Fier - "Pagesa e fundit", goditet grupi kriminal me 16 anëtarë në disa qytete, në fushën e falsifikimit të dokumenteve dhe favorizimit të migracionit të paligjshëm.

Fier - Goditet grupi kriminal me 16 anëtarë në disa qytete, në fushën e falsifikimit të dokumenteve dhe favorizimit të migracionit të paligjshëm.

Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Fier Albert Nushi në konferencë për shtyp (për video klikoni mbi link)Foto 2

Në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”, Drejtoria Vendore e Policisë Fier në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, gjatë ditës së sotme kanë realizuar goditjen e një tjetër grupi kriminal me 16 anëtarë në fushën e falsifikimit dhe favorizimit të emigracionit të paligjshëm.

Mbi bazën e materialeve të referuara nga Strukturat për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, regjistroi procedimin penal në vitin 2017, për veprat penale të "Falsifikimit të dokumenteve", "Falsifikimi i monedhave", "Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave ose i vizave" në ngarkim të disa personave të dyshuar për këto vepra penale.

Pas një hetimi disa mujor të kryer nga strukturat e Task Forcës në Drejtorinë Vendore të Policisë dhe Prokurorisë Fier, nëpërmjet përdorimit të metodave speciale të hetimit, në bashkëpunim dhe me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, u bë i mundur të finalizohet me sukses operacionin policor i koduar "PAGESA E FUNDIT".

Në përfundim të këtij operacioni, i cili u krye në bashkëpunim edhe me Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, Korçë, Vlorë e Berat, si rezultat i masave të shpejta operacionale policore e proceduriale të kryer nga strukturat e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, nën drejtimin DPPSH, duke bashkëpunuar me Prokurorinë e rrethit u bë i mundur arrestimi i shtetasve dhe ekzekutimi i urdhërave të lëshuara nga Gjykata:

- J.H., 42 vjeç, banues në lagjen "29 Nëntori", Fier.

- E.K., 28 vjeç, banues në lagjen "Sheq Madh", Fier.

- Xh.M., 53 vjeç, banues në lagjen "Liri", Fier.

- A.H., 33 vjeç, banues në lagjen "Mbrostar Ura" Fier.

- K.P., 31 vjeç, banues në Lagjen nr. 1, Sarandë.

- E.L., 37 vjeç, banues në Lagjen Nr. 5, Pogradec.

- A.H., 48 vjeç, banues në rrugën e Qelqit, Tiranë.

- B.H., 57 vjeç, banues në Kuçovë, i dënuar më parë për veprën penale të mashtrimit.

Në kuadër të këtij operacioni, po hetohen në gjendje të lirë me masën e sigurimit "Detyrim paraqitje" shtetasit:

- A.H, 62 vjeç, banues në Fier.

- A.N, banues në Fier.

- I.S, 48 vjeç, banues nëTiranë.

- D.S, 32 vjeç banues në Durrës.

- P.B, banues në Fier

- I.G, banues në Fier

Gjithashtu u shpallën në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve:

- S.P, 41 vjeç, banues në Fier.

- V.Gj, 65 vjeç, banues në Korçë.


Shtetasit S.P, J.H., E.K., A.H, Xh.M., A.H. dhe A.N, të gjithë banues në qytetin e Fierit, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, prej vitit 2017, ushtronin aktivitetin kriminal në fushën e falsifikimit të monedhave, falsifikimit të dokumenteve shkollorë, dokumenteve të gjendjes civile, të pasaportave, dokumenteve të emigrimit dhe të qëndrimit në vende të ndryshme të Bashkimit Europian, Kanada, Mbretëri e Bashkuar, Irlandë etj.

Këta shtetas u merrnin porosi për pajisjen me dokumenta të falsifikuar, personave të ndryshëm me banim në Fier, Lushnje, Mallakastër, nga Qarku i Beratit, Korçës, Vlorës, kundrejt pagesave që varionin nga 600 Euro deri 12,000 Paund.

Porositë merreshin për të nxjerrë dokumente shkollore, pasaporta, leje qëndrimi, leje drejtimi, qarkullim të monedhave të falsifikuara, dokumente të falsifikuara për në vende të ndryshme të Bashkimit Europian.

Shtetasi S.P. dhe J.H., pasi i merrnin këto porosi, nëpërmjet shtetasve E.K., dhe A.H, i dërgonin me automjete të ndryshme të transportit të udhëtarëve si furgona, taksi, autobusë për në Tirane te shtetasi A.H., i cili merrej me prodhimin e tyre.

Dy-tre ditë pasi prodhoheshin këto dokumente në Tiranë, shtetasi A.H., i niste në të njëjtën rrugë për në Fier, ku dilnin dhe i prisnin shtetasit E.K., dhe A.H, të cilët sipas porosive të shtetasit S.P. dhe J.H., ua shpërndanin personave që kishin porositur.

Në lidhje me këta shtetas, Gjykata e Shkallës së Parë Fier, në datën 10 mars 2018 ka dhënë masën e sigurimit "Arrest me burg" dhe "Detyrim paraqitje" pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin dyshohet se kanë kryer veprat penale "Falsifikimi i dokumenteve", "Falsifikimi i monedhave", "Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave ose i vizave" të parashikuar nga nenet 186/2, 183/2 dhe 189/2 të Kodit Penal.

Për të gjithë shtetasit e mësipërm ka filluar hetimi pasuror në kuadër të operacionit "Forca e Ligjit".

Po gjatë operacionit janë sekuestruar prova të shumta materiale, të cilat për arsye hetimi nuk i bëjmë me dije.

Në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë po vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të veprimtarisë kriminale të këtij grupi.

Foto 2

Foto 3

foto 4

Foto 1

Arkiva

Shtator 2018
He Ma Me En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30