Informacion mbi ngjarjet, arrestimet, ndalimet dhe procedimet në 24 orët e fundit 20.02.2017

Dorëzimi i armëve. 1Drejtoria PPSH.1
Vijon masivisht dorëzimi vullnetar i armëve në të gjithë vendin                                         
Dorëzohen dhjetëra armë e municione.
Paralelisht me dorëzimin e armëve ka vijuar gjithashtu trokitja derë me derë nga Specialistët e Policisë së Zonave për të ndërgjegjësuar banorët për domosdoshmërinë e dorëzimit të armëve që mbajnë pa leje.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR HETIMIN E KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE KRIMET E RËNDA
DREJTORITË VENDORE TË POLICISË

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë
Seksioni për krimin ekonomik e financiar
Më datë 19.02.2017, u ndalua shtetasi në kërkim, Sh.B, vjeç 54, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Mashtrimi”. Neni 143/2 i Kodit Penal.

Komisariati Rajonal i Policisë Rrugore
Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi L.K, vjeç 30, banues në Tiranë, pasi më datë 18.02.2017, në bulevardin “Zhan D’ark”, duke drejtuar mjetin tip “BMV”, ka aksidentuar shtetasen P.Sh, vjeç 62, banuese në Tiranë, e cila ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi F.A, vjeç 45, banues në Kavajë, pasi, tek “Shkëmbi i Kavajas”, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin tip “Volkswagen”. Neni 291 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi N.H, vjeç 58, banues në Cërrik, pasi, në fshatin Shtermen, duke drejtuar mjetin tip “Ford”, është përplasur me mjetin tip “Volkswagen”, me drejtues shtetasin S.H, vjeç 24, banues në fshatin Thanë, për pasojë është aksidentuar me vdekje, shtetësia K.H, vjeç 20, banuese në fshatin Thanë dhe ndodhen në spital nën kujdesin e mjekëve dy drejtuesit e mjeteve e pasagjerët, A.H e L.U, vjeç 52 e 62, banues në Cërrik. Neni 290 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier
Seksioni për narkotikët
 Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "MBROSTARI".
Sekuestrohen 8 kg lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sattiva.
Arrestohet në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike.

Nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Fier, u bë i mundur finalizimi i operacionit të koduar “MBROSTARI”, ku si rezultat i të cilit u arrestua në flagrancë shtetasi A.M, 40 vjeç, banues në fshatin Mbrostar Ura, Fier.
Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në banesën e tij në Mbrostar Ura, i'u gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 8 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" parashikuar nga Neni 283/1 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më date 19.02.2017, u arrestua shtetasi F.R, vjeç 29, banues në Vlorë, pasi më datë 18.02.2017, në  lagjen ‘’Partizani’’, duke drejtuar motorin tip “Vespa”, ka humbur kontrollin, për pasojë është dëmtuar e ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Nenet 290, 291 e 273 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër
Seksioni për narkotikët
Më datë 20.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi S.Q, vjeç 22, banues në Vlorë, pasi më datë 19.02.2017, në P.K.K. Kakavije, në autobusin e një linje, në çantën e tij iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale 302.6 gr. lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër
Seksioni për krimet ndaj jetës
Në vijim të komunikatës datë 18.02.2017, që bënë fjalë per tentativën e vrasjes të shtetases F.M, më datë 19.02.2017, u ndalua shtetasi Sh.Xh, vjeç 25, banues në Shkodër. Nenet 78, 25, 22 e 278 të Kodit Penal.      
     
Seksioni i hetimit të ngjarjeve në qarkullimin dhe AIS
Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.B, vjeç 28, banues në fshatin Pulaj, pasi, në këtë fshat, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi motorin tip “Yamaha”. Neni 291 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në  Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin M.D, vjeç 80,  banues në fshatin Kuç, pasi dyshohet se rreth orës 11:00, te “Ura e Kirit”, duke drejtuar motorin tip “Lonxia”, është përplasur me motorin tip ”Yamaha”, që drejtohej nga  shtetasi H.Y, vjeç 50, banues në fshatin Guri Zi, për pasojë është aksidentuar shtetasi M.D, i cili ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Neni 290/1 i Kodit Penal.

