Tiranë - Finalizohet operacioni "Shtetësia", arrestohen dy shtetas. 2 Mars 2018

Tiranëdrejtoria-e-policise-tirane

Finalizohet me sukses operacioni "Shtetësia"

Arrestohen dy shtetas për veprën penale "Mashtrimi me pasoja të rënda i kryer në bashkëpunim" dhe "Falsifikimi i dokumenteve i kryer në bashkëpunim".

Nga Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, është bërë i mundur finalizimi me sukses i operacionit “Shtetësia”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

• A. K., 52 vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë për drejtim automjeti pa Leje Drejtimi.

• F.B., 25 vjeçe, lindur në Gjirokastër dhe banuese në Tiranë

Arrestimi i të sipërpërmendurve u bë pasi këta dy shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë mashtruar 25 persona të ndryshëm, të cilëve u kanë marrë në total një shumë prej 40 000 Euro, duke u premtuar se do t'i pajisnin me pasaporta të shtetësisë bullgare.

Në cilësinë e provës materiale, të arrestuarve iu sekuestruan 2 aparate celularë dhe 112 dokumente të ndryshme si: Certifikata personale dhe familjare, fotokopje të kartave të identitetit dhe Pasaporta, fotografi për dokumente, kopje të ekstrakteve të llogarive bankare etj.

Materialet proceduriale në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur, do t'i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën penale “Mashtrimi me pasoja të rënda i kryer në bashkëpunim" dhe "Falsifikimi i dokumenteve i kryer në bashkëpunim", parashikuar nga nenet 143/3 dhe 186/2 e Kodit Penal.

Arkiva

Shtator 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30