“Forca e Ligjit” në veprim, goditen disa pjestarë të grupeve kriminale në Nikël të Krujës

kro1
 “Forca e Ligjit” në veprim, goditen disa pjestarë të grupeve kriminale në Nikël të Krujës
 
Pas një hetimi intensiv disa mujor mbi veprimtarinë e grupeve kriminale në Nikël të Krujës, zhvilluar këto hetime në kuader të operacionit “Forca e Ligjit”, si dhe në funksion të hetimeve të ngjarjeve të fundit kriminale të ndodhura, Policia e Shtetit, përkatësisht Drejtoria Vendore e Policisë, Departamenti i Policisë Kriminale në Drejtorinë e Përgjithshme, Forcat speciale RENEA, FNSH, trupat e posaçme operacionale në bashkëpunim me Prokurorinë, kanë arritur të ndalojnë në Nikël të Krujës disa elementë me rrezikshmëri shoqërore të lartë, anëtarë të grupeve kriminale aktive në këtë territor, por edhe më gjerë. 
 

Veprimtaria hetimore disa mujore e Policisë së Shtetit e zhvilluar në këtë kuadër ka konsistuar në përgjimin, ndjekjen dhe gjurmimin e këtyre elementeve kriminal si dhe mbledhjen e të dhënave në rrugë operative me qëllim evidentimin sa më të plotë dhe sa më të qartë të veprimtarisë kriminale të personave të dyshuar për kryerjen e kësaj veprimtarie. 
 
Bazuar në urdhra kontrolli të miratuar me vendim të Gjykatës, Policia e Shtetit ushtroi kontrolle në banesa të përdorura prej personave të dyshuar si anëtarë të grupeve kriminale.   
 
Operacioni nisi sot rreth orës 05:30 të mëngjesit. 
 
Gjatë këtij operacioni u shoqëruan një numër personash dhe u arrestuan 5 shtetas. Ata janë:
 
• L. H. 67 vjeç, banues në fshatin Zezë, Krujë, i dënuar më parë;
• M. H. 27 vjeç, banues në fshatin Zezë, Krujë, i dënuar më parë;
• Y.Ç., 42 vjeç, banues në fshatin Nikel, Krujë, i dënuar më parë;
• S. L., 34 vjeç, banues në fshatin Larushk, Krujë; 
• V. B.,.32 vjeç, banues në Larushk, Krujë.
 
Gjithashtu janë sekuestruar armë, municione, mjet të blinduar, euro, dollarë e lekë si dhe sende të tjera të poseduara në mënyrë të paligjshme. 
 
Konkretisht janë sekuestruar:
 
• 2 armë zjarri pistolete
• 4 armë gjahu e pushke sportive;
• 5 armë të ftohta;
• sasi fishekësh
• 4 palë dylbi
• 1 radio transmetuese;
• 39 000 Euro;
• 1 200 dollarë amerikanë;
• 2 900 000 lekë të reja;
• 8 aparate celularë;
• 1 automjet i blinduar etj.
 
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprat penale "Mbajtja pa leje të armëve të zjarrit dhe municioneve luftarake", "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve të ftohta" dhe "Pastrimi i produkteve të veprës penale" parashikuar në nenet 278/2, 279 dhe 287 të Kodit Penal.
 
Policia e Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë po vijon veprimet përkatëse procedurale për të zbardhur rolin dhe aktivitetin anti-ligjor të të dyshuarve dhe disa personave të tjerë të lidhur me ta.
 
Ne i sigurojmë banorët e Niklës, Krujës dhe gjithë Shqipërisë se do të vazhdojmë të jemi të angazhuar për të garantuar qetësi, rend e siguri për ta duke goditur me ashpërsinë e forcës së ligjit çdo individ të përfshirë në aktivitet kriminal. 
 
Operacioni “Forca e Ligjit” vazhdon.

 
 

Arkiva

Qershor 2019
He Ma Me En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30