Më datë 20.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi V.Sh dhe u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin Ç.Gj, vjeç 31 e 33, banues në fshatin Grudë e Re dhe Shkodër, pasi dyshohet se më datë 19.02.2017, në rrugën Shkodër –Guri Zi , shtetasi V.Sh, duke  drejtuar nën efektin e alkoolit, mjetin tip “Benz”, është përplasur me motorin tip “Lonçin” të drejtuar pa leje drejtimi nga shtetasi Ç.GJ, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën.  Nenet 290 e 291 të Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës
Seksioni për narkotikët
Finalizohet me sukses një tjetër operacion anti-drogë i koduar "Prita".
Sekuestrohen rreth 23 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Arrestohen në flagrancë 4 shtetas.
Më datë 19.02.2017, specialistët për Narkotikët, në Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës, në vijim të punës për goditjen e trafikimit të lëndëve narkotike dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, finalizuan me sukses operacionin anti-drogë të koduar “Prita”,  ku u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve A.K, 31 vjeç  banues në fshatin Gurë, Dibër, R.L, 39  vjeç, banues në Rrushkull, Durrës, P.E, 45 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër, K.E, 16 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi, në fshatin Bicaj- Kukës, janë kapur në flagrancë me një sasi rreth 23 kg lëndë e dyshuar narkotike, të cilën po e transportonin në mjetin tip “Furgon”.
Në cilësinë e provës materiale sekuestruan 23 kg lëndë e dyshuar narkotike e dyshuar si Cannabis Sattiva – si dhe automjeti tip “Furgon”.
Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale “Prodhim dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni 283/2, i Kodit Penal.


DREJTORIA E PERGJITHSHME PËR SIGURINË PUBLIKE

KOMISARIATET E POLICISË

Komisariati i Policisë Nr. 1
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasen E.Sh, vjeç 31, banuese në Elbasan, pasi dyshohet se, në një qendër tregtare, në një dyqan, ka vjedhur disa veshje. Neni 134 i Kodit Penal.
 
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin S.Sh, vjeç 75, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në banesë, u kap duke kryer punime pa leje. Neni 199/a i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, gjatë natës, në rrugën “Shkëlqim Fusha”, në mjetin ambulancë tip “Benz”, të një qendre vullnetare dhe në përdorim nga shtetasi G.Th, vjeç 51, banues në Tiranë, kanë vjedhur dy aparatura. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit E.Gj e A.L, vjeç 29 e 24, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, pranë Piramidës, kanë goditur me grusht, shtetasin E.C, vjeç 31, banues në Tiranë. Nenet 89 e 25 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 2
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin G.Gj, vjeç 38, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në rrugën “Myslym Shyri”, i ka thyer xhamin e mjetit tip “Smart”, shtetases L.C, vjeç 46, banuese në Tiranë. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, në rrugën “Vëllezërit Manastirliu”, kanë vjedhur dyqanin e shtetasit N.F, vjeç 48, banues në Tiranë, ku kanë marrë veshje të ndryshme. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin H.N, vjeç 22, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, nga kontrolli fizik ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi K.T, vjeç 67, banues në Tiranë, pasi në banesë ka ushtruar dhunë psikologjike dhe fizike ndaj bashkëshortes, F.T, vjeç 63. Neni 130/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 3
Më datë 19.01.2017, në rrugën “Kastriotët”, te një pallat, është dëmtuar dera e banesës të shtetases F.O, vjeç 50, banuese në Tiranë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë për vlerësim, për shtetasin e mitur I.SH, vjeç 13, banues në Tiranë, pasi dyshohet se më datë 18.02.2017, në rrugën e ”Kavajës”, tek një lokal ka marrë disa produkte ushqimore.

