Rinas. Policia Kufitare e Rinasit arreston një shtetas për tentativë të kalimit të kufirit me dokumenta të falsifikuara.

Rinasrinas 7.03.2019

Policia Kufitare e Rinasit arreston një shtetas për tentativë të kalimit të kufirit me dokumenta të falsifikuara.

Gjithashtu në bashkëpunim me Sektorin e Antitrafikut në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave u evidentuan dhe u proceduan penalisht edhe dy shtetas të huaj për "Mosdeklarimi në kufii të hollave dhe i sendeve me vlerë.

Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dh goditjen e paligjshmërisë, gjatë përpunimit të dokumentacionit të shtetasëve në dalje nga Republika e Shqipërisë, në kuadër edhe të aplikimit të masave shtesë për parandalimin azilkërkimit kanë bërë arrestimin në flagrancë të shetastit: S.H., 26 vjeç, banues në Vlorë. Arrestimi i tij u bë, pasi gjatë kontrollit fizik policia i gjeti dhe i sekuestroi dy karta identiteti rumune, të cilat dyshohen të falsifikuara. Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme për veprën penale "Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave".

Gjithashtu po në vijim të kontrolleve nga shërbimet e policisë kufitare në bashkëpunim me Sektorin e Antitrafikut në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave në dalje nga Republika e Shqipërisë u evidentuan dy shtetas të huaj të cilët nuk kishin deklaruar shumën e të hollave në kufi.

Në përfundim të veprimeve u procedua penalisht shtetasi turk O.A., 24 vjeç, pasi në PKK Rinas, në dalje, gjatë kontrollit fizik, ju gjetën 14.000 dollarë, të padeklaruara. Si dhe shtetasi sirian F.E., 46 vjeç, pasi në PKK Rinas, në dalje, gjatë kontrollit fizik, ju gjetën 12 300 dollarë, të padeklaruara.

Shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me autoritetet doganore do vijojnë kontrollet e shtuara me qëllim parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Arkiva

Korrik 2019
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4