Rreth Shkolles

akademia.jpg

Eshtë modeluar dhe drejtuar për të zbatuar programin e trajnimit bazë, programin e trajnimit të instruktorëve, zhvillimin dhe administrimin e kurrikulave dhe programin e trajnimit për gradë.

Gjithashtu kjo strukturë siguron mbështetjen kryesore logjistike e materiale për trajnimet e tjera që zhvillohen në Policinë e Shtetit. Me teper...

E ardhmja e shkolles

DSC 0060

Do të reformojmë rrënjësisht sistemin e arsimit dhe formimit të vazhdueshëm për punonjësit e Policisë së Shtetit, me qëllim diversifikimin e kapaciteteve njerëzore të Policisë së Shtetit dhe përshtatjen me hapat e zhvillimit shoqëror e kulturor të vendit tonë. Formimi vazhdues do të jetë një element themelor për promovimin dhe karrierën e punonjësve të Policisë.

Mega Operacioni ndërkombëtar antidrogë “Brezi i gjelbër”

Gjatë Mega Operacionit ndërkombëtar antidrogë “Brezi i gjelbër”, ku u angazhuan qindra forca policore në 7 qytete të vendit tonë si dhe në disa qytete të Greqisë, në total janë arrestuar 61 shtetas shqiptarë dhe të megaoperacionihuaj.

Është sekuestruar mbi 1 ton lëndë narkotike Cannabis Sativa, mbi 1 kg kokainë e heroinë si dhe sasi të konsiderueshme vlerash monetare euro, dollarë e lekë, municion luftarak, peshore elektronike, automjete dhe aparate celulare.

Janë goditur nga tetori 2018 deri në mars 20019, 11 raste në Greqi dhe 4 raste në Shqipëri.

Gjatë operacionit të djeshëm janë arrestuar 14 shtetas, u shpallën në kërkim 6 të tjerë si dhe u ekzekutuan 4 masa "Arrest në burg", për 4 shtetas, të cilët ndodhen në burg për vepra të tjera penale.

Në tërësinë e operacionit janë arrestuar 5 shtetas grekë, 1 shtetas bullgar dhe 1 shtetase ruse, ndërsa 54 shtetas janë shqiptarë. Gjithashtu gjatë operacionit është evidentuar dhe goditur edhe një rast korrupsioni në sistemin e drejtësisë në prokurorinë e Gjirokastrës.

 

mega1

mega2

Arkiva

Qershor 2019
He Ma Me En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30