Komisariati i Policisë Nr. 4
Më datë 19.02.2017, rreth orës 12:00, në spital, ka vdekur shtetasi i dënuar, N.A, vjeç 78, banues në Peshkopi, i cili vuante dënimin në I.E.V.P, Krujë. Nga veprimet e kryera rezultoi se shkak i vdekjes ka qenë ataku kardiak. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetaset A.S, E.P, O.S, R.L, F.M dhe S.M, vjeç 26, 27, 25, 27, 41 dhe 20, banuese në Tiranë, pasi dyshohet se, në rrugën “Niko Avrami, kanë kanosur me anë të telefonit dhe kanë goditur me sende të forta shtetaset E.P e A.S, vjeç 27 dhe 27, banuese në Tiranë. Nenet 90, 25 e 275 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Nr. 6
Në vijim të komunikatës, që bënë fjalë për vjedhjen e një çante në mjetin tip “Benz”, të shtetasit Q.B, më datë 19.02.2017, u ndalua shtetasi F.V, vjeç 22, banues në Tiranë. Neni 134/2 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin H.Sh, vjeç 25, banues në fshatin Fshat Kukës, pasi dyshohet se në rrugën “3 Dëshmorët”, ka shembur një mur, duke dëmtuar mjetin tip “Ford”, të shtetasit K.L, vjeç 33, banues në Tiranë. Neni 150 i Kodit Penal.

Më datë 20.02.2017, rreth orës 02:30, në Unazë e Re, në rrugën “Teodor Keko”, një mjet tip “Porche”, nuk i ka ndaluar punonjësve të policisë dhe më pas mjeti u gjet i braktisur tek një qendër tregtare. Punohet për identifikimin e pronarit të mjetit dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Informacion paraprak.

Komisariati i Policisë Vorë
Më datë 19.02.2017, shtetasi M.Sh, vjeç 41, banues në Durrës, kallëzon se më datë 09.02.2017, në një qendër tregtare, në parkim, i kanë vjedhur një karrocë fëmijësh. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin R.Rr, vjeç 53, banues në Tiranë, pasi dyshohet se, në fshatin Gjokaj, në magazinë kryente punime pa leje. Punohet për shoqërimin e tij. Neni 199/a i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Kavajë
Më datë 19.02.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen H.B, vjeç 48, pasi dyshohet se bashkëshorti G.B, vjeç 53, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kavajë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Më datë 19.02.2017, gjatë natës, në lagjen Nr. 2, kanë vjedhur banesat e shtetaseve L.L e V.P, ku kanë marrë 1 televizor plazma dhe 2 pompa uji. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Durrës
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për shtetasin A.G, vjeç 43, banues në fshatin Rrashbull, pasi dyshohet se, në lagjen nr. 1, ka kanosur me fjalë shtetasin V.Dh, vjeç 70, banues në Durrës. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, rreth orës 15:30, në lagjen Nr. 8, në banesë ka vdekur shtetasi E.T, vjeç 36. Nga veprimet e kryera nuk u konstatuan shenja dhune. Punohet për përcaktimin e shkakut të vdekjes. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës.

Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi E.B, vjeç 25, banues në Durrës, pasi, më datë 19.02.2017, është konfliktuar për motive të dobëta me vëllain e tij, shtetasin A.B 23 vjeç, banues në Durrës, duke e plagosur me mjet prerës, thikë në shpatull. Nenet 89 e 130/a të Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u ndalua shtetasi në kërkim R.T, vjeç 42, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Vjedhja”. Neni 134/1 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Krujë
Më datë 19.02.2017, gjatë natës në Fushë Krujë, kanë vjedhur me thyerje repartin e saldimit të shtetasit N.P, vjeç 53, ku kanë marrë disa vegla pune. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Shijak
Më datë 19.02.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen O.T, vjeç 29, pasi dyshohet se bashkëshorti H.T, vjeç 37, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës. Ligji nr. 9669, datë 18.12.2006, ”Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Elbasan
Më datë 19.02.2017, gjatë natës, në lagjen “Emin Matraxhiu”, është vjedhur me thyerje magazina e shtetasit K.Gj, vjeç 59, ku kanë marrë disa vegla pune, një motor tip “Lifan” dhe dy biçikleta. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u arrestua në flagrancë shtetasi R.D, vjeç 23, banues në fshatin Linas, pasi, në fshatin Gostimë, ka tentuar të vjedh në banesën e shtetasit F.P, vjeç 57. Nga veprimet e kryera dyshohet se është autor i një vjedhje tjetër. Nenet 134 e 22 të Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, për shtetasin A.L, vjeç 17, banues në Elbasan, pasi dyshohet se, në banesë ju gjetën e sekuestruan 3 doza lëndë narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Punohet për kapjen e tij. Neni  283 i Kodit Penal.
 
