Ceremoni përkujtimore në kuadër të 5 Majit ”Ditës së Dëshmorëve të Atdheut”.5.05.2017

Ceremoni përkujtimore në kuadër të 5 Majit ”Ditës së Dëshmorëve të Atdheut”. (për video klikoni mbi link)foto5maji17.1

Më datë 05.05.2017 në ambientet e Akademisë së Sigurisë, para memorialit të Dëshmorëve të Policisë, është zhvilluar ceremonia përkujtimore në kuadër të Ditës së Dëshmorëve të Atdheut, për të nderuar Punonjësit e Policisë të rënë në krye të detyrës.

Në këtë ceremoni ishin pjesëmarrës, familjarë të punonjësve të Policisë të rënë në krye të detyrës si dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve përkatëse, përfaqësues të lartë të Ministrisë së Punëve të Brendëshme dhe të Policisë së Shtetit.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Haki Çako ka shprehur mirënjohjen dhe nderimin më të thellë për të gjithë ata punonjës Policie, të cilët dhanë jetën e tyre në krye të detyrës.
“Përkujtimi i sakrificës së tyre është njëkohësisht vlerësim dhe mirënjohje për misionin dhe idealin e tyre, për të cilin ata ishin betuar se do t'i shërbenin, por është edhe lartësim i kurajos, guximit dhe vendosmërisë së treguar, për të luftuar deri në fund dhe pa kompromis me krimin.

Sot ata janë shembuj frymëzimi dhe motivimi për të gjithë ne, pasi sakrifikuan gjënë më të shtrenjtë, jetën e tyre, për ta bërë këtë vend më të sigurt për të jetuar dhe punuar.
Ne e dimë se obligimi dhe përkushtimi ynë duhet të jetë për të kryer dhe për të përmbushur misionin tonë, misionin për të cilin ata u sakrifikuan, për të vazhduar realizimin e aspiratave së tyre, për një shtet ku të mbizotërojë ligji dhe ku ofrohet rend e siguri për të gjithë.

Vlerësimi më i madh ndaj sakrificës së tyre është kujdesi dhe trajtimi i veçantë që Qeveria, Ministria e Punëve të Brendëshme dhe Policia e Shtetit tregon ndaj familjarëve të dëshmorëve të Policisë, ndaj jush, ku përveç përmirësimit të bërë në Ligjin e Policisë së Shtetit në lidhje me trajtimin financiar e punësimin tuaj, një kujdes i veçantë është treguar për edukimin e fëmijëve tuaj, duke ofruar bursa të plota studimi por edhe kuota të veçanta pranimi për vazhdimin e studimeve pranë Akademisë së Sigurisë.

Duke qenë këtu para jush sot, kam nderin e veçantë t’ju përcjell mbështetjen dhe vlerësimin e të gjithë punonjësve të Policisë, si dhe tu sigurojë se asnjëherë vëmendja dhe kujdesi jonë ndaj jush nuk ka munguar dhe nuk do të mungojë”.

Zv/Ministrja e Punëve të Brendshme Znj. Elona Gjebrea në këtë ceremoni sublime ka vlerësuar me respektin më të Lartë, aktin heroik të Dëshmorëve të Policisë së Shtetit, që jetën dhanë për të mbrojtur jetë dhe gjithashtu cilësoi se mbështetja nga Qeveria, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Shtetit nuk do të mungojë kurrë.

“Betejat ku ata morën pjesë deri ditën që ranë, tregojnë që me gjakun e tyre dëshmuan vullnetin për punë dhe dinjitetin për uniformën e Policisë së Shtetit. Këta janë heronjtë e vërtetë të Kombit tonë.
Sot, lartësojmë emrin e Dëshmorëve tanë dhe ndjehemi krenarë për veprën e secilit prej tyre. Ata janë motivi i secilit prej nesh, për të punuar me devotshmëri , përkushtim dhe ndershmëri në përmbushjen e misionit të detyrës të punonjësit të Policisë.

Sot më shumë se kurrë reflektojmë dhe kuptojmë sakrificën e Policisë, përkushtimin e ksaj detyre të vështirë në ruajtjen e rendit dhe sigurisë së vendit. Përballjen me krimin dhe paligjshmërinë, betejën e vështirë për të fituar besimin dhe drejtësinë, për të mbrojtur vlerat më të mira të kësaj shoqërie.

Ftoj të gjithë shoqërinë shqiptare që të jetë falenderuese ndaj Policisë së Shtetit, në përmbushjen e këtij misioni dhe detyrave. Policia është e qytetarëve dhe për qytetarët”!

Pjesëmarrëse në ceremoni kursantja e Kolegjit Policor Valmira Curraj, ka shprehur krenarinë e të qënit vajza e një dëshmori të Policisë dhe si një punonjëse e ardhshme e Policisë së Shtetit, ku ka premtuar se do të përmbushë me dinjitet detyrën e saj në shërbim të vendit.

"Sot është një ditë për të cilën ndihemi krenar që jemi pjesë e Policisë së Shtetit.

Sot i kujtojmë dhe flasim për ata që dhanë gjënë më të shtrenjtë që kishin, dhanë jetën për ruajtjen e sigurisë publike dhe meritojnë të mbajnë emrin “Dëshmor”.

E them me bindje të plotë duke qenë bija e një “Dëshmori të Atdheut” se jam e lumtur që po ndjek këtë rrugë që babi nuk arriti ta përfundonte.

Për të arritur këtë Polici që është tani, jam e sigurt që është dashur shumë punë dhe lodhje.

Sot e them me gojën plot që kjo është Policia që ne duam.

Sot përpara jush dua të bëj një premtim.

Dua ti them babit që do bëj të pamundurën të mundur e që do jem e denjë të mbaj mbi supe emrin punonjëse Policie.

Të jesh krenar për mua ashtu siç jam unë për ty dhe siç do të jem gjithmonë, sepse në venat e mia rrjedh gjaku i një “Dëshmori” .
Po ashtu uroj t’ju bëj krenarë edhe ju që jeni pjesë e Policisë së Shtetit dhe të kem të gjithë respektin që dikur kishit për tim atë.

Lavdi “Dëshmorëve të Atdheut”, do të jeni të paharruar.

Ceremonia ka vijuar me vendosjen e kurorave në Memorialin e Dëshmorëve të Policisë.

foto5maji17.2 2

foto5maji17.2

foto5maji17.3

foto5maji17.4

foto5maji17.7

foto5maji17.5

foto5maji17.8

foto5maji17.10

foto5maji17.12

foto5maji17.9

foto5maji17.11

foto5maji17.6

Arkiva

Maj 2017
He Ma Me En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fushata Sensibilizuese

Video te tjera ...