:

•" Shpërdorimi i detyrës” në ngarkim të shtetasve S.D. R.S. E.C dhe A.C. parashikuar në nenin 248 të Kodit Penal.

•" Prerja e paligjshme e pyjeve” në ngarkim të shtetasve Z.B. dhe G.B. parashikuar në nenin 205 të Kodit Penal.

Gjithashtu ka filuar procedimi penal në ngarkim të shtetasve:

•Gj.Ç. 76 vjeç, banues në Manëz;

•B.Sh. 42 vjeç, banues në Hamallaj.

Më datë 03.10.2017, shtetasit Gj.Ç dhe B.Sh, në fshatin Armathë, Manëz, Durrës janë kapur në flagrancë pasi kishin prerë nga 2 metër kub dru zjarri secili në mënyrë të paligjshme.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale" Prerja e paligjshme e pyjeve” parashikuar në nenin 205 të Kodit Penal.

04dr.roja

04dr.roja2

04dr.roja3

Arkiva

Korrik 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5