Më datë 19.02.2017, u ndalua shtetasi në kërkim E.U, vjeç 30, banues në Elbasan, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar me 8 muaj burg për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit” dhe “Kanosja”. Nenet  278/3 e 84 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Ersekë
Më datë 19.02.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen A.Sh, vjeç 20, banuese në Ersekë, pasi dyshohet se bashkëshorti Gj.Sh, vjeç 29, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006 “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

Komisariati i Policisë Berat
Më datë 19.02.2017, gjatë natës, në fshatin Lapardha, është vjedhur me thyerje dyqani i shtetasit R.Ç, vjeç 37, ku kanë marrë disa paketa cigare. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 20.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për shtetasin I.B, vjeç 53, banues në Berat, pasi dyshohet se më datë 19.02.2017, në lagjen ‘’Jani Vruho’’, kishte vënë në dispozicion lokalin për lojëra të pa lejuara. Me cilësinë e provës materiale u sekuestrua një tavolinë pokeri pa leje. Nenet 197 e 198 të Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Mallakastër
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin R.Br, vjeç 27, banues në fshatin Kalenjë, pasi dyshohet se, në qytet, ka kanosur shtetasin G.M,  vjeç 40, banues në Ballsh. Neni 84 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë  e Rrethit Gjyqësor Fier, për shtetasin S.K, vjeç 36, banues në fshatin Usojë, pasi dyshohet se, në këtë fshat ka dhunuar banesën e shtetases, Q.K, vjeç 52. Neni 112 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Vlorë
Më datë 19.02.2017, shtetasi L.R, vjeç 22, banues në Vlorë, roje në pikën e një karburanti, kallëzon se më datë 18.02.2017, rreth orës 03:30, në lagjen “Isa Boletini”, nga pakujdesia e tij, një person i ka vjedhur 8.000 lekë. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

Më datë 20.02.2017, rreth orës 02:25, në rrugën "Transballkanike" pranë lagjes "Kushtrimi", në një karburant kanë shkuar dy persona me kapuç në kokë (jo maska, por kapuç që mbështjell kokën) ku dyshohet se kishin nje  arme zjarri të dyshuar Pistoletë (pa qëlluar), u kanë marrë dy punonjësve që ndodheshin në këtë karburant një sasi parash prej rreth 15000 lekë dhe janë larguar me shpejtësi.

Më datë datë 20.02.2017, rreth orës 03:45, në lagjen "Pavarësia 3", pranë rrugës së Çipajve, në një karburant, kanë shkuar dy persona me kapuç në kokë (jo maska), ku dyshohet me arme zjarri Pistoletë, i kanë marrë punonjësit të këtij karburanti rreth 5500 lekë dhe më pas janë larguar me shpejtësi.
Dyshohet se për të dy ngjarjet e ndodhura, mund të jenë përfshirë të njëjtët persona.
Po punohet për sqarimin dhe dokumentimin e plotë të ngjarjeve si dhe për zbulimin dhe kapjen e autorëve.

Komisariati i Policisë Delvinë
Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për shtetasin M.K, vjeç 61, banues në fshatin Kakodhiq, pasi dyshohet se, në këtë fshat, ka goditur me mjete të forta, shtetasin, Dh.K, vjeç 69. Neni 89 i Kodit Penal.

Komisariati i Policisë Lezhë
Më datë 19.02.2017, në banesë, në kushte depresioni është vetëhelmuar me pesticide, shtetasi E.T, vjeç 20, i cili pasi ka marrë ndihmën në spital është larguar në banesë. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për vlerësim.

Komisariati i Policisë Shkodër
Me datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.R, vjeç 55, banues në Shkodër, pasi dyshohet se, në banesë, nga punonjësit e OSHEE-së, u konstatuar lidhje e paligjshme e energjisë elektrike. Neni 137 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasin A.G, vjeç 27, banues në fshati Shtoj Ri, pasi dyshohet se, në këtë fshat, duke drejtuar mjetin tip “Opel”, ka dalë nga rruga, për pasojë është dëmtuar drejtuesi dhe pasagjerët G.M e B.M, vjeç 41 e 46, të cilët pasi kanë marrë mjekim në spital janë  larguar në banesa.  Neni 290/1 i Kodit Penal.

Më datë 19.02.2017, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhërit të mbrojtjes së menjëhershme për shtetasen A.H, vjeç 26, pasi dyshohet se bashkëshorti Sh.H, vjeç 38, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. Materialet i kaluan Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Ligji Nr. 9669, datë 18.12.2006. “Për masa ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare.

Komisariati i Policisë Vau Dejës
Më datë 19.02.2017, në fshatin Rranxa është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit Gj.M, vjeç 68, ku kanë marrë dy bizhuteri dhe një armë gjahu, me leje. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Neni 134 i Kodit Penal.

DREJTORIA E PERGJITHSHME PER KUFIRIN&MIGRACIONIN

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Korçë
Më datë 20.02. 2016, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, për shtetasin M.A, vjeç 36, banues në Tiranë, pasi dyshohet se në P.K.K Kapshticë, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale një pasaportë e falsifikuar. Neni 190 i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Gjirokastër
Më datë 19.02.2017, rreth orës 11:10, në Gjirokastër, në vendin e quajtur “Mulliri”, u kapën 6 shtetas sirianë, emigrantë të paligjshëm. Pas verifikimit dhe intervistimit, shtetasit u proceduan me urdhra largimi vullnetar.

Më datë 19.02.2017, në P.K.K Kakavije, u kap në flagrancë shtetasi S.Q, vjeç 22, banues në Vlorë, pasagjer në autobusin e linje, pasi në çantën e tij, ju gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 302.6 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sattiva. Neni 283/a i Kodit Penal.

Drejtoritë Vendore për Kufirin&Migracionin Kukës
Më datë 19.02.2017, në P.K.K, Morinë, u kap shtetasi në kërkim Sh.B, vjeç 52, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg" për veprën penale "Mashtrimi në kredi". Neni 143/2 i Kodit Penal.   

Përmbledhje e rezultateve të arritura të punës të Strukturave të Policisë gjatë fundjavës.  

Policia e Shtetit në të gjithë vendin vijon zbatimin e masave të përcaktuara në  Planin e masave, për “Rritjen e parametrave të sigurisë”, mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”.

Në këtë kontekst, gjatë fundjavës në të gjithë vendin kanë funksionuar pika kontrolli dhe të lëvizshme, ku është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i 61 personave, dhe është sekuestruar lëndë narkotike.

Nga Policia Rrugore në të gjithë vendin duke përdorur Dragerat dhe Radarët janë arrestuar në flagrancë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi 17 drejtues mjetesh.

Nga kontrollet e kryera nga strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë janë arrestuar 12 persona për narkotikët.

14 persona në flagrancë për vjedhje, dhunë në familje, kundërshtim të punonjësit të policisë dhe moskallëzim krimi.
1 person për krime ndaj jetës dhe 1 person për kanosje.
Janë kapur 16 persona në kërkim.

Janë sekuestruar rreth 51 kg lëndë e dyshuar Cannabis Sattiva.

Po gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifìkim 85 persona.

Gjatë 48-orëve janë finalizuar Operacionet konkretisht :
Finalizohet me sukses operacioni  i koduar "BROWN COFFE".
Operacioni është zhvilluar nga Drejtoria për hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Policinë e Shtetit në bashkëpunim me Drejtoritë Vendore të Policisë Tiranë dhe Korçë.
Janë sekuestruar 3 ton e 310 kg kafe dhe 400 kg kikirik të dyshuara kontrabandë.
Janë arrestuar në flagrancë dy shtetas.
Vazhdojnë hetimet për dokumentimin e plotë.

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "Porosia e fundit ".
Janë sekuestruar 10 doza lëndë narkotike e dyshuar me atë të llojit "Kokainë",
 50.000 lekë, 14 aparate celularësh dhe 2 automjete.
 Janë arrestuar në flagrancë dy shtetas.
Nga Specialistët e Sektorit Kundër Narkotikëve, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan.

Finalizohet me sukses një tjetër Operacion anti-drogë i koduar "Prita".
Janë sekuestruar rreth 23 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva.
Janë arrestuar në flagrancë 4 shtetas.
Nga Specialistët për Narkotikët, në Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës.

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "MBROSTARI".
Janë sekuestruar 8 kg lëndë e dyshuar narkotike Cannabis Sattiva.
Është arrestuar në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike.
Nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Fier.

Edhe në ditët në vijim do vijojë puna e Policisë së Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë në vend.

Policia e Shtetit:Gjatë 12 orëve të fundit finalizohen 2 operacione antidrogë në Kukës dhe në Fier.

Policia e Shtetit:Gjatë 12 orëve të fundit finalizohen 2 operacione antidrogë në Kukës dhe në Fier.(per video kliko mbi link)20op.antidroge

Sekuestrohen 31 kg lëndë narkotike e llojit e dyshuar Cannabis Sativa, 5 persona në pranga.

Operacioni i parë i koduar "Prita" është zhvilluar në Kukës. Gjatë operacionit janë sekuestruar 23 kg Cannabis Sativa dhe janë arrestuar 4 shtetas konkretisht:

A.K, 31 vjeç  banues në fshatin Gurë, Dibër.

R.L, 39  vjeç, banues në Rrushkull, Durrës.

P. E, 45 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër.

K.E., 16 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër.

Operacioni i dytë i koduar "Mbrostari" është zhvilluar në Mbrostar, Fier.

Gjatë operacionit janë sekuestruar 8 kg Cannabis Sativa dhe është arrestuar shtetasi
-A.M, 40 vjeç, banues në fshatin Mbrostar Ura, Fier.

Konkretisht:

Kukës

Finalizohet me sukses një tjetër operacion antidrogë i koduar "Prita".

Sekuestrohen rreth 23 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sativa.

Arrestohen në flagrancë 4 shtetas.

Më datë 19.02.2017, Specialistët për Narkotikët, në Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës, në vijim të punës për goditjen e trafikimit të lëndëve narkotike dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, finalizuan me sukses operacionin antidrogë të koduar “Prita”,  ku u  bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

A.K, 31 vjeç  banues në fshatin Gurë, Dibër.

R.L, 39  vjeç, banues në Rrushkull, Durrës.

P.E, 45 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër.

K.E., 16 vjeç, banues në Zall-Reç, Dibër.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi, në fshatin Bicaj- Kukës, janë kapur në flagrancë  me një sasi rreth 23 kg lëndë narkotike, të cilën po e transportonin në mjetin tip “Furgon”

Në cilësinë e provës materiale sekuestruan :

- 23 kg lëndë narkotike e dyshuar si Cannabis Sativa  si dhe  automjeti tip “Furgon”

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale “Prodhim dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni 283/2, i Kodit Penal.
____

Fier

Finalizohet me sukses Operacioni i koduar "MBROSTARI".

Sekuestrohen 8 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa.
Arrestohet në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike.

Nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Fier, u bë i mundur finalizimi i operacionit të koduar “MBROSTARI”, ku si rezultat i të cilit u arrestua në flagrancë shtetasi:

-A.M, 40 vjeç, banues në fshatin Mbrostar Ura, Fier.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në banesën e tij në Mbrostar Ura, iu gjet e bllokua në cilësinë e provës materiale 8 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sativa.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" parashikuar nga Neni 283/1 i Kodit Penal.

20op.antidroge2

20op.antidroge3

20op.antidroge4

Arkiva

Shkurt